Gaz Pedalı Takılı Kaldı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Gaz Pedalı Takılı Kaldı

İleti headcrab » 29 Kas 2016, 22:56

merhaba. forumu ve interneti biraz araştırdım ama dişe dokunur bir şey bulamadım, başlığı o yüzden açıyorum. bugün arabayı yıkamacıya verdim, iç dış yıkattım. fakat arabayı aldığımda gaz pedalının olağandan biraz aşağıda olduğunu gördüm. biraz kullandığımda fark ettim ki araba gaza hiç basmadığım halde gaz alıyor ve dizellerde olduğu gibi hatta daha fazla bir güçle gaza basmadan kalkıyor. sadece kalkışta da değil, seyir halinde ayağımı gazdan çektiğimde normalde hız düşmesi gerekirken sabit hızla(biraz düşüyor ama normalde düştüğü gibi değil) gitmeye devam ediyor. evin önünde baktığımda boş vitesteyken devir 1000-1100 arasındaydı, sanayiye götürdüğümde 900 civarındaydı. kayışlı sandı usta ilk, hem motoru hem de pedalı kontrol etti. bilgisayarlı bunlar, beyni kendisi ayarlar bunu dedi. anlayacağınız usta önemsemedi, bir şeyi yok deyip gönderdi. benim için şuan bir sıkıntı yok fakat normal bir durum değil. acaba benzer bir sorunla daha önce karşılaşan oldu mu? çözüm önerisi olan var mı?

arabam 2005 model 1.4 skoda fabia classic 101 beygir, 16 valf.

headcrab
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Şanlıurfa
Arabanız: fabia

İleti serkan_3838 » 30 Kas 2016, 00:32

benim aklıma iki seçenek geliyor. birincisi lambda sensörü. lambda sensörü bozuk olsa araçta düzensiz çalışma olabilir fakat bozuk olsaydı motor arıza ışığı yanardı. bu durumda ikinci seçenek olarak termostat olabilir. termostatın bozulmasından dolayı radyatördeki su sürekli olarak devirdaim yaptığı için motor sürekli olarak soğuk olduğundan yüksek devirde çalışıyor olabilir. havanın soğumasından dolayı bu durumu yeni fark ediyor olabilirsiniz. sanayide 900 gösterdi dediğiniz için bunu söyledim. sanayide ara sokak çoktur arasokaklarda dur kalk yaptığınız için radyatöre hava çarpmadığından normale dönmüş olabilir diye düşündüm. eğer motor suyu sıcaklığı normalse benim dediğim seçenek imkansız
serkan_3838
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: serkan
Nereden: Kayseri
Arabanız: 2005 fabia elegance 1,4 16V 101 bg

İleti AhmetH » 30 Kas 2016, 02:03

Arabayi ne kadar süredir kullaniyorsunuz.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti headcrab » 30 Kas 2016, 05:38

Termostad olabilir. Sabah evden çıkarken de yine 1100dü, şimdi şehir içinde durdum biraz, kontrol ettim 900. Bunu nasıl çözeriz?

Hocam 3 aydır araba bende
headcrab
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 30 Kas 2016, 11:29

Termostat lambda falan veya başka birşeyle ilgisi yok, arkadaşlar aklına geleni yazmışlar sağolsunlar...
kendiniz yazmışsınız zaten, ''normalden biraz aşağıda '' diye...
pedalda bir sorun olduğu muhakkak...
Bilen bir yere götürün, gaz pedalını söküp baksınlar, mekanik olarak veya iç devresinde kesin bir şey takılı kalmış...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
<<<95R11S/05fabiaHTP/08fabiaTDI/>>???
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Şimdilik yok

İleti abdullah_ulusoy » 21 Arl 2016, 22:56

Çözümlediniz mi
abdullah_ulusoy
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: abdullah ulusoy
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: fabi II 1.4 tdi elegance

İleti headcrab » 23 Arl 2016, 16:30

çözümleyemedim henüz, sıkıntısını da yaşamadım. kendi kendine hızlanması vs olmuyor. sadece soğukken biraz devirli çalışıyor, ama az ısındığında normal devire düşüyor
headcrab
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti burak mysterio » 23 Arl 2016, 17:15

o normaldir soğuk havada otomatik jikle devreye girer motor ısındığında da normale döner havalar soğuduğundan bunu yapar yani gayet normal sıkıntı yok
Kullanıcı avatarı
burak mysterio
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Burak YAMAN
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Felicia 1.6 MPİ

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir