FABİA EGR VALFİ İPTALİ

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FABİA EGR VALFİ İPTALİ

İleti erginbkr » 05 Mar 2012, 14:01

aracımın egr valfi bozuldu...yenisini almak yada temizletmek yerine iptal ettirmeyi düşünüyorum...hem yazılımsal hemde donanımsal olarak şayet iptal edilebiliyorsa yaptırcam...böylece motor arıza ışığı da yanmayacaktır...ancak aracım için olumlu olumsuz etkileri konusunda şüphelerim var...konuyla ilgili bilgisi olan yada iptal ettiren arkadaşların yardımlarını bekliyorum...

Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti PİCK-UP » 05 Mar 2012, 15:00

forumda yapanlar mevcut olumlu olumsuz yorumları onlar yapacaktır kısa zman içinde...
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti LiLPlayya » 05 Mar 2012, 16:53

Egre valfi yazılımsal olarak iptal edilmediğini biliyorum. Parça 200 TL. Bence yenisini alıp değiştirin. Uzun zamanda bu parayı yakıtta tasarruf ettirerek amorti edecektir. Ayrıca çevreyi de az kirletmiş olursunuz.
LiLPlayya
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti önder38 » 05 Mar 2012, 17:46

LiLPlayya yazdı:Egre valfi yazılımsal olarak iptal edilmediğini biliyorum. Parça 200 TL. Bence yenisini alıp değiştirin. Uzun zamanda bu parayı yakıtta tasarruf ettirerek amorti edecektir. Ayrıca çevreyi de az kirletmiş olursunuz.

egr yakıt tasarrufunu nasıl sağlıyor konuyu açarmısınız mümkünse?
piston üstü harareti düşürerek yanmayı kalitesizleştirmek ve kurum yapmaktan başka pek bir vasfı yok diye biliyorum ben.
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti SARACOGLU » 05 Mar 2012, 17:48

Merhaba hocam
öncelikle geçmiş olsun..
benim aracımda da motor ışığı yanmıştı yetkili serviste egr valfi değişecek dendi orjınali ile değiştirdiler ama ışık sönmedi.özel tamircide boğaz kelebeğini temizşettim problem düzeldi
yani egr valfi boşuna değişmiş oldu. orjinali işçilik hariç 380 lira fiyatı var.
benim aracım aub motor kodlu fabia eleganceydi.. aractan kalan tek hatıra egr valfi evde duruyor:)
SARACOGLU
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: abdurrahman saraçoğlu
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: fabia 1.4 16v elegance

İleti bora-feat » 05 Mar 2012, 20:00

egr valfinin iptal edersen aracın deli gider ama bu sefer o valfte biriken pislikte valf iptal olduğu için motora gider bu mantıkla yürü 50,000 km deki bi dizel aracın egr valfinde euro dizel kullanmasına rağmen 400 gr pislik birikiyo bunu temizletip devam etmeni tavsiye ederim bu konu hakkında valf iptali sonucu turbo bozan bir çok arkadaşım var
bora-feat
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mustafa yılmaz
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: oktavia

İleti scania_seat_skoda » 05 Mar 2012, 20:31

EGR mantıken egsoz emisyonunu değerini düşürmek için tasarlanmış bir sistem,egsoz gazındaki yanmamış yakıtı,egsoz gazını devirdaim yaptırarak gaz içersindeki yakıtın iyice yanmasını sağlıyor.
sistemin artıları,egsoz emiyonunu düşürmek,katalizörün ve egsoz susturucusunun ömrünü uzatmak vs
sistemin eksileri,çekiş çok az daha düşük olur,motor ömrünü kısaltır,hava emiş sistemini kirletir vs

valf iptal olduğunda orda biriken pislik motora gider gibi bi mantık söz konusuda değildir.EGR valfi, egsoz manifoldundan,emme manifoldu arasında bir köprüdür,egsoz gazını emiş tarafına gecirmeye yarar.EGR valfi araya bir saç conta kesilerek iptal olur,böylece egsoz gazı emiş tarafına geçemez ve birdaha pislik kurum vs oluşmaz,
egsoz gazınnda asıl pislik kurum yapma sebebide,şimdiki motorların motor havalandırması hava emişine verildiğinden hava emiş sisteminde ister istemez bir yağlanma oluyor yağla egsoz gazı birleşince zaman icersinde resimdeki gibi oluyor.
Eklentiler
egr iptali.jpg
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ufuk usta
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 2001 1.9 TDI octavia combi L&K 110 kw 6 vites

İleti erginbkr » 05 Mar 2012, 21:27

egr iptali daha mantıklı gelmeye başladı bana...aracım lpgli olduğu için çevreyi çok kirlettiğim söylenemez zaten...ayrıca 2500-3000 hacimli arabalar ve 10 numara yağ yakan insanların çevreye verdiği zararlar cabası...iptal işlemini araya conta koyarak donanımsal olarak yaptıktan sonra araç ecusundan yazılımsal olarakta iptal etmek mümkünmüdür acaba?
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti scania_seat_skoda » 05 Mar 2012, 22:22

binek dizellerde yazılımsal olarak iptal olmadığını biliyorum,binek araclarda egsoz emisyonunu ölçen sensor vs birşey yok diye biliyorum,ağır vasıta araçlarda egsoz emişyonunu ölçen sensör var,bunlardada K faktörleri değiştirilip yeni değerler yüklenerek arıza vermesi engelleniyor diye biliyorum.
benzinli araçlar için bir yorum yapamıycam.
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ufuk usta
Arabanız: 2001 1.9 TDI octavia combi L&K 110 kw 6 vites

İleti önder38 » 05 Mar 2012, 23:19

chip işi yapanlar egr yi yazılımsal olarak iptal edebiliyor, ancak sadece egr iptali yapan birini de henüz bulabilmiş değilim.
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti LiLPlayya » 06 Mar 2012, 00:37

önder38 yazdı:
LiLPlayya yazdı:Egre valfi yazılımsal olarak iptal edilmediğini biliyorum. Parça 200 TL. Bence yenisini alıp değiştirin. Uzun zamanda bu parayı yakıtta tasarruf ettirerek amorti edecektir. Ayrıca çevreyi de az kirletmiş olursunuz.

piston üstü harareti düşürerek yanmayı kalitesizleştirmek ve kurum yapmaktan başka pek bir vasfı yok diye biliyorum ben.

Öncelikli olarak görevinden bahsedeyim o halde. Egr valfi sadece motor 60 dereceye ulaşıncaya kadar açık kalıyor ve atık egzos gazını bu sıcaklığa kadar motora geri veriyor. Egr valfi 60 dereceye ulaştığında kapanıyor ve işlevini tamamlıyor.

Cebimize katkısı ise motorun soğukken yakamayıp attıgı gazın bir miktarını tekrar emme manifolduna yönlendirip yakılmasını sağlıyor. Ayrıca motor ısısı atık gazla çok daha hızlı şekilde çalışma sıcaklığına getirdiği için yakıttan tasarruf ettiriyor. LPG li araçlarda çok daha verimlidir.

Belki 3-5 ayda parasını kurtaramaz ama soğuk bir memlekette 2-3 senede parasını amorti edebilecek bir parçadır diye düşünüyorum.

Ayrıca piston üstü harareti nasıl düşürüyor anlayamadım. Bilgilendirirseniz sevinirim.
LiLPlayya
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti diseqc » 06 Mar 2012, 08:18

akisine benimde bildiğim egr motor 60 dereceye ulaşanakadar acılmaz zaten zengin karışımda zor bela çalışan bir sisteme birde içinde oksijen olmayan yanmış gazı vermezler egr valfinin çalışma sıtandartları internette var.
wv motorlarda egr yazılımsal olarak iptal edilemiyor opel ve renoda yazılımsal olarak iptal var ama neyazıkkı wv lerde yok donanımsal olarak iptal ettiğinizde de sürekli arıza lambasını yakacaktır zira sistemin hemen devamında egrde gelen gazı koklayan ik sensör var şu anda arıza lambasınıda yakan kuvvetle muhtemel odur.
kendin yap konularının içerisinde var ben iki kere egr valfini söktüm ilk temizlediğimde bir işe yaramadı çünkü sadece egr valfini temizledim ikinci temizlediğimde boğaz kelebeğinide onunla birlikte söküp temizledim oraya kadar herşey bakım, arızayı en son buldum konuda da belirttiğim gibi egr valfinden boğaz kelebeğinin altına doğru devam eden aliminyum ince bir boru var kurum onun içine yığılmış havayı verince dışarı püskürdü işim bittiğinde artık bir egr arızam yoktu....
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti LiLPlayya » 06 Mar 2012, 08:39

diseqc yazdı:akisine benimde bildiğim egr motor 60 dereceye ulaşanakadar acılmaz zaten zengin karışımda zor bela çalışan bir sisteme birde içinde oksijen olmayan yanmış gazı vermezler egr valfinin çalışma sıtandartları internette var.
wv motorlarda egr yazılımsal olarak iptal edilemiyor opel ve renoda yazılımsal olarak iptal var ama neyazıkkı wv lerde yok donanımsal olarak iptal ettiğinizde de sürekli arıza lambasını yakacaktır zira sistemin hemen devamında egrde gelen gazı koklayan ik sensör var şu anda arıza lambasınıda yakan kuvvetle muhtemel odur.
kendin yap konularının içerisinde var ben iki kere egr valfini söktüm ilk temizlediğimde bir işe yaramadı çünkü sadece egr valfini temizledim ikinci temizlediğimde boğaz kelebeğinide onunla birlikte söküp temizledim oraya kadar herşey bakım, arızayı en son buldum konuda da belirttiğim gibi egr valfinden boğaz kelebeğinin altına doğru devam eden aliminyum ince bir boru var kurum onun içine yığılmış havayı verince dışarı püskürdü işim bittiğinde artık bir egr arızam yoktu....

Hocam egr'nin bir çok çeşidi var ve kendi aracımda avometreyle ölçtüğümde ilk 60 dereceye ulaşıncaya kadar elektrik geliyor. 60 dereceyi geçtiğinde elektrik kesiliyor vana yay yardımıyla kapanıyor.

Vakumlu egrlerde gaz kelebeğinin açısına göre ayarlandığını biliyorum. Bu egrlerde rolanti halinde iken vana kapalı konumda kalıyor.
LiLPlayya
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti erginbkr » 06 Mar 2012, 19:12

...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti önder38 » 06 Mar 2012, 19:31

LiLPlayya yazdı:
önder38 yazdı:

Öncelikli olarak görevinden bahsedeyim o halde. Egr valfi sadece motor 60 dereceye ulaşıncaya kadar açık kalıyor ve atık egzos gazını bu sıcaklığa kadar motora geri veriyor. Egr valfi 60 dereceye ulaştığında kapanıyor ve işlevini tamamlıyor.

Cebimize katkısı ise motorun soğukken yakamayıp attıgı gazın bir miktarını tekrar emme manifolduna yönlendirip yakılmasını sağlıyor. Ayrıca motor ısısı atık gazla çok daha hızlı şekilde çalışma sıcaklığına getirdiği için yakıttan tasarruf ettiriyor. LPG li araçlarda çok daha verimlidir.

Belki 3-5 ayda parasını kurtaramaz ama soğuk bir memlekette 2-3 senede parasını amorti edebilecek bir parçadır diye düşünüyorum.

Ayrıca piston üstü harareti nasıl düşürüyor anlayamadım. Bilgilendirirseniz sevinirim.

genel olarak egr rolanti ve dip gaz esnasında kapalıdır. birde araç soğutma sıvısı 40 dereceye gelene kadar çalışmaz. diğer durumlarda devrededir. esas amacı nox diye tabir edilen zararlı gazların oluşumunu engellemektir. bunu da yanma odasındaki patlamanın şiddeti ve kalitesini düşürerek yapabilir. yani oksijen girmesi gereken yanma odasına karbondioksit (egzost gazı) göndererek yapar. çiğ yakıtı geri gönderip yakma mevzuu da yoktur, çünkü emme manifolduna ortalama %10 oranında egzost gazının herhangi bir kısmını göndermektedir. egzost gazı içinden yanmamışlarını ayrıştırabilecek bir mekaniğe sahip değildir.

başka bir dezavantajı da yanma odasına soğuk gitmesi gereken havayı ısıtmasıdır. bu da yanmanın kalitesini düşürür. kısacası egr sadece çevre için gereklidir. yakıt artışı, kurumlanma ve çekiş düşüklüğü gibi dezavantajları en önemli etkileridir.

10 numara yağ ile binek araçların 10-20 kat büyüklüğündeki depolarını dolduran kamyonlar otobüsler tırlar hatta bazı binekler cayır cayır çevreyi kirletirken, benim zaten ekonomik sınıfta bulunan binek aracımın egr siz hali çevreye ne kadar zarar vermektedir bunların yanında? benim aylık yaktığım ortalama 1,5-2 depo yakıtı onlar saatler içinde yakmakta. ve mazot olarak bile değil, yağ olarak. bizimki denizde damla...
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti erginbkr » 12 Mar 2012, 15:30

güncel...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti erginbkr » 12 Mar 2012, 19:43

fabialarda egr valfi yazılımsal olarak iptal edilemiyormuş...vazgeçtim...temizletip kurtarmaya çalışıcam ,olmadı değiştircem...bilginize...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti senolbozkurt » 14 Eyl 2015, 13:39

ergin bey meraba egr için açmış olduğunuz konu hakkında bilgi aldınızmı.yada egr arızası için ne öneririsiniz?ilginiz için şimdiden teşekkürler...
senolbozkurt
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: şenol bozkurt
Arabanız: skoda fabia

Sonraki

Fabia I (Mk1 / 6Y)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir