Yağmurdan sonra çalışmıyor.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yağmurdan sonra çalışmıyor.

İleti ruzgarnufel » 30 Kas 2016, 13:59

herkese selamlar,

Dün şu şekilde bir sorun oluştu. Malum istanbulda 2-3 gundur yagmur durmuyor. Aracı dün sabah parkettiğimde bir sorun yoktu.

Aksam caıstırmak ıstedıgımde 15-20 mars boyunca calısır gıbı yapıp calısmadı. cebimde para da kalmamış.

Daha once de aynı problem bi yagmurda olusmus , bir ıkı doknmayla duzelmıstı. Bu sefer duzelmedı derken. heryerım sımsıyah oldu ve sırılsıklam ıslandm.

artık delirip tekmeledim aracın sağını solunu. smdi hiç çalışır gıbı de yapmıyor. Gaz geliyor boğazdan bir sıkıntı yok.

Bujı kablosunu cıkarıp tornavıda ile kontrol ediyorum ateşleme de var. bir kablo ucundan 3 kısa bir büyük ateşleme var. Distribütör kapagı duzgun duruyor. Avansı ile de oynamadık.

akuyu takvıye yapıyorum kı yuksek degerler ile daha seri çalışsın diye ama mars motoru deli gibi çalısmasna ragmen banamısın demiyor. Çalışma içgüdüsü yok.

gaz var hava var elektrık var distribütör sağlam. araç boğulsa diyicem gaz kapalıyken marslıyorum motordakini atıyor. Sonra tekrar acıp denıyorum yine yok. 3-4 kez tetikleyip deniyorum yine yok. hava filtresinin kapagını acıp denıyorum yine bir kıpırtı yok.

Kuru kuru marş basıyoruz.

Acaba atesleme beyninde mi bir sıkıntı var sıra ile ilgili ? Birçok kişi yagmurda bundan muzdarip. Arızalı olsa hiç ateşlememesi gerekmezmi ?

yada baska neden kaynaklanabilir ?

Arac normalde tek marş çalışan bir araç. Sadece antifiriz mevcut.

Arac mucurun ustunde ve vurdurma sansımız yok.

Nasıl bir yol izlemeliyim yardımlarınızı rica ediyorum.

ruzgarnufel
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ruzgar Nufel
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 94 favorit 135lx

İleti blues84 » 30 Kas 2016, 17:27

Önce distiribütörden beyne gelen ince blendajlı kabloyu kontrol edin, dışı şase içi canlı uçtur.. Beyine bağlantı yerinden kopmuş olabilir, lastik muhafaza içinde olduğundan görünmez...
Kullanıcı avatarı
blues84
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Edirne
Arabanız: Favorit 135 L

İleti serkan_3838 » 30 Kas 2016, 20:32

aynı problemi iki hafta önce yaşamıştım. boğaz kelebeğini balata spreyi ile temizlediğim için hareketli parçalar yağsız kalmış bu yüzden kelebek hareket etmediğinden düz yolda giderken stop etmişti. çalışcak gibi oluyordu ama çalışmıyordu. wd 40 ile yağlayınca düzeldi. umarım basit birkaç yöntemle sorunu bulursunuz
serkan_3838
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: serkan
Nereden: Kayseri
Arabanız: 2005 fabia elegance 1,4 16V 101 bg

İleti ruzgarnufel » 01 Arl 2016, 10:37

dün akşam araç kendiliğinden calıştı. sanırım kurudu biryeri.

Aynı zamanda distribütör ve ateşleme arasındaki kabloyu kontrol etmiştim ztn. Distribütör alalı 1 sene olmadı. o yüzden kablo deforme olmuş durumda değil.

Sanırım ateşleme beyni yada kelebekte bir sıkıntı var idi.

Aksam bi saat bozdugum yakıt hava ayarını yapmakla ugrastım. Umarım bu ayarlar ile cok yakıt yakmaz. Zaten Lpg beyni bitik oldugundan rolantı vıdası tamamen kapalı. karburator hava -karburator rolantı vıdası ve lpg ayarları ıle tutturuyorum.

Yalnız bileniniz var ise. Karburatorde stock olarak Hava ayar vidasının kac tur açık olması gerekmekte.

bende bant vs gibi daraltma işlemi olmadıgından ben vidadan ayarlıyorum. fakat orjinali ile ne olacağını merak etmekteyim.
ruzgarnufel
CLASSIC
CLASSIC

İleti ruzgarnufel » 01 Arl 2016, 10:39

dün akşam araç kendiliğinden calıştı. sanırım kurudu biryeri.

Aynı zamanda distribütör ve ateşleme arasındaki kabloyu kontrol etmiştim ztn. Distribütör alalı 1 sene olmadı. o yüzden kablo deforme olmuş durumda değil.

Sanırım ateşleme beyni yada kelebekte bir sıkıntı var idi.

Aksam bi saat bozdugum yakıt hava ayarını yapmakla ugrastım. Umarım bu ayarlar ile cok yakıt yakmaz. Zaten Lpg beyni bitik oldugundan rolantı vıdası tamamen kapalı. karburator hava -karburator rolantı vıdası ve lpg ayarları ıle tutturuyorum.

Yalnız bileniniz var ise. Karburatorde stock olarak Hava ayar vidasının kac tur açık olması gerekmekte.

bende bant vs gibi daraltma işlemi olmadıgından ben vidadan ayarlıyorum. fakat orjinali ile ne olacağını merak etmekteyim.
ruzgarnufel
CLASSIC
CLASSIC

İleti ümmet » 16 Oca 2017, 08:09

Aynı sıkıntı bendede var ustalara para vermekten gına geldi varmı adam gibi usta samsunda bu arabanın dilinden anlayan
ümmet
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: ümmet Tokatlı
Nereden: Samsun
Arabanız: skoda forman

İleti ümmet » 16 Oca 2017, 08:15

Acil usta araniyor 05388581950 samsunda alllah rizası için ddonus yapın
ümmet
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: ümmet Tokatlı
Nereden: Samsun
Arabanız: skoda forman

İleti yuksel53 » 20 Oca 2017, 23:43

Dispritör kapağını sökün çakmakla iyice kurulayın ısıtın eğer problem devam ediyor ise ateşleme beyinde bobinin hemen yanında 4 kablonun girdiği bi alet var 30 40 lira problem ondadıır.
yuksel53
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: skoda favorit

İleti ramazan19 » 21 Oca 2017, 00:44

merhabalar 1993 model doğan slx kullanıyorum.aracımda distribütörle alakalı bir sıkıntı var.distribütör soğukken araç çalışıyor ama ısınınca araba çalışmıyor.sanki marş motoru dönmüyormuş gibi oluyor.ama 5-10 dk soğumasını bekleyip yada distribütörün üzerine biraz su dökünce anında çalışıyor.bi kaç ustaya gösterdim bulamadılar.çok perişan oluyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.teşekkürler,saygılar.
ramazan19
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: ramazan isbir
Nereden: Kahramanmaraş
Arabanız: doğan slx

İleti AhmetH » 21 Oca 2017, 09:55

Su sicak mi soguk mu
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '19 Audi A4 sedan

İleti blues84 » 21 Oca 2017, 13:34

Marş motoru veya rölesi ????
Normal çalışan motorun distiribütörüne su dökersek durdurabiliriz sanıyorum...
Kullanıcı avatarı
blues84
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti AhmetH » 21 Oca 2017, 16:04

Muhtemelen distributor kapaginda catlak var su dokunce yada isininca elektrik geçiyor. Ama hersey olabilir durum ilginç.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '19 Audi A4 sedan

İleti ramazan19 » 23 Oca 2017, 17:48

Abi bugün komple distribütörü değiştirdim test sürüşü yaptım yine ısınınca araba çalışmıyor vitese verince çalışıyor. Marş motorunda sıkıntı olabilir mi.soğuk su dönüyorum.saygilarla
ramazan19
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti felicia560 » 23 Oca 2017, 18:23

Mars notoru baska bisey distribitor baska bisey ramazan bey calismiyor dediginiz an marsa basinca motor dönuyor ama calismiyor mu mars bozuksa hic motor donmez siz sorunu tam yazin bi ayrintisiyla cozum bulalim
felicia560
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: erdem hakki bagama
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 1997 skoda felicia

İleti blues84 » 24 Oca 2017, 16:02

SLX de MARŞ motoru distiribütörün altında mı bilmiyoruz ki?
Marş rölesi veya marş motoru sorunlu gibi duruyor, hatta kontak anahtarı bile olabilir.
Kullanıcı avatarı
blues84
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ramazan19 » 26 Oca 2017, 11:17

abi sıkıntı şöyle,sabah çalıştırıyorum arabayı normal bir şekilde çalışıyor orda sıkıntı yok ama arabayı biraz sıkıştırıyorum 3 bin devirde falan kullanıyorum bi müddet araba ısınıyor ve fan çalışıyor.fan çalıştıktan sonra aracı stop ediyorum tekrar marşa basıyorum kıv kıv kıv diyo ondan sonra marş basmıyor.2 gün önce sanayiye gittim dediler ki avans ayarından yaptır sıkıntı olmaz ondan sonra dediler yaptırdım hanımı işten aldım eve götürdüm kontağı kapattım açtım yine aynı.tekrar gitim sanayiye elemanın yanında kapatıp açtım kontağı aynı sorun oldu eleman da gördü sorunu tamam abi marş motorunu sökeceğiz dedi söktü baktı hiç bir şey yok,kömürleri falan herşeyi sağlam dedi.bi kaç gün önce de 230 tl verip distribütörü değiştirmiştim.sonra arabayı iyice ısındırdık fan çalıştı bastık marşa yine aynı sıkıntı bu sefer kendi akülerini getirdiler benim aküye taktı bir ucunu bi bastı marşa tık diye çalıştı.abi sorun aküdeymiş dedi .araç soğukken aküyü ölçtü akü normal dedi ama araç ısınınca akünün gücü yetmiyor dedi.gittim 225 tl ye akü aldım taktık.şimdi marş motoru çok az sıkışıyor eskisi kadar zorlanmıyor ama çalıştırırken yine bi kıv kıv edip arkasına çalışıveriyor hemen.nerdeyse bütün elektrikçileri gezdim sıkıntı giderilemedi bir sürü para harcadım 750 tl civarı kötü bi doğan yaa bundan kimse anlamıyor bi tanesi de demiyor ki sıkıntı şu.harcadığımız ile kaldık anlayacağınız.
felicia560 abi marş dönmüyordu dönüp de çalışmamazlık yapmıyordu kıv kıv kıv ondan sonra tık yok.
ramazan19
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ramazan19 » 26 Oca 2017, 11:23

düşünüyorum aklım almıyor abi araba ısınınca veya fan çalışınca nasıl böyle bir şey oluyor.
ramazan19
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti blues84 » 26 Oca 2017, 18:54

Akünün içinde 6 tane odacık var, her odacıkta karşılıklı iki KURŞUN plaka var, bu plakalar arasındaki geçiş bağlantıları da kurşun ve bir yerde çatlak var, soğukken temas ediyor, ısınınca çatlak açılıyor ve akünün bir kısmı iptal oluyor... Siz distiribütöre banyo yaptırırken akü kendi kendine soğuyor, ... sonuç: sapasağlam distiribitör kenara... :o
Neyse motoru komple indirip dağıtmadan halletmişsiniz.. :)
Kullanıcı avatarı
blues84
AMBIENTE
AMBIENTE

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir