YAKIT DEPOSUNDAN BENZİN SIZINTISI..!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

YAKIT DEPOSUNDAN BENZİN SIZINTISI..!

İleti anterior » 27 Arl 2016, 10:12

Tekrar merhabalar. Daha önce aracımın deposunun delik olduğu için benzinde kullanamadığımı söylemiştim. Dün deponun altında ve taşa sürtmeden dolayı delinmiş olduğunu tahmin ettiğimiz depoyu tamir ettirmek için sanayiye gittim. Özellikle depo tamiri yapan bir usta buldum ve aracı kanala sokup altına indi. Yaklaşık beş dakika aracın altında kaldı ve çıkışta "Altta görünen bir çatlak yok, eski izler üst taraftan sızdığını gösteriyor. Belki depodan, belki birleşim yerinden, belki de hortumdandır. Depoyu söküp üst tarafa da bakmak lazım." dedi.

Zaten depo alttan delinmiş şeklinde ilk teşhis koyulduğunda aklıma bazı soru işaretleri takılmıştı. Gerçi, motor kısmı karbüratörün altından otomatiğe, benzin filtresinden kesici valfe, hotumun geliş yerinden tahliye noktasına kadar detaylıca incelenmiş ve kaçağın motor bölmesinde olmadığı kesinleşmişti. Yani sorun arka altlarda bir yerdeydi.

Öncelikle tamamen boş olan depoya koyduğum toplamda onbeş litreyi geçmeyen benzin; hem benzinde kullanmama, hem de aradan iki hafta geçmesine rağmen bitmemişti. Buna rağmen motor bölümündeki hortumu boşa çıkartarak, yaklaşık beş litresini bidona geri boşaltmıştık. Bu süre içersinde aracın alt tarafında herhangi bir sızıntı, akıntı da görmemiştim. Tek şikayetim, araç içine yoğun bir şekilde gelen benzin kokusuydu. Bu koku özellikle arka koltukta daha net hissediliyordu.

Sorunun çözülebilmesi için, tecrübelerinize dayanarak tahminlerinizi ve izlemem gereken yolu benimle paylaşırsanız sevinirim. Özellikle de çoğu renault aracında olduğu gibi, depo hiç sökülmeden arka koltuğun altından ulaşma imkanımız var mıdır?

Kullanıcı avatarı
anterior
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Kayseri
Arabanız: Skoda Favorit GLX

İleti sainz » 28 Arl 2016, 16:46

anterior yazdı:...Tek şikayetim, araç içine yoğun bir şekilde gelen benzin kokusuydu. Bu koku özellikle arka koltukta daha net hissediliyordu.

Filtreden karbüratöre bağlanan üzeri saç örgü şeklindeki hortum içten patlamış ve hafif hafif sızdırarak koku yapıyor olabilir. Başıma geldi oradan biliyorum. Depodaki benzinin bitmediğini söylemenize istinaden bu şekilde olabileceği geldi aklıma.
anterior yazdı:...depo hiç sökülmeden arka koltuğun altından ulaşma imkanımız var mıdır?

Arka koltukları kaldırarak depo kapağına ulaşabilirsiniz. Bu kapağın oturduğu taban sacının altında kalır depo.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti anterior » 28 Arl 2016, 20:55

Yakıt deposunun altında, üst taraftan gelen benzin sızıntısının izleri var. Motor kısmındaki hortumlar kontrol edildi. Kaçak depo bölgesinden ama neresinden, onu bulmaya çalışıyoruz.
Kullanıcı avatarı
anterior
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Kayseri
Arabanız: Skoda Favorit GLX

İleti sainz » 09 Oca 2017, 20:08

anterior yazdı:Yakıt deposunun altında, üst taraftan gelen benzin sızıntısının izleri var. Motor kısmındaki hortumlar kontrol edildi. Kaçak depo bölgesinden ama neresinden, onu bulmaya çalışıyoruz.

Deneme yanılma yerine depoyu söküp de kontrol etseniz daha hızlı ve nispeten ucuz bir çözüm olmuyır mu?
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti kezas92 » 09 Oca 2017, 21:07

Kardeş aynı sorun bendede vardı. Yalnız benimki kısa saplamanın olduğu yerdeydi sürekli hararet sık sık yükseliyordu 2_3 defa conta yaptırdım. Yine hararet yapınca başka bir ustaya götürdüm.dediki bu çatlağı yapmadan düzen tutmaz.dedi.çatlakçide bu düzen tutmaz blok değişmesi lazım deyince bana garanti verdiler.1250 TL blok,750 TL kapakcı dahil tüm sıfır aksesuarları ,1000 TL işçilikle şimdi saat gibi oldu....Memnunum...
kezas92
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Kenan zararsız
Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda felicia glx sw

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir