Skoda Favorit Manifold

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Skoda Favorit Manifold

İleti ruzgarnufel » 22 Arl 2016, 12:56

Merhabalar,

Forumda daha önce bu araçların motorlarının 73 model POLO MK I motoru olduğu konuşulmuş. Bu motorların emme manifoldları birbirine uygun mudur ? Yakından gören ve inceleyen biri var ise burada konuşalım.

Çünkü mk1 ler için farklı karbüratörler ve modifiye işlemleri yapılabiliryor. Bizde ise bunu yapmak için custom manifolda ihtiyaç var. Eğer bu iki manifold uygun ise o zaman önümüz açılır.

internette bizim araçlar için yapılan en iyi modifiye ; 1.3 Favorit // Turbo + enjeksiyon + chip şeklinde,

biz karbüratör ile neler yapabiliriz ona yoğunlaşalım diyorum. =)

ruzgarnufel
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ruzgar Nufel
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 94 favorit 135lx

İleti sainz » 22 Arl 2016, 16:28

Hepsinden önemlisi; bu gruptaki motorların hemen tamamı 4 silindir 5 ana yataklı iken Favorit' in motoru 4 silindir 3 ana yataklıdır ve ne modifiyesi yaparsanız yapın öncelikle modifiyeli krank mili gerekir. Aksi takdirde 3 ana yatak yeni gücü taşıyamayıp kırılacaktır.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti AhmetH » 23 Arl 2016, 08:10

Favorit motorunun vw ile hic alakasi yok.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti ruzgarnufel » 23 Arl 2016, 10:01

Hocam zaten drag yapmayacağız. Modifiye krank'a ihtiyacımız olduğunu bu yüzden düşünmüyorum açıkcası.

Niyetim uygun bir manifold bularak atmosferik motora 2x dellorto 40 yada 2x weber bağlamak. Bunun için uygun olabilecek, modifiye etmeye uygun manifolda ihtiyac var. mk1 pololara güzel uygulamalar mevcut.

Farklı karbüratör kullanımı ile ilgili forumda da örnek var zaten.

karb..jpg
bu sitedeki örnek bisiklet karbüratörleri..

maxresdefault.jpg
bu stok karb. wolkswagen kep takılmış bir durum.

weber.JPG
bu da double weber.

Yani bu motorlar boş motor değil. biz bişi yapmıyoruz. kıçı kırık 1300cc şahine turbosuz neler yapıyorlar. Biz neden yapmayalım.
ruzgarnufel
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 23 Arl 2016, 11:04

120 beygire kadar yolu var ama modifiye icin civata bile sokmeyeceginizden eminim bosverin. 25 yillik araba para harcanacak en son motorlardan. Benzin 5.17 sene 2017 de
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti ruzgarnufel » 23 Arl 2016, 13:01

Peki.. anlaşılan sizlerden birşey çıkmayacak.

Forum da üyelik de size kalsın. Fakat bir araç yapıldığında burdan ne parça kullandınız diye millete sormayın.

Saygılar.
ruzgarnufel
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 23 Arl 2016, 13:20

Bindigin arabadan haberin yok sordugun sorulardan yazişindan belli Skoda ile VW yollarini yeni birleştirdi sayilir 1970 lere inme briskoda gibi bu isin has forumlarinda bile alay konusu olmustur polo golf makinasini benzetmek.

Cok marifetmis gibi ingilizce terimler kullanmakta işin raconundan tabi. Google translate sana bike carbs i bisiklet diye cevirir sende ulan ne alaka bisiklet bile demeden koydugun fotonun altina bisiklet karburatoru yazarsin. Buda dunyadan haberin olmadigini gosterir.

Internet cikali insanlar hap gibi bilgileri tecrubeleri ediniyor sindiriyor isine gelirse yapiyor sen yeni kesfediyorsun favorit felicia modifiyesini. Bende diyorum ki masrafina yazik lada samara daha verimli. Masraf etme bosuna diyorum hap gibi tecrubeyi veriyorum.

Kolay gelsin ne diyeyim, sende conta yaktiğinda kaça patlar ucuz yollu usta tanidik var mi diye sorma da...
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti AhmetH » 23 Arl 2016, 13:29

Heycanini hissettigimden son bir tavsiye vereyim
136 motoru araştir onun pistonlarini tak madem illa birsey yapacaksan. Sikistirman artar buda yapacagin en tatli ve ucuz modifiye olur.

Yok ben merakliyim iyice dersen ilk cikan fabia 1.4lerin motoru ayni sayilir fabrika modifiye. Onun internallerini devşir. Strok falan degisiyor.

Ama dedigim gibi masraf beyhude..
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti ruzgarnufel » 23 Arl 2016, 13:50

motorsiklet karbüratörünü gözümle ayırt edecek kadar akıllıyım merak etmeyin. İngilizce terimleri de translate den öğrenmedik. DIGICOM translate ten ingilizce öğrenenleri işe almıyor.

Sizde biraz araştırırsanız samsunda ilk turbo lada nın kimde olduğunu öğrenirdiniz. Fakat her aracın yapılan değişikliklere verdiği tepki farklıdır. Bu yüzden çok denenmiş şeylerin üzerine yoğunlaşmak her zaman daha verimli ve daha az parayı çöpe atacaktır.

merak etmeyin bende bu saatten sonra bu foruma girmem, conta yakınca da size sormam. Sizde kendi kendinize bu kadar sıkıntı yaşamazsınız.

sizlere iyi forumlar.

Konu silinebilir.

80AG988
ruzgarnufel
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 23 Arl 2016, 17:23

Ruzgar bey, arkadaşlar sizin kötülüğünüze bişey dememiş. Ben bu araçları çok seven biriyim. Bu araçlardaki en büyük şikayetim motor gücünün yetersizliği ve aleminyum blok olmasından dolayı hararet dengesizliği.

80'li yılların sonlarında ülkemize giren bu araçlar sizinde bildiğiniz gibi soğuk iklim araçlarıdır. Soğuk iklimde motor çabuk ısınıp kalorifer sistemininde hemen ısınması için böyle bi motor tasarlanmış. Ayrıca ne kadar soğuk olusa olsun ilk çalıştırmadaki kolaylığıda rusya gibi soğuk iklimli ülkelerde bayağ bi işe yaramıştır.

Ama bizim ülkede işler değişiyor. Bu alüminyum blok 40C sıcaklığa asla dayanamıyor. Araştırmalarıma göre sıfır km bi araç maxsimum 120bin km civarı conta yakmış ve yarım motor yapılmış. Daha sonralarıda her 50bin km de conta sıkıntıları devam etmiş.

Bu motor mevcut haliyle bile çok verimli çalışamazken güç iyileştirme çalışmalarını kaldıracağını sanmıyorum.
Arkadaşların dediği gibi çok fazla bütçe ayırmanız gerekir ve sıklıkla tekrarlayan problemlerle karşılaşılabileceğini düşünüyorum.

Heyecanınızı ve isteğinizi benle anlıyorum.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir