İlk hareket esnasinda titreme

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

İlk hareket esnasinda titreme

İleti Renavatio » 20 Eyl 2018, 00:11

Selamlar arkadaşlar.
Benim aracta 1. Viteste ilk kalkış esnasında fazla titreme yapiyor. Bundan dolayi bir ustaya baktirdim usta bana dedi ki senin aracin balans milinde problem var. Senin araba 3 silindir olduğu için ilk hareket esnasinda titreme yapar biraz ama senin balans milinde aşınma var ondan bu kadar titeme yapiyor falan birşeyler söyledi. Orjinali 2000 2500 arasi , çıkma istersen 1000 civari falan dedi.

Bu balans mili denen şey eksantrik mili mi oluyor ? Birdr bu durum doğru mudur. Basina gelen oldu mu hiç.

Renavatio
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mücahit Sağlam
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI ELG

İleti HTPower » 20 Eyl 2018, 12:32

Hocam merhaba,

Balans mili titreşimi engeller bu doğrudur motorun içinde çalışır fabia1 üç silindirli ilk modellerde yoktur ve araç motoru sarsıntılı çalışır daha sonra eklenen bir parça.

Lakin direkt olarak o parçadan kaynaklı denilemez aracın rolantisinin düşük olması bile araç kalkışında bir miktar sarsıntı yaptığı kesindir, motor içine bakıldı mı ki direkt olarak o parçadan kaynaklandığını söylesin usta?
HTPower
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Murat Yavuz
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1 1.2 HTP

İleti Renavatio » 20 Eyl 2018, 13:55

Hayir ustam motora falan bakmadi. Sadece gezip tur attik. Ona istinaden söyledi. Referansi iyi biri olduğundan o ustaya baktirdim. Ama baska birine daha göstermeyi düşünüyorum.
Renavatio
CLASSIC
CLASSIC

İleti HTPower » 20 Eyl 2018, 16:35

Ben o parça bozuk olduğunda rolantidede titreme yapacağını düşünmüyorum bende o parça yok araç boşta iken titreme var azıcık gaz versem bile titreme hemen geçiyor rolantide tekrar başlıyor. Bendeki durum normal olanı sadece kalkışta var diyorsan başka ustalara da göster sebebi farklı olabilir, bozuk olsa hep yapması lazım çünki
HTPower
CLASSIC
CLASSIC

İleti Renavatio » 21 Eyl 2018, 14:11

Bugün başka bir ustaya gösterdim. Adam bindi gezdik araba ile , bu titremenin sebebi debriyaj diyor. Baski balatadan yapiyor olabilir. Açıp bakmak lazim hareketli volant varsa 3 bin civari sabit volant varsa 1200 civarı tutar falan dedi.
Renavatio
CLASSIC
CLASSIC

İleti HTPower » 22 Eyl 2018, 07:41

Her şekilde açıp bakılacak hocam önce diğer yerlerden başla motora dokunmadan. Zaten motorda sorun yoktur öyle tahmin ediyorum debriyaja baktır ilk motor kalkışta silkeleme yapmaz o parçadan kaynaklı rolantide yapar
HTPower
CLASSIC
CLASSIC

İleti lostar58 » 22 Eyl 2018, 12:14

DEDİĞİNİZ OLAY debriyajdan yapar mil neymiş ya milden yapmaz hareket halindeki titremeyi aracı başka bir ustaya gösterin fabialarda öyle sıkıntı olmaz varsa debriyajda vardır
lostar58
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: OKTAY
Nereden: İstanbul (Avr.)

Fabia II (Mk2 / 5J)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir