Mareayı nasıl bilirsiniz?

Forumda yeralmayan Skoda modelleri veya farklı marka araçlarınız için teknik bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Mareayı nasıl bilirsiniz?

İleti quickcan » 08 Haz 2010, 22:10

marea kötü araba değil kesinlikle kötü olduğunu düşünmeyin ama.. bizim bindiğimiz arabalara bakarakta söylediğim bişey var benim.. araba alırsam vw grubuna binerim.. audi sadece markadan para ediyor.. vw kaliteden dolayı etmesi gerekeni ediyor.. ama skoda yaklaşık olarak (en fulünü alırsan tamamen) vw kalitesini en uygun fiyata sunuyor... uzun kafın kısası skoda derim.. NOT: yedek parçası vw grubuyla aynı fiyatta..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti faruk_sakarya » 09 Haz 2010, 02:48

12-13 binlik bir arac bakıyorum dedin ya.hani su tipsiz 1999-2000 model cift göz farlı toyota corolla'lar var.piyasada fazla tutulmuyor tipinden dolayı ama 10 numara malzeme kalitesi ve yalıtım var,yanlıs bilmiyorsam 4 teker bagımsız süspansiyon sistemide var.Olmadımı 2002lerden al corolla siyah farlı,kaliteli..Asla yolda bırakmaz..Honda civic bak..Pişman olmazsın ..Ben derimki araba alınacaksa ya Alman ya japon olacak..Piyasası var,parcası var(çok abartı pahalı değil)Ustasıda cok,modifiyede yakısıyor...Ama ''FIAT'' bilemiyorum hocam,o kadar cok alternatif varken asla FIAT'ın yüzüne bakmam..Saygılar..
CnF
faruk_sakarya
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: FARUK DELERGEÇER
Nereden: Sakarya
Arabanız: SKODA FABİA ELEGANCE 101 HP

İleti lazza » 09 Haz 2010, 09:45

valla bizde araç arıyoduk arkadaşa sw bia araçolsun istiyodu gittik pazarda hiç aklımızda yokken bir marea sw bulduk incelerken satan adam ağzından ben bir parçasını izmirden getirttim diye kaçırdı . bende arkadaşta konuda şüphelenince aradık ustayı (tofaş reno yerli ustası) anlattık valla dedi
sakın sakına marea o gurubun en sorunlu aracıdır alamın hem pearça hende arızılar nedeniyle dedi .
bizde onun sözüne uyduk almadık . gittik bir felicia sw aldık şimdi memnun biniyor
Kullanıcı avatarı
lazza
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: mustafa
Nereden: Antalya
Arabanız: 1990 favorit 136 l

İleti somet » 09 Haz 2010, 10:18

lazza yazdı:valla bizde araç arıyoduk arkadaşa sw bia araçolsun istiyodu gittik pazarda hiç aklımızda yokken bir marea sw bulduk incelerken satan adam ağzından ben bir parçasını izmirden getirttim diye kaçırdı . bende arkadaşta konuda şüphelenince aradık ustayı (tofaş reno yerli ustası) anlattık valla dedi
sakın sakına marea o gurubun en sorunlu aracıdır alamın hem pearça hende arızılar nedeniyle dedi .
bizde onun sözüne uyduk almadık . gittik bir felicia sw aldık şimdi memnun biniyor

mrea o grubun en sorunlu aracı buna diyecek bişeyim yok ancak gülüp geçebiliyorum
felicia_3437 arkadaşta saolsun siena ve marea yı aynı sınıfta araç yapmış bu araç hakında nekadar bilgi sahibi olduğunuz belli söylenecek çok fazla bişey yok
Kullanıcı avatarı
somet
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Bursa

İleti lazza » 09 Haz 2010, 11:16

somet yazdı:
lazza yazdı:valla bizde araç arıyoduk arkadaşa sw bia araçolsun istiyodu gittik pazarda hiç aklımızda yokken bir marea sw bulduk incelerken satan adam ağzından ben bir parçasını izmirden getirttim diye kaçırdı . bende arkadaşta konuda şüphelenince aradık ustayı (tofaş reno yerli ustası) anlattık valla dedi

mrea o grubun en sorunlu aracı buna diyecek bişeyim yok ancak gülüp geçebiliyorum
felicia_3437 arkadaşta saolsun siena ve marea yı aynı sınıfta araç yapmış bu araç hakında nekadar bilgi sahibi olduğunuz belli söylenecek çok fazla bişey yok
Kullanıcı avatarı
lazza
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: mustafa
Nereden: Antalya
Arabanız: 1990 favorit 136 l

İleti niketya » 16 Kas 2010, 18:16

şu yorumları okuyunca gerçekten gülüyorum. bizim türk insanının bi zaafı var. bilmediği herşeye yorum yapıyor. bende 98 model orjinal italyan 1.6 16V 103 beygirlik bi marea var. sıralı sistem lpg var . ben şimdi kullanıcı olarak aranızda en iyi yorumu yapmaya yetkisi olan biriyim. yukarda yorumların birinde arkadaş yazmış doğan şahin kartal filan al diye. bunu diyen bi zihniyetin yaptığı yorum dikkate bile alınmamalı bence. bilmediğin araca neden yorum yapıyorsun. tmm sen al gel doğanın şahinini kartalını gel seninle şu yollarda bi oyun oynayayım. ben o sayılan araçları benim aracımın yanında araç olarak bile görmüyorum.yakıt desen kuş serisinden az yakıyor gidiş desen 2 kat yol tutuş desen doğanı rakip olarak bile görmem. şunu belirteyim tek olumsuz yönü şu. amortisörleri ve yayları çok sert. oda yol tutuşunu arttırıyor ama çok sert bi araba. onun dışında parçası ucuz işçiliği ucuz ayrıca alalı 1 buçuk yıl oldu 1 kere sanayii ye gitmedim ve toplamda 80.000 den fazla yol yaptım. yorum yapan arkadaşların çoğu ön yargılı ve boş konuşuyor.bende almadan önce aynı lafları duydum ama hiç kulak asmadım şimdi menunum. ben aracımı 9 milyara aldım 500 tl harcadım şimdi 11 e istiyorlar vermiyorum. unutma her malın bi alıcısı vardır. alacaksan sana kefilim hiç bişe olmaz al kullan pişman da olmazsın ;)
niketya
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: semıh kurnaz
Nereden: Trabzon
Arabanız: fiat marea 1.6 ELX

İleti Henien » 16 Kas 2010, 23:06

Marea hakkında olumsuz yorum yapanları cahillikle suçlamışsın ama olmayan bir araca kefil olmuşsun. Gerçi onu da yanlış yapıp "sana kefilim" demişsin ya... cahillik nasıl bir şey uygulamalı olarak göstermişsin bize. Eyvallah.

Kardeşime sıfır almıştık. 100 bin km yi geçti şu an. O marea yüzünden araba almaya niyetlenen annemi pandaya ikna edemedim. Gitti getz aldı. Marea yüzde olarak kullanıcısını üzer. Elbette sorunsuz olanları da vardır ama azdır. Ha motoru sorunsuz olduğu zamanlarda iyi kaçar o başka.

Ama soldakine göre çok yavaş inen sağ ön camı veya kendi kendine çalışıp duran havalandırmayı garanti süresi içinde servise götürdüğünde " abi bu modeller hep yapıyor bunu normal" lafı ile karşılaşıyorsan o markadan uzak duracaksın arkadaş. (model demiyorum dikkat markadan)
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti delidolu » 16 Kas 2010, 23:22

narec yazdı:Birçok arkadaş boş cümleler yazmış. Fanatikliğin lüzumu yok. Objektif bir bakışla fiyat/donanım kullanılabilirlik servis-parça vb konularda yorum istemiştim. hacı muratla karşılaştıran olmuş, basit bayağı bulan olmuş :S anlamak güç.

Diğer yorum yapan arkadaşlara teşekkür ederim.

O ben oluyorum.
delidolu yazdı:marea yerine şahine doğana bak daha iyi bence, hiç olmazsa usta parça vs sıkıntısı yok, yola çıkınca artık nerdeyse "hacı murat 124" saygısı görür. bi de geniş emisyonlu olduğu için lpg ile bile zorlanmadan 150 km hıza çıkabilirsin :) :):):)

Şimdi yukarıda yazdığımı tercüme ediyorum.

-marea yerine şahine doğana bak daha iyi bence- Marea yerine şahin doğan kartal grubu bir araç bence daha iyi demiş oluyorum. -hiç olmazsa usta parça vs sıkıntısı yok- Çünkü mademki usta sıkıntısı var, kuş serisinin ustası TR (Türkiye demek oluyor)nin her yerinde var. Bu nedenle önermişim. -yola çıkınca artık nerdeyse "hacı murat 124" saygısı görür.- Mercedeslere yolda nasıl saygı anlayış gösteriliyorsa, artık araçlar lüksleştikçe eskiye özlem geri geliyor, eee en eski grubunda "Hacı murat 124" vardı, artık o da kalmadığı için "kuş serisi" yerli araçlar artık nostaljik saygıyı hak eder oldu demişim. -bi de geniş emisyonlu olduğu için lpg ile bile zorlanmadan 150 km hıza çıkabilirsin- her ne kadar verimsiz de olsa tek noktadan geniş emisyonlu oldukları için yüksek hızlara çok seri bir şekilde ulaşabiliyorlar diyorum.
----
Bu arada "mareayı nasıl bilirsiniz?" sorunuza tamamen dürüstçe ve özellikle de dalga geçmeden (!) cevap verdiğim için özür dilerim keşke dalga geçip, aşağılayıcı yazsaymışım... ayrıca yaşlılıktan olsa gerek bir de hacı murat ile karıştırmışım... biraz okuma, anlama ve yazma özürlüyüm herhalde bunun için de kusura bakılmasın. Siz en iyisi gidip marea'yı alın...
Kullanıcı avatarı
delidolu
SCOUT
SCOUT

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti delidolu » 16 Kas 2010, 23:35

niketya yazdı:şu yorumları okuyunca gerçekten gülüyorum. bizim türk insanının bi zaafı var. bilmediği herşeye yorum yapıyor. bende 98 model orjinal italyan 1.6 16V 103 beygirlik bi marea var. sıralı sistem lpg var . ben şimdi kullanıcı olarak aranızda en iyi yorumu yapmaya yetkisi olan biriyim. yukarda yorumların birinde arkadaş yazmış doğan şahin kartal filan al diye. bunu diyen bi zihniyetin yaptığı yorum dikkate bile alınmamalı bence. bilmediğin araca neden yorum yapıyorsun. tmm sen al gel doğanın şahinini kartalını gel seninle şu yollarda bi oyun oynayayım. ben o sayılan araçları benim aracımın yanında araç olarak bile görmüyorum.yakıt desen kuş serisinden az yakıyor gidiş desen 2 kat yol tutuş desen doğanı rakip olarak bile görmem. şunu belirteyim tek olumsuz yönü şu. amortisörleri ve yayları çok sert. oda yol tutuşunu arttırıyor ama çok sert bi araba. onun dışında parçası ucuz işçiliği ucuz ayrıca alalı 1 buçuk yıl oldu 1 kere sanayii ye gitmedim ve toplamda 80.000 den fazla yol yaptım. yorum yapan arkadaşların çoğu ön yargılı ve boş konuşuyor.bende almadan önce aynı lafları duydum ama hiç kulak asmadım şimdi menunum. ben aracımı 9 milyara aldım 500 tl harcadım şimdi 11 e istiyorlar vermiyorum. unutma her malın bi alıcısı vardır. alacaksan sana kefilim hiç bişe olmaz al kullan pişman da olmazsın ;)

teneke kutuyu bana çelik yığını diye övmek istiyor ama övemediği için şurası şöyle iyi burası böyle iyi demeye çalışmanın başka bi izah tarzı olsa gerek. made in s.KURNAZ anlayışı bu olsa gerek hiç tanımadığı görmediği birine "alacaksan sana kefilim hiç bişe olmaz " diyerek kefil olacak kadar da zengin! malum işin yoksa şahit paran çoksa kefil ol demiş atalarımız... hala da iddia ediyorum... marea'ya bineceğime sahin-doğan'a binmeyi tercih ederim. bu arada arkdaşımız müneccim moku yemiş özel bir zihniyeti var sanırsam benim marea'ya binmediğim bilgisine acaba neresinden ulaştı, bu cem yılmazın "...ıçından element uydurma!" sözü gibi bişi olmuş... arkadaşı teneke yığını ve cehalet dolu zihniyetinle başbaşa bırakarak mutluluklar diliyorum...
bu arada isterse gel yollarda oynayalım kollekşınla biçildiğinde halin n'olur allah bilir...
Kullanıcı avatarı
delidolu
SCOUT
SCOUT

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti somet » 17 Kas 2010, 10:12

sakın marea almak gibi bi hata yapmayaın, servis sorunlu diyosa son noktayı koymuştur.
Kullanıcı avatarı
somet
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakand » 17 Kas 2010, 14:49

Fiat'ta servis danışmanlığı yapan birisi olarak söyleyim;marea canavar gibi bir arabadır.Çok iyi kaçar rahattır,konforludur,sürüşte güven verir.Fakat çok fazla benzin yer,parçalarının bazılarının üretimi yoktur kritik arızalarda parça sıkıntısı çekersin ve 2.el piyasası çok düşüktür elinde kalır yada çok ucuza satarsın.Karar senin.Ama ben yerinde olsam almazdım.haa bu arada fiat'ın parçaları en pahalı arabalarından birisidir.
hakand
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)

İleti somet » 17 Kas 2010, 23:37

hakand yazdı:Fiat'ta servis danışmanlığı yapan birisi olarak söyleyim;marea canavar gibi bir arabadır.Çok iyi kaçar rahattır,konforludur,sürüşte güven verir.Fakat çok fazla benzin yer,parçalarının bazılarının üretimi yoktur kritik arızalarda parça sıkıntısı çekersin ve 2.el piyasası çok düşüktür elinde kalır yada çok ucuza satarsın.Karar senin.Ama ben yerinde olsam almazdım.haa bu arada fiat'ın parçaları en pahalı arabalarından birisidir.

merak ettim hangi parçanın üretimi yok:| ?
Kullanıcı avatarı
somet
CLASSIC
CLASSIC

İleti asdfghjk » 18 Kas 2010, 00:49

Açıkçası öyle fazla bi incelemişliğim yok ama genel olarak söylemek gerekirse;

Malzeme kalitesi öyle ahım şahım değil orta şeker.
Motoru içinde ilk kalkışlarda bizim octi lere göre az bişey daha iyi kalkıyor sonrası aynı.

Yol tutuş konusunda ise, bir kere süspansiyon sisteminin darbe emişini beğenmedim. Virajlarda bizim octiler kadar iyi değil ama kötü de değil, fakat dalgalı ve virajlı yollarda vasat. Daha geçen ay benle "kapışmaya çalışan" mareanın aynı hızda girdiğimiz virajda iki kere kıçını kaydırdığını hatırlıyorum. Ama biraz da sürücünün de etkisinden kaynaklanmış olabilir ona bir şey diyemem.

Bana göre bütçemizi biraz daha zorlayamıyorsak 2-3 sene idare edilebilecek bir araba. Ancak 2. eli fazla parlak olmadığından -bence- biraz daha para biriktirip daha iyi araçlar tercih edilmeli. Fakat biraz hortlatılmış konu olduğundan dolayı konuyu açan arkadaş belki de Marea'sını almıştır veya başka bir şey tercih edilmiştir. O yüzden tartışmanın da -bence- gereği yok diye düşünüyorum...
asdfghjk
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir

İleti hakand » 18 Kas 2010, 01:31

somet yazdı:
hakand yazdı:Fiat'ta servis danışmanlığı yapan birisi olarak söyleyim;marea canavar gibi bir arabadır.Çok iyi kaçar rahattır,konforludur,sürüşte güven verir.Fakat çok fazla benzin yer,parçalarının bazılarının üretimi yoktur kritik arızalarda parça sıkıntısı çekersin ve 2.el piyasası çok düşüktür elinde kalır yada çok ucuza satarsın.Karar senin.Ama ben yerinde olsam almazdım.haa bu arada fiat'ın parçaları en pahalı arabalarından birisidir.

merak ettim hangi parçanın üretimi yok:| ?

fren hortumları,direksiyon yağ hortumları,dijital beyin vs vs.
hakand
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)

İleti Henien » 18 Kas 2010, 10:19

talhadogdu yazdı: .......... Fakat biraz hortlatılmış konu olduğundan dolayı konuyu açan arkadaş belki de Marea'sını almıştır veya başka bir şey tercih edilmiştir. O yüzden tartışmanın da -bence- gereği yok diye düşünüyorum...

Mareacı biri sırf bu konuya cevap vermek için foruma üye oldu, kendince biraz da hakaretle cevap verdi, gitti. Dediğin gibi konuyu açan zaten çoktan vazgeçmiştir mareadan.
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti somet » 18 Kas 2010, 11:11

aslında 1996 da bu araçlar yılın otomobili seçildi yanlış hatırlamıyorsam,türkiyeye gelmeye başlayınca şahin doğan tipo tempra lara alışık olan tamirci ve servisler bu teknolojik araçları tam çözemedikleri için değim yerinde ise katletiler özellikle hlx leri ,problemlerine çözüm bulamayan vatandaşta haliyle bu araçlardan iyice soğudu ve hazin sonu bu işte,günümüzde hala bu araçları tam olarak bilmeyen servisler var,
Kullanıcı avatarı
somet
CLASSIC
CLASSIC

İleti niketya » 18 Kas 2010, 16:23

ben arabayı alalı 1 buçuk yıl oldu . hiç pişman değilim. şu anda bunu satsam bile alacağım araba 2006 marea excsulive.hani derler huylu huyundan vazgeçmez. siz bildiğinizi yapın yine. yukarıda arkadaşın yazdığı gibi doğan alın. herkesin aklınız yetmez böyle arabalara ;) .
niketya
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: semıh kurnaz
Nereden: Trabzon
Arabanız: fiat marea 1.6 ELX

İleti kaya » 18 Kas 2010, 16:54

Bende fabia var..Ama bir şansım daha olsaydı marea alırdım...Fabia hergün yeni bir sorun çıkarıyor kardeşim..Yok arıza lambası yok öksürme yok silkemele bu ne yahu! 2,5 yıl önce 13500'e almıştım, 12'ye satabilirsem sevinicem..
kaya
CLASSIC
CLASSIC

ÖncekiSonraki

Diğer model ve markalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir