Yol bilgisayarında sıcaklık göstergesi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yol bilgisayarında sıcaklık göstergesi

İleti tuzsuz » 11 Kas 2011, 10:30

Herkese selamlar, umarım hepiniz iyisinizdir. Bir konu hakkında sizlere danışmak istiyorum. Geçtiğimiz günlerde gece seyir halindeyden yol bilgisayarında ortalama yakıt tüketimi gösterirken birden uyarı sesi vererek termometreden dışarının sıcaklığını göstermeye başladı ve hava 3 dereceydi. tekrar ortalama yakıt tüketimine almama rağmen yine aynı şeyi yaptı. hatta gece 1 gibi kontağı açtığımda da ortalama yakıt tüketiminden yine dışarının sıcaklığına döndü ekran ve bu sefer -1 derece idi. bu bir özellik de olabilir bilmiyorum. yapmam gereken bir şey var ve ben yapmıyor muyum da araç bana bir şeyler anlatmaya mı çalışıyor onu da anlamadım. bilen varsa cevaplarsa sevinirim.

Kullanıcı avatarı
tuzsuz
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia special 1,4 101 HP

İleti dursunsahin » 11 Kas 2011, 10:42

tuzsuz yazdı:Herkese selamlar, umarım hepiniz iyisinizdir. Bir konu hakkında sizlere danışmak istiyorum. Geçtiğimiz günlerde gece seyir halindeyden yol bilgisayarında ortalama yakıt tüketimi gösterirken birden uyarı sesi vererek termometreden dışarının sıcaklığını göstermeye başladı ve hava 3 dereceydi. tekrar ortalama yakıt tüketimine almama rağmen yine aynı şeyi yaptı. hatta gece 1 gibi kontağı açtığımda da ortalama yakıt tüketiminden yine dışarının sıcaklığına döndü ekran ve bu sefer -1 derece idi. bu bir özellik de olabilir bilmiyorum. yapmam gereken bir şey var ve ben yapmıyor muyum da araç bana bir şeyler anlatmaya mı çalışıyor onu da anlamadım. bilen varsa cevaplarsa sevinirim.

Endişelenecek bir şey yok. Aksine yararlı bir uygulama. Dışarıda ısı belli bir derecenin altına düştüğünde araç sizi yolda buzlanma olma ihtimaline karşı uyarır. Keyifli yolculuklar...
..::Fabia'mı seviyorum::..
Kullanıcı avatarı
dursunsahin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Dursun ŞAHİN
Nereden: Giresun
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Ambiente 2006

İleti tuzsuz » 11 Kas 2011, 10:44

dursunsahin yazdı:
tuzsuz yazdı:Herkese selamlar, umarım hepiniz iyisinizdir. Bir konu hakkında sizlere danışmak istiyorum. Geçtiğimiz günlerde gece seyir halindeyden yol bilgisayarında ortalama yakıt tüketimi gösterirken birden uyarı sesi vererek termometreden dışarının sıcaklığını göstermeye başladı ve hava 3 dereceydi. tekrar ortalama yakıt tüketimine almama rağmen yine aynı şeyi yaptı. hatta gece 1 gibi kontağı açtığımda da ortalama yakıt tüketiminden yine dışarının sıcaklığına döndü ekran ve bu sefer -1 derece idi. bu bir özellik de olabilir bilmiyorum. yapmam gereken bir şey var ve ben yapmıyor muyum da araç bana bir şeyler anlatmaya mı çalışıyor onu da anlamadım. bilen varsa cevaplarsa sevinirim.

Endişelenecek bir şey yok. Aksine yararlı bir uygulama. Dışarıda ısı belli bir derecenin altına düştüğünde araç sizi yolda buzlanma olma ihtimaline karşı uyarır. Keyifli yolculuklar...

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için. Hepimize keyifli yolculuklar.
Kullanıcı avatarı
tuzsuz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti skodaizm » 11 Kas 2011, 10:57

4 derecelik ısılarda su donmamasına rağmen birikintinin yüzey kısmında donma olabilir. Bu sıcaklık kritik bir değer olduğundan VW grubu araçlarda 4 santigrad derecede uyarı vererek aracın kayma tehlikesine karşı sürücünün hazırlıklı olması sağlanmaktadır.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti hakanerdogan » 11 Kas 2011, 14:26

Güzel bilgi Hakan Hoca'dan :)

Olayın temeldeki esprisi suyun yüzeyi don iken, alttaki sıvı kısım genellikle 4 derecede sabit kalır :)

Bir de şu var, rakım ile ilintili olarak donma sıcaklığı yükselebilir. Zira "deniz seviyesinde" gibi bir ifade vardır su 0 derecede donar derken :)
hakanerdogan
EXPERIENCE
EXPERIENCE

İleti tuzsuz » 12 Kas 2011, 10:29

skodaizm yazdı:4 derecelik ısılarda su donmamasına rağmen birikintinin yüzey kısmında donma olabilir. Bu sıcaklık kritik bir değer olduğundan VW grubu araçlarda 4 santigrad derecede uyarı vererek aracın kayma tehlikesine karşı sürücünün hazırlıklı olması sağlanmaktadır.
hakanerdogan yazdı:Güzel bilgi Hakan Hoca'dan :)

Olayın temeldeki esprisi suyun yüzeyi don iken, alttaki sıvı kısım genellikle 4 derecede sabit kalır :)

Bir de şu var, rakım ile ilintili olarak donma sıcaklığı yükselebilir. Zira "deniz seviyesinde" gibi bir ifade vardır su 0 derecede donar derken :)

Güzel düşünülmüş bir özellik daha, teşekkür ederim verdiğiniz cevaplar ve bilgiler için. Saygılar.
Kullanıcı avatarı
tuzsuz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti erginbkr » 12 Kas 2011, 12:32

verilen bilgilere ek olarak aracına antifriz koyup koymadığını hatırlatmak istemişte olabilir... ;)
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Fabia Choice 2005 + Lovato LPG + CC

İleti dursunsahin » 13 Kas 2011, 22:41

erginbkr yazdı:verilen bilgilere ek olarak aracına antifriz koyup koymadığını hatırlatmak istemişte olabilir... ;)
Onun uyarısı daha farklı. Gösterge panelinde kırmızı bir simge yanar söner ve insanı dehşete düşüren tiz bir uyarı sesi gelir. (Geçen kış, benim başıma gelmişti de oradan biliyorum. :( )
Kullanıcı avatarı
dursunsahin
CLASSIC
CLASSIC

İleti akilliadam » 13 Kas 2011, 22:48

KESİNLİKLE ÇOK GÜZEL BİR GÜVENLİK UYARISI İNSANIN YAPASINI GEREKENİ HATIRLATIYOR
akilliadam
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet k.yılmaz
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: octavia amb 1.6

İleti tuzsuz » 14 Kas 2011, 13:34

erginbkr yazdı:verilen bilgilere ek olarak aracına antifriz koyup koymadığını hatırlatmak istemişte olabilir... ;)

antifrizi yaz ortasında koydurmuştum, hatta dün de cam suyuna antifriz koydum :) sağolun hatırlatma için yine de.
Kullanıcı avatarı
tuzsuz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Bluedays » 14 Kas 2011, 14:14

dursunsahin yazdı:
Onun uyarısı daha farklı. Gösterge panelinde kırmızı bir simge yanar söner ve insanı dehşete düşüren tiz bir uyarı sesi gelir. (Geçen kış, benim başıma gelmişti de oradan biliyorum. :( )

Araçlarda antifriz koyup, koymadığını gösteren bir uyarıcı ne yazıkki yoktur. Sizin bahsetmiş olduğunuz uyarı aracın suyunun azaldığını gösterir. Antifriz olup, olmadığını değil.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti dursunsahin » 14 Kas 2011, 14:54

Bluedays yazdı:
dursunsahin yazdı:

Araçlarda antifriz koyup, koymadığını gösteren bir uyarıcı ne yazıkki yoktur. Sizin bahsetmiş olduğunuz uyarı aracın suyunun azaldığını gösterir. Antifriz olup, olmadığını değil.
O da doğru ya. :)İmzanızı da beğenmeden geçemeyeceğim:Eğer bir millet iktidarda bulunan kişilerin şerefsizliğini, alçaklığını, hırsızlığını, yalnızca kendi siyasi görüşünden olduğu için görmezden geliyorsa, o millet erdemini yitirmiştir. Erdemini yitiren millet bir gün vatanını yitirir.Nicollo Machiavelli
Kullanıcı avatarı
dursunsahin
CLASSIC
CLASSIC

İleti Bluedays » 14 Kas 2011, 15:11

dursunsahin yazdı:
Bluedays yazdı:
dursunsahin yazdı:

O da doğru ya. :)İmzanızı da beğenmeden geçemeyeceğim:Eğer bir millet iktidarda bulunan kişilerin şerefsizliğini, alçaklığını, hırsızlığını, yalnızca kendi siyasi görüşünden olduğu için görmezden geliyorsa, o millet erdemini yitirmiştir. Erdemini yitiren millet bir gün vatanını yitirir.Nicollo Machiavelli

Teşekkür ederim.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir