Termostat Değişimi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Termostat Değişimi

İleti f_conq » 03 Oca 2017, 23:18

Arkadaşlar 1.2 fabiamın kaloriferi iyi isitmadigi ve motor sogukken lpgde tekleme yaptigi icin termostatini degistirdim orjinali pahali oldugu icin topran marka termostat taktım ancak sonuc değişmedi kalorifer yine isitmiyor ve araç tekliyor. Uzerinden cikan orjinal termostati da disarida sicak su ile denedim ve normal olarak calisiyor. Sizce 12 senelik orjinal termostatini geri takmalı miyim yoksa sifir yan sanayi termostat mi takili kalsin? (Bu arada eski termostat bir defasinda acik kalmis ve hararet uzun yolda neredeyse sifira kadar düşmüştü). Termostat degistirmek zahmetli bir is degil kendim 20dk gibi bir surede degistiriyorum ustaya iscilik parasi vermeyecegimi de goz onunde bulundurarak fikir verirseniz yarin eski orjinal termostati takacagim

Kullanıcı avatarı
f_conq
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fatih
Nereden: Manisa
Arabanız: Fabia 1.2 Htp

İleti hetepe » 04 Oca 2017, 06:58

orijinal termostat bir defa açık kaldı ve motoru soğuttuysa şüphelidir, atmayın ama takmayında...
kalorifer, içerideki petek nedeniyle ısıtmıyor olabilir, Erzurum gibi bir yerdesiniz, hava soğuk olduğu için ısıtmıyor olabilir, içerideki sensör arızası nedeniyle ısıtmıyor olabilir.
Belki LPG konusu, buna bağlı da olmayabilir.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti NazikAdam » 04 Oca 2017, 08:49

orijinal termostat al nede olsaya usta parası vermiycen en sağlamı bu
Kullanıcı avatarı
NazikAdam
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Gaziantep
Arabanız: Skoda Felicia 1.3 Mpi Pick-Up

İleti Metin0670 » 04 Oca 2017, 09:24

Bende de 93 favorit var 40 km yolda gitsem derece alttaki centigi gecmiyor. Termostati 88 lik takip deniycem
Metin0670
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: M
Nereden: Zonguldak
Arabanız: Favorit

İleti NazikAdam » 04 Oca 2017, 09:40

Metin0670 yazdı:Bende de 93 favorit var 40 km yolda gitsem derece alttaki centigi gecmiyor. Termostati 88 lik takip deniycem

sonucu yazsana buraya
Kullanıcı avatarı
NazikAdam
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Gaziantep
Arabanız: Skoda Felicia 1.3 Mpi Pick-Up

İleti f_conq » 06 Oca 2017, 13:20

Profil Erzurum'da kalmış. Tayinim Manisa ya çıktı sıcak memleket burası. Kalorifer peteği nde sorun var büyük ihtimal. Topran marka termostatı da bir kaç gün denemek istedim açıp kapatmasında sorun yok orjinali gibi çalışıyor. Zatrn topran da alman markasıymış. Orjinali de kenarda duruyor yazın sıkıntı olacak olursa değiştiririm artık. Fovoriti olan arkadaşım da hararet yukselmiyorsa termostat acik kalmistir ya da hararet musuru gorevini yapmiyordur. Araci biraz kullandiktan sonra kaloriferi ac sicak uflemiyorsa termostat acik kalmistir. Eger sicak ufluyorsa göstergede ya da musurde sorun vardir.
Kullanıcı avatarı
f_conq
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fatih
Nereden: Manisa
Arabanız: Fabia 1.2 Htp

İleti mavisel my » 06 Oca 2017, 16:16

f_conq yazdı:Arkadaşlar 1.2 fabiamın kaloriferi iyi isitmadigi ve motor sogukken lpgde tekleme yaptigi icin termostatini degistirdim orjinali pahali oldugu icin topran marka termostat taktım ancak sonuc değişmedi kalorifer yine isitmiyor ve araç tekliyor. Uzerinden cikan orjinal termostati da disarida sicak su ile denedim ve normal olarak calisiyor. Sizce 12 senelik orjinal termostatini geri takmalı miyim yoksa sifir yan sanayi termostat mi takili kalsin? (Bu arada eski termostat bir defasinda acik kalmis ve hararet uzun yolda neredeyse sifira kadar düşmüştü). Termostat degistirmek zahmetli bir is degil kendim 20dk gibi bir surede degistiriyorum ustaya iscilik parasi vermeyecegimi de goz onunde bulundurarak fikir verirseniz yarin eski orjinal termostati takacagim

Motor tekleme benzinde yapmayıp gazda yapıyorsa lpg enjektörlerine/hortumlarına bakılmalı(oksijen sensörü arızası varsa soguk havalarda etkileyebilir)
Hararet 90'a çıkıp araç hareket halindeyken motor sıcaklıgı düşüyorsa yada hararet yerinden hiç kıpırdamıyorsa termostat arızalı
Termostatı yeniledigin halde kalorifer ısıtmıyorsa kalorifer petegi tıkalı (sıcak-soguk konumlarının çalıştıgının kontrolü yapılmalı ayrıca)
Radyatör fanı açmıyorsa hararet müşürü arızalıdır fan çalışıyorsa müşür sağlamdır.
Kullanıcı avatarı
mavisel my
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mesut
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1.4 16V 101BG HB

İleti Metin0670 » 07 Oca 2017, 09:31

f_conq yazdı:Profil Erzurum'da kalmış. Tayinim Manisa ya çıktı sıcak memleket burası. Kalorifer peteği nde sorun var büyük ihtimal. Topran marka termostatı da bir kaç gün denemek istedim açıp kapatmasında sorun yok orjinali gibi çalışıyor. Zatrn topran da alman markasıymış. Orjinali de kenarda duruyor yazın sıkıntı olacak olursa değiştiririm artık. Fovoriti olan arkadaşım da hararet yukselmiyorsa termostat acik kalmistir ya da hararet musuru gorevini yapmiyordur. Araci biraz kullandiktan sonra kaloriferi ac sicak uflemiyorsa termostat acik kalmistir. Eger sicak ufluyorsa göstergede ya da musurde sorun vardir.

Kardesim 40 km yolda yapsam hararet birinci cektikten yukari yukselmiyor ve kalorifer sadece ilik ufluyor sicak olmuyor. Sanirim termostat dusuk dereceli takilmis.
Metin0670
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: M
Nereden: Zonguldak
Arabanız: Favorit

Fabia I (Mk1 / 6Y)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir