Skoda ve Opel'in Büyük Farkı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Skoda ve Opel'in Büyük Farkı

İleti irfant » 21 Tem 2008, 15:28

Önden çarpmada darbeyi aracın ön kısmının %40'ı aldığı için hız düşü bile olsa (64 km/h) birim alana düşen güç çok daha fazla...

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: İrfan Hoca
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Karoq 1.0 TSI DSG Style

İleti SEAHAWK » 21 Tem 2008, 15:31

[quote="smerakoda"][quote="SEAHAWK"] Ancak Vectra orda isterse 5 yıldız almış olsun; ben kasa deformasyonunu görünce "yuh" dedim, şaşırdım kaldım. Gerçekten hayal kırıklığı. Ne A sütunu kalmış, ne de şasinin alt kirişi. Ve gerçekten de bu testin 64 km/s ile yapıldığından şüphe duydum. Mutlaka özel bir durum olmalı.
[/QUOTE]

EURO NCAP böyle bir şeyi asla yapamaz çünkü o kaza anını denetleyen bir çok kişi vardır...
[/QUOTE]

Kastettiğim test standardı idi. Yani o yıllarda farklı bir sürat kullanılıyorsa diye dedim. Ama şunu söylemeliyim: Eğer gerçekten de Vectra saatte 64 km/s ile gerçekleştirilen bir önden çarpmadan bu sonuçla ayrılıyorsa, ben bundan utanç duyarım. Sağlamlık konusunda 1 kuruşunu bile desteklemem Vectra B'nin.

[quote="irfant"]

Önden çarpmada darbeyi aracın ön kısmının %40'ı aldığı için hız düşü bile olsa (64 km/h) birim alana düşen güç çok daha fazla...

[/QUOTE]

Hocam, ben diğer çarpışmaların vidyolarını fotoğraflarını incelediğim için birbirleriyle karşılaştırma yolunu kullanıyorum. Yani benim için sorun 64 km/s'de "uff çok dağılmış" değil. Örneğin A sütunun içeri katlanması ciddi bir sorun olduğu anlamına gelir.

SEAHAWK
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 21 Tem 2008, 15:33

Ama şu da bir gerçek ki Almanya dışına satılan opellerin kalite ve donanımları Almanya içine satılanlardan bir hayli zayıf.Kaldı ki Almanya da satılan opeller vw, bmw ve mercedes le rekabet edemeyip, satışı biraz vasat kalmaktadır. Ama Türkiyede Alman harici araçlarla tabii ki kıyaslanamayacak bir kaliteye sahiptir.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
/06fabiaHTP/
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,2

İleti AhmetH » 21 Tem 2008, 15:33

vallahi vectra bence  Octavia dan  1  gömlek üstün.

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti smerakoda » 21 Tem 2008, 16:18

bence değil...

smerakoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 21 Tem 2008, 16:20

Vectra' yı sevemedim bir türlü. Nedenini de bilmiyorum. Belki de önceki işyerimdeki "uzay kasa" denilen Vectra araçların hiç birinin rölantisinin sabit olmamasıdır nedeni.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti SEAHAWK » 21 Tem 2008, 16:22

[quote="hetepe"]Ama şu da bir gerçek ki Almanya dışına satılan opellerin kalite ve donanımları Almanya içine satılanlardan bir hayli zayıf.Kaldı ki Almanya da satılan opeller vw, bmw ve mercedes le rekabet edemeyip, satışı biraz vasat kalmaktadır. Ama Türkiyede Alman harici araçlarla tabii ki kıyaslanamayacak bir kaliteye sahiptir.[/QUOTE]

Opel'in sorunu diğer Almanların adı zaten. "En kötü Alman", "Almanların arasında en düşük kaliteli olanı." vb.

2 şey söylemek lazım,

1_ En kötü Alman değildir. VW'den iyi olduğu bir çok model mevcuttur.

2_ Almanların en kötüsü gene dünyanın kalanını 10 kere cebinden çıkarır, bunu da hatırlamak gerek.

Ayrıca BMW, Mercedes, Audi gibi markalar "Primeum Marka"lardır. Opel ile kıyaslanmaları zaten yanlış. VW de Opel'den çok üstün olmasa bile, "artık biz de Premimyum marka olacaz" deyip duruyor. Fiyatları zaten ortada. Dolayısıyla Opel'e "Almanların tofaşı bilmem nesi" gibi saçma benzetmeler yapanlara sadece gülmek gerek.

O zaman Fransızların arabaları araba değil, onu ne yapacağız ? Ya da İtayanlar ?

Almanya'nın en iyisi olmaması, hatta diğerlerine kıyasla en ucuzu olması Opel'in suçu değildir. Bunun sebebi diğer markaların lüks olmaları, ya da en azından VW'nin burnunun kalkmış olmasıdır.

Velhasıl, Opel'in düşmanı çok. Seven tutkusunu yaşatmaya devam etsin, sevmeyen uzak dursun. Ama umuma açık yerde yanlış bilgi ve yorumlar yapıldığı sürece bu haksızlığa karşı olacağımı bildirmek isterim.
SEAHAWK
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti smerakoda » 21 Tem 2008, 16:25

opel den uzak kalmayı tercih ederimWink
smerakoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 21 Tem 2008, 16:29

[quote="smerakoda"]

bence değil...

[/QUOTE]

Octavia  bariz  şekilde  golf  platformuna  inşa  edilmiş  bir araç.

sınıf  olarak  nereye  girdiği  değil  teknik  olarak  ne  olduğu  beni  ilgilendiriyor Smile

Opel  1.6 motorları  efsanedir.

C16XE

X16XE

X16XEL ve Z16XE

ayrıca  twinport  Z16XEP  motorları  hep  aynı  temelde  inşa..

Cosworth & Lotus dizaynı  bir  motor. 

1,6  motorlar  arasında  150Nm  torku  3600 devirde  veren makina  yoktu  yıllarca..

hala  yeri başkadır bende..

bizzat  kendi  ellerimle  bakımını  yaparım..  Vectra B elegance 1.6  aracımız var 2001  model..

bazen  çok  tiksinsemde  hala  hayranım..

o  yüzden  isterseniz  objektif  isterseniz   yanlı   her  türlü  bilgiyi  paylaşırım  sizinle  opellerle  ilgili..

her  fırsatta aslen Opelci  olduğumu  belirtmişimdir  forumda Smile

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti hetepe » 21 Tem 2008, 16:30

2 nolu maddeye tamamen katılıyorum, 1 no lu maddede ise opelin vw den iyi modelini bilmiyorum.(Tabii vectra ile lupoyu karşılaştırmazsak)
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
/06fabiaHTP/
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,2

İleti smerakoda » 21 Tem 2008, 16:35

AhmetH öyle ise bize tarafsız bilgi verebilirmisiniz

smerakoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti smerakoda » 21 Tem 2008, 16:38

[quote="AhmetH"][quote="smerakoda"]

bence değil...

[/QUOTE]

sınıf  olarak  nereye  girdiği  değil  teknik  olarak  ne  olduğu  beni  ilgilendiriyor Smile

C16XE

X16XE

X16XEL ve Z16XE

1,6  motorlar  arasında  150Nm  torku  3600 devirde  veren makina  yoktu  yıllarca..

bizzat  kendi  ellerimle  bakımını  yaparım..  Vectra B elegance 1.6  aracımız var 2001  model..

o  yüzden  isterseniz  objektif  isterseniz   yanlı   her  türlü  bilgiyi  paylaşırım  sizinle  opellerle  ilgili..

[/QUOTE]
öyle ise vectra yı superb ile kıyas edelim
smerakoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti SEAHAWK » 21 Tem 2008, 16:39

[quote="hetepe"]2 nolu maddeye tamamen katılıyorum, 1 no lu maddede ise opelin vw den iyi modelini bilmiyorum.(Tabii vectra ile lupoyu karşılaştırmazsak)[/QUOTE]

Önyargı ağırlıklı bir düşünce.

Örnek vermek gerekirse, Polo Corsa'dan kesinlikle daa iyidir denilemez. Pekala "Corsa Polo'dan iyidir" diyebilirim. Aynı şey Golf-Jetta ile Astra arasında da geçerli. Hatta Lupo demişsiniz, Lupo-Agila arasında da geçerli.

Aynısını Passat için dahi söylerim.

Ha benim kastettiğim "her alanda eşit olmama" durumu 4x4 için geçerliydi. Yani itiraf etmek lazım, VW 4x4 alanında çok üstün bir marka. Değil Opel, daha bir çok markayı katlayacak seviyede. İşte orda dururum.Smile

AhmetH ustam sormayın; ben o X16XEL'in üstüne bir motor daha tanımam vallahi. Sesi, torku, dayanıklılığı vb. olağanüstü motor. Üstelik Opel o motoru 96'da kullanmaya başladığında rakipleri aynı "güç-tork-düşük yakıt tüketimi" birlikteliğine yaklaşamamıştı bile.

Aslında bu motorun başarısı bana göre Opel'i zor durumda bıraktı 2004 civarında. Yani o kadar başarılı görüldü ki, daha güçlüsü geliştirilmedi. Twinport'un performansa yönelik bir geliştirme olduğunu düşünmek büyük hata olur. Dolayısıyla Astra H (güncel kasa) 115'lik motor geçen sene çıkana kadar hantallıkla itham edildi.
SEAHAWK
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti SEAHAWK » 21 Tem 2008, 16:43

[quote="smerakoda"][quote="AhmetH"][quote="smerakoda"]

bence değil...

[/QUOTE]

C16XE

X16XE

X16XEL ve Z16XE

[/QUOTE]
öyle ise vectra yı superb ile kıyas edelim
[/QUOTE]

VW grubuna ait araçların herhangi bir rakip araçla kıyaslanması pek olası ve sağlıklı değil. Örneğin Süperb, Opelin Vectra değil, Omega modelinin karşılığı olmalıdır. Ancak Octavia'nın C mi, D mi olduğu konusunda karara varılamadığı için Süperb'in yeri de belli değildir. Bu VW grubunun genel sorunu. Aslında sorun değil, müşteri C sınıfı için ücret ödeyip, belki de D sınıfı kalitesinde bir araca kavuşuyor; ancak karşılaştırma yaparken desorun çıkıyor işte.

Özellikle Octavia'nın Civic, Megane, Corolla üçlüsüyle karşılaştırılmasında çok sorun yaşanıyor. Octavia sahibi aracının "Laguna" seviyesinde olduğunu belirtiyor, Civic sahibi "hadi canım ordan" diyor.

=================================

Gene de güncel Vectra'nın karşılaşamayacağı D sınıfı araç yoktur. (Süperbi D sınıfına alırsak tabii) Yani karşılaştırmada sorun görmüyorum. Neyini karşılaştırmak istersiniz ?
SEAHAWK
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti elegance » 21 Tem 2008, 16:48

benim bildigim astra bora octavia ve megane aynı sınıftı yani c sınıfı ama vectra passat sınıfı yani d sınıfı.bakın ben bazıları gibi bir arkasdasımın diye sallamam.ama nigdede bir ögretmen tanıdıgımız 2007 baharında 98yada 99 astra hb kırmızı aldı .bi yere ikimiz gidip geldik km ye baktım yaz mevsiminde 98.000 de imiş sonbaharda araban var gelde gezelim dedik telefonda arabyı sattım motor isyiordu dedi.ama bizim 8 v lik motorlarda o kadar kısa ömür olcagınıda sanmıyoru. ha arkadasımız acemi söför degildir 16 yıldır araba kullanır.bundan başkada pek opellle alakam olmadı olmasında
elegance
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: uğur
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Octavia TDI

İleti SEAHAWK » 21 Tem 2008, 16:58

[quote="elegance"]benim bildigim astra bora octavia ve megane aynı sınıftı yani c sınıfı ama vectra passat sınıfı yani d sınıfı.bakın ben bazıları gibi bir arkasdasımın diye sallamam.ama nigdede bir ögretmen tanıdıgımız 2007 baharında 98yada 99 astra hb kırmızı aldı .bi yere ikimiz gidip geldik km ye baktım yaz mevsiminde 98.000 de imiş sonbaharda araban var gelde gezelim dedik telefonda arabyı sattım motor isyiordu dedi.ama bizim 8 v lik motorlarda o kadar kısa ömür olcagınıda sanmıyoru. ha arkadasımız acemi söför degildir 16 yıldır araba kullanır.bundan başkada pek opellle alakam olmadı olmasında[/QUOTE]

O Astra'nın arıza verecek son yeridir motor. En azından motor mekaniği. ("motor istemek"ten bunu anlıyorumSmile)

Elektronik arızası, EGR arızası vb. duydum. Ama en iddialı olduğumuz konu işte. O motor adamı yarı yolda bırakmaz. En azından ana elemanlarıyla. Yoksa biz de bir kere klima alternatörü yüzünden yolda kaldık. Ama araç 10 yaşındaydı ve çok yoğun bir kullanıma maruz kalmıştı. Biz de çıkmasıyla değiştirdik, satmasaydık bu yaz belki gene arıza yapardı; bütçe işte...

Motor motordur ya; kötü kullanılırsa başına neler geleceğini ancak o motoru haşat eden bilir. Tanıdığınız, aracı 2007'de almış. Söz konusu Astra ise 98-99 modelmiş. Öyle bir araç tam bir sürpriz olacaktır zaten. 10 yılda başına ne geldi, ne gitti, nasıl bilebiliriz ?

Verdiğiniz örnek için teşekkür ederim; bana bir kez daha 2. elin sakatlığını hatırlattı.Smile Allah bizlere de en güzelini, en temizini kısmet eder inşallah. Böyle kötü örneklerden uzak olalım...
SEAHAWK
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti elegance » 21 Tem 2008, 17:01

valla para b.k gibi olana kadar sıfır araba almam ama kullanılmış arabada tanıdık falan olcak risk işte sonucta hepimiz zorunlu olarak heycanı seviyoruz.ama acunun programına gidip bi 100 milyar kaldırırsam sıfır octi cekerim alrtıma
elegance
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: uğur
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Octavia TDI

İleti AhmetH » 21 Tem 2008, 17:04

verelim  Smile

Opel  araçlarının  mekanik  olarak  dizaynı çok  başarılıdır.. motorlar ve  şanzımanlar  ve  işletim  sistemleri  bellidir.

C motorlar  X motorlar  ve Z   motorlar.   F13 - F14 - F15...... F27 kodlu  şanzımanlar..

GM multec , Siemens  Simtec , Bosch motronic   işletim  sistemleri..

rekor  üstüne  rekor  kıran  efsane  modelleri  vardır..

örnek  vermek  gerekirse  Calibra turbo..

1994 - 1998  arasına  kadar   tasarlanmış en  düzgün araç..  0.26 cw   rüzgar direnci ile   yıllarca   zirvede  caldı  sonra  Honda  rekora  ortak  oldu..

Bu aracın  motoru  C20LET  kodu  ile  geçen  motordur..  şimdiki  tüm  turbo  opel motorların  dedesi  sayılır..  imrenerek  baktığımız  OPC  serileri  turbo astralar  hep  bu  motorun  geliştirilmesi  üzerine  bina edilmiştir.

Hondanın  gayet  övündüğü  VTEC  motorlarında  kullanılan  86mm x 86mm   çap  strok  oranını (kare motor)  1980  lerin  sonundan  beri  opel  kullanmaktadır..   2.0lt  opel motorları 86x86  dır..   2  litrelik   motor  dizaynında   köklü bir yeri  vardır.

C20LET  motorun   turbosuz  versiyonu  C20XE   motor    sonunda  GSi  GT  yazan  astra  ve vectraları yürütüyor..

ne derece  sağlam  ve  verimli olduğunu  bilen bilir.

Peki  opele  ne  oldu ?

Şahsi  kanaatim   ECOTEC  sisteme   yani  X  kodu  ile  başlayan  motorlara  geçince

güç  azaltılmasından  dolayı   opel  fanatikleri  ön yargı ile  yaklaşmaya  başladılar  araca..

zira  çok  komik  olaylar  gerçekleşmeye  başladı  aracın  emme  manifoldunu  ve  egzoz  sistemini değiştirdiğiniz anda  +15 gibi   garip  güçler  verdiğine  şahit  olundu

yani  gayet  gizli  performansı  olan  araçlar haline  geldi..   1.6 motorları  1.8  motorlarının çok az  değişiği..

2.0 litre  motorları  150 hp lerden  136  hp  ye  çekildi..

sonraları  elektronik  iyice  motorları sarmaya  başlayınca  Z kodlu motorlar  devreye  girdi..

bu  motorların kimisinde  üretim  hatası  olduğunu düşünüyorum..  zira   aşırı  yağ  yakan  1.6  lar  var.

EGR   sistemi  hatası  bize  özel  sayılır..  ben  son 4  senedir  her büyük bakımda EGR  valfini  kurcalıyorum  bozamadım..  bariz  benzin  sorunu.. kurum  bağlıyor  ve  tam  kapanmıyor..  araç  "speed density"  denen  MAP  tabanlı injeksiyon sistemiyle çalıştığından  EGR  sorunlarına  çok  hassas.

sorun  derseniz  ben  yaşadıklarımı  sayayım sizlere ;

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

ÖncekiSonraki

Araştırmalar & Karşılaştırmalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir