Skoda ve Opel'in Büyük Farkı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Skoda ve Opel'in Büyük Farkı

İleti smerakoda » 20 Tem 2008, 16:14

Euro NCAP'ın yaptığı testlerin linkini  vermek istiyorum istiyorum sizlere

SKODA FABİA 2000 model :

Opel Corsa 2000 model:

Dikkatinizi çekti ise Skoda Fabia'nın puanları daha yüksek. 

Skoda Octavia 2001 model:

Opel Vectra 2001 model:

Artık karar sizin...

smerakoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti gurdal07 » 20 Tem 2008, 16:16

bunlar aynı sınıftamıydı opel küçük değilmi az daha bide biraz basık gibi
Kullanıcı avatarı
gurdal07
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti smerakoda » 20 Tem 2008, 16:24

evet bunlar aynı sınıfta
smerakoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti aytekin041 » 20 Tem 2008, 16:35

opel : en çok arıza çıkaran alman arabası .. . 
aytekin041
CLASSIC
CLASSIC

İleti smerakoda » 20 Tem 2008, 16:42

evet ama eskiden almanlarındı şimdi ise uzak doğuya kaydı
smerakoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti maniak » 20 Tem 2008, 17:02

linkini verdiğin corsanın 2000de yenilenmiş versiyonu sağlamlık olarak.aynı kasa 97 de 2 yıldız almış çok kötü bir sonuç.aynı yıl teste giren polo 3 yıldız almış ama fotoğraflardan bakılırsa polonun daha sağlam olduğu çok belli...ayrıca linkini vermişsin ama bence burda biraz ayrım olmuş çünkü corsa 93 yılından beri bu kasayla üretiliyor.her ne kadar o yıl bir takım yenilik yapılsada iç bölümün ayrıntıları çok eski yılların teknolojisi ile yapılmış ama fabia 99 yılının teknolojisi ile yapılmış o yüzden tam bir karşılaştırma değil bence...ama octavia ile vectra yakın yıllarda çıktı ve çarpışma testleri ortada......
maniak
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti smerakoda » 20 Tem 2008, 17:17

ama Opel 2000 teknolojisi üretmek zorunda idi bu yüzden arada bir ayrım olduğunu düşünmüyorum

smerakoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti gurdal07 » 20 Tem 2008, 18:18

eğer adam 2000 yılındada aynı arabayı üretiyosa bu araba bence tamamdır benim kaliteme uygundur sağlamdır diyosa neden karşılaştırmayalımki
arabanın ne tarihte hangi teknolojiyle yapıldığı değil üretim tarihidir bence

teknoloji ilerliyo fakat adam arabasını ilerletmiyosa hata tabikide onda
Kullanıcı avatarı
gurdal07
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 20 Tem 2008, 18:21

Opel, Alman arabalarının en kötüsü...

Opel, 1993-2002 yılları arasında firmanın mali problemleri nedeniyle kalitesini çok düşürdü... Şimdi şimdi toparlandı... Türkiye de kaliteli bilinmesinin nedeni; o dönemlerde satılan Şahin, Broadway gibi arabaların yanında uçak gibi kalmasıydıLOL

Opel in en çok ve sık arıza yaptığı nokta ise EGR....

Skoda ise, Octavia yı 1996 yılında çıkarttı ama buraya 2000 yılında geldi... Bu nedenle imajı düşük kaldı...
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti by wodoo » 20 Tem 2008, 18:31

[quote="loveskoda"]
Skoda ise, Octavia yı 1996 yılında çıkarttı ama buraya 2000 yılında geldi... Bu nedenle imajı düşük kaldı...
[/QUOTE]

ki b kasa vectra 1996 yılında üretime başladı ve 1996 dan beri türkiyede vardı...
by wodoo
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre Şahin
Nereden: Ankara
Arabanız: Astra GSİ

İleti Balki, Burak » 20 Tem 2008, 20:55

Skodanın bu kadar kalıtelı oldugunu gercekten tahmın etmıyordum:) Bu konuyu gordukten sonra opel ıle ılgılı dusuncelerım tamamen degıstı
Kullanıcı avatarı
Balki, Burak
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Burak BALKI
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Peugeot 306

İleti SEAHAWK » 21 Tem 2008, 14:51

Corsa - Fabia karşılaştırmasının hiçbir mantığı yok. Testte gördüğümüz Corsa B, 93-2000 yılları arasında üretildi. 2000'de yeni Corsa C çıktı zaten. Fabia ayağının tozuyla neredeyse fabrikadan çıkarılıp teste sokuluyor, Corsa yeni kasanın çıktığı yıl, hangi akla hizmetse, gider ayak bir teste giriveriyor.

Bu test muhtemelen 90 yılında geliştirilmiş bir aracın en azından kasa olarak ne kadar sağlam olduğunu gösteriyor aslında. Yani eski nesil Corsa'nın övünç kaynağı olarak alınabilir bu test.

Ha; Fabia'yı da ayrı tebrik etmek gerek. Gene 2000 yılının teknolojisine göre gayet iyi bir performans göstermiş. 

Yıldızlara güvenmek doğru değildir. Ayrıntısı çoktur onun. Aracın "sağlamlığı" söz konusu ise A sütununa ve genel deformasyona bakarım ben. Yorum yapabilecek kadar çok da test gördüğümü düşünüyorum.

Zira yıldız için işin çok ayrıntısı var. Çarpışma testleri aracın sağlamlığını değil, araç içindeki enerji seviyelerine göre "yolcuya yönelik tehditleri" baz alıyor. Yani baz donanıma 2 havayastığı ilave edip yıldızınızı arttırabiliyorsunuz. "Havayastığı" ile "aracın sağlamlığı" kavramlarının farklılığı ise hepinizin malumudur.

Ancak Vectra orda isterse 5 yıldız almış olsun; ben kasa deformasyonunu görünce "yuh" dedim, şaşırdım kaldım. Gerçekten hayal kırıklığı. Ne A sütunu kalmış, ne de şasinin alt kirişi. Ve gerçekten de bu testin 64 km/s ile yapıldığından şüphe duydum. Mutlaka özel bir durum olmalı.

Zira bizim en eski kasa Astra; günümüz araçlarına bile emsal olacak bir sağlamlığa sahipti. Youtube'a girenler bir kontrol etsinler; Astra F hayret verici bir sağlamlığa sahip. Hem de 91-2001 arası bir üretim olarak...

Ben 96-2002 üretimi Vectra'nın böyle bir sonuç vereceğine inanamam.
SEAHAWK
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti SEAHAWK » 21 Tem 2008, 15:02

Bu arada şunu da eklemeden edemeyeceğim: Skoda ile Opel'in tek büyük farkı "fiyat" olabilir. Zira Opel'in herhangi bir rakpi markadan (buna VW dahil) daha düşük kalitede olması düşünülemez.

"Benim bir arkadaşın Astra'sı vardı, servisten çıkamıyordu." vb. gibi ordan burdan gelme yorumlar ise firmayı bağlamaz. O adam Astra'yla bir çok büyüğümüzün değimiyle Apaçilik yapıyorsa, o onu bağlar.

Biz 9 yıl Astra kullandık, hatta bu 9 yılın son 3 yılında 2 tane Astra'yı aynı anda kullandık. Allah'a şükür "ben bu Opel'in şerefini..." dedirtecek arıza çıkartmadı. Ya bizim hatamızdı, ya da maddi imkanlar nedeniyle çıkması ile değiştirdiğimizi bir iki önemli parça ancan belli bir süre idare etti. 10 yıllık araçtı ya, taş gibiydi. Bugün bir çok araca örnek olacak çok özelliği vardı. Gerek motor performans, yakıt tüketimi gerekse iç mekan, konfor vb.

Opel'i tanımadan saçma yorumlar yaparsanız, Skoda'yı tanımadan daha da saçma yorumlarda bulunanlarla aynı seviyeye inmiş olursunuz. Daha 2 gün önce adamın teki forum.donanimda "Renault varken Skoda'nın lafı olmaz" gibi saçma bir laf etti. (Roomster ile Clio Grand Tour karşılaştırması için) Bu ne kadar saçmaysa, "Skoda'nın Opel'den üstünlüğü" de o kadar saçma olur.

Tek bir nokta hariçtir, o da "FİYAT" gerçeğidir.
SEAHAWK
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti smerakoda » 21 Tem 2008, 15:11

[quote="SEAHAWK"]Bu arada şunu da eklemeden edemeyeceğim: Skoda ile Opel'in tek büyük farkı "fiyat" olabilir. Zira Opel'in herhangi bir rakpi markadan (buna VW dahil) daha düşük kalitede olması düşünülemez.

"Benim bir arkadaşın Astra'sı vardı, servisten çıkamıyordu." vb. gibi ordan burdan gelme yorumlar ise firmayı bağlamaz. O adam Astra'yla bir çok büyüğümüzün değimiyle Apaçilik yapıyorsa, o onu bağlar.

Biz 9 yıl Astra kullandık, hatta bu 9 yılın son 3 yılında 2 tane Astra'yı aynı anda kullandık. Allah'a şükür "ben bu Opel'in şerefini..." dedirtecek arıza çıkartmadı. Ya bizim hatamızdı, ya da maddi imkanlar nedeniyle çıkması ile değiştirdiğimizi bir iki önemli parça ancan belli bir süre idare etti. 10 yıllık araçtı ya, taş gibiydi. Bugün bir çok araca örnek olacak çok özelliği vardı. Gerek motor performans, yakıt tüketimi gerekse iç mekan, konfor vb.

Opel'i tanımadan saçma yorumlar yaparsanız, Skoda'yı tanımadan daha da saçma yorumlarda bulunanlarla aynı seviyeye inmiş olursunuz. Daha 2 gün önce adamın teki forum.donanimda "Renault varken Skoda'nın lafı olmaz" gibi saçma bir laf etti. (Roomster ile Clio Grand Tour karşılaştırması için) Bu ne kadar saçmaysa, "Skoda'nın Opel'den üstünlüğü" de o kadar saçma olur.

Tek bir nokta hariçtir, o da "FİYAT" gerçeğidir.
[/QUOTE]

10 yıllık opel şimdiki opellerden çok çok sağlamdır bizim konumuz şimdiki opeller

o yüzden konumuza lütfen kendi görüşünüzü katmayınız

testlerde herşeyin ne olduğu gayet açık

lütfen testle ilgili yorum yapınız.Wink
smerakoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 21 Tem 2008, 15:16

vectra ile octavia aynı  sınıf bile değil ..

golf  platformu üzerinde  yükseliyor  octavia..

hem teknik  hem tasarım   açısından  opeli  kendime daha  yakın  buluyorum   vw skodalarına  nazaran..

ama  felicia mı  vectra mı   derseniz   felicia yı  daha çok  seviyorum..
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti smerakoda » 21 Tem 2008, 15:20

[quote="SEAHAWK"] Ancak Vectra orda isterse 5 yıldız almış olsun; ben kasa deformasyonunu görünce "yuh" dedim, şaşırdım kaldım. Gerçekten hayal kırıklığı. Ne A sütunu kalmış, ne de şasinin alt kirişi. Ve gerçekten de bu testin 64 km/s ile yapıldığından şüphe duydum. Mutlaka özel bir durum olmalı.
[/QUOTE]

EURO NCAP böyle bir şeyi asla yapamaz çünkü o kaza anını denetleyen bir çok kişi vardır...
smerakoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti smerakoda » 21 Tem 2008, 15:24

[quote="AhmetH"]vectra ile octavia aynı  sınıf bile değil ..

golf  platformu üzerinde  yükseliyor  octavia..

hem teknik  hem tasarım   açısından  opeli  kendime daha  yakın  buluyorum   vw skodalarına  nazaran..

ama  felicia mı  vectra mı   derseniz   felicia yı  daha çok  seviyorum..
[/QUOTE]
vectra ve octavia LARGE FAMİLY CAR  sınıfına giriyor... 

ve golf SUPERMİNİ grubuna giriyor
smerakoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti SEAHAWK » 21 Tem 2008, 15:27

[quote="smerakoda"] 
10 yıllık opel şimdiki opellerden çok çok sağlamdır bizim konumuz şimdiki opeller

o yüzden konumuza lütfen kendi görüşünüzü katmayınız

testlerde herşeyin ne olduğu gayet açık

lütfen testle ilgili yorum yapınız.Wink
[/QUOTE]

Testle ilgili yorumu zaten yaptım. Vectra konusunda hayretler içindeyim. Ama Corsa testi, Opel'in övünç kaynağı olacak bir testtir. 93'de piyasaya çıkmış bir araç, belki bir de bir kaç modern güvenlik sistemiyle donatılsa (havayastığı vb.) utanmadan 1-2 yıldız birden arttıracak neredeyse.

Ayrıca günümüz Opelleri de tartışılacak bir durumda değiller. Gerek Corsa D, gerek Astra H gerekse Vectra C tartışmasız sağlamlığa sahipler. Bunları kötülemeye zaten kimsenin haddi yok. Kötülüyen de yok, o ayrı. (ordan burdan duyduğu lafları yayanlar hariç)

Opel'in yoğun eleştiriye maruz bırakılan ve tartışmaya açık 2 aracı vardır. Biri Astra G, biri de Vectra B.

Astra G'nin bir döneminin sorunlu olduğu iddia ediliyor. Kimilerine göre 98-01 arası kimilerine göre belirsiz. Ama şu bir gerçek; Astra G Türkiye'de satış rekorları kırmış, adım başı rastlanacak bir araç. Bir VW'deki ya da bir başka markadaki "hata oranı"na sahip olsa, zaten ortalıkta bir sürü sorunlu Astra G olması doğaldır. Çünkü araç

sayısı çoktur. Hem 2003 ve sonrası Astra G'lerde hiç öyle kronik arızalar duymadım.

Vectra B ise süspansiyon konusunda eleştrilebiliyor. Ama genel fevkalade bir araç. Belki sportif yol tutuş ihtiyaçlarını karşılayamıyor olabilir. O lastik yanağı bizde olsa,(orjinal lastik ebadı maks konfor, min yol tutuş için seçilmiş adeta) aracı virajlarda yan yatırmadan döndüremezdik, onun da düşünülmesi lazım.

Ayrıca Opel konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığınızı düşünmeme neden olan bir ifadenize de değinmeden geçemeyeceğim.

"Uzakdoğu'ya kalmak" ne demektir ? Opel herhangi bir uzakdoğu markasına bağlı değildir. Sadece Opel'in onlarca yıldır bağlı olduğu GM, Daewo'yu satın alıp "Chevrolet" adı altında satmaktadır. Motor olarak da Opel'in baldan tatlı motorlarının yandan yemişleri kullanılmaktadır. Opel'in uzakdoğu ile ilgisi bundan ibarettir. Bu Opel'in utanacağı bir şey değildir.

SEAHAWK
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Araştırmalar & Karşılaştırmalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir