4 mevsim lastik nasıl anlaşılır

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

4 mevsim lastik nasıl anlaşılır

İleti kmustafat » 14 Kas 2007, 11:36

bugün aracımın ön iki lastiğini değiştireceğim bridgestone aalmayı düşünüyorum b 330 evo modeli 4 mevsim alacağım lastiğin 4 mevsim olduğunu nasıl anlarım üzerinde amblem felan varmı  ? sonra kazık yemeyelim

kmustafat
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti tamer318 » 14 Kas 2007, 14:19

doğru yerden araştırırsan 4 mevsim lastik diye birşey olmadığını öğrenirsin
kışlık yazlık alanlar enayi mi ozaman

epeyce yumuşak hemen bitecek müşteriye yazın da kullanılabilir diye kakalanacak bir çeşittir Ne yazın ne kışın tam randıman verir Bu böyle

DOĞAN GÖRÜNÜMLÜ ŞAHİN  ciler. bu icat onların dır kesin
tamer318
CLASSIC
CLASSIC

İleti kmustafat » 14 Kas 2007, 15:49

peki neden goodyear vektor 5 4mevsim lastiği var
veya bridgestone 320 var bunu bende tam olarak bilmiyorum ama araştırmam bu yönde zaten lastikciler 4 mevsim önermiyor

165/70/13-79 t

micheli energy serisi  75 ytl

bridgestone b 320 serisi 70 ytl

goodyear duragrip serisi 75 ytl

sizce hangi lastik almalıyım fiyatı değil kalite önemli 
kmustafat
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti irfant » 14 Kas 2007, 15:55

Ben de 4 mevsim lastiğine inanmıyorum. Öyle olsa herkes onu kullanır, zincir takmaya gerek kalmazdı, yazın da ses yapmaz ve yakıt tüketimini artırmazdı.
irfant
RS
RS

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti sainz » 14 Kas 2007, 16:19

Dört mevsim lastiği diye satılanlar genelde yaz lastiği gibi olurlar ancak çok ağır kış şartları yoksa, o ortamda da iş görürler o nedenle dört mevsim diye adlandırılıyorlar. Dört mevsim lastiği olanlara dikkat ederseniz, havalar hatırı sayılır derecede soğuduğunda aracın konforu da olumsuz etkilenir zira lastik sertleşir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
RS
RS

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Favorit 1.3LX

İleti suppiluliuma » 14 Kas 2007, 18:20

Bir kaç yıl önce, daha ucuz olur diye Almanya'dan lasdtik almak istedim. Baktığım markalar, Türkiye'de de satışta olan markalardı. Yalnız o zamanlar ben de dört mevsim diye bir şey var sasnıyordum. Tüm markaları "dört mevsim modeli" olarak arattım, hepsinden aldığım yanıt: dört mevsim diye bir model yok, yazlık veya kışlık var. Sonra burada da araştırdım, dergilerde bu konuda yayınlanan tüm uzman yazılarında dört mevsim diye bir lastik tipi olmadığı gerçeğiyle karşılaştım. Aradan geçen zamanda herhangi bir marka dört mevsim lastik üretmişse bilemem, ama sanmıyorum.
suppiluliuma
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 14 Kas 2007, 18:24

Hem kızgın güneşte hem de sıfırın altındaki hava şartlarında sürekli aynı performansı gösterebilecek lastik üretilse de zaten çok pahalı olurdu kanımca.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
RS
RS

İleti slamy » 14 Kas 2007, 18:26

[quote="sainz"]Dört mevsim lastiği diye satılanlar genelde yaz lastiği gibi olurlar ancak çok ağır kış şartları yoksa, o ortamda da iş görürler o nedenle dört mevsim diye adlandırılıyorlar. Dört mevsim lastiği olanlara dikkat ederseniz, havalar hatırı sayılır derecede soğuduğunda aracın konforu da olumsuz etkilenir zira lastik sertleşir.[/QUOTE]

Kesinlikle katılıyorum. Dört mevsim olarak adlandıran lastikler kar lastiği değildir onunla karıştırmayalım. Ama Vector 5 in yan tarafında lisans logoları vardır onlara bir bakın. Kışın yoğun kar ve buzlanma olan yerlerde çok fazla kullanmıyorsanız aracınız tam performans veriyor.
slamy
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kmustafat » 14 Kas 2007, 18:35

bilgiler için teşekkür ederim ama dediğim gibi 4 mevsim adı altında goodyearda vector 5 satılıyor. neyse önemli olan bu değil alacağım lastik sizlerden fikir almak istedim hala tavsiye yok. bugünde yattı ancak yarına alırım herhalde. zaten aşağıdakiler 4 mevsim değil.

sizce aşağıdakilerden  hangisini almalıyım pişman olmayalım maksat

165/70/13-79 t ölçüsü ses yapmayacak ve taş toplamayacak olan:

goodyear duragrip serisi 75 ytl (yeni çıkmış satıcının ifadesi şu anda en dayanıklı uzun ömürlü kaliteli ürün )

kmustafat
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sainz » 14 Kas 2007, 18:44

[quote="kmustafat"]...goodyear duragrip serisi 75 ytl (yeni çıkmış satıcının ifadesi şu anda en dayanıklı uzun ömürlü kaliteli ürün )[/QUOTE]

Uzun ömürlü lastikler genelde sert hamurlu olurlar ve konforu olumsuz etkilerler. Zaten sert hamurlu oldukları için de kolay kolay diş derinlikleri azalmıyor.Wink
Kullanıcı avatarı
sainz
RS
RS

İleti BaTeRRiiSStt » 14 Kas 2007, 18:49

michelınden şaşma..
BaTeRRiiSStt
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: Bursa

İleti fabialife » 14 Kas 2007, 18:51

onların içerisinden her ne kadar bizim yollara pek uygun olmasada yumuşaklığı açısından kesinlikle michelin energy serisi.
yanaklarında 4 mevsin resimleri olan 4 mevsim tabir edilen lastiklerin farkı dişlerinin daha belirgin olması.  bu lastikler kaygan zeminde biraz daha fazla tutunma sağlasa da normal kullanımda daha sert, sarsıcı ve yol tutma açısından sıkıntılı olduğunu düşünüyorum. onlardan alacağınıza kanallı, yönlü takılan yağış lastiklerinden aldığınız zaman hem yaz hem kış daha rahat edersiniz.

michelin' in orjinali fransız malı ve en kalitelisi bu, bunu bulamazsanız alman malı varsa onu alın. çünkü bu lastikler italya, ispanya dahil birçok ülkede imal ediliyor.
fabialife
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti suppiluliuma » 14 Kas 2007, 20:08

[quote="kmustafat"]

bilgiler için teşekkür ederim ama dediğim gibi 4 mevsim adı altında goodyearda vector 5 satılıyor. neyse önemli olan bu değil alacağım lastik sizlerden fikir almak istedim hala tavsiye yok. bugünde yattı ancak yarına alırım herhalde. zaten aşağıdakiler 4 mevsim değil.

sizce aşağıdakilerden  hangisini almalıyım pişman olmayalım maksat

165/70/13-79 t ölçüsü ses yapmayacak ve taş toplamayacak olan:

goodyear duragrip serisi 75 ytl (yeni çıkmış satıcının ifadesi şu anda en dayanıklı uzun ömürlü kaliteli ürün )

[/QUOTE]

B 320'nin dayanıklı olduğunu ve karda nispeten iyi tutunduğunu biliyorum. Bir arkadaşımın Toyota'sında vardı ve benim Good Year Eagle Touringlerin kaydığı yerde o sorunsuz ilerlemişti. Başkalarından da bu modelle ilgili olumlu kritikler duymuştum.
suppiluliuma
CLASSIC
CLASSIC

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir