TOFAŞ Doğan SLX i.e. TEST

Forumda yeralmayan Skoda modelleri veya farklı marka araçlarınız için teknik bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

TOFAŞ Doğan SLX i.e. TEST

İleti loveskoda » 25 Mar 2008, 02:35

Doğan SLX i.e. (1997)
Genel Bilgiler
Tofaş, Türkiye'nin en çok satan otomobilleri Kuş serisi Doğan ve Kartal'da 1997 basından itibaren enjeksiyon ve katalizör uygulamasına başladı. Daha önce Tempra ve Tipo'da da kullanılan 1.6 litrelik enjeksiyonlu ve katalizörlü motorla donatılan Doğan ve Kartal, Euro 93 Çevre Normu'na uygun hale geldi.

Karoser, iç mekan
Doğan'ın köşeli ve yerden çok yüksek karoseri artık demode olsa da yeni otomobillerin çoğundan daha geniş ve ferah bir iç mekan sunuyor. Doğan'ın kokpiti de yeni nesil otomobillerden bir hayli farklı ama Tofaş iyileştirmeler yaparak ergonomik sorunları azaltmış. Kısa ve oldukça yüksekte duran silecek süpürgeleri yağmurlu havalarda ön camın sol tarafında ve alt bölümünde oldukça büyük bir kirli alan bırakarak görüşü olumsuz etkiliyor. Doğan'ın 400 litrelik bagajı kapağın tampona kadar inmemesi ve çok geniş açılamaması nedeniyle kolay yüklenemiyor.
Motor, performans
Doğan SLX'te kullanılan 1581 cc'iik, üstten egsantrikli, elektronik ateşlemeli motor Tempra ve Tipolar'da kullanılanla aynı. Doğan SLX'in motoru 5500 d/d'de 86 HP (DIN) güç ve 3000 d/d'de 12.8 kgm tork üretiyor. Genelde vitesleri kemikli olan Doğan SLX'te geri vites de zor geçiyor. 12.8 saniyelik O'dan 100 km/s'ye hızlanma süresi 86 HP'lik bir motora göre pek başarılı değil. Doğan SLX'in 10.1 litrelik (100 km'de) test tüketimi (kurşunsuz süper benzin) yüksek olsa da karbüratörlü versiyondan yaklaşık 1 litre daha az.
Yürüyen aksam, kullanım
Keskin virajlara hızlıca girildiğinde ön tekerlekler üzerinde kayma eğilimi gösteren Doğan SLX ile kaygan yollarda ani gaza basmamak ve ani vites küçültmelerden kaçınmak gerekiyor. Yerden yüksek karoserin altına fazlaca rüzgar alması yüksek hızlara çıkıldığında otomobilin yan rüzgarlardan etkilenmesine neden oluyor. Sert süspansiyon yerden oldukça yüksek kasanın olumsuzluğunu bir ölçüde dengeleyerek viraj güvenliğini artırıyor. Doğan SLX i.e.'nin hızı 100 km/s'nin üzerine çıktığında ön kapının cam çerçevelerinden gelen rüzgar sesiyle egzozdan ve aktarma organlarından gelen gürültü rahatsız edici boyutlara ulaşıyor. Fren dozunun iyi ayarlanabilmesine rağmen 100 km/s hızdaki 53 metrelik fren mesafesi oldukça uzun.

Test ve teknik verileri için tıklayın 

loveskoda
RS
RS

İleti silverlinemania » 25 Mar 2008, 02:40

heh b, bu kalmıştı zaten test edilmeyen bende bunu bekliyodum ne zaman gelicek acaba diye LOL
silverlinemania
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti loveskoda » 25 Mar 2008, 02:42

AHHHH aH! Bu arabayı bi de Euro-Encap a soksalardı......
loveskoda
RS
RS

İleti silverlinemania » 25 Mar 2008, 02:43

neyi nereye sokucak adam yaa tenekeyi vurdursaar duvara bunla aynı sonucu verir boşver kalsın rezil olmayalım elin euro-ncap ine LOL
silverlinemania
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti by wodoo » 25 Mar 2008, 10:12

abi bu tofaş i.e. lerin motorunun resmi varmı ya merak ediyorum LOL
by wodoo
RS
RS

Ad Soyad: Emre Şahin
Nereden: Ankara
Arabanız: Astra GSİ

İleti baho06 » 25 Mar 2008, 10:43

beyler bu kadar zamandır biniyoruz.hakkını yemeyin arabaların
baho06
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti BlueVRS » 25 Mar 2008, 11:20

elinize ne geçiyor bu arabaları kötülemekten,90 lı yıllarda başka araba yoktu ki bağdat caddesinin yarışçılarıydı,modifiye ve aksesuar deposuydular ikide 110 a çıkmak önemliydi bir şahini yada doğanı olan ağamızdı paşamızdı,yazı 97 yılına ait burada olumsuz yorum yazanların bazıları o tarihlerde daha çocuklarmış sanırım bilmiyorlar doğan ne demek şahin ne demekti 90'lı yıllarda..haa bu i.e motorluların çıktığı yıllarda belki gerçekten alternatif arabalar olmaya başlamıştı piyasada..sene 2008 de 15-20 yıl öncesinin arabalarını tartışmak saçma skoda favolar çokmu iyi durumdalar bugün..

Ama yeter şu karalama kampanyası..zamanında bakmaya doyamadığımız bindikmi inmek istemediğimiz araçlar için sizleri olumsuz yorum yapmaktan vazgeçmeye davet ediyorum..

BlueVRS
RS
RS

İleti Medcezir » 25 Mar 2008, 11:23

yakıtı yinede cok ama
Medcezir
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti irfant » 25 Mar 2008, 11:24

100 km/h hızdaki 53 metrelik fren mesafesi oldukça uzun, korkunç bir rakam Thumbs%20Down
irfant
RS
RS

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti sinnex » 25 Mar 2008, 11:24

Bırakın şu kuş serilerinin yakasını... her şeyde onları mukayese ediyorsunuz...
sinnex
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mygokhan » 25 Mar 2008, 11:35

zamanının iyi bir tasarımı ve şıklığına sahipti..Bence..tabi çok uzun süre aynı kasayı sattıkları için millet artık sıkıldı bu tasarımdan..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
RS
RS

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti BaTeRRiiSStt » 25 Mar 2008, 13:11

Elin favoritini beğenirsiniz.Bunları beğenmezsiniz. Bence zamanının binilebilir arabalarındandı.
BaTeRRiiSStt
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: Bursa

İleti sainz » 25 Mar 2008, 14:16

FIAT' ın 1960 yılında tasarlayıp ürettiği bir modelden bahsediyoruz. Tabii ki kalkıp 2000 yılında hâlâ aynı teknolojiyi üretirseniz, döneminin vazgeçilmezi olan bir araba bu hale gelir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
RS
RS

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Favorit 1.3LX

İleti fabialife » 25 Mar 2008, 14:25

[quote="98Pickup"]elinize ne geçiyor bu arabaları kötülemekten,90 lı yıllarda başka araba yoktu ki bağdat caddesinin yarışçılarıydı,modifiye ve aksesuar deposuydular ikide 110 a çıkmak önemliydi bir şahini yada doğanı olan ağamızdı paşamızdı,yazı 97 yılına ait burada olumsuz yorum yazanların bazıları o tarihlerde daha çocuklarmış sanırım bilmiyorlar doğan ne demek şahin ne demekti 90'lı yıllarda..haa bu i.e motorluların çıktığı yıllarda belki gerçekten alternatif arabalar olmaya başlamıştı piyasada..sene 2008 de 15-20 yıl öncesinin arabalarını tartışmak saçma skoda favolar çokmu iyi durumdalar bugün..

Ama yeter şu karalama kampanyası..zamanında bakmaya doyamadığımız bindikmi inmek istemediğimiz araçlar için sizleri olumsuz yorum yapmaktan vazgeçmeye davet ediyorum..

[/QUOTE]

aynen katılıyorum, hayatında favorit, formenden başka arabaya binmemiş, o arabaların çıktığı tarihlerde oyuncak araba ile oynayan o günün türkiyesini ve şartlarını bilmeyen arkadaşlar bile buradan atıp tutuyor. 2 124, 1 serçe, 4 şahin,1 doğan,1 slx aldık kullandık ve sattık hepsinden de çok memnundum. şu anda kayınpeder hala şahine biniyor. yerli üretim ford motorlu Anadolların, 4 teker bir motor ve kaportadan başka bir şeyi olmayan renaultlerın yanın bu arabalar yerli mercedesti. şu anda ucuz bir araba alacak olsam formen favorit alacağıma tüplü doğan alırım. bu arabalar neden tutuldu sanıyorsunuz halkın aptallığından değil günün şartlarında halkın istek ve beklentilerini karşıladığı için. vatandaş eski model skoda alıpta çıkmacıda parça arayacağıma arabaya birşey olduğunda dilinden anlayan usta bulmak için sanayi sanayi dolaşacağıma bakkalda bile parçası bulunan her ilçede bile dilinden anlayan tamircisi olan, parça fiatlarının diğer arabaların 1/5, 1/10 olan tofaşı tercih etti. beğenmediğiniz serçe bile 2. viteste 110 yapıyordu. hiç bir tofaşla yolda kalmadım, hiçbiri hararet dahil hiç bir sorun çıkartmadı. bugün hala 10-11 milyara doğan satıldığını sizler yazdığınıza göre demekki bir keremet var bu arabalarda.

beyler yorum yaparken biraz mantıklı ve insaflı olun 1960 senesinde memlekette araba yokken bile bizim skoda taksimiz vardı, ben doğuştan skodacıyım ama herşeye objektif bakarım. skoda kötü araç değil ama unutmayınki skodanın ikinci miladı pal teknolojisini bırakıp volkswagenin ortak olup boch teknolojisini kullanmasıyla başlar. skoda sizin yere göğe sığdıramadığınız arabaların  kötü imajını;  şu anda kendi seğmentinin en başarılı, aksesuar ve donanımlı arabalarını üretip fiatıda makul satmasına  rağmen silemedi. hurdacıda falan bulursanız eğri bacak skodalara, alanın son sahibi olup başına bela olduğu arkadan motorlu 120 L lere falan bir bakın bakalım nasıl arabalarmış. bugün bile ülkedeki bırakın kuş serisini beğenmediğiniz yeni versiyon  tofaş/fiat sayısına ve yıllık satış rakamlarına bakın birde skodaya bakın. fiat alan insanların hepsi aptal değil, adamların o parayı verip bu arabaları alırken bir bildikleri var. ben tofaş/fiat kullanıcılarının skoda kullanıcıları gibi servis ve parça fiatlarından şikayet ettiklerini, yedek parça pahalı diye hurdacılarda çıkma parça aradıklarını hiç duymadım.

YİĞİDİ ÖLDÜRÜN AMA HAKKINI YEMEYİN.! SAYGILAR.
fabialife
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sinnex » 25 Mar 2008, 15:25

Helal olsun ancak bukadar açıklayıcı ve net anlatılabilirdi... tebrik ediyorum, hatta ayakta alkışlıyorum ClapClapClapClap
sinnex
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Felicia Glx-i » 25 Mar 2008, 15:30

[quote="loveskoda"] AHHHH aH! Bu arabayı bi de Euro-Encap a soksalardı......[/QUOTE]

Ncap a soksalar parçasını bulamazlar valla veri elde edemezler
Felicia Glx-i
CLASSIC
CLASSIC

İleti silverlinemania » 25 Mar 2008, 15:41

şahini doğanı beğenen arkdaşalar bu arabaları herkes beğenmek zorundamı acaba bizde kullandık biliyoruz ne olduğunu 2 sene içerisinde çürüyen arabanın nesini övüyosunuz ki şimdi. siz hiç 2 sene içinde çürüyen favorit gördünüz mü ? tamam kabul ediyorum zamanının mercedesiydi ama inanın o zamanlar şimdiki kadar çok marka olsaydı gene kimse bakmazdı onların yüzüne herkesin arabadan anlayışı farklıdır ben geri vitese geçmek için çok çaba sarf ediyosam, aldıktan 2 3 sene sonra araba paslanıcaksa ben ona arabayı sevmem arkadaş bizde varkende sevmiyodum halada sevmiyorum 3 tane aldık hepside 0 km di hepside aradan 2 3 sene geçtikten sonra çürüdü favorit aldık 0 km 14 yaşında şu anda ben geçen sene sadece büyük bi kaza yaptım ki ondan öncesinde bile hiç bişeyi yoktu hiç bi yerinde pas yoktu hangi şahin 13 yaşına kadar hiç paslanmadan gelebilir soruyorum bakım yapmadığın sürece hiç bi şahin 13 yaşına kadar paslanmadan çürümeden gelemez kıyasladığınız arabaya bakın gülerim ben buna ...

silverlinemania
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sinnex » 25 Mar 2008, 15:47

Benimde anlayamadığım konuda bu zaten arkadaşım, kendi araçlarınızı ancak şahinlerle kıyaslayabiliyorsunuz, kaldiki çıktıkları yıllarda ya renault12TS ya anadol yada tofaş alınabiliyordu... Bende güvenilirdir falan demiyorum... ama sezarın hakkını sezara vermek lazım...
sinnex
AMBIENTE
AMBIENTE

Sonraki

Diğer model ve markalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir