Atiker LPG Sorunları

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Atiker LPG Sorunları

İleti asavas » 02 Oca 2012, 11:45

Arkadaşlar Merhaba,
2 hafta önce 2004 Octi otomatik vites bir araç aldım. Üzerinde Atiker takılı idi. Ancak LPG'de çeşitler sorunlar yaşıyorum. Daha önce BRC kullanmıştım uzun süre, hiç böyle şöylerle karşılaşmamıştım.

1 - Çok geç LPG'ye geçiyor. Gaza geçmesi 10 km.'yi buluyor. İlk aldığımda gaz geçiş sıcaklığı 25 idi, sonra 35 yaptılar, en son ise 30 derece yaptılar. Ancak sonuç değişmedi. Hararet 90'a çıkıyor. O haliyle baya gidiyorum. Evle işyeri arası 15 km, LPG'li araba ama nerdeyse yolun tamamında benzin kullanıyorum :(

2 - LPG Depo göstergesi kararsız. Depoyu doldurduktan sonra 100km.'ye kadar 4 ışık yanıyor. Sonra kafasına göre 3, 1, 2 bazen kırmızı ışık yanıyor. LPG tankı 42 lt'lik simit.

3 - Özellikle yokuşlarda (Ankara'lılar bilir, Kepekli'de, yukarı çıkarken motor teklemeye başlıyor, sonra EPS ve motor ışığı yanıyor, aracı durdurmak zorunda kalıyorum. Stop edip tekrar çalıştırdıktan sonra devam edebiliyorum. Hatalara bilgisayardan bakınca, Önce "Zengin yakıt tüketimi", sonra da "bobinlerde ateşlemeyi durdurma" diye açıklama var. Aynı hatayı düz yolda da yaptı.

Benzinde kesinlikle bir sıkıntı yok. 2 defa LPG'ciye gittim, pek bişey değişmiyor, ayar yapıp bi dene diyorlar :( Nasreddin Hoca hesabı, bana eşekten düşen biri lazım. Aramızda benzer tecrübeyi yaşayan yada çözüm yolunu bilen var ise bilgi rica ediyorum.

Kullanıcı avatarı
asavas
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: AHMET SAVAŞ
Nereden: Ankara
Arabanız: SKODA OCTAVIA-2004

İleti f_conq » 02 Oca 2012, 12:06

-Gaza geç geçme olayı hararet göstergesi 90 ı bulduğunda bile geçmiyorsa o zaman regülatörle alakalı bir problem olabilir. Ben erzurumda yaşıyorum benim araç 2-3 km de gaza geçiyor
-Benim araçta da atiker var bu lpg gösterge problemi hemen hemen her kitin simit tankında yaşanıyor. Aracın ne kadar gideceğini göstergeden değilde km den takip edin bence.
-EPC ışığının yanması ve stop edip tekrar çalıştırınca düzelmesi boğaz kelebeğinin kirlendiğine işaret. Yani ecu yakıt hava karışımını tam ayarlayamadığı için araç tekleme yapıyor. Bu durum benzinde de olur ama çok hissetmezsiniz. boğaz kelebeğini temizletin sorun düzelecektir.
Kullanıcı avatarı
f_conq
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fatih
Nereden: Erzurum
Arabanız: Fiesta '11 1.4TX

İleti Akif » 02 Oca 2012, 13:06

asavas yazdı:Arkadaşlar Merhaba,
2 hafta önce 2004 Octi otomatik vites bir araç aldım. Üzerinde Atiker takılı idi. Ancak LPG'de çeşitler sorunlar yaşıyorum. Daha önce BRC kullanmıştım uzun süre, hiç böyle şöylerle karşılaşmamıştım.

1 - Çok geç LPG'ye geçiyor. Gaza geçmesi 10 km.'yi buluyor. İlk aldığımda gaz geçiş sıcaklığı 25 idi, sonra 35 yaptılar, en son ise 30 derece yaptılar. Ancak sonuç değişmedi. Hararet 90'a çıkıyor. O haliyle baya gidiyorum. Evle işyeri arası 15 km, LPG'li araba ama nerdeyse yolun tamamında benzin kullanıyorum :(

2 - LPG Depo göstergesi kararsız. Depoyu doldurduktan sonra 100km.'ye kadar 4 ışık yanıyor. Sonra kafasına göre 3, 1, 2 bazen kırmızı ışık yanıyor. LPG tankı 42 lt'lik simit.

3 - Özellikle yokuşlarda (Ankara'lılar bilir, Kepekli'de, yukarı çıkarken motor teklemeye başlıyor, sonra EPS ve motor ışığı yanıyor, aracı durdurmak zorunda kalıyorum. Stop edip tekrar çalıştırdıktan sonra devam edebiliyorum. Hatalara bilgisayardan bakınca, Önce "Zengin yakıt tüketimi", sonra da "bobinlerde ateşlemeyi durdurma" diye açıklama var. Aynı hatayı düz yolda da yaptı.

Benzinde kesinlikle bir sıkıntı yok. 2 defa LPG'ciye gittim, pek bişey değişmiyor, ayar yapıp bi dene diyorlar :( Nasreddin Hoca hesabı, bana eşekten düşen biri lazım. Aramızda benzer tecrübeyi yaşayan yada çözüm yolunu bilen var ise bilgi rica ediyorum.

Ustanı değiştirmeni öneririm.
Şayet ayarlarla ilgili değil, regülatör, ecu, enjektör v.s. arızalı değiştirmemiz gerekli v.b. birşeyler derse hiç masraf etmeden BRC kit taktırmanızı öneririm..
Akif
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Akif
Nereden: Antalya
Arabanız: Octavia 1.4 TSİ DSG

İleti asavas » 02 Oca 2012, 15:32

LPG ayarlarını iki farklı ustaya yaptırdım zaten. LPG takılalı 6-7 ay olmuş. Garantisi devam ediyor. Onun için masraf edip farklı bişey taktırmak şu an için ekonomik değil. Ankara'da Atiker'den anlayan usta tavsiyesi de alabilirim.
Kullanıcı avatarı
asavas
CLASSIC
CLASSIC

İleti asavas » 03 Oca 2012, 09:49

Birde EPC değil EPS ışığı yanıyor.
Kullanıcı avatarı
asavas
CLASSIC
CLASSIC

İleti emirtuzul » 03 Oca 2012, 10:59

LPG regülatörüne radyatöre giden su hortumunu bağlayacaklarına çıkanı bağlamışlarsa kolay kolay istenilen sıcaklık değerine erişmez. Bunun dışında regülatör üzerindeki ısı sensörüde arızalı olabilir. Önce siz şu LPG ye geçme olayını çözün muhtemelen bunu çözebilen usta diğer problemleride çözer. Neredeyse 50.000 km dir Atiker LPG kullanıyorum enjektörler arızalandı garantiden değiştiler bunun dışında sorunum hiç olmadı çok memnunum.
Kullanıcı avatarı
emirtuzul
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Emir Tüzül
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2012 Honda Civic Elegance (FB7)

İleti des2009 » 03 Oca 2012, 11:25

atikerden bende sorun yaşadım ama atikerde değilmiş suç yapanda takanda bakanda şikayete bulundum bana atikerin ana bayisi üstün otogaz dedi bende gittim herşeyi hallettiler şimdi mükemmel sende git üstün otogaza sorununu çözsünler.
ostimde
Kullanıcı avatarı
des2009
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: sedat
Arabanız: fabia

İleti asavas » 03 Oca 2012, 13:54

Birde Üstün Otogaz'ı deneyeyim. İnş. çözerler.
Kullanıcı avatarı
asavas
CLASSIC
CLASSIC

İleti asavas » 04 Oca 2012, 15:17

Bugün Üstün Otogaz'a gittim. Bağlantıların yanlış yapıldığını değiştirilmesi gerektiğini söylediler. Cuma günü değişiklik yapılacak. Sonucu paylaşırım.
Kullanıcı avatarı
asavas
CLASSIC
CLASSIC

İleti HTP » 04 Oca 2012, 17:29

Bağlantıların yanlış yapıldığını söylemeleri çok yuvarlak bir tanım bence geçiştirmişler. Aynı sorunu bir kere ben yaşamıştım. Isı sensörü yerinden çıkmış elle yerine taktılar sorun çözülmüştü. Benim kitim atiker değildi ama sizinkindede mutlaka ısı sensörü vardır. Bir kontrol ettirin.
HTP
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ibrahim çakır
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Fabia 1.2 HTP

İleti asavas » 04 Oca 2012, 17:37

Ürün garantili olduğu için sorun değil, kendilerinden yapacaklar. Herhalde boşu boşuna uğraşmazlar. Usta gelip kontrol etti zaten.
Kullanıcı avatarı
asavas
CLASSIC
CLASSIC

İleti asavas » 09 Oca 2012, 11:58

Bağlantıları değiştirdiler, araç artık normal olarak LPG'ye geçiyor. Titreme olayları da kalmadı. Gösterge sorununu ise Atiker'in halledemediğini bu şekilde kullanmam gerektiğini söylediler. Ancak, yol bilgisayarı göstergelerine göre yakıt acayip artmış görünüyor. Nerdeyse 2 katına çıktı. Tekrar ayar yapmamışlardı, ayar problemi midir? Yoksa bağlantılarla ilgili birşey olabilir mi?
Kullanıcı avatarı
asavas
CLASSIC
CLASSIC

İleti POLATCAN » 09 Oca 2012, 13:01

merhaba, benim aracımda octavıa . bendede atiker takılı. daha önce bende sorun yaşamıştım ama daha sonra aracımı konyada samet otoıya götürdüm.. samet oto atikerin abyisi olduğu gibi aynı zamanda skodanında servisliğini yapıyorlar. aracımla birebir ilgilendiler lpg sorunum bitti. aracımın servis bakımlarınıda onlara yaptırıyorum. hem duyarlılar hemde ilgililer fiyatlarda çok cazip. servit yetkilisi ahmet sametoğlu beye yakın ilgisinden dolayı hem kendinsine hemde ekibine tşk ederim..
POLATCAN
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Konya
Arabanız: SKODA

İleti 06SMMM » 18 Şub 2012, 10:20

arkadaşlar 2009 1.6 elegance octavia aldım atiler tüp taktırdım akşam işten geliyorum arabayı stop ediyorum sabah benzinde çalıştırırken ilk marşta almıyo ancak 2. marşta alıyor bu sorunu çözmüş arkadaşlar varsa bana yardımcı olursanız sevinirim.erdem soydemir 05326310056 saygılarımla kolay gelsin (ankaradan)
Kullanıcı avatarı
06SMMM
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ERDEM SOYDEMİR
Arabanız: OCTAVIA ELAGANCE 1.6 MPI

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir