EN İYİ GAZ AYARI NASIL YAPILIR..?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

EN İYİ GAZ AYARI NASIL YAPILIR..?

İleti felisyacı » 30 Nis 2010, 23:09

Konu hakkında bilgisi olan varmı,
kendimiz yapabilirmiyiz, yoksa mutlaka ustayamı gidelim?

Kullanıcı avatarı
felisyacı
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: COMBİ GLX

İleti muzaffer » 03 May 2010, 17:11

En iyi gaz ayarı bence bilgisayarla yapılır.
muzaffer
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti tyilal » 04 May 2010, 01:57

kendin de yapabilirsin ama sürekli azar azar yakıt alıp km.takibi ve çekiş kontrolü gerekir zaten 2 tane ayar vidası var kellenin üstünde rölanti ayarı ve motora giden gaz hortumu üzerinde maksimum yakıt ayarı.ama önemli olan ikisinin arasını bulmak biraz el alışkanlığı ister
Kullanıcı avatarı
tyilal
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İzmir
Arabanız: felicia 1.3 mpi

İleti felisyacı » 12 May 2010, 13:42

Gaz ayarı yapılırken hava filtresi hava girişi bantla kapatılırmı? bu ne işe yarar anlamadım.
Kullanıcı avatarı
felisyacı
CLASSIC
CLASSIC

İleti sonerx » 16 May 2010, 20:40

ben 3 yıldır uğraştım ama yine 220 krş yi aşağıya düşüremedim.onlarca kez kendim değişik şeyler denedim.hava filtresiz açık filtreli , filtre kutusunun hortumunda ki düzewneği çıkararak vs. vs. fazla yakarsa kıs, fazla kısıncada gaza çok abanmak zorunda kalıyorsun.
En iyisi emsal değerlere ulaşınca bırak yani karbiratörlü ise 20krş-25krş arası iyi yakıt.
enjeksiyonlu ise 15-20 krş. Şehiriçi.
Bu ustalar adamı USTA eder!
Kullanıcı avatarı
sonerx
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: yaşar balcı(soner)
Nereden: Trabzon
Arabanız: Hyundai Getz 1.5 CRDİ 2006

İleti felicia_3437 » 16 May 2010, 21:23

felişim cep dostumuş yaw arkadaşlar beyının ustunde kucuk bır vıda var asıl ayar ordan yapılıyor ıyıbır ustaya yaptırın ve kar burotorunuz her yerden hava almasın benım arac bugun kı denemem de 120 km 150 km arası deneme suratları şeğir dışı 40 lira gaz 1.98 den aldım 45 liralk gaz la 310 km yol yaptım yanı arac 145krş yakıyor uzun yolda şeğir ici hesaplamadım hıc
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti tyilal » 18 May 2010, 12:06

hava girişi genelde bantla kısılıyor kısmayınca ayar tutturmak için lpgyi fazla vermek gerekir o zaman da lpg fazla bir avantaj sağlamıyor
Kullanıcı avatarı
tyilal
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İzmir
Arabanız: felicia 1.3 mpi

İleti felisyacı » 29 May 2010, 20:57

sayın felicia_3437 sizin araba kaç model ?, yakıtınız çok iyi. geçenlerde ustaya gösterdim, hava filtresini tamamen kapattı, yakıt düştü. bu sakıncalı olabilirmi acaba?
Kullanıcı avatarı
felisyacı
CLASSIC
CLASSIC

İleti felicia_3437 » 29 May 2010, 21:14

[quote="felisyacı"]sayın felicia_3437 sizin araba kaç model ?, yakıtınız çok iyi. geçenlerde ustaya gösterdim, hava filtresini tamamen kapattı, yakıt düştü. bu sakıncalı olabilirmi acaba?

felisiyacı abım ustan doru yapmış ama bant yerıne cam fıtılı kulanırsan daha guzel bır göruntu alırsın ve beyının ustunde ufak bır vıda var benım ustam oradan bır ayar yaptı pc yardımı ıle ve cok dusgun gıdışı var aracın devır kaybı falan yok fıat dabloların bırle cıkamadıhı rapaları benzınle benım arac 3 ıstıyor gazda cok ıyı bana göre tabıkı gaz sıstemının de faktoru buyuk burta benım kı ıtalyan yerlı karışımı bır cıhaz komşumuz yaptı cokta guzel memnunnum aracı bu arada felicia lx 1996 model
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti felicia_3437 » 29 May 2010, 21:53

[quote="felicia_3437"][quote="felisyacı"]sayın felicia_3437 sizin araba kaç model ?, yakıtınız çok iyi. geçenlerde ustaya gösterdim, hava filtresini tamamen kapattı, yakıt düştü. bu sakıncalı olabilirmi acaba?

felisiyacı abım ustan doru yapmış ama bant yerıne cam fıtılı kulanırsan daha guzel bır göruntu alırsın ve beyının ustunde ufak bır vıda var benım ustam oradan bır ayar yaptı pc yardımı ıle ve cok dusgun gıdışı var aracın devır kaybı falan yok fıat dabloların bırle cıkamadıhı rapaları benzınle benım arac 3 ıstıyor gazda cok ıyı bana göre tabıkı gaz sıstemının de faktoru buyuk burta benım kı ıtalyan yerlı karışımı bır cıhaz komşumuz yaptı cokta guzel memnunnum aracı bu arada felicia lx 1996 model benım araba bırde ahırlık konusunda senın kınden hafıf daha az yakması normaldır sonucta araclarımız 1.3 motora sahıp bır aractır senın kaza bıraz daha ahır oyuzden bırazdaha fazla değerler normaldır bırde az yakmasının sepebı tam devır dır bazen ben de 300 krş yaktırıyorum ama ozaman haşara kulanıyorumozamnda ne yakarsa umursamıyorum hakıdır dıyıp guluyorum ama dusgun suructe denedım bende cok şaşırdım maşlahı var nazar deymez ınş aracıma her konudan bınen her kez hayretler ıcınde bır de bırşey tavsıyemdır her ustayım dıyene aracını eletme gercek usta olduhundan emın ol ondan sonra aracını elet olmıcak bırşey sor cvpı senı tatmın ederse o adam ustadır ben servıse gıtım motor yaptıracam dıye servıs bana sekman atar kurtarırız dedi arac 400 km olmuş ılkdefa motor acılacak sekman dıyor yaptırmadım motor cu arayana kadar gercek dıyorum 500 tl lık benzın harcadım ben bırını tavsıye etıler gıtım gec bır cocuk tu sordum aracıma sekman atılmasını ıstıyorum dıye aldıhım cevap şuydu ben o işlere bakmıyorum ben sekman la uraşmam dırek motor dersen 300 bın garantı verırım ve ılk 30 bın km de yapılan butun bakımlar hedıyemdır dedı ozaman dedım kaldır lıfte ındır motoru yap bırhafta sonra aracını gel al dedı bır gıtım kı yah ıcındekı motor cam gıbı sankı bılok değiştirmiş gibi temızlenmış özel orjına l boyası yapılmış adam yurude elden gecırmış 1.200 tl aldı ama helal olsun verdıhım para arac cok rahat benım 3 cu aracım ve dıyer ıkısını bukadar sevmedım ve alışamadım aracının kıymetını bıl
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti felisyacı » 30 May 2010, 22:47

cam fitili nasıl bir şey anlayamadım
Kullanıcı avatarı
felisyacı
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 30 May 2010, 23:09

hava filitresi tıkamak falan bunlar geçen yüzyılda kaldıydı oydaki..

hala yapan usta duymak çok üzüntü verici...
Kullanıcı avatarı
AhmetH
RS
RS

Arabanız: 98 Felicia 1.3 GLX,01 Vectra B,12 Polo bluemotion

İleti felisyacı » 31 May 2010, 08:32

DOĞRU AYAR SİZCE NASIL OLMALI?
Kullanıcı avatarı
felisyacı
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 31 May 2010, 12:35

sistem düzgün olacak en başta :) öyle tıkama bantlama falan olmayacak.
ondan sonra bunun bir bilgisayarı var ona bağlayacaklar arabayı okuya okuya ayarı bulacaklar.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
RS
RS

İleti narec » 31 May 2010, 14:51

şeğir ne ya. Türkçe'ye biraz saygı lütfen.
BU İMZA MAHKEME KARARI İLE İPTAL EDİLMİŞTİR.

Karar No: 2001 / 154 HP

Yüksek Dağın Karı Çok Olur.
Kullanıcı avatarı
narec
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Sivas
Arabanız: Skoda Forman 135L idi :)

İleti ozantavsan » 02 Haz 2010, 17:52

valla bende gittim otogaza 1 dakika sürmedi ayar ,ekranda oranlar bile değişmedi gibi geldi.Bi defa L şeklinde anahtarla beyin üzerinden ayar yaptı o da 1 saniyelik.5 dakika sürmedi girip çıkmam , ayarıda ben söylediğim için yaptılar.Depodan gelen gazın ilk önüne takılan valfe hava tutmuş sadece , lpg de marş zor alıyordu.Az sonra aracı çalıştırınca belli olacak.araç 7 saattir parkta bakalım lpgde çalışacakmı?

Bende hava girişini tamamen kapatsam , yakıt düşermi.Düşerse lpg'de kullanırım .Ara sıra benzinde , benzin pompası ve benzin hortumları zarar görmesin diye .LPGde havaya ihtiyaç olmuyor değilmi? sadece benzinde gerekiyor ??? Havagirişini kapatınca performansta vesairede değişme olurmu , hissedilirmi ?
HER ARACIN EN İYİ USTASI SAHİBİDİR..
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti AhmetH » 02 Haz 2010, 19:48

ozantavsan yazdı:valla bende gittim otogaza 1 dakika sürmedi ayar ,ekranda oranlar bile değişmedi gibi geldi.Bi defa L şeklinde anahtarla beyin üzerinden ayar yaptı o da 1 saniyelik.5 dakika sürmedi girip çıkmam , ayarıda ben söylediğim için yaptılar.Depodan gelen gazın ilk önüne takılan valfe hava tutmuş sadece , lpg de marş zor alıyordu.Az sonra aracı çalıştırınca belli olacak.araç 7 saattir parkta bakalım lpgde çalışacakmı?

Bende hava girişini tamamen kapatsam , yakıt düşermi.Düşerse lpg'de kullanırım .Ara sıra benzinde , benzin pompası ve benzin hortumları zarar görmesin diye .LPGde havaya ihtiyaç olmuyor değilmi? sadece benzinde gerekiyor ??? Havagirişini kapatınca performansta vesairede değişme olurmu , hissedilirmi ?

kimyasal olarak birşeyin yanması için oksijen lazım havada da oksijen var şükür :D

LPG yi kendi kendine yanan kudretli birşey zannetmeyin sakın.

Hava girişini bantlayan zihniyet motora yeteri kadar LPG sokamadığından fakir karışımı engellemek için bari havayı keseyimde dengelensin diye düşünen tayfa...

Hava girişini bantlayınca verim alınıyorsa bir arabada kesin o arabadaki LPG sisteminde sorun vardır derim ben :)
Kullanıcı avatarı
AhmetH
RS
RS

İleti ozantavsan » 02 Haz 2010, 21:35

Araç yine çalışmadı lpg'de , bende benzinde çalıştırım , orta kademeye aldım anahtarı ,bir müddet
sonra lpg'ye aldım.Araç rolanti düştü ,silkelendi ,silkelendi.2 dakika kadar kah ayağımı hafif gazdan çektim ,kah biraz gav verdim.Ta ki normail çalışıp çalışma sesi gelene kadar.

Sonra benzinliğe çektim aracı 4 km kadar sonra.Tabi araç çalıştımı gidiş süper sorun yok.Açtım kaputu
oraya baktım buraya baktım , boruları takip ettim bir mantık oluşturmaya çalıştım.

Aşağıda yazdıklarımın bu lpg ilk çalıştırma ile ilgili olduğunu düşünmüyorum....

* Karbüratöre bakmaya karar verdim.yan klipsleri çıkardım.Üst vidaları söktüm , hava filitresini aldım.
Gaz borularının girdiği yerlerin tabanına beyaz silikon yapmışlar, donmuş sakız gibi.Ama bütünlük yok. Borunun geçtiği yerden hava alır belli.Onların alt sağ tarafında 50 kr madeni paradan biraz ufak bir delik gördüm.Altı görünüyor.Yani burası hava alıyor.Biraz altında bir hortum görünüyor ,hortum ucu altıgen gibi.Farkettim karbüratördeki delikte aynı.Dedim bu boru buraya girecek.Alttan yukarı itekledim , karbüratöre geçti.Borunun diğer ucu motorun yağ kapağının alt kısımlarından motora giriyor , işaret parmağı kalınlığında.
Motorun bu bölümünden biraz daha ince bir boru daha gidiyor arkalara.

Sizce bu hortum ne işe yarar , motorun ısısını mı karbüratöre verir ?
Yoksa yağ buharınımı oraya verir ...

Benzinliğe gideli ve aracı syop edeli 30 dakika geçmişti , kontak açtım lpg ile çalıştı.Motor sıcaktı diyelim çalışır.yaklaşık bir saat bekledikten sonra tekrar marş ve çalıştı.Bakalım sabah çalışacakmı ? İhtimal vermiyorum ,çünkü bu kısmın lpg çalışması ile ilgisi olmadığını düşünüyorum.Sadece bu hortumu taktıktan sonra aracımın vites arası hızlanmalarda daha iyileştiğini , daha iyi devir aldığını , yağ gibi aktığını farkettim.Bir iki gün içinde belli olur farkı.... Ama bu hortumun işlevini bilen varsa yazsın , çok merak ediyorum...
HER ARACIN EN İYİ USTASI SAHİBİDİR..
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

Sonraki

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir