FELICIA'DA KIŞIN YAKIT TÜKETİMİNİZ NEDİR? -BENZİN İÇİN-

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FELICIA'DA KIŞIN YAKIT TÜKETİMİNİZ NEDİR? -BENZİN İÇİN-

İleti albatt » 15 Arl 2011, 23:14

Kindred Brujah yazdı:Hoşgeldiniz forumda yenisiniz galiba :) bekliyoruz değerlerinizi.

albatt yazdı:selan arkadaşlar ben bu sabah fulledim arabamı. 100 km sonra buraya koyacağım ama benim tahminim kmde 340 altında olmayacağı yolunda bakalım en kısa zamanda yazacağım buraya.

1.6 MPI Felicia

selam arkadaşlar. bugün sonucu aldım tam bir hüsrana uğradım açıkcası bu kadar beklemiyordum.
arabamda lavato marka sıralı tüp de var arkadaşlar ama ben benzini merak ettiğim için ölçtüm (aynı anormal gaz tüketimi lpgde de var) sizce de bu değerler anormal değil mi ? önerileriniz neler?

----------------------------------------------------------
Araç tipi = FELICIA 1.6 GLXi (MPi motor)
Yapılan yol = 100 KM
Tüketilen benzin = 13,51 Litre
Toplam fiyat = 57,01
Kilometre başına tüketim = 57.6 krş
Kilometre başına tüketim(lt) = 0,136 lt
Kullandığım yakıt = PO kurşunsuz 95 oktan

albatt
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ali
Nereden: Ankara
Arabanız: felicia 1.6

İleti Kindred Brujah » 15 Arl 2011, 23:29

Hocam anormal buna hafif kalır, benzinde 13buçuk litre ne demek ya ? 3.0 araba kadar yakmış nerdeyse, hani gazda olsa bi derece kabul edilebilir, çok sert kullanıyor olursunuz, arabanın ayarı olmaz vs.. ama benzinde 13,5 litre çok çok fazla, ben aracımın devir sensörü bozuk olduğu zamanda dahi, araç %70-80 sanayide kullanıldı bide şehir içinden daha beter, hemde devir sensörü arızalı, 8,3 litre gördüm en fazla şimdiye kadar, bence bi baktırın araca, hatta mümkünse ana servisinde bu işten anlayan birilerine baktırın ne yapılması lazım vs.. sorun fiyat isteyin, işinize gelmezse başka yerde yaptırırsınız en azından nesi var öğrenmiş olursunuz.

Hocam bide Opet'ten alıp denermisiniz, yada Shell, ya da Total, PO'nun benzini biraz dandik sanırım, geçen annemin arabayada aldık bariz bi kötüleşme oldu arabada, mümkünse Shell ya da Total kullanın genelde bunları öneriyorlar, skoda Shell öneriyordu fabialarda mesela

albatt yazdı:
selam arkadaşlar. bugün sonucu aldım tam bir hüsrana uğradım açıkcası bu kadar beklemiyordum.
arabamda lavato marka sıralı tüp de var arkadaşlar ama ben benzini merak ettiğim için ölçtüm (aynı anormal gaz tüketimi lpgde de var) sizce de bu değerler anormal değil mi ? önerileriniz neler?

Araç tipi = FELICIA 1.6 GLXi (MPi motor)
Yapılan yol = 100 KM
Tüketilen benzin = 13,51 Litre
Toplam fiyat = 57,01
Kilometre başına tüketim = 57.6 krş
Kilometre başına tüketim(lt) = 0,136 lt
Kullandığım yakıt = PO kurşunsuz 95 oktan
The real problem is in the hearts and minds of men. It is not a problem of physics but of ethics. It is easier to denature plutonium than to denature the evil from the spirit of man.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Anıl DOĞAN
Arabanız: Felicia 1.3 Glxi 2000

İleti albatt » 16 Arl 2011, 00:19

Kindred Brujah yazdı:Hocam anormal buna hafif kalır, benzinde 13buçuk litre ne demek ya ? 3.0 araba kadar yakmış nerdeyse, hani gazda olsa bi derece kabul edilebilir, çok sert kullanıyor olursunuz, arabanın ayarı olmaz vs.. ama benzinde 13,5 litre çok çok fazla, ben aracımın devir sensörü bozuk olduğu zamanda dahi, araç %70-80 sanayide kullanıldı bide şehir içinden daha beter, hemde devir sensörü arızalı, 8,3 litre gördüm en fazla şimdiye kadar, bence bi baktırın araca, hatta mümkünse ana servisinde bu işten anlayan birilerine baktırın ne yapılması lazım vs.. sorun fiyat isteyin, işinize gelmezse başka yerde yaptırırsınız en azından nesi var öğrenmiş olursunuz.

haklısınız hocam anormal dışı birşey. arabamla ilgili genel durumları ve ne yaptığımı vereyim burada eminim bu sorunu yaşayan çözen insanlar vardır görüşlerinizi almak isterim.
arabamda silkelenme sorunu var . Bu sorunu çözmek için bu yaz çok uğraştım sanayide, servisde. yazdan beri yaptıklarım;
genel bakımını yaptırdım, yağını değiştirdim, bujileri, buji kablosunu değiştirdim, distribütörü değiştirdim biraz düzeldi gibi oldu ancak yine olmadı en son götürdüğüm sözde tanıdık (!) bir usta durumun motorla ilgili bir şey olduğunu söyledi motorda pistonlarla ilgili bir şey yaptı ancak silkelenme sorunum hala çözülmedi ben de tüm bunlara rağmen çözülmeyince ustalara, servise olan güvenim iyice gitti ve epeydir bu şekilde kullanıyorum aracımı ancak en son ölçtüğüm yakıt ölçümü beni pes ettirdi.

bu arada arkadaşlar gaz ayarı için 2-3 kere ayar yaptırdım kimi tamam yaptım dedi ancak yine düzelmedi.
lpg ayarına takıldığında genelde ilk başta milisaniyeleri çok yüksek çıkıyor ancak sonra normale dönüyor. En son götürdüğüm tüpçü tüpün beyni sorunlu olabilir dedi.

özetle bu forumu incelediğimde genelde insanların benzer sorunları yaşadığını gördüm ancak çözüme gelince her usta işine gelen çözümü sunuyor. http://www.skodam.com/felicia-pickup/arac-cok-kotu-silkeleniyor-t26750.html konuyu incelediğimde silkelenme sorununun krank devir sensörü ile manifolt basınç sensöründen kaynaklanabiliceğini söylemiş arkadaşlar. tek ümidim bu umarım düzelir.

bana Ankara da önerebileceğiniz bu sorunlarıma kesin çözüm bulabilecek güvenilir dürüst bir usta var mı?
albatt
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ali
Arabanız: felicia 1.6

İleti unknown1 » 02 Oca 2012, 16:32

Eveeet sıcak sıcak yakıt tüketimi geldi. Sonunda km yi sıfırlamayı unutmadım. :) Uzun süredir hız yapmadığım incitmekten korktuğum arabamla bu sefer atraksiyon yaptık. 160 ın üstüne çıkan ibreye rağmen az yakıt tüketimi beni birkez daha kendisine aşık etti. :)

Yakıt hesaplama şekli :

50 TL lik shell 95 oktan benzin (benim hesaplama yöntemime göre çeyrek depo benzin ile :) )
1,3 GLXi MPİ Bakımı eksik tutulmayan Felicia
Dur kalk trafik ve otoyolda hız (Net 15 dk 160 sonrası 120 140 felan)
Soğuk hava + zaman zaman yağmur + 3 defa motorun soğuyacak kadar stop edilmiş olması.
Yüksüz Yolcusuz
110 km yol yaptım.

Yazın 4 yolcu + şöför ve full +full bagaj ile 110 120 km yol yapmıştım. Kışında bu şartlarda bu kadar yol yaptım.

Yorum sizden.
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: unknown
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: unknown

İleti Kindred Brujah » 03 Oca 2012, 00:28

Hocam kilometrede 45 kuruş benzin yakmışsınız, shell'in 95 oktan benzini şu an 4.3 lira, yani 100 km'de 10 litrenin üzerinde bi tüketiminiz var bence aracınız az yakmıyor benimkine göre çok çok fazla :) benimki şu anda 97 oktan shell ile kilometrede 28-32 kuruş yakıyor, ama sakin kullanıyorum, sizin gibi kullansam yada yazın o kadar yüklesem benimde belki öyle yakar hiç denemedim, birde bu araçla nasıl 160 yaptınız :) ben 140ı geçemedim, araç geçmediği için değil bi yerden sonra havalanacak gibi oluyor insanın ayağı gitmiyor yani :) 13" tekerler ve 900 kilo kasayla çok tehlikeli bence...

umitcan yazdı:Eveeet sıcak sıcak yakıt tüketimi geldi. Sonunda km yi sıfırlamayı unutmadım. :) Uzun süredir hız yapmadığım incitmekten korktuğum arabamla bu sefer atraksiyon yaptık. 160 ın üstüne çıkan ibreye rağmen az yakıt tüketimi beni birkez daha kendisine aşık etti. :)

Yakıt hesaplama şekli :

50 TL lik shell 95 oktan benzin (benim hesaplama yöntemime göre çeyrek depo benzin ile :) )
Soğuk hava + zaman zaman yağmur + 3 defa motorun soğuyacak kadar stop edilmiş olması.
Yüksüz Yolcusuz
110 km yol yaptım.

Yazın 4 yolcu + şöför ve full +full bagaj ile 110 120 km yol yapmıştım. Kışında bu şartlarda bu kadar yol yaptım.

Yorum sizden.
The real problem is in the hearts and minds of men. It is not a problem of physics but of ethics. It is easier to denature plutonium than to denature the evil from the spirit of man.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti unknown1 » 03 Oca 2012, 00:45

Kindred Brujah yazdı:Hocam kilometrede 45 kuruş benzin yakmışsınız, shell'in 95 oktan benzini şu an 4.3 lira, yani 100 km'de 10 litrenin üzerinde bi tüketiminiz var bence aracınız az yakmıyor benimkine göre çok çok fazla :) benimki şu anda 97 oktan shell ile kilometrede 28-32 kuruş yakıyor, ama sakin kullanıyorum, sizin gibi kullansam yada yazın o kadar yüklesem benimde belki öyle yakar hiç denemedim, birde bu araçla nasıl 160 yaptınız :) ben 140ı geçemedim, araç geçmediği için değil bi yerden sonra havalanacak gibi oluyor insanın ayağı gitmiyor yani :) 13" tekerler ve 900 kilo kasayla çok tehlikeli bence...

umitcan yazdı:Eveeet sıcak sıcak yakıt tüketimi geldi. Sonunda km yi sıfırlamayı unutmadım. :) Uzun süredir hız yapmadığım incitmekten korktuğum arabamla bu sefer atraksiyon yaptık. 160 ın üstüne çıkan ibreye rağmen az yakıt tüketimi beni birkez daha kendisine aşık etti. :)

Yakıt hesaplama şekli :

Yüksüz Yolcusuz
110 km yol yaptım.

Yorum sizden.

Fire baktım 11,60 litre almışım 110 km yol yapmışım. Biraz sıkıştırdım birazda bastım birazda dur kalk birkaç ker stop et çalıştır bence o kadar çok değil gibi ama. Bende pek anlamam benzin hesabından zaten :)
Ya biraz atraksiyon yaptım aslında (makas+hız) acelemde yoktu ama esti öyle. Belki ondan olmuştur.
İçime kurt düşürdün şimdi. Tekrar bakmam lazım. Yoksa alacağımı alır almaz dizel bir araca geçicem :)

Sağ ol genede teşekkür ederim üstad.
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Kindred Brujah » 03 Oca 2012, 10:28

çok atraksiyonlu kullandıysanız olabilir, bende 8.2 litre görmüştüm sanayide kullanıldığında araba, siz bide sakin kullanımı ölçün ama, 8 litreyi geçiyosa çok yakıyordur bence sakin sürüşte :) dizel araçlar 4 litre falan yakar, aynı şekilde kullanırsanız 5 yakar, %55-%70 arası bi azalma olur yakıt giderinizde yeni bi araç alacaksanız :) hele polonun 1.2 tdi 75 beygir bi dizeli var, bluemotion mıydı neydi, 3.5 litre yakıyor diyorlar sakin sürüşte 3 çok rahat görülür bedavaya bile gidersiniz zorlasanız :P

umitcan yazdı:Fişe baktım 11,60 litre almışım 110 km yol yapmışım. Biraz sıkıştırdım birazda bastım birazda dur kalk birkaç ker stop et çalıştır bence o kadar çok değil gibi ama. Bende pek anlamam benzin hesabından zaten :)
Ya biraz atraksiyon yaptım aslında (makas+hız) acelemde yoktu ama esti öyle. Belki ondan olmuştur.
İçime kurt düşürdün şimdi. Tekrar bakmam lazım. Yoksa alacağımı alır almaz dizel bir araca geçicem :)

Sağ ol genede teşekkür ederim üstad.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti unknown1 » 03 Oca 2012, 17:00

Sağ ol hocam. Ben sedan bir model düşünüyordum. Bakalım hiç belli olmaz. Şu bedava giden poloyagüneş enerjisi takabilirimde :D Sağ ol genede teşekkürler.
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kantekunte » 06 Oca 2012, 08:46

Merhaba arkadaşlar ,
1.3 99 model felicia aldım ne kadar yaktığını hesaplamak için depoyu fullledim
53 km gidip tekrar fulledim 25 liraya fullendi bana çok anormel gibi geldi
kantekunte
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: MEHMET ÖZTÜRK
Nereden: Bursa
Arabanız: FELICIA 1.3 GLXI

İleti Kindred Brujah » 06 Oca 2012, 17:41

bence de çok anormal, tabi kullanım tarzı ve koşullarıda önemli, benzini aldıktan sonra aynı gün içinde mi yaptınız 53 kilometreyi yoksa bir kaç güne mi yaydınız, eğer motor soğukken kısa mesafelerde harcadıysanız benzini bu boyutlara ulaşması muhtemel, ama benzini aldıktan sonra 53 kilometrelik bi yere gittiyseniz, hazır sıcak motorla, bu kadar çok yakmaması lazım.

kantekunte yazdı:Merhaba arkadaşlar ,
1.3 99 model felicia aldım ne kadar yaktığını hesaplamak için depoyu fullledim
53 km gidip tekrar fulledim 25 liraya fullendi bana çok anormel gibi geldi

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kantekunte » 12 Oca 2012, 12:16

hep kısa mesafelerde kullandım 4 km gidiş 4 km geliş
sonra tekrar fullledim sonuç bu
kantekunte
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: MEHMET ÖZTÜRK
Nereden: Bursa
Arabanız: FELICIA 1.3 GLXI

İleti PİCK-UP » 12 Oca 2012, 20:30

kışın lpg de

30 tl ye 82 km yi zar zor görüyordum sıkıştırma yok şehiriçinde..

lpg yi iptal ettirecem. 2 haftadır benzinde kullanıyorum böylesi daha iyi.
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
RS
RS

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti Kindred Brujah » 12 Oca 2012, 21:56

o zaman gayet normal hocam, yalnız akünüz biter bi gün benden söylemesi, benim annemde hergün 3-4 gidiş 3-4 geliş kullanıyordu akü bitmişti ilk arabasında :) motor ısınamadan duruyorsunuz o zaman ister istemez, en çok yaktığı zamanlarda kullanmış oluyorsunuz, şöyle söyleyim ya da mesela ben fabia'da yol bilgisayarı ile kontrol ediyorum, araç benzinli 1.2 motor, ilk 4-5 km mesafede 7-8 litre oluyor ortalama tüketim sakin kullanırsam, abanırsam 8.8 gördüm, sonradan mesela toplamda 25 km yol yapıyorum ve ortalamayı 4.5 e çok rahat düşürüyorum. ilk 4-5 kilometrede çok yakıyor, sonra anlık tüketim olarak 3.2 ye kadar düştüm ben, uzunca bir sürede 3.2 3.5 arasında kaldı o tüketim, siz hesaplayın :) fabiada rekorum 4.0 litre /100 km 19 km istanbul yolu + anadolu bulvarı 6 km şehir içi ışık yokuş vs.. :)

kantekunte yazdı:hep kısa mesafelerde kullandım 4 km gidiş 4 km geliş
sonra tekrar fullledim sonuç bu

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Kindred Brujah » 12 Oca 2012, 21:58

hocam ben şu an benzinde 26 liraya 82 km görüyorum. bence sizin araçta kaçak olabilir bir kontrol ettirin.

PİCK-UP yazdı:kışın lpg de

30 tl ye 82 km yi zar zor görüyordum sıkıştırma yok şehiriçinde..

lpg yi iptal ettirecem. 2 haftadır benzinde kullanıyorum böylesi daha iyi.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti cccihattt » 16 Oca 2012, 01:35

[quote="Kindred Brujah"]hocam ben şu an benzinde 26 liraya 82 km görüyorum. bence sizin araçta kaçak olabilir bir kontrol ettirin.

hocam bence seninkindede kaçak olabilir :) bende felicia combi 1.3 karbüratörlü var. 30 tl benzinle gecenlerde 110 km yol yaptım uzun yol tabi. ama ben genelde işe gidip geliyorum ev iş arası 2 km gidiş dönüş 4 km birde sabah direk rampaya vuruyorum mecburen 30 tl ye 55-60 km yol yapabiliyorum.
Kullanıcı avatarı
cccihattt
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: cihat mendi
Nereden: Kocaeli
Arabanız: Skoda Felıcıa GLX Combi

İleti Kindred Brujah » 16 Oca 2012, 11:49

Hocam neye göre hesap yaptınız bilmiyorum ama ben daha aracımla hiç uzun yol yapmadım, sadece ankara içinde kullanıyorum odtü-eryaman arası ve şu an 31,3 liraya 100 km yapıyorum, aradaki farkta ben hep 97 oktan koyuyorum benzini 4.41 den alıyorum o yüzden 1-2 lira fark olabilir :) uzun yolda benim araçta 30 lira ile 110 yapar hatta daha fazla yapması lazım deneme fırsatım olmadı :) yazında 28,3 liraya yapıyorum 100 kilometreyi dene ankara içinde, bence kaçaklık bi durum yok, kilometrede 1-2 kuruş fark olur yani ki ben uzun yolda yapmıyorum :) yalnız uzun yol değeriniz combi için gerçekten güzel, kaç kilometre hızla ve nasıl kullandığınızda önemli tabi kullanım tarzı 1-2 litre oynatıyor 100 km'de ;)

cccihattt yazdı:
hocam bence seninkindede kaçak olabilir :) bende felicia combi 1.3 karbüratörlü var. 30 tl benzinle gecenlerde 110 km yol yaptım uzun yol tabi. ama ben genelde işe gidip geliyorum ev iş arası 2 km gidiş dönüş 4 km birde sabah direk rampaya vuruyorum mecburen 30 tl ye 55-60 km yol yapabiliyorum.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti unknown1 » 06 Şub 2012, 11:35

Taze yakıt sarfiyatı ölçümü :(

Depoyu shell de fulledim tam 101 km sonra tekrar fulledim

Benzin litre fiyatı : 4,370
Aldığı benzin : 10,468
Tutar 45,75 TL

Sarfiyat ç,ok fazla şok oldum açıkçası. Ama buara kardeşimin evlenişi sebebi ile ev tutması lazım. Ve kendisi oldukça acemidir. Hani şu yoldaki deli olduklarınızdan. Kalkarken 3000 devire kadar gaza basar. alkmadan 1 saat önce gaza basar felan. Acaba bu fazlalık bundan mı kaynaklanıyor ?
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti forman37 » 06 Şub 2012, 11:39

usta km'de 57 kurus :) :) naptınız sız ya arac felıcıa gorunumlu kaputun altında v12 mi var nedır ?? acılen aracı kontrol ettırın bence aracıma lpg taktırdığım gun aynı dakıkada porcshe cayenne turbo geldı lpg bağlatmak ıcın sahıbıne sordum benzınde ne yakıyo dıye km'de 1 tl deyınce sasırdım ustaya sordum lpg de ne yakıcak dıye 50 kurus en az dedı ..
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

ÖncekiSonraki

Felicia