BRC AT90E LPG Beyni Temizliği ve Diyafram Değişimi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

BRC AT90E LPG Beyni Temizliği ve Diyafram Değişimi

İleti ozantavsan » 02 Arl 2011, 19:36

http://audibg.com/forum/index.php?showtopic=63624

BRC AT90E lpg beynim hakkında araştırma yaparken ulaştığım bir linki paylaşıyorum.Az çok temizliği ve içindeki diyafram değişimi ile ilgili fikir verdi bana.Gözüm keserse bir temizlik yaparım.

Konu hakkında bulabildiğim bilgileri bu bağlıkta paylaşacağım.

Çeşitli LPg sistemlerine ait parçaların teknik bilgi ve resimleri...
http://memtex.net/memtex.pdf

HER ARACIN EN İYİ USTASI SAHİBİDİR..
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti ozantavsan » 02 Arl 2011, 20:01

Google'da diyaframı için arama yaptım ama Türkiyede satışa rastlayamadım.
Ebay'de 26 Euro fiyatla mevcut 3,5 euro kargosu var. 60-70 TL arası toplam

http://www.ebay.co.uk/itm/BRC-vaporizer ... 4cf82d5372
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti AhmetH » 02 Arl 2011, 20:41

muhtemelen bunu bulan cennetliktir...

size sanayide olası diyaloğu söyliym ;

- LPG beyninin diyaframı var mı ?

- Yok
- çıkma revize beyin var 40 lira, yenisi 100 lira takalım mı abi ? diyaframı değiştirip randıman alamazsın zaten diyafram 30 lira..
Kullanıcı avatarı
AhmetH
RS
RS

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 98 Felicia 1.3 GLX,01 Vectra B,12 Polo bluemotion

İleti ozantavsan » 03 Arl 2011, 09:49

Malesef sanayide bu diyaloğu duydum.Lpg beynini temizliyormusunuz ,tamir kiti varmı dedim.Yazdığın aynı cümleleri duydum.(lpg filitresini bile değiştirmiyorlar ,ne kadar ısrar edersen et.Drain tapasını açtırıpta içeride biriken kostiği bile boşalttıramadım ben hiç bir lpg bayine))

İçinde bir büyük diyafram ve bira tanede ufak var.Diğer parçalar büyük bir conta ve diğer ufak o ring conta.
Ufaklar lpg beyninin neresinde kullanılıyor göremedim.Sonuçta benim araca 2006 tyılında takılmış BRC sistem.
Araç 142.000 kilometrede.Sistem takılalı kaç kilometre oldu kimbilir.

Bu parçalar değişebilir.Alt tarafı diyafram.Bunun yerine randıman alamazsın yenisini takalım diyorlar.
Bu şuna benziyor.Hava filitrem tıkandı usta şunu bir değiştirelim.Yookk değiştirince randıman alamazsın sen en iyisini yeni araba al.Az çok mevzu aynı.Niye içindeki iki diyafram için beyni komple değiştireyim.
Oldu olacak motorun contası yandığında komple motoru değiştireyim.Bana saçma geliyor.
Madem randıman vermiyor.Neden üretici firma diyafram gibi yedek parça üretiyor.Bizim bayiler uğraşmak yerine komple yenisini değiştirmeyi istiyor.Hem daha az zahmetsiz ,hem daha karlı.

Rolanti problemi yoksa diyafram değişmez diye internet çalkalanıyor.Misal olarak diyelim lpg sistemi takılalı 60.000 - 80.000 kilometre olmuş.Rolanti problemi yok.İlla sorun başladığındamı değiştirmek gerek.

BRC en son sorduğumda 260 tl demişlerdi sanırım.Bu metal bileşenlerde bir sorun olmuyorki.Muhtemelen aliminyum dış gövde , yay ve vidadan oluşuyor.Yenisi yerine orjinal diyafram set bulupta 70 tl niye vermeyeyim.
Sanayide yaptırsak bile 70 tl işçilik isterler.Onun yerine işte 100 tl bilmem ne lpg beyni var takıverelim derler.
Vatandaşın ekonomisi allak bullak oluyor böylece.

Velhasıl işin doğrusu bu.BRC ve diğer sistemlerin diyafram kitleri yurtiçi temiznzorluğu olsada yurtdışından rahatça temin edilebiliyor.Eli tornavida tutan herkes gaz kaçağı yaptırmadan gerekli önlemlerle bu diyaframları temizleyebilirler.

Birgün olurda lpg sistemimi temizler veya diyafram değiştirirsem resimli olarak yeni bir başlık açarım.
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti phenomx3 » 03 Arl 2011, 10:13

aynen sana katılıyorum ben de defalarca diyafram ve filtre için bakalım gerekirse değişelim filtre kaç km de değişiyor vs. dedimse bi türlü olumlu cevap veren usta olmadı. ama filtreyi hepsiburada da buldum ve sipariş verdim gelince bi daha deniyeceğim şansımı. olmadı nsl değiştiğini öğreneyim ben yapıcam gözüm keserse.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 93 FORMEN

İleti ozantavsan » 03 Arl 2011, 10:19

phenomx3 yazdı:aynen sana katılıyorum ben de defalarca diyafram ve filtre için bakalım gerekirse değişelim filtre kaç km de değişiyor vs. dedimse bi türlü olumlu cevap veren usta olmadı. ama filtreyi hepsiburada da buldum ve sipariş verdim gelince bi daha deniyeceğim şansımı. olmadı nsl değiştiğini öğreneyim ben yapıcam gözüm keserse.

LPg filitreni değiştirirken resim çeker ve paylaşırsan seviniriz.
Dİyafram değişiminin bir esprisi yok sanırım.
Ya lpg depo boşeken (veya eminiyet vanası kapatılıp) dikkatlice söküp değişim sonrası dikkatlice takılır ve sızdırmadığı kontrol edilirse rahat yapılabilir.
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ozantavsan » 03 Arl 2011, 10:42

Sadece Lpg Sistemi Kaynaklı

Lpg Tüketimini Arttıran Sebep ve Durumlar

Lpg ile hava karışım mikseri: LPG ile havayı karıştıran mikserin hava alması LPG ’ nin çok yakılmasına ve aracın stop etmesine sebep olabilir.
LPG Dönüşüm Sistemi Beyin Diyaframı : Beynindeki gaz geçişini düzenleyen diyaframın (tamir takımının) kalın (genelde sonradan takılan ve orijinal olmayan tamir takımıdır bu) olmasından dolayı LPG ayarı iyi yapılamaz ve lpgnin çok tüketimine neden olur.
Lpg Kaçağı: Lpg dönüşüm sisteminize sahip aracınızda lpg kaçağı olabilir. Kaçak olan bölgede genellikle buzlanma görülür. Fakat lpg kaçağı çok az miktarda ise buzlanma olmayabilir.
Lpg Dönüşüm Sistemi Beyni Hava Ayar Vanası: Beyindeki hava ayar vanası (rölanti saplaması ) çok açılmış durumdaysa araç lpgyi çok yakar. Şayet Beynindeki hava ayar metali (genelde prinç ve birçok beyinde mevcut) açıldığında veya kısıldığında aracın rölantisinde değişme olmuyorsa araç bir yerlerden hava alıyordur demektir. Bu hava alma problemi de genelde karbüratörlü araçlarda karbüratör alt takozundaki problemden veya Westenhouse daki kaçaktan, enjeksiyonlu araçlarda ise otomatik hava ayarını sağlayan debimetre den kaynaklanır.
Tüketilen Lpg Kalitesi: Lpg satın alınan istasyonun güvenilirliği ve temizliği satın alınan lpgnin kalitesini ve dolayısıyla alınan verimi etklileyebilir.
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti diseqc » 03 Arl 2011, 11:14

bende eski hacı murat varken landi lpg vardı sene 99 da takılmıştı durduk yere yine meraktan hafif rolanti bozukluğu nedeniyle mikseri sökmüştüm ben diyaframı ve tamir takımının yenisini almamıştım o zamanlar oturduğumuz binanın altında otopark vardı boş kaldığımda meraktan sökmüştüm içini bir açtımki ne göreyim içerisi resmen balçık gibi heryeri kaplayan sümüksü bir maddeyle kaplanmış bütün parçaları ayırdım eve cıkarıp sıcak suyla güzelce yıkamıştım aslında sökünce bir daha toplayabileceğimden baya ümidi kesmiştim olmadı bitane brc mikser alır takarım diyordum ama akşam ezanına doğru tekrar toplayıp yerine takmayı başardım ilk çalımada araba çalışmadı benzine alıp gaza geçiyordum stop ediyordu biraz ayarlarıyala oynadım bir kaç marş sonra çalıştı deneme turuna çıktım aradaki fark anlatılmaz yaşınır denecek kadar fazlaydı karbüratörlü ve uzun süredir takılı olan sistemlere mutlaka tavsiye ederim... bu işden sonra rolantim yine düzelmedi karbüratör alt kazu ölmüş onu değiştirince düzelmişti şimdilerde sıralı sistemlerdeki tamamen kapalı ve pres bir ürün onlarda denemedim ama olmaz diye bişey yok o da sökülür ama piyasa sökmekten yana değil değişelim diyorlar...
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti LiLPlayya » 03 Arl 2011, 11:34

Ozan abi faydalı paylaşım olmuş. Eline sağlık.

ozantavsan yazdı:
phenomx3 yazdı:aynen sana katılıyorum ben de defalarca diyafram ve filtre için bakalım gerekirse değişelim filtre kaç km de değişiyor vs. dedimse bi türlü olumlu cevap veren usta olmadı. ama filtreyi hepsiburada da buldum ve sipariş verdim gelince bi daha deniyeceğim şansımı. olmadı nsl değiştiğini öğreneyim ben yapıcam gözüm keserse.

Ya lpg depo boşeken (veya eminiyet vanası kapatılıp) dikkatlice söküp değişim sonrası dikkatlice takılır ve sızdırmadığı kontrol edilirse rahat yapılabilir.

LPG filtresini değiştirip paylaşmıştım. İşinize yarar Umarım.

http://www.skodam.com/kendin-yap/lpg-filtre-degisimi-t24550.html
LiLPlayya
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ozantavsan » 03 Arl 2011, 11:50

Teşekkürler.Bizim favoda seninkine benzer yuvanın üzerinde lpg valf bulunuyor.Sökmesi farklı olabilir.Yarın bir göz gezdireyim bakalım.,
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ozantavsan » 03 Arl 2011, 19:01

Belki LPg regülatörünün içini temizlemek bile daha güzel bir kullanım sağlar.En azından benim gibi lpg çalışmasında yakıt dışında sorunu olmayanlar ve kendine güvenenler için temizlik daha güzel bir sürüş sağlar.
Rolanti problemi vesaire olanlar , sorun lpg sistemindeyse temizlik + diyafram değişimiş yapabilirler.Yeni regülatör yerine diyafram değiştirmek niye randımanlı olmasın ki , o zaman ne diye yedek parça olarak diyafram satılıyor.

Şimdi bir link buldum.BRC lpg diyafram satıyor.Fiyatı 20 TL. İthal yazıyor ama ücret ithal için düşük gibi geldi.İsteyen deneyebilir.Ebay'de 65 tl civarı.Ebayde o ring contalarda var.Bunda resimde görünmüyor.Ama denenebilecek bir fiyatta.Sorun olursa eskisi regülatörden çıkan kullanılabilir tekrar.

Yurdumdan : http://www.asilgrupotogaz.com/urun/urun ... urunid=370

EBAY'den : http://www.ebay.co.uk/itm/BRC-vaporizer ... 4cf82d5372
Eklentiler
191_urunresim.jpg
Asil Grup Ürünü
191_urunresim.jpg (18.08 KiB) 11999 defa görüntülendi
484643804_o.jpg
EBAY ürünü
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ozantavsan » 03 Arl 2011, 19:30

Aşağıdaki linkte BRc Lpg Regülatör özellikleri anlatıyor.Yazının sonundaki diyafram ile ilgili nota dikkat edin.

(Diyafram LPG kalitesine göre 50.000-100.000 km’de değiştirilmelidir.) Bu fabrika notu.

http://www.nigdeatesogullarilpg.com/?ne ... 71&Fstate=
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ozantavsan » 10 Arl 2011, 10:10

BRC AT90E anlatım vidyosu : http://www.youtube.com/watch?v=gqqiEXNcU9w
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti phenomx3 » 11 Arl 2011, 21:14

ozantavsan yazdı:

Filtreyi değiştim resim de çektim fakat resimler net değil bu yüzden resimleri paylaşmadım.

Aracımın gazı bitmişti bu yüzden vanayla falan uğraşmadım. önce gaz giriş-çıkış borularının bağlantısını söktüm (13 anahtar ile). sonra şase bağlantısını söktüm ve boşta kalan valf'in alt kısmındaki kubbe biçimli parçayı söktüm. yine 13 anahtar ile altındaki cıvata başını sökünce bu kubbe şeklindeki parça çıkıyor ve filtre de içinden tabii. filtrede yağ vs gibi pislik yoktu sadece rengi yarı yarıya kararmaya başlamış. fitrenin alt kısmında küçük, üst kısmında büyük iki tane conta var aşınmadıkları için aynen kullandım. fitreyi değiştikten sonra herşeyi tekrar aynı şekilde yerine taktım. Bakır gaz borularını takarken dikkatli olmak lazım çok sıkılırsa zarar verilebilir.Hemen gaz aldım kaçak kontrolünü yaptım ve yola çıktım. benzinden gaza geçişte problem yoktu fakat yüksek viteste araç kasmaya başladı ve boşa alınca stop etti sonra tekrar çalıştırdım ve yola devam ettim, rampada kastı ve tekrar stop etti eve geldim ve öyle bıraktım. Bugün tekrar çalıştırdım bi sıkıntı yapmadı ama sanıyorum yeni filtreyle gaz ayarı gerekiyor.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 93 FORMEN

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: phenomx3 ve 7 misafir