Dizel motor niçin benzinliden hızlı??

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

İleti loveskoda » 17 Tem 2008, 23:21

Arkadaşlar bildiğiniz gibi tork ve güç eğrileri motorun karakterini bildiriyor...

Tork ve güç, ne kadar yüksek olursa olsun, motor her devirde bunu yüksek tutmalıdır....

Eğer motor bunu başarıyorsa, canlı ve atak olur. TDI ların bunu başarmasının sebebi, yapısı ve turbo desteğinde yatıyor....

Ben burada TURBO DİZEL ile ATMOSFERİK BENZİNLİ motorları karşılaştırmak istiyorum... Çünkü 1.4 TDI motor 1.6 MPI motoru nasıl geçebilir? TDI kullanan arkadaşlar nasıl yüksek hacimli benzinli motorları geçtiklerini iddia edebiliyorlar?

İşin sırrı burada yatıyor:

İşte bu 1.6 MPI 102hp lik versiyonun diyagramı:

Bu da 1.6 FSI 115hp lik versiyonun:

BU İSE 1.4 TDI 80HP:

Ve bu da 1.9 TDI 105 hp

TDI motordaki yüksek tork, benzinli versiyondakinden çok daha düşük devirde elde edildiğinden, TDI şahlanıyor...Wink

loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 18 Tem 2008, 02:39

sağol arkadaşThumbs%20UpClap
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti fmaka » 18 Tem 2008, 04:28

dızellerde tork düşük devirlerde verilir senebı motoru ateşelyen bir turbonun olması.
18t passatlara bınıp kullanam ımkaanınız olduysa ıslık sesını duydugunuz anda dunya durur wv motorunun sesı kaplar heryeri.sız o esnada koltuga gomulmusunuzdur.

ben bır defasınde 2.5 audi 5 silindır turbo araca bınmıstım 140-150 km hıza kadar ne oldugunu anlamadan koltuktan kendımı dogrultamadım...

tork = guc= turbo

bilgi için teşekkrler.Clap

bendeki octi tsi olsaydı tadından ne yollar kalırdı ne de sesınden teybı aracdım.Tongue
fmaka
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Konya
Arabanız: octavia elegance tdi&dsg

İleti mxengine » 18 Tem 2008, 07:31

Bence yanlıs karsılastırma yapmıssın 1.4T 125HP benzinli motor ile 1.4Tdi 80Hp yi karsılastırmanı öneririm.İşin marifeti turboda dizelde değil.Dizel benzinden daha cok güç veren bir yakıt değil

mxengine
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mehmetunal48 » 18 Tem 2008, 07:39

[quote="mxengine"]

Bence yanlıs karsılastırma yapmıssın 1.4T 125HP benzinli motor ile 1.4Tdi 80Hp yi karsılastırmanı öneririm.İşin marifeti turboda dizelde değil.Dizel benzinden daha cok güç veren bir yakıt değil

[/QUOTE]Tongue
mehmetunal48
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti baho06 » 18 Tem 2008, 11:05

bu işler böyle olmaz.aynı hacimde aynı beygirdeki benzinliyle dizeli yarıştırıp sonuca öyle bakmamız lazım
baho06
CLASSIC
CLASSIC

İleti BlueVRS » 18 Tem 2008, 11:11

Geçenlerde octavia rs dizel ve benzinlinin karşılaştırmasının videosu vardı benzinli rs yardırıp gidiyor dizel arkada nal topluyordu..

Ben emsal güç ve ağırlık özelliklerinde benzinli aracın dizeli geçeceğini düşünüyorum.Dizel 4.500-5.000 devirde vites attığı sırada benzinli 6.500 devire kadar uzamaya devam ediyor.
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BlueVRS » 18 Tem 2008, 11:14

[quote="mxengine"]

[/QUOTE]

+1

Ayrıca aynı hacimde 170 hp lik kurbağayı sudan kaldıran sineği unutmamak lazım!!

Dizel motoru bende severim,şehiriçi gaza basmadan rolantisi ile dur-kalk yapabildiğim için,birde biraz ekonomik,onun dışında bir cazip yanı yok..
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 18 Tem 2008, 14:48

[quote="98Pickup"]...Dizel motoru bende severim,şehiriçi gaza basmadan rolantisi ile dur-kalk yapabildiğim için,birde biraz ekonomik,onun dışında bir cazip yanı yok..[/QUOTE]

Aynı vitesle rampada hızlanmak gerektiğinde dizel (yerine göre tabii), yalnızca gaza basacak ama benzinli vites küçültecek. Bu bir avantaj değil mi sence?Wink
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti BlueVRS » 18 Tem 2008, 14:54

[quote="sainz"][quote="98Pickup"]...Dizel motoru bende severim,şehiriçi gaza basmadan rolantisi ile dur-kalk yapabildiğim için,birde biraz ekonomik,onun dışında bir cazip yanı yok..[/QUOTE]

Aynı vitesle rampada hızlanmak gerektiğinde dizel (yerine göre tabii), yalnızca gaza basacak ama benzinli vites küçültecek. Bu bir avantaj değil mi sence?Wink
[/QUOTE]

Hemen hemen aynı şeyden bahsetmişiz aslında,dizelin düşük devirdeki torku!

''şehiriçi gaza basmadan rolantisi ile dur-kalk yapabildiğim için'' Demişim bende,ikisi de tork kapısına çıkıyor.
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BlueVRS » 18 Tem 2008, 14:55

Ama konunun başlığı şu

senden önce buna yorum alayım Uğur abi..
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 18 Tem 2008, 14:58

[quote="sainz"][quote="98Pickup"]...Dizel motoru bende severim,şehiriçi gaza basmadan rolantisi ile dur-kalk yapabildiğim için,birde biraz ekonomik,onun dışında bir cazip yanı yok..[/QUOTE]

[/QUOTE]

e tabi haklısın abi bu konuda. ama turbo benzinliyle turbo dizeli kıyaslamak mantıklı olur kanaatindeyim. ve göreceksiniz ki genelde turbo benzinli düz yolda daha hızlı ve atak olacaktır.

ama burada biz halkın bindiği, fiyatları birbirine yakın araçlara bakıyoruz. yani octavia RS in dizeliyle benzinlisini kıyaslamak abes kaçar, ben öğrenci adamım TDI fabia bulmuşum çok şükür, çoğumuz öğretmen, memur vs...  

çıkıp 2.0 140 TDI golfle, 1.4 TSI 170  golfüde kıyaslamak yanlış olur. bunlar 50-60 milyar...

30 küsür milyara fabiayı aldık, aynı paraya, yada daha fazlasına başka markalardan daha pahalıya daha az kaçan turbosuz benzinliler var.

yani alabileceğimiz arabalar içinde TDI benzinlilerden atak. hem turbo benzinli bir araç çok yakar.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti baho06 » 18 Tem 2008, 15:15

peki niye 320i ile 320d yi karşılaştırmıyoruz

baho06
CLASSIC
CLASSIC

İleti baho06 » 18 Tem 2008, 15:15

pardon 320i atmosferik motordu.özür
baho06
CLASSIC
CLASSIC

İleti SEAHAWK » 18 Tem 2008, 15:16

"Daha hızlı" diyemeyiz zaten. Ama ben her yerde söylediğim şeyi bir kez de burda söyleyeyim: TD'nin güzelliği "basabilme özgürlüğü"dür. Yani performanslı kullanımda dahi çok bir şey yakmıyor.

Benzinli motor hele ki yüksek devir seviyorsanız çok büyük keyif kaynağı. Ama devir 3000'in üstüne çıktı mı, oluk oluk akan benzin gelir insanın aklına yahu.Confused

Ben 1.6 Vectra'dan biliyorum; arkadaşımın babasının kullandığı araçta yol bilgisayarı açıktı. Anlık tüketim basit bir kırmızı ışık kalkışında bile hiç çekinmeden 30-40 seviyesini görüyordu. Hadi o LPG'nin çok gidişi olsun, 2500'de 30 litre görür mü bir araç ? Kaldı ki arkadaşımın babası çok da basmıyordu gaza.

Bizim 1.4 TDI'da gaz pedalını dibe dayayarak aracı ölümüne kükreterek çıktığım rampalarda 22'Nin üstünde bir değer hatırlamıyorum ben. O da küçük viteslerde. Eğer tork şov yapıyorsam; yani 4. vites, 2000 küsür devir ise en fazla 12-15 litre gösteriyor anlık tüketimde.

Bu ve bunun gibi bir kaç avantaj hariç; dizel benzinden hızlıdır diyemeyiz maalesef...

Ayrıca söz konusu olan 1.4 TDI olduğunda çok düşük devirlerde tork mork da vermiyor. Yokuş yukarı kalkış yaparken yarım debriyaj eşliğinde 1500'lük gaz vermezseniz, kalkamazsınız. Sonuçta hacim 1422 cc. O motor 1200 devre kadar 1.4 atmosferik benzinlinin verdiği torku anca verir.
SEAHAWK
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 18 Tem 2008, 15:56

[quote="98Pickup"]Ama konunun başlığı şu

senden önce buna yorum alayım Uğur abi..[/QUOTE]

Ne yorumu yapayım ki. Örnek 1.4 TDI ile 1.4 TSI (tek turbolu) araçlardan hangisinin hızlı olacağı zaten malûm.Wink
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti BlueVRS » 18 Tem 2008, 16:32

[quote="hakanerdogan"] [quote="sainz"][quote="98Pickup"]...Dizel motoru bende severim,şehiriçi gaza basmadan rolantisi ile dur-kalk yapabildiğim için,birde biraz ekonomik,onun dışında bir cazip yanı yok..[/QUOTE]

[/QUOTE]

e tabi haklısın abi bu konuda. ama turbo benzinliyle turbo dizeli kıyaslamak mantıklı olur kanaatindeyim. ve göreceksiniz ki genelde turbo benzinli düz yolda daha hızlı ve atak olacaktır.

ama burada biz halkın bindiği, fiyatları birbirine yakın araçlara bakıyoruz. yani octavia RS in dizeliyle benzinlisini kıyaslamak abes kaçar, ben öğrenci adamım TDI fabia bulmuşum çok şükür, çoğumuz öğretmen, memur vs...  

çıkıp 2.0 140 TDI golfle, 1.4 TSI 170  golfüde kıyaslamak yanlış olur. bunlar 50-60 milyar...

30 küsür milyara fabiayı aldık, aynı paraya, yada daha fazlasına başka markalardan daha pahalıya daha az kaçan turbosuz benzinliler var.

yani alabileceğimiz arabalar içinde TDI benzinlilerden atak. hem turbo benzinli bir araç çok yakar.
[/QUOTE]

Hakan sana iki kelime soracağım,sana ne çağrıştırıyor?

1)Skoda

2)Hız

Ben kendi fikrimi söyleyeyim ''VRS'',yer Skoda forum konu hız ise lütfen dizel octi rs ile benzinli arasında yapılan kıyaslamayı örnek göstermemi garip bulma.

Hız dediğin zaman kimse kusura bakmasın benim aklıma 70-80 hp lik motorlar gelmiyor.

Son sorum bu konuda araç fiyatı,bakım giderleri,yakıt tasarrufunu mu tartışıyoruz?

Öyle ise en iyi araba senin araban kardeşim.

Konu hız!!

Benim bildiğim en baba ve en hızlı dizel ise BMW 535D 286hp 2.993 cc hız hızlı dizel dedinmi aklıma bu gelir..
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 18 Tem 2008, 16:37

ya elbette haklısın benzinlinin, vRS in en hızlı olduğu zaten aşikar ama tartışma bizim bindiğimiz bu tip araçlar arasında idi, piyasa araçlar yani. ufak motorlu, alımı falan kolay tipteki araçlar.

yoksa zaten niye porscheler, ferrariler, bugattiler, F1 ler dizel değil. yinede yanlış ters bir şey söylediysem kusura bakma özür dilerim.

bu arada 535 D 3500 cc olmaz mı?
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

Sonraki

Araştırmalar & Karşılaştırmalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir