alternatör kayışı yakıtla ilgilimi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

alternatör kayışı yakıtla ilgilimi

İleti rnabs » 04 Arl 2011, 22:21

merhaba arkadaşlar ocak 2011 de arabam conta yaktı diye serviste yapılmıştı. sonrasında su eksiltmeye başladı. ayda bir yada 2 haftada bir antifiriz ekliyordum. servise götürdüm durumu anlattım ve aracımı yeniden ücret talep etmeden yeniden yaptılar fakat alternatör kayışında problem olduğunu söylediler zamanla sıkıntı olabilir dediler diğer birkaç masrafla 70tl ye mal oldu bana. Aracım çok güzel çalışıyor artık o kadar sessiz ki şaşırdım baya. konu başlığında da belirttiğim gibi alternatör kayışının yakıta olumlu yönde etkisi olur mu çünkü çekişi felan çok değişmiş daha atik olmuş arabam. teşekkür ederim cevaplarınız için şimdiden

Kullanıcı avatarı
rnabs
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Rifat
Nereden: Kayseri
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 68hp

İleti diseqc » 05 Arl 2011, 09:01

aslında normal şartlarda hissedilir bir şekilde yakıta etkisi olmaz ama bu tür kayışların bağlandığı yerler motora yük teşkil ettiği için çıkan sorunlarda eğer kayış rahat dönmüyorsa motoru şıkıştırır ve bindirdiği yük oranı artar bu da daha fazala yakıta neden olur aynen klimanın kapanıp açılması gibi klima kapalıyken yük yok acıkken sanki bir vites yük biniyormuş gibi araba yorulur bu da yakıt demek kayış değişince ve oralar yağlanınca demekki motor rahatladı ve olması geken düzeye döndü bu da sana yakıt tasarufu sağlayabilir...
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti rnabs » 05 Arl 2011, 10:46

diseqc yazdı:aslında normal şartlarda hissedilir bir şekilde yakıta etkisi olmaz ama bu tür kayışların bağlandığı yerler motora yük teşkil ettiği için çıkan sorunlarda eğer kayış rahat dönmüyorsa motoru şıkıştırır ve bindirdiği yük oranı artar bu da daha fazala yakıta neden olur aynen klimanın kapanıp açılması gibi klima kapalıyken yük yok acıkken sanki bir vites yük biniyormuş gibi araba yorulur bu da yakıt demek kayış değişince ve oralar yağlanınca demekki motor rahatladı ve olması geken düzeye döndü bu da sana yakıt tasarufu sağlayabilir...

zaman ayırıp açıklayıcı bir cevap yazdığınız için teşekkür ederim.:)
Kullanıcı avatarı
rnabs
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Rifat
Nereden: Kayseri
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 68hp

İleti diseqc » 05 Arl 2011, 11:16

rica ederim bilgi paylaştıkça büyür, aydınalatabildimse ne mutlu bana
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE