silindir ateşleme kesintisi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

silindir ateşleme kesintisi

İleti alptis » 21 Eyl 2012, 08:52

Yardımı olacak ve görüş belirtecek herkes'e şimdiden teşekkür ederim.

Konuya gelince, 2008 model 1,2 benzinli fabiaII aracım var.
bir süredir motorda titreme vardı ama ustalara sorduğumda idare eder müsait bir zamanda yaparız dediklerinden önemsiz olarak gördüm. 1 ay önce yurtdışına çıkarken vize kuyruğunda beklerken araç rölantide iken birden Motor ışığı yandı. bir üsre bekledim devam ettim arada durdurup yeniden çalıştırdım ama ışık sönmedi.
Cumarteis öğlen civarı yurtdışındaki yetkili servise gittiğimde o gün servis hizmet vermediğinden bakamadılar ne olduğuna ama servisten dışarı çıkıp aracı çalıştırınca motor ışığı söndü.

sonra Türkiyeye geldiğimde eski skoda yetkili servisi olan bir servise gittim ve bilgisayara takıldı. Orada 1.silindir ateşleme sorunu algılandı yazıyordu. ateşleme bobini değişti ve arıza silindi bilgisayardan. 2 gün sonra yine bir bekleme esnasında rölantideyken motor ışığı yanıp sönmeye başladı 1 dk içinde sürekli yanmaya başladı. o an servise gidecek imkanım olmadığından çok kilometre yağmadan 2 gün kullandım. 2. günün sonunda yeniden ışık söndü.

Servise gittiğimde durumu anlattım. sırası ile bujiler değişti, ateşleme bobinleri kontrol edildi, bütün ateşleme kabloları ve ve beyin kontrol edildi ve kati şekilde bir sorun bulunamadı elektronik ünitelerde. Araç çalıştırıdığında yine aynı arızayı veriyordu. Usta motorun açılması gerektiğini ve bunu yetkili servisin merkezi olan kartalda yaptırmamı önerdi.

merak ettiklerim; Bu şekilde bir arıza başına gelen daha önce oldu mu acaba? tahmini arızalar neler olabilir ve tamiri çok uzun sürermi (işe gidiş gelişlerde kullanıyorum aracımı ve toplu taşıma ile alakası olmayan bir yerde iş yerim) yani serviste kalma süresi önemli benim için.

iyi günler dilerim.

alptis
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: alpay girgin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: fabia 2

İleti LiLPlayya » 21 Eyl 2012, 11:50

Benzeri bir olay benimde başıma gelmişti. Motor ısındıktan sonra aracımda tekleme oluyordu. Ateşleme bobini ve bujiler değişti ve buji kablosu da kontrol edildi.

Ertesi gün sorun artarak tekrar baş gösterdi. Aracım rolanti de hafif tekliyordu. Ama yerinden oynatamıyordum. Açtım kaputu biraz inceledim. Buji kablosunu oynatınca iyi bir çarpıldım :D Sorunun buji kablosundan olduğunu anladım. Değiştirdim saat gibi oldu.
LiLPlayya
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti alptis » 21 Eyl 2012, 16:53

Geçmiş olsun :D . yok motor hariç aracın dış ateşleme sistemi kontrol edildi.
bir kaç yerde okuduğum kadarı ile sanırım subap aşınması söz konusu ve 3-4 gün yatarı var diyorlar arabanın.

tabiiki son kararı yine servis verecek. muhtemelen haftaya randevu alıp bırakacağımi sorun tam belli olunca yazarım.
alptis
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alptis » 09 Ekm 2012, 10:43

Merhaba,
sorun şimdilik çözüldü. Nasıl olduğunu anlatayım başına gelenler olursa diye.

İlgili Ana yetkili servise gitmedim.
onun yerine fren balata , lastik takoz ve filtrelerin değişimini ve diğer büyük olmayan arızaları yaptırdığım yer olan Çerkezköy ÜNLÜ otomotiv'e gittim. Sağ olsun Ömer usta motoru detaylıca inceledi.

Pistonların kompresyon değerlerini ölçtü. 1 numaralı silindirdeki çok az düşüktü diğer 2sine göre ve büyük ihtimalle kurumdan kaynaklanan ve kurum yer değiştirdikçe bir kasma olduğunu ve bunu en basit olarak enjeksiyon temizleme ile büyük oranda atabileceğimizi belirtti. Bu kadar az fark kompresyon farkı için motoru açmaya yanaşmadı.

temizleme prosesi uygulandı ve dediği gibi şu an araçta bir sorun yok. son 2-3 aydır oldukça fazla titreme yapan motor şu an titremesiz ve sorunsuz çalışıyor.

iyi günler.
alptis
Yeni Üye
Yeni Üye

Fabia II (5J)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir