sarj sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

sarj sorunu

İleti ramazanünlü » 14 Kas 2011, 21:59

arkadaşlar benim araba rolantide uzun süre çalıştıgı zaman aküyü bitiriyor nedenki şarj lambası yanmıyor onuda söyleyeyim birde şarj lambası motor devri 2000 devire cıkmayınca sarj lambası sönmüyor

AYNI YOLDAN GEÇMİŞİZ BİZ AYNI SUDAN İÇMİŞİZ BİZ YAZIMIZ BİR KIŞIMIZ BİR AYNI DAGIN YELİYİZ BİZ
Kullanıcı avatarı
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ramazan ünlü
Nereden: Uşak
Arabanız: skoda favorit

İleti skodaizm » 14 Kas 2011, 22:04

Konjektörü ve sarj dinamo kayışı ile gerginliğini kontrol edin.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti alwaysloser » 14 Kas 2011, 22:05

dinaomo tamir istiyor
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
RS
RS

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti jawacı » 14 Kas 2011, 22:10

yeterli şarj yok. diyot tablasından olabilir,dinamonun bakım görmesi gerek.
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Arabanız: 94 favorit lx

İleti ramazanünlü » 14 Kas 2011, 22:19

skodaizm yazdı:Konjektörü ve sarj dinamo kayışı ile gerginliğini kontrol edin.

gerginlik i kont rol ettim onda bi sorun yok
AYNI YOLDAN GEÇMİŞİZ BİZ AYNI SUDAN İÇMİŞİZ BİZ YAZIMIZ BİR KIŞIMIZ BİR AYNI DAGIN YELİYİZ BİZ
Kullanıcı avatarı
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ramazanünlü » 14 Kas 2011, 22:21

jawacı yazdı:yeterli şarj yok. diyot tablasından olabilir,dinamonun bakım görmesi gerek.

ben bunu yani şarj dinamosunu söküp gitsem yeterli olumu acaba şimdi arabayla varınca bu tamir ciler bir sürü para istiyorlar
Kullanıcı avatarı
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti jawacı » 14 Kas 2011, 22:45

elektrikçiye araçla gitmekte fayda var. dinamoyu söküp bakımını yaptıktan sonra yerine takıp, aracı çalıştıracak şarj çıkışını ölçecek. o yüzden araçla gidin.
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Arabanız: 94 favorit lx

İleti bekocan » 14 Kas 2011, 22:51

ramazanünlü yazdı:
jawacı yazdı:yeterli şarj yok. diyot tablasından olabilir,dinamonun bakım görmesi gerek.

ben bunu yani şarj dinamosunu söküp gitsem yeterli olumu acaba şimdi arabayla varınca bu tamir ciler bir sürü para istiyorlar

ramazan kardeş eğer elinde ölçü aleti varsa
rolantide çalışırken akü başlarındaki voltajı ölç
1: normalde motor durmuşken akü başı 12 volt
2: rolantide çalışırken 12.6 volt 13 volt
3: devir 3 binlerde 14 volt alman lazım
şimdi rolanti veya devirlerde akü başında 12 volt üzeri elektrik almıyor ölçmüyor isen
1:şarj dinamo kömür veya diyotlarda
2: konjektörde sorun
bunuda aynı şekilde sarj dinamonun direk çıkışından konjektöre ğirmeden de ölçe bilir dinamonun sağlamlık değerlerini alabilirsin yanlız direk dinamo çıkışlerı daha yüksek voltaj verir
bizim bu dinamodaki diyor tertibatının özelliğinden ilk çalıştırmalarda devir 2000 binden sonra akü lambası sönüyor burda bir sorun yok

genelde dinamo kömürü bitiyor akünün bitmesi gayet normal doldurma olmadığından başka yerler oküyü yiyor
konjektörde de soru n olabilir ama önce ölçüm yapmak lazım
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: bektaş öztürk
Nereden: Ankara
Arabanız: 93 favorit

İleti furunotr » 15 Kas 2011, 00:34

Aslında şarz uyarı ışığının yanması gerek...Kömür de bitiyor olabilir... Kısacası şarz dinamosuna bakım yapılması gerek; belki de diyot tablosudur... Tabii kutup başlarınız gevşek falan değilse...
furunotr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Haluk Pirinç
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia Combi GLXİ

İleti rasyonel » 15 Kas 2011, 00:50

bayramda sakarya dan balıkesir e gitmiştim giderken bir ara ufak ufak şarj lambası yanar gibi oldu balıkesirde hep yanmaya başladı ara sıra gaz verince filan sönüyüordu neyse dönüşte yolda kaldık gece farlar kalorifer müzik tesisatı açık olunca hiç hesab etmedik birden farlar gitti aydınlatma zayıfladı bir kaç dakikaya ateşlemede yapamaz oldu araç sakarya ya 30 km kalmıştı yakınlarımızdan akü istedik geldik dinamoyu söktüm kömürler bitmişti ve kollektörün kafasına zara vermişti konjektör değişti kafa tornalandı içinde birde paltin gibi bişi var değişti değişimden önce benim araçtada marş bastıktan sonra 2000 devire kadar gaz vermeden akü ışğı sönmüyordu sök dinamoyu götür ben öyle yaptım oto elktrikçiler kayış vasıtasıyla test edip öyle veriyorlar bana biraz fazla geldi ama 80 tl verdim bayram bayram dinamo tamirine sıfırı 150 lira onuda göz önünde bulundur...
rasyonel
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: burak orta
Nereden: Sakarya
Arabanız: felicia

İleti ramazanünlü » 15 Kas 2011, 20:26

arkadaşlar ben bunu en iyisimi bu tamircilerle bi pazarlık yapayım bakam ne kadar fiyat diyecekler eger rasyonel arkadaşın dedigi gibi ise yenisini almak daha mantıklı bence
Kullanıcı avatarı
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti skodaizm » 15 Kas 2011, 20:38

Aynı sorunu benim Forman de yaşadım. Alternatörün sargısı ve gövdesi harici neredeyse her parçasını yeniledik. Sonuçta problem biraz düzeldi ama şarj sorunu azalmasına rağmen devam etti. Akımları doğru veriyor gözükmesine rağmen şarjı yetersiz kalıyordu.

Yenisini alayım dedim, Çin malı harici bulamadım; onu da güvenip almadım. Sonunda Bizim çıkmacıdan neredeyse yepyeni olan bir alternatörü bulup taktım. Artık ne akü bitiyor ne de bir elektrik sorunu yaşıyorum.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
SCOUT
SCOUT

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti ramazanünlü » 15 Kas 2011, 20:47

skodaizm yazdı:Aynı sorunu benim Forman de yaşadım. Alternatörün sargısı ve gövdesi harici neredeyse her parçasını yeniledik. Sonuçta problem biraz düzeldi ama şarj sorunu azalmasına rağmen devam etti. Akımları doğru veriyor gözükmesine rağmen şarjı yetersiz kalıyordu.

Yenisini alayım dedim, Çin malı harici bulamadım; onu da güvenip almadım. Sonunda Bizim çıkmacıdan neredeyse yepyeni olan bir alternatörü bulup taktım. Artık ne akü bitiyor ne de bir elektrik sorunu yaşıyorum.

benim merak ettigim bu altenatörün büyügü gücügü yani çok şarj eden normal gibi secenekleri varmı ki
Kullanıcı avatarı
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti bekocan » 23 Kas 2011, 20:40

ramazanünlü yazdı:arkadaşlar benim araba rolantide uzun süre çalıştıgı zaman aküyü bitiriyor nedenki şarj lambası yanmıyor onuda söyleyeyim

sonuç ne oldu bekliyoruz
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: bektaş öztürk
Nereden: Ankara
Arabanız: 93 favorit

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir