Conta sorunu ve Antifriz değişimi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Conta sorunu ve Antifriz değişimi

İleti cemokan » 03 Ağu 2018, 14:31

Herkese merhaba. Arabanin silindir kapak contada hafif bi sizdirma var sabahlari ilk calıştırmada 3-4 sn araba patırdama yapmakta sonra normale dönmekte. Motor isindiktan sonrada hiç yapmiyor ha bazen yapmiyorda kafasina gore. :) ustaya sordum conta yapilacak dedi. Kapakcontayi yaptiricam ama 5-6 ay idare etmesi acisindan. internette arastirdim bi blok ilaci varmis bununla ilgili. Fiyati makul. Ya kurtarirsa hesabi denemek icin bir tane aldim. Sıvı karisimi bisi. özet olarak termostati sökerek ve karişimi yedek su kabina bosaltilarak islem gerceklesiyor daha sonra is beklemekte. Ondan sonrasi iste bu antifirz yani suyu değiştirme olayini anlayamadim. Radyatörün altinda tapa falan bulamadim ve ya göremedim. Forumda hararet müşürünu sokup yedek su kabindan su basarak bi degistirme durumu var ama ? Hararet musurunun orda temiz su geldi tmm ondan sonra antifirizi nasil eklicez isin o kismini pek anlayamadim bi anlatirmisiniz size zahmet ve ya daha kolay bi yöntem var ise şimdiden herkese çok teşekkür ederim saolun...

cemokan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cem K
Nereden: Muğla
Arabanız: Skoda Favorit 136 L

İleti rstz16 » 05 Ağu 2018, 07:52

radyatörün alt dip köşelerinde temizlemek amacıyla amacıyla tapa konulur pis su temize dönene kadar radyatör temizlenir
bahsi geçen kacak tıkayıcı malzemeden kullanmış değilim genelde radyatör sızıntılarına kullanılıyor
radyatorcuye uğramanı tavsiye ederim
rstz16
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Bursa
Arabanız: fabia mk1flash

İleti skodaizm » 05 Ağu 2018, 10:47

Radyatör en alt nokta hortum bağlantısının kelepçesini açarak hortumu boşa alıp radyatör suyunu boşaltabilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia+2016 FABIA III+1994 Forman

İleti cemokan » 05 Ağu 2018, 12:04

Radyatörün altindaki tapayi kesfedemedim valla :) radyatör alt hortumundan kastınız alternatörün altına denk gelen mi ? Şuan sıvıyı bizim ustayla beraber yedek su kabindan dökerek koyduk şuan suyu boşaltmadık bizim usta boşaltmamamiz lazım dedi yaklaşık 20 dk öyle çalıştı eve geldim vs. dünden beri ne durumda bilmiyorum bugün bi bakicam yazarim.
cemokan
CLASSIC
CLASSIC

İleti cemokan » 05 Ağu 2018, 21:05

Arkadaşlar arabayı denedim. Sabahları olan patirdamayi yapmadi tabi ilk denemem. Uzun vade de ne olur bilemem. soyle bi hafta falan bi deneyeyim gene yazacagim
cemokan
CLASSIC
CLASSIC

İleti phenomx3 » 07 Ağu 2018, 00:21

Radyatör den çıkan hortum sac Su borusuna bağlanıyor. Borunun üstünde bir somun var oradan da suyu bosaltabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti cemokan » 16 Ağu 2018, 11:42

Herkese tekrardan merhaba. Phenomx3 hocam evet kışa doğru degiştiricem şuan bi aksilik yok. Evet sabahlari patırdama olsum radyatör alt boru tarafindan bi kacak vardı o olsun kesilmiş bulunmakta. Bi kaç ay idare etsin bakalim. Yanlız bu ara başka bir sorunla yüz yüzeyim arabayi geri vitese takip geri gittigim zaman düzde pek belli olmuyor ama hafif rampali yerde takir takir bi ses gelmek ön sağ taraftan neden yapabilir bi fikriniz var mi ?
cemokan
CLASSIC
CLASSIC

İleti mturgut34 » 16 Ağu 2018, 16:43

Öncelikle Dış Aks kontrolü
mturgut34
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia GLXi 96 "SPI"

İleti cemokan » 19 Eyl 2018, 14:30

Patırdama tekrar başladi mecbur tuttuk bizim ustanın yolunu. Orta silindir kisma denk gelen conta kısmı komple çürümüş. Allahtan kapakta bi sorun yok yarına toplanacak. Altan gelenseste koruma sacında boşluk varmış ondan yapıyormuş saolun arkadaşlar.
cemokan
CLASSIC
CLASSIC

İleti phenomx3 » 01 Ekm 2018, 07:17

contayı kaliteli kullan elring-wictoreinz......gibi. kapak daha önce taşlanmış ve şimdi taşlandıktan sonra pay kalmıyorsa kalın conta kullanmak gerekebilir..
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti cemokan » 09 Ekm 2018, 00:44

Valla daha önce taşlandımı bilmiyorum ama şu an taşlanmadı. Ha taşlama pay kısmı epey var kendim kontrol ettiğim kadarı ile Contayı orjinal gri temac aldım. Daha önce yan sanayi belirsiz bi conta takılmış. Şimdilik bir sorun görünmüyor ya antifiriz konmadı düz su ile gitmekte şimdi antifiriz değiştiricem. Bizim usta benim az çok bişiler yaptığımı biliyor. Dedim antifiriz nasıl ekliyim ? Alternatörün altına denk gelen radyatörden çıkan hortumu sök suyu ordan boşalt ardından temiz su ekle 3 litre su 3 litre antifiriz olacak dedi sizce doğrumu ?
cemokan
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir