Bor??????

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bor??????

İleti fabialife » 29 May 2009, 16:51

[quote="delidolu"]Sanayide 1 usta dedik ki. Bu bor denen şey aracın her yerine nüfus ettiği için doldurmaması gerekn çok küçük yerlere de girdiği için motor için bir dezavantaj olduğunu söyledi. Hepsinden önemlisi ben bordan sıkıldım hadi çıkarlım dediğin ASLA motordan bir daha çıkaralamadığı belirtti. Belki 1az performans ve ses azalması sağlıyordur; ama getiri/götürü hesabı yapıldığında acaba buna değer mi bilemiyorum. Keşke çok faydalı ve verimli 1şey olsa da dünya rezervinin %90'ının Türkiye olduğu Bor madeni üzerinden diğer bor ürünlerinin yanında araçların yağlanması konusunda da ülkemize kazanç kapısı olsa.

Belki de aslında vardır. Ancak büyük tröst firmalar -shell, bp vs- kaynağı TR olduğu için bu maden üzerinde ARGE çalışması yapamıyor. Mevcut var olanı da başta benim de yazdığım şeklinde piyasaya yayıp bizlerin bordan uzaklaşması da isteniyor olabilir.

"Her şey vatan için."

[/QUOTE]

bu memlekette bilen bilmeyen ağzı olan her kez konuşuyorda asıl bilgi sahipleri nedense sessiz kalıyor.( sözüm sana değil ustana)

senin ustanın borun ne olduğundan haberi yok. zaten sanayide kaç tane usta yenilikler ve teknoloji hakkında bilgi sahibi ve araştırıyor. şu anda bu ürünleri bir çok marka sıfır araç üretilirken motora koyduğu yönünde internette bilgiler olduğu gibi birçok tanınmış markanın yetkili servislerinde de kullanılıyor. 

bor sadece bu ürünlerde değil, sanayi ve teknolojide bir çok alanda kullanılıyor ve elmastan sonra dünyadaki en dayanıklı ve sert madde olduğu belirtiliyor.

yıllar önce havada infilak ederek düşün uzay mekiğinin de tek sağlamkalan parçası olan burnu da bor madeninden yapılmış. o nedenledir ki dünyadaki bor rezervlerinin % 70 inden fazlasını barındıran ülkemizdeki geleceğin petrolden daha değerli olan hammaddeyi elde etmek için başta amerika olamak üzere türlü dolaplar dönüyor.

ustanın dediği olay honlama ve bor ürünlerinde böyle bir şey sözkonusu değil. o sadece bordan imal edilen ürünlerin dışında duble-up, teflon, 404 vs. isimlerle satılan yağ katkı maddelerinin kullanılması sonucu motorda meydana gelen bir durum. kaldıki bu firmalardan bazıları bile bor esaslı katkı maddesi satmaya başladılar.

ben bor hakkında bir alıntı yapayım, belki arkadaşların işine yarar.

BOR POWER

Özellik olarak diğer yağlayıcılar gibi konsantre kütlesi, sürtünme ve timken aşındırma testi direk yapılmaz.

Niçin; 

1- Tüm kimyasal yağlayıcı katkılar içerik olarak motor yağının içindeki kimyasal maddelerden oluşur. API standartlarınca belirlenmiş olan bu katkılar baz yağla katılıp yağlayıcı özellik kazandırırlar. 

Piyasadaki mevcut tüm katkılar bu özellikleri içerir ve timken testlerinde ölçüldüğü an olumlu tepki verirler. Alınan bu veriler motor içerisindeki kullanım süresi azaldıkça timken verileri minimuma inerek film özelliğini kaybederler. 

2- BOR POWER; Kimyasalların tamamen tersi bir özelliğe sahiptir ve fizikseldir. Bu yüzden konsantresi timken ölçümüne tabi tutulmaz. Zira; motor yağına katılan Bor Power motor yağına timken özelliği kazandırmaktan ziyade homojen olarak motor yağına dağılan 450 katrilyon Nanometrik MCDP ve BOR elmas kristalleri 6 - 7 saatte sürtünen metaller üzerinde 8 - 10 atom kalınlığında 9 mohs sertliğinde oluşturduğu film, tribolojik olarak ulaşılması mümkün olmayan parametrik değerlere ulaşır. 

BOR POWER’i farklı ve üstün kılan özellikte budur. Amerika’nın en köklü ve saygın bağımsız kuruluşlarından, “SOUTHWEST RESEARCH INSTITUTE – TEXAS”’ta yapılan testlerde 7 saat süreyle yapılması gereken sürtünme testi 1 saat yapılmasına rağmen, endüstride en iyi tribolojik verilere sahip yağın verilerinde 7,81 olan değer BOR POWER’da 7,40’a inmiş, %50lik bir iyileşme sağlamıştır. Film oluşumu başlamadan sağlanan bu iyileşme yüzen kristallerin film oluşturmasıyla sürtünen yüzeylerde 0,0001 değerine ulaşmaktadır. 

8 - 10 atom kalınlığındaki BOR POWER filmi tribolojide sürtünme ve timken değeri olarak ulaşılması mümkün olmayan bu özelliği motor içerisin

 
fabialife
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 11
Kayıt: 29 Ağu 2007, 13:26

Önceki

FabiaKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir