V Kayışını Nasıl Takarım

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

V Kayışını Nasıl Takarım

İleti favorit46 » 10 May 2019, 08:55

V kayışını kendim takabilir miyim, nasıl?

favorit46
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet BOZCAN
Nereden: Kahramanmaraş
Arabanız: Skoda Favorit 135LX

İleti rstz16 » 10 May 2019, 09:36

nasıl ve neyin kayışı olduğuna bağlı

oto kayışları bir çok kasnağı dolanıyor ve kasnakları kilitleyerek yerine takiyorlarki kam mili silindirin yanlış konumunda supaplari aç kapa yapmasın bu hata çok pahalıya mal olabilir
bu işlem dar bir konumda ve kısıtlı ekipmanla çok zahmetli olacaktır zannımca
rstz16
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Reşat UZ
Nereden: Bursa
Arabanız: fabia mk1

İleti sainz » 10 May 2019, 16:57

Profil bilgilerinizde aracınızın Favorit olduğunu okuyorum.
Favorit' in V kayışı sadece üç tane kasnaktan geçer; krank kasnağı, devir daim ve şarj dinamosu kasnağı.
Eğer aracınız Favorit ise ve V kayışını değiştirmek istiyorsanız, önce şarj dinamosunun cıvatalarını gevşeteceksiniz. Sonra yeni kayışı krank, devir daim ve şarj dinamosu kasnaklarına geçirip şarj dinamosunun cıvatalarının olduğu kısmı hareket ettirerek gerginliğini ayarlayacaksınız. Ayarladığınızda kayışa üstten parmağınızla bastığınızda 1 cm kadar esneyebiliyor olması lazım. Daha fazla gergin olursa, şarj dinamosunun kasnağının yatağını vs bozar.
Yapabileceğinizden emin değilseniz işi bilen birisine değiştirtmek en sağlamı olacaktır.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti favorit46 » 12 May 2019, 12:19

sainz yazdı:Profil bilgilerinizde aracınızın Favorit olduğunu okuyorum.
Favorit' in V kayışı sadece üç tane kasnaktan geçer; krank kasnağı, devir daim ve şarj dinamosu kasnağı.
Eğer aracınız Favorit ise ve V kayışını değiştirmek istiyorsanız, önce şarj dinamosunun cıvatalarını gevşeteceksiniz. Sonra yeni kayışı krank, devir daim ve şarj dinamosu kasnaklarına geçirip şarj dinamosunun cıvatalarının olduğu kısmı hareket ettirerek gerginliğini ayarlayacaksınız. Ayarladığınızda kayışa üstten parmağınızla bastığınızda 1 cm kadar esneyebiliyor olması lazım. Daha fazla gergin olursa, şarj dinamosunun kasnağının yatağını vs bozar.
Yapabileceğinizden emin değilseniz işi bilen birisine değiştirtmek en sağlamı olacaktır.

Teşekkürler. Üstteki civatayı gevşettim ancak diğerlerini gevşetemedim. Sonunda Usta eli halletti.
favorit46
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet BOZCAN
Nereden: Kahramanmaraş
Arabanız: Skoda Favorit 135LX

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir