Neden Mercedes?

Forumda yeralmayan Skoda modelleri veya farklı marka araçlarınız için teknik bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Neden Mercedes?

İleti delidolu » 08 Ekm 2009, 12:31

[quote="adilektasli"]Arabalar ikiye ayrılır. Mercedes ve diğerleri. Param olsa Mercedes alırdım elbette.[/QUOTE]

http://www.skodam.com/forum_posts.asp?T ... 2&get=last

linkinde adilektaşlı'nında belirttiği gibi ülkemizde (belki de dünyada bilemiyorum) mercedes marka araçlar hakkında her zaman pozitif/albenili/saygı duyulan vs türden görüşler var. Peki ama NEDEN?

Acaba aslında mercedes hakkında hiç bir bilgisi tecrübesi dahi olmayan insanlar bile -örn: ben- "Mercedes mi, ooo o zaman duracaksın ve yol vereceksin" tarzı konuşmalar yaptıklarına şahit oldum. Ya da aracı ultra lüx bile olsa dikiz aynasından görünce hemen yol vereni mi ararsın.. Ya da koltuğa oturunca önde yıldız göreceğim kardeşim diyen mi ararsın. Mercedese duyulan bu sevgi/saygı/güven duygularının altında yatan nedenleri bilimsel/tecrübesel/kişisel sebepleriyle paylaşılırsa sevinirim. Böylece hiç mercedes kullanmayan ve almayı bile düşünmeyen ben bile mercedesi neden sevdiğimi anlamış olurum!! LOL

Kullanıcı avatarı
delidolu
SCOUT
SCOUT

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti Balki, Burak » 08 Ekm 2009, 12:45

Mercedes'ten bir yetkilinin şu açıklaması çok dikkatimi çekmişti.
'Biz arabalarımızı eskisi gibi aynı kalitede yapsaydık, şu anda batmış olurduk'
Kullanıcı avatarı
Balki, Burak
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Burak BALKI
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Peugeot 306

İleti tolga_kaan_ » 08 Ekm 2009, 12:45

sağlamlık + uzun ömür + kalite + mühendislik + birçok konuda ilk olması + firmanın başarılı  tutundurma stratejileri.

daha birçok neden sayılabilir. En az Mercedes kadar kaliteli otomobil üretmelerine rağmen hiçbirzaman Mercedese kadar tüketici zihninde yer etmeyen firmalar var. Bu tamamen Mercedesin  farkını ortaya koyması. Mercedesle ilgili kısa bi anektod.   Firma  ürettiği otomobilleri   önce   test edilmesi açısından  TÜRK taksicilere verirmiş. Sebebi ise TÜRK insanının sorunları  daha ucuza çözmeye olan eğilimi.  Taksicilerden aldıkları Feedbackler ile araçları dahada geliştiriyorlarmış.       
son olarak       "Mercedes'in ölüsü bile yürür"        Wink

kişisel not : Maddiyat yeterli olsa    Mercedes yerine  BMW tercih ederim.
tolga_kaan_
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti iceman70 » 08 Ekm 2009, 12:45

Şimdi en başından bir örnek fabrikadan çıkar çıkmaz rodaja gerek duymadan 7-8bin devire dayayıp sürebiliyorsun.Motor parçaları elmas kesim oldugu için hata oranı neredeyse 0.İlk 4 zamanlı motoru bulan Otto'nun çalışma arkadaşlarından olan  Daimler motoru en verimli şekilde çalıştırmak için karbüratör sistemini icad etti sonrasında ise benz ilk elektrikli ateşlemeyi icad etti vs vs tarihi başarılarla dolu olan bir marka.Yanılmıyorsam 1934 yılında mercedes w154 silver arrow(gümüş ok) formula 1 aracı o gün 4 vitesi ile saatte 305km hıza çıkabiliyor.Sonra hava direnç katsayısı en az olan otomobil mercedes.Hatta dünyadaki en iyi hava direnç katsayısına sahip araç 1936 model w125 :)) Dünyadaki en teknolojik fabrikada mercedeste.Sonra Formula 1'de de Mclaren-Mercedes takımını desteklediğim için bana göre mercedes 1 numara.Saymakla bitmez yani başarıları
iceman70
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti delidolu » 08 Ekm 2009, 12:52

Bi de mercedesin almanyadaki fabrikasının girişinde "Daha iyisini Tanrı yapar" yazısı/miti var. Çok eskiden duymuştum, ne kadar doğruysa bilemiyorum...
Kullanıcı avatarı
delidolu
SCOUT
SCOUT

İleti adilektasli » 08 Ekm 2009, 12:54

Benim gözlemlediğim şu ki, otomobil dünyasındaki teknolojik/mekanik gelişmelerin çoğu (belki de tamamı) ilk olarak mercedesten çıkıyor. Mercedesin artık yol çizgilerini okuyan ve şeritten çıkarsanız sizi uyaran, tabelaları okuyan ve aşırı hız yaptığınızda sizi uyaran, kullanış tarzınızı takip edip uykunuzun geldğini ya da yorulduğunuzu hissedip size mola vermenizi öneren, sollamalarda kör nokta dediğimiz aynadan görülmesi zor olan bölgeyi takip ederek gerektiğinde sizi uyaran araçlar ürettiğini ve günümüz araçlarında teknoloji dediğimiz abs,asr,esp gibi sistemlerin yıllar önce mercedes tarafından yapıldığını, vs,vs biliyor muydunuz?
Bir yakınım tren raylarından mercedesi ile geçerken tren tarafından araç ortadan ikiye ayrılıyor ve yakınımın burnu bile kanamıyor.

Bir hemşerimin mercedes servisi var. Yeni octaviam ile yanına gittim. Benim aracı elegance  sanıyor. Oradaki 90 küsür model bir aracı göstererek şöyle dedi: "Senin bu yeni aracında ne varsa bu mercesdeste de vardır." ESP? dedim. Tabiki var dedi. Koltuk ısıtma vs,vs. Ortağı şöle dedi. "Bir yanıma 2000 model bile olsa bir mercedes koysunlar, öte yanıma 40 tane Octavia koysunlar mercedesten başka araca bakarsam ******izim!" Bir de şöyle dedi: "Mercedes gibi bir araç varken böyle arabalara neden para veriyorsunuz anlamıyorum."

Bence Mercedes'i iyi tanımak lazım. Ama çok pahalı meret. Nasıl alıcaz bilmem.
Kullanıcı avatarı
adilektasli
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Alper
Arabanız: 2009 Octavia 1.6 MPI Ambiente++

İleti tolga_kaan_ » 08 Ekm 2009, 13:05

[quote="adilektasli"]Benim gözlemlediğim şu ki, otomobil dünyasındaki teknolojik/mekanik gelişmelerin çoğu (belki de tamamı) ilk olarak mercedesten çıkıyor. Mercedesin artık yol çizgilerini okuyan ve şeritten çıkarsanız sizi uyaran, tabelaları okuyan ve aşırı hız yaptığınızda sizi uyaran, kullanış tarzınızı takip edip uykunuzun geldğini ya da yorulduğunuzu hissedip size mola vermenizi öneren, sollamalarda kör nokta dediğimiz aynadan görülmesi zor olan bölgeyi takip ederek gerektiğinde sizi uyaran araçlar ürettiğini ve günümüz araçlarında teknoloji dediğimiz abs,asr,esp gibi sistemlerin yıllar önce mercedes tarafından yapıldığını, vs,vs biliyor muydunuz?
Bir yakınım tren raylarından mercedesi ile geçerken tren tarafından araç ortadan ikiye ayrılıyor ve yakınımın burnu bile kanamıyor.

Bir hemşerimin mercedes servisi var. Yeni octaviam ile yanına gittim. Benim aracı elegance  sanıyor. Oradaki 90 küsür model bir aracı göstererek şöyle dedi: "Senin bu yeni aracında ne varsa bu mercesdeste de vardır." ESP? dedim. Tabiki var dedi. Koltuk ısıtma vs,vs. Ortağı şöle dedi. "Bir yanıma 2000 model bile olsa bir mercedes koysunlar, öte yanıma 40 tane Octavia koysunlar mercedesten başka araca bakarsam ******izim!" Bir de şöyle dedi: "Mercedes gibi bir araç varken böyle arabalara neden para veriyorsunuz anlamıyorum."

Bence Mercedes'i iyi tanımak lazım. Ama çok pahalı meret. Nasıl alıcaz bilmem.
[/QUOTE]

konuyla pek alakası yok belki ama   mesajını görünce  dayanamadım. Çalıştığım şirkette  firma sahibinin 2005 model  E220 CDI   aracı vardı.  Benin çalıştığım dönemde    far arızasına 1500 TL   - Turbo arızasına  4500 TL    bizzat ben ödedim.  Bi gün konuşurken şöyle dedi   aldığımdan beri  30000 küsür  TL masraf ettim.  Araç gerçekten kaliteli belki ama   kullanıcılar sadece  kaliteye bakamıyor maalesef. Servis masrafı vs. de  önemli.  40 Octaviaya bakmam diyen kişi  haklıymış     Mercedesin çıkardığı masrafa  40 octavianın çıkardığı masrafa eşdeğer Tongue  Saygılar...
tolga_kaan_
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti adilektasli » 08 Ekm 2009, 13:11

Yok yahu. O kadar da değil. Mercedes aynı zamanda da sağlam bir araçtır. Sizin patron şanssızmış.
Kullanıcı avatarı
adilektasli
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti delidolu » 08 Ekm 2009, 13:14

Benim de 1 tanıdığım yakın zamanda 0 km ford s-max aldı. Fiyatı uçuk bir rakamdı :))) Dedim ona o parayı verene kadar mercedes alsaydınız diye, dedi ki: evet doğru alabillirdim de ama mercedes almak sorun değil, önemli olan mercedesi alınca onu yürütebilecek güce sahip olmakta.. Confused

Kullanıcı avatarı
delidolu
SCOUT
SCOUT

İleti adilektasli » 08 Ekm 2009, 13:16

Valla bizim ustalar öyle demiyor.
Kullanıcı avatarı
adilektasli
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti iceman70 » 08 Ekm 2009, 13:18

evt çok haklısınız mercedes çok öncü bu teknolojilerde kızıl ötesi kamera ile 500m ilerideki yolda buz olup olmadıgını engel olup olmadıgını bildirebiliyor çok uzağı göremiyorsanız aracın hız göstergesi paneli aslında bir ekan ve ekrana geçirip gece görüşü ile yolu ordan takip edebilirsiniz.ayrıca öndeki araça çok yaklaştın veya ani bi durumda fren yapamadın araç senin yerine yapıyor.hatta en son önündeki engelden kaçamadın araç hemen hesap yapıp direksiyonu boş yere kırıyor :)))
iceman70
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Haluk » 08 Ekm 2009, 13:42

rahmetli Üzeyir Garih in bir kitabında okumuştum aynen şunu diyordu; hayatım boyunca hep israftan kaçınan bir insanım birtek araba konusunda birazcık hassasım mercededesten başka araca binmiyorum.bu hassasiyetimin sebebi ise işim gereği 5 yıldızlı bir otele giriş yaptığım zaman kapıdaki otoparkçı ilk olarak yıldıza bakıyor göremediği zaman sana göstermesi gereken saygıyı bir nebze hafifleterek gösteriyor düşünldüğünde mantıklı bir açıklama bir de şu söz var ucuz mala para verecek kadar zengin değilim.
insanların maddi gelir düzeyi yüksek olursa elbetteki ona göre harcamaları artar bizim gayri safi milli hasılamız ortada olduğu için mercedese binemiyoruz birde vergilerOuch bizi knock out ediyor
Haluk
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Erzurum
Arabanız: Peugeot 308 1.6 HDI SPORTİUM

İleti feliciaZK » 08 Ekm 2009, 14:49

HERKEZ BÜTÇESİNE GÖRE ARABAYA BİNİYOR
DAVUL BİLE DENGİ DENGİNE ATASÖZÜ GİBİ

BUGÜN FELİCİAMI SATSAM 86 MODEL CİVARI  MERCEDES ALSAM ALIRIM AMA ALMAKLA İŞ BİTMİYOR SONRASI VAR

feliciaZK
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti onurhan2006 » 08 Ekm 2009, 15:08

mercedes modeli ne olursa olsun benim için herzaman koltuguna oturuldugu andan itibaren sürücüsüne güven veren bir marka olmustur arkadaslar...
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti isikayhan » 08 Ekm 2009, 15:21

Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: Skoda Octavia 2009 1.6 MPI Facelift Elegance Tipt.

İleti sonertevfik » 08 Ekm 2009, 21:41

[quote="delidolu"]Bi de mercedesin almanyadaki fabrikasının girişinde "Daha iyisini Tanrı yapar" yazısı/miti var. Çok eskiden duymuştum, ne kadar doğruysa bilemiyorum...

[/QUOTE]

BU BİR ''MİT'' DEĞİL %100 DOĞRU... DAYIM 40 SENEDİR ALMANYA'DA, BMW'DE ÇALIŞIRKEN MERCEDES FABRİKASINA GEZİ AMAÇLI GİTMİŞLER FİRMA OLARAK... DAYIM SÖYLEDİ BUNU BANA... MERCEDES FABRİKASININ BİRÇOK YERİNDE BU YAZI VARMIŞ... ''BİZDEN DAHA İYİ OTOMOBİLİ TANRI YAPAR''    ALMANLARIN BU GÖRÜŞÜNE BENDE %100 KATILIYORUM... ANCAK BİR GERÇEK DAHA VARKİ FİYAT & KALİTE ORANTISINI KURDUĞUMUZ ZAMAN ; BU ALMANLARIN MEŞHUR SÖZÜ MERCEDES İÇİN DEĞİL SKODA İÇİN GEÇERLİDİR... FİYAT & KALİTE OLARAK EN İYİ ARABAYI DA SKODA  YAPAR...

BİZ OSMANLIYIZ... ÇOK ÖZLÜYORUZ...
sonertevfik
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Soner Tevfik
Arabanız: Skoda Felicia GLX-İ

İleti delidolu » 08 Ekm 2009, 22:18

Akşam kızılaydan geçiyordum kısa süreliğine atatürk bulvarındaki iş bankası - mc donald arasında durmam gerekti toblo aynen şu: önümde 4lüleri yakmış son model bir 4 matic siyah mercedes yanında trafik polisi yok. onun önünde ford fiesta 2 trafik polisi başında, arkamda toyota-reno türünden araçlar yanlarında 1 yaya, 1 motorlu trafik polisi.. dikiz aynasından bakıyorum geleli sn'ler olmuşken trafik polisi bana doğru geliyor, aynen verdim sinyalimi yoluma devam ettim. yukarıdaki nakaratı tekrar edeyim: 4lüleri yakmış son model bir 4 matic siyah mercedes yanında trafik polisi yok.

Bu ironi karşısında memleketimin haline LOL mi, Cry mı bilemedim...
Kullanıcı avatarı
delidolu
SCOUT
SCOUT

İleti AhmetH » 08 Ekm 2009, 22:26

arkadaşta w140 var   asker  selam  çaktı  LOL
Kullanıcı avatarı
AhmetH
RS
RS