Erken Fan Açma

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Erken Fan Açma

İleti Favocu » 10 Eyl 2012, 05:55

Tuhaf bir hararet problemi yaşamaktayım. Önceden aşağıdaki resimdeki aralıkta çalışan fan açma ve kapama aralıkları daha aşağıya indi. Motor fazla ısınmadığı halde yola çıkınca bir süre sonra hemen fan çalışmaya başlıyor.

Önceki hali:

Sonraki hali:

Yola çıktıktan sonra kısa aralıklarla fan neredeyse sürekli çalışmaya başladı. 500 km kadar önce yağ değiştirmiştim, motorda yağ çubuğu göstergesinin en üst sınırından yaklaşık yarım litre fazla yağ var. Nedeni bu olabilir mi yoksa problem fan müşürlerinde mi ?

Kullanıcı avatarı
Favocu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit 135 L

İleti sainz » 10 Eyl 2012, 06:46

Bana kalırsa sıkıntı müşirde zira zamanla bozulup çok erken veya çok geç açılarak çalışıyor.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
RS
RS

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Favorit 1.3LX

İleti MadloveR » 10 Eyl 2012, 10:08

Müşirde arızalı olabilir termostat da arızalı olabilir. Termostat bozulduysa sürekli açık kalıyorsa fanda açılacaktır.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti sainz » 10 Eyl 2012, 12:41

MadloveR yazdı:Müşirde arızalı olabilir termostat da arızalı olabilir. Termostat bozulduysa sürekli açık kalıyorsa fanda açılacaktır.

Termostatla müşirin birbiriyle hiç bir bağlantısı yok ki birisi çalışmadığında diğeri çalışsın veya çalışmayı durdursun. Kaldı ki termostadın derecesini değiştirip daha yüksek veya düşük değerli takabilirsiniz ve bu da fan müşirinin çalışma sıcaklığını etkilemez. Ha dah yüksek derecelisi motorun daha çabuk ısınmasını sağlar, çabuk ısınmış bir motorun fanının da çalışmaya başlaması daha erken bir zamanda olacaktır orası da ayrı tabii.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
RS
RS

İleti Favocu » 10 Eyl 2012, 14:58

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Favocu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti PİCK-UP » 10 Eyl 2012, 15:05

ben üst kapak contasından şüpheleniyorum aracınızı bnce en yakın bir skoda servisine gösterin özel serviste olabilir.

ancak skoda 'servisi olsun.

buna benzer olayı birebir yaşadım yola çıkınca nerdeyse 1 km geçmeden fan açıyordu.
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
RS
RS

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti Favocu » 10 Eyl 2012, 15:29

Benim üst kapak contasında problem olduğunu sanmıyorum, zira 1,5 yıl önce değiştirdim. Bir daha da hiç bir yüksek hararet şikayetim olmadı. Şimdi hararet yükselmeden fan devreye girmeye başladı. Son zamanlarda yaptığım iki etken var ya yağ miktarının fazlalığı -ki ben bir bağlantı kuramadım. Yada motoru su tutarak yıkamıştım ve müşürün arızalanmasına sebep oldu -açıkçası müşürün dışarıdan su gelmesiyle kolay kolay arızalanacağını sanmıyorum.
Kullanıcı avatarı
Favocu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sainz » 10 Eyl 2012, 15:32

Favocu yazdı:...motoru su tutarak yıkamıştım ve müşürün arızalanmasına sebep oldu -açıkçası müşürün dışarıdan su gelmesiyle kolay kolay arızalanacağını sanmıyorum.

Eğer motor sıcakken suyu tuttuysanız, ani soğumayla aptallaşmış olması kuvvetle muhtemel. ;)
Kullanıcı avatarı
sainz
RS
RS

İleti efekentli » 10 Eyl 2012, 22:17

müşürü değiştirerek deneyin...
efekentli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet Akduman
Nereden: Aydın
Arabanız: forman

İleti Favocu » 11 Eyl 2012, 11:19

Arkadaşlar problem çözüldü sorun termostatta veya fan müşüründe değil, hararet göstergesinin müşüründeymiş. Harareti olduğundan düşük göstermeye başlamış değiştirince problem çözüldü. YYardımcı olmaya çalışan arkadaşlara teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Favocu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Robin » 15 Eyl 2012, 16:44

Arkadaşlar sorun çözülmüş ancak bu konuyu google dan görüp gelenler olacaktır. Ben üzerine bir katkı yapmayı faydalı görüyorum.

Yolda giderken birde bakıyorsunuz hortumlarınızdan biri patlamış su kaçırıyor? Ama neden patladı ki?
Biraz bakalım.... Fan çalışmıyor... Hay aksi soğumayan su, aşırı ısınıp zayıf bir hortumu patlatmış.
Fan ve hortum değiştirdik ama araba hiç ısınmıyor yahu göz kararı %15lerde fan devreye giriyor. Motor soğuk çalışıyor. Ne oldu acaba?
En hafif tabirle arabanızın beş para etmez eski sahibi kendi gibi beş para etmez çin malı çakma müşiri aracınıza taktırmış. (bu noktada orjinal müşir bozulmuşta olsa aynı şeyler meydana gelir) Müşir motoru araç ısınmadan açıyor ve fan motoru sürekli çalışıyor, sürekli çalıştığı için motor bir süre sonra yanıyor ve fan çalışmayınca hortumlardan en zayıfı patlıyor. Daha fark etmezseniz ne mi olur? Motoru yakarsınız arkadaşlar... İşte bir müşirin bir araca yaptıkları ve yapabilecekleri... Kısacası bu tip hararet yada soğuk çalışma durumunda ilk kontrol edilecek parçalardan biri bu yüzden müşirdir.

CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it

Kullanıcı avatarı
Robin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Berk
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Favorit Black Line

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir