Yeni başlayanlar için öneriler

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yeni başlayanlar için öneriler

İleti Namrunlu » 23 Arl 2020, 01:20

1. Kural burasının Türkiye olduğunu ve çoğu ustanın meslek etiği ve bilgi donanımın yetersiz olduğunu akıldan çıkartmamalı, büyük bir kısmı için sen hizmet alan değil yolunacak kerizsin. Bunu önlemenin yolu Avrupalı veya rus gibi düşünüp gerek bu forumdan gerek donanım forumlarından gerek skoda çekya fandan tamir kitaplarını şemalarını indirip kendini azıcık bilgi sahibi yapman. Abby finreader ile indirdiğin dosyayı doc şekline çevir sonra google dokümanlardan türkçeye çevir. Adamlar hangi vida hangi tornavida ile kaç torkda çevrilere kadar gerek foto ile gerek çizim ile ayrıntılı paylalmış
  2. Kural bu araçların eski olduğunu unutma. Bu hem avantaj hem dezavantaj. Avantaj sökme takma kolay dezavantaj yıllardır eşek niyetine binen önceki sahipleri ilgilenmemiş
  3. Kural bu arabaların meşhur arızası elektrik ve hararet. Niçin. Çünkü,, 30 senelik aracın tesisatında çürümeler olmuş kablo pabuçları işlevini yitirmiş ve korsan ustalar bağırsak söker gibi tehlikeli şekilde kablo bağlantı eki yapmışlar..çoğu yerde açıkta kablo kesimleri var. Yukarıda bahsettiğim şemadan hangi kablo nereye gelmiş nereden gitmiş ayrıntılı var. Bir pazar günü al çocuklarını ulustan alacağın kablo pabuç ve çoraplarla gözle muayenede sıkıntılı gördüğün kabloları değiştir.
  4. Kural akü bakımını ihmal etme
  5. Kural benim sahte ustanın yaptığı gibi soğutma bidon kapağını öylesine kapatma. Bak sıkıntı varsa değiştir
  6. Kural bu araçlarda en büyük sıkıntı sigorta kutusundan gelir. Baskı devrenin kartında röle bacakları yeniden lehim yapılmalıdır
  7. Arabanın lpg benzin filtreleri özellikle zamanında değişmelidir.
  8. Kural antifrizi kaliteli ve zamanında kyllanmalısın
  9. Kural arabayı düşük veya yüksek devirde kyllanmamalısın
  10. Kural araban eski modeldir ve yağ yakması aşırı olmamak kaydıyla normaldir. Araban yağ yakıyor diye yanına gelen usta ve mahalle sakininden uzak dur. Çünkü mutlaka bu işte bir puştluk vardır.
  11. Kural egzoz kontrolünü yap gerekirse kaynaklattır
  12. Gerekli bakımını yaparsan her araba gibi favorit iyi bir tercihtir. Yeterki internet araştırması yap elinde azıcık alet tutsun

Kullanıcı avatarı
Namrunlu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Çamlıyayladereli
Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit 136

İleti Bilginer » 26 Arl 2020, 09:11

Eline, yüreğine sağlık arkadaşım.. sonuçta en eskisi 32 yaşında bu araçların.. sen onu üzmezsen, oda seni üzmez..
2000 Felicia Combi GLXİ - 1999 Felicia Pick-Up LX
Kullanıcı avatarı
Bilginer
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Erkan B.
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Felicia Combi-Felicia PickUp

İleti phenomx3 » 26 Arl 2020, 12:29

elindeki hamurla ne yapıp ne yapamayacağını bilirsen sorun yaşamazsın. ben aracıma elimden geldiğince bakarım. mesela trigeri şıkırdamaya başladı bu yaz değiştiedim. dikkatinizi çekerim şıkırdamaya başladı!!! bu şekilde yıllarca kullananlar var. ve bu yaz izmitten bingöle gittim geldim. 2600 km yapmışım sadece yakıt almak için durdum. yakıtı alıp devam ettım. Allaha şükür hiç sıkıntı yaşamadım. bakarsan bağ bakmazsan dağ olur........ benim arkadaşım honda HRV aracının motoru yatak sardırdı. arabanın ne yağına ne suyuna bakmamış su diye bişey yokmuş aracta....
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti Namrunlu » 26 Arl 2020, 15:05

aynen öyle. kullanmasını bilmedikten sonra mercedes olsa ne yazar.
bizim millet ne marka araba olursa olsun kendi arabasını içten içe beğenmez elin arabasına haset eder.
Ya kardeşim iyi kötü bakımını yap bin sonuçta senin malın. Allaha da şükret. maalesef yok işte.
Kullanıcı avatarı
Namrunlu
CLASSIC
CLASSIC

İleti Namrunlu » 26 Arl 2020, 16:18

yeni ilgilenenlere yardımcı olur ümidi ile favoritin renkli kablo dağıtımı ve temel cihazların yerleşimini gösterir şemayı paylaşıyorum. İnşallah birinin işine yarar.
Eklentiler
favorit için kablo dağıtımı ve aygıtların yerleşimini gösterir şema -sıkıştırıldı.pdf
(248.58 KiB) 161 defa indirildi
Kullanıcı avatarı
Namrunlu
CLASSIC
CLASSIC

İleti Bilginer » 28 Arl 2020, 07:15

Kesinlikle birinin işine yarar. benim 2 adat Felicia'm var ama yinede indirdim, belki birine lazım olursa atarım diye.. Teşekkürler..
2000 Felicia Combi GLXİ - 1999 Felicia Pick-Up LX
Kullanıcı avatarı
Bilginer
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Erkan B.
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Felicia Combi-Felicia PickUp

İleti Namrunlu » 29 Arl 2020, 14:18

Arkadaşlar tüm soruların cevabı ekte gösterdiğim web sayfasında ayrıntılı görseller ile desteklenerek verilmiş. Tam 1144 sayfa. Üyelik istemiyor. Anında akıcı olarak ve mükemmel şekilde Türkçeye çevriliyor. Bölüm bölüm ve kısım kısım açıklanmış.

http://WWW.skodabook.ru
Kullanıcı avatarı
Namrunlu
CLASSIC
CLASSIC

İleti Namrunlu » 29 Arl 2020, 14:26

http://www.skodabook.ru adresine bakınız.
Hayırlı günler dilerim.
Kullanıcı avatarı
Namrunlu
CLASSIC
CLASSIC

İleti Husmese » 06 Oca 2021, 11:29

Arkadaşlar bu rus sites bir harika gerçekten yılbaşı yasaklarında torpidoyu söküp üç kat ses izalsyonu yaptım çok fark etti 8 yıl önce yapsaymışım keşke
İnsan evrende gövdesi kadar, değil gönlü kadar yer kaplar.ORHAN KEMAL
Husmese
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: İsmail kazmacı
Nereden: Bolu
Arabanız: Favorit glx

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir