Bugün 93 Model Favorit aldım bir kaç sorum mevcut

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bugün 93 Model Favorit aldım bir kaç sorum mevcut

İleti mrtyldrm34 » 21 Oca 2019, 19:28

Selamlar abilerim kardeşlerim, bugün ilk aracım 93 model bi Favorit aldım. Kafama takılan birkaç şey var;

1) Araçta çakmaklık göremedim şarja ihtiyacı olan biriyim, telefon için şarjı nasıl halledebiliriz?
2) Merkezi kilit mevcut fakat sağ arka kapı merkezi kilit ile birlikte kapanmıyor nasıl bir yol izlemeliyim?
3) Aracın bagajı araç kilitli olmasına rağmen kolu çevirdiğimde açılıyo şuan da açık halde ben mi beceremedim anahtarla kilitlemeyi yoksa sorun mu var ?
4) Aracı debriyajla kavrarken vites kutusunun alt tarafından tak diye bir ses geliyor, diferansiyelde boşluk var gibi bi ses ama emin olamadım sizce nedir?
5) Hız göstergesi çalışmıyor, nasıl tamir edebiliriz?

Şimdiden teşekkürler.

mrtyldrm34
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Mert Yıldırım
Nereden: Kocaeli
Arabanız: Skoda Favorit

İleti cetins » 21 Oca 2019, 22:08

Oncelikle araban hayirli olsun kazasiz belasiz.
1. Cakmaklik yok bu arabalarda. Ama bi oto elektrikciye gidersrn 50 TL civari yapar.
2. Kilitlenmeyen kapinin icinde kucuk bi motor var ya arizali yada kablosu cikti. Oto elektrikciye gitmisken goster bunuda. Cok oahali degil 50 Tl civari buda.
3. Bu araclar kapilar ve bagaji ayni anda kilitlemez. Kapilar kumandadan bagaj anahtarla kilitlenir . Anahtari takip saga cevirdikten sonra cikardiginda kilitlemiyorsa bagaj kilidin arizali degismesi gerek. Iscilik ve parca 80 tl civari
4.Bu arabalar onden cekisli. Tofas gibi saft ve difransiyel olmaz.o ses saniyorum sanziman kulagindan geliyor. Sen genede alt takim on duzene bi baktir.
5. Km saati bunlarda mekanik aksam oldugu icin saatin icindeki mil veya disli zamanla yipraniyor. El becerin varsa goguslugu biraz sokerek gosterge panelini komple disari alip yapabilirsin. Dikkat et cok dagitirsan tiplayamazsin. Veya oto km ciye gidip yaptirabilirsin.
Tekrar hayirli olsun
cetins
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Çetin SARITAŞ
Nereden: İzmir

İleti mrtyldrm34 » 21 Oca 2019, 22:32

mrtyldrm34 yazdı:Selamlar abilerim kardeşlerim, bugün ilk aracım 93 model bi Favorit aldım. Kafama takılan birkaç şey var;

1) Araçta çakmaklık göremedim şarja ihtiyacı olan biriyim, telefon için şarjı nasıl halledebiliriz?
2) Merkezi kilit mevcut fakat sağ arka kapı merkezi kilit ile birlikte kapanmıyor nasıl bir yol izlemeliyim?
3) Aracın bagajı araç kilitli olmasına rağmen kolu çevirdiğimde açılıyo şuan da açık halde ben mi beceremedim anahtarla kilitlemeyi yoksa sorun mu var ?
4) Aracı debriyajla kavrarken vites kutusunun alt tarafından tak diye bir ses geliyor, diferansiyelde boşluk var gibi bi ses ama emin olamadım sizce nedir?
5) Hız göstergesi çalışmıyor, nasıl tamir edebiliriz?

Şimdiden teşekkürler.

Çok sağolun teşekkür ederim elim iş görür yatkındır böyle işlere ben internetten de bulduğum kadarıyla yapmaya çalışırım elimden geldiğince, tekrar teşekkürler iyi dilekleriniz için.
mrtyldrm34
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 22 Oca 2019, 13:01

çakmaklık nasıl yok? kalorifer kontrolü ile teyp arasındakı yerin solunda, içeri doğru olan yerde yeri var..
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
/06fabiaHTP/
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,2

İleti mrtyldrm34 » 22 Oca 2019, 14:14

hetepe yazdı:çakmaklık nasıl yok? kalorifer kontrolü ile teyp arasındakı yerin solunda, içeri doğru olan yerde yeri var..

Bahsettiğiniz yeri farkettim fakat orada bi kapak var ve kapağın altında da böyle bir yer var, sanırım buraya çakmaklık takılacak, nasıl bişey alıp takmam gerek?

mrtyldrm34
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Husmese » 23 Oca 2019, 16:31

Merhaba
Araban hayırlı uğurlu olsun
Arkadaşın dediği gibi merkezi kilit motoru bozuk olabilir yada kapıya gelen kablo kopuk olabilir
Bagaj kilidi çok basit mekanizma gevşemiş yada teli çıkmış olabili metal teli kilide bağlayan bir plastik parça var el atmışken onuda metal bir parça yapıp değiştirirsen gayet güzel olur
Şanzımandan gelen ses ise difransiyelden geliyor olabilir ama bu şanzımanın içinde olan aksların içine girdi difransiyel onda boşluk olabilir sol aksın ucundan tutup elinle oynattığın zaman fark edebilirsin biraz yumuşak kullanımda rahatsız etmez ben yıllardır öyle kullanıyorum
Hız göstergesi biraz karışık ama benim başıma gelen bir olaydan yola çıkarsak alttaki sayacın düzeneğinde serçe tırnak kadar bir dişli var beyaz renkte seyir halindeyken kmyi sıfırlamaya çalışınca bir dişlisi kırılmıştı ve sayaç çalışmıyorsu dolayısıyla kmde çalışmıyordum özel bir yapıştırıcıyla yapıştırmıştım sorun düzeldi eğer sürat ibresi çalışmıyorsa tel kopuk yada yanzıman üzerindeki km dişlisi bozuk olabilir
Kolay gelsin
Husmese
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: İsmail kazmacı
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Favorit glx

İleti Ensar56 » 23 Mar 2019, 21:24

Motordan km. saatine gelen tel eyer gevseklik varsa saat calismaz onu bi kontrol et
Ensar56
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: İshak altinisik
Nereden: Siirt
Arabanız: Favorit

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir