Felicia sıcak hava girişi iptal resimli anlatım...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Felicia sıcak hava girişi iptal resimli anlatım...

İleti cihanne » 17 Nis 2011, 23:06

Merhabalar,

Daha önceki paylaşımlarda aracımızın hava filtresinde sıcak ve soğuk hava girişini kontrol eden bir thermalswitch ten, yani sıcaklıkla uzayıp kısalan bir yay-pim mekanizmasından bahsetmiş, hatta favoritler için video izlemiştik.

Şimdi ise size 2001 felicia da bu iptalin gerçekleştirilmesini resimli olarak anlatacağım..

Motor kaputunu açıyoruz.. Hava filtresinin üst borusu motora gitmekte, alttan gelen metal boru ise motordan sıcak hava getirmekte.. Önce sistemin çalışıp çalışmadığını kontrol etmeyi düşündüm..

İlk değerler :

Hava sıcaklığı : 12 derece.

Araç gölgede park etmiş, geceden beri çalıştırılmamış. Motor ile dış ortam aynı sıcaklıkta kabul edilebilir..

Hava filtresi kutusunun üzerindeki 4 adet mandalı elimizle açıyoruz...

DİKKAT : Mandalları motor çalışırken açacaksanız alt mandalların hemen yan tarafındaki kayış kasnak mekanizmasına dikkat ediniz..

Rahat çalışmak için hava filtresi kutusu üst kapağını yana doğru kaydırıyoruz.

Hava filtresini aldığımızda görülüyor ki mekanizma; kapağı, dışarıdan soğuk hava girişi kapalı, motordan gelen metal borudan gelen sıcak hava girişi açık olacak şekilde konumlandırmış.

Kapağı parmağımla hareket ettirerek çalışmasında fiziksel bir engel olup olmadığını kontrol ediyorum.
Bu fotodan kapakçığın nasıl hareket ettiğini de anlayabiliyoruz.

Motoru çalıştırdığımızda hava filtresi kutusu üzerinden motora giden siyah kalın boruda bir vakum basıncı oluşuyor. Tıpkı bir elektrikli süpürge misali. Hava filtresi kutusunu kapatmadan motor tarafından sıcak hava gelmiyor. Filtrenin kutusunu kapatınca motordan gelen metal boru yavaşça ısınmaya başlıyor..

Sistemde dolaşan havanın debisini arttırmak ve işlemi hızlandırmak için hava filtresini çıkarıp başlıyoruz beklemeye...

2 dakika sonra yaptığım kontrolde kapakçığın hala kapalı olduğunu görüp sistemin arızalı olmasından endişe ettim...

4. dakikada yaptığım kontrolde kapakçık yarı ölçüde açılmıştı.. kapakçığı elimle sağa sola oynatıp bıraktığımda yine aynı yarı açık konuma geliyordu ki, bu da yay mekanizmasının sağlam olduğunun göstergesiydi..

Ve 6. dakikada yaptığım kontrolde kapağın tamamen açık olduğunu, giriş havasının tamamen dışarıdan alındığını gözlemledim..

son değerler :

Çalışma süresi : Yaklaşık 7 dakika.

Kapağın açılma sıcaklığı : 80-85 derecelik fan müşiri takılı olan arabamda fan çalışıp durduktan hemen sonra, yani yaklaşık olarak 80-90 derece arası.

Yine aynı yöntemle filtremizi takıp, hava filtresi kutusunun mandallarını kapatıyoruz.

SONUÇ :

Bir makina mühendisi öğrencisi olarak, motorlar dersinde ; havanın yoğunluğu, volumetrik verim, havanın GİRİŞ sıcaklığı, zengin-fakir karışım, avans değerleri, sübap açıları vs gibi bir sürü parametrenin yakıt tüketimini etkilediğini bende çok iyi biliyorum..

Ancak, motorun ısınma süresinin uzatılmasının, motora fiziki ve kimyevi zarar verebileceğini bildiğim için, yay sistemim çalışır olduğundan sıcak hava girişini iptal etmedim.

Öneri : Eğer sisteminiz arızalıysa veya iptal etmek istiyorsanız tek ihtiyacınız olan 20 santimlik plastik cırt kelepçe. Kapağın altında bir boşluk var, kelepçeyi ordan geçirip sıkabilirsiniz..

Sormak istediğiniz bir şeyler olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Saygılarımla...

Cihan..

Saygılarımla,

Cihan ÜRÜT / BURSA

TR 16 CVP 30
Kullanıcı avatarı
cihanne
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cihan ÜRÜT
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Felicia GLX 1.3 MPi

İleti sainz » 18 Nis 2011, 09:27

Ellerinize sağlık. Anlatım süper.
cihanne yazdı:...Kapağın açılma sıcaklığı : 80-85 derecelik fan müşiri takılı olan arabamda fan çalışıp durduktan hemen sonra, yani yaklaşık olarak 80-90 derece arası...

O kapak soğuk havayı 80-90 °C' ler cıvarında mı vermeye başlıyor demek istedin? Bana kalırsa en fazla 40-50°C' ler cıvarında tamamen soğuk hava girişini açacak şekilde kalmalı zira 80-90 °C' de fan çalıştığına göre gereğinden fazla sıcak hava ile çalışmış oluyor motor.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
RS
RS

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Favorit 1.3LX

İleti ozantavsan » 18 Nis 2011, 10:38

Sıcak havayı iptal nedenimi tekrar anlatayım sizlere.

Aracım şehiriçi 55 kuruş lpg tüketmeye başlamıştı.2 ay kadar bu şekilde kullandım.
6 km yok gidiyordum ,jikle devreden çıkmıyordu.Hararet göstergesi fazla yükselmiyordu.
6 km yol sonrası stop edip 5 dakika sonra kontak açtığımda motor hiç ısınmamış gibi davranıyor hararet göstergesi baştan başlıyordu.Devir 800'lere inmiyordu.
Kalorifer petek sıcaklığı bile düşmüştü , fazla ısıtmıyordu.Aracın performansı çok düşmüştü.Araç tek marşta çalışmıyordu.
Not: Termostat yeni değişmişti , fan müşiri yeni ,hararet müşiri sağlam.Bunların bozuk olabileceği nedeni ile kalorifer ısıtmıyor olabilir demiştim.Değiştirmeme rağmen hiçbir değişiklik olmamış , sıcak hava iptali kafamda şimşlekler çaktırmıştı.Yaptım ,sorunu çözdüm.

Sadece sıcak hava bölümü iptali ile aynı günün sabahı durum şöyleydi.

Araç tek marşta çalıştı.
Otomatik jikle 1 km gitmeden daha devreden çıktı.
Hararet göstergem eski konumuna geri gelmişti.KAloriferim ısıtmaya başladı.
6 km yol boyunca ısınarak gittim.rolantide boşta 800 devir olarak
Araç serileşti , çok zorlandığım rampayı bir çırpıda katetti.
6 km sonunda stop edip 5 dakika sonra kontak açtığımda hararet göstergem motorun sıcak olduğu konumdan az aşağıdaydı.Yani sil baştan yeniden ısınır gibi başlamadı.Araç yine tek marş çalıştı.
Ve yakıt hemen fark etti.55 kuruştan 30 kuruşa indi.Halende bu değerlere yakın.

Durum böyle olunca motoru daha rahat çalıştırmak için verilen bu sıcak hava ; bana göre motorun daha zor ısınmasında neden oluyordu.Motor zengin karışımda çalışıyor ,rolanti yüksek oluyor ,performans yerlerde sürünüyor , yakıt iki katına çıkıyordu.

Yaptım kurtuldum , şu an aracım tabiri caizse kaymak gibi.Akıp gidiyor , gidişinden kaçışından çok memnunum.
Tek marş çalışıyor.
Motor ısınması uzun sürmüyor.
Otomatik jikle gaza ani dokunup bırakınca hemen 800 devre iniyor.
Sabah çalıştırıp kısa sürede hemen yola koyulabiliyorum.
Buy anlattıklarımız kışın gelmesi ve havaların soğumasıyla baş göstermiştir.Bunlar benim aracımda gözlemlediğim ve bu şekilde çözdüğüm sorunlardır.Sorunun tek kaynağı hava termostat sıcak hava emme , çözüm iptalidir.Sizde bu bölüm sorunluysa çalışır duruma getirip , durumu gözlemleyebilirsiniz.Memnun olmazsanız iptal edip deneyebilirsiniz.İptali aracınıza çok şey kazandırıyorsa iptal edip kullanabilirsiniz.Etki olmadı ben memnun değilim derseniz tekrar aktif edersiniz.
HER ARACIN EN İYİ USTASI SAHİBİDİR..
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti sainz » 18 Nis 2011, 13:22

Dün itibariyle açık yolda kullanabildim Banim Favorit' i.

Ozan' ın dediği gibi; jikle daha kısa sürede kapanıyor. Tam ısınma süresinde uzama yok. Hatta motor düzgün çalışabildiği için kısalma var desem yeridir.

Açık yolda 3. viteste 80 km/s' ye kadar çıktım. Önceden motor bu devirlere nazlanarak ve zorlandığını hissettirerek çıkardı. Dün ise zorlanma hissi hiç yoktu.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
RS
RS

İleti zezula » 18 Nis 2011, 16:24

bu arada araç çok temiz görünüyor satılıkmı acaba ;)
zezula
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: önder kaplan
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: GLXİ

İleti cihanne » 18 Nis 2011, 21:58

zezula yazdı:bu arada araç çok temiz görünüyor satılıkmı acaba ;)

değil malesef :)
Saygılarımla,

Cihan ÜRÜT / BURSA

TR 16 CVP 30
Kullanıcı avatarı
cihanne
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cihan ÜRÜT
Arabanız: Skoda Felicia GLX 1.3 MPi

İleti syossett » 19 Nis 2011, 23:46

He dese, gidip alacak walla zez 8-)
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Asım Erdoğan
Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit

İleti burak mysterio » 19 Nis 2011, 23:55

syossett yazdı:He dese, gidip alacak walla zez 8-)

:D :D :D
Kullanıcı avatarı
burak mysterio
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Burak YAMAN
Arabanız: Skoda Felicia 1.6 MPİ

İleti burak mysterio » 19 Nis 2011, 23:56

sainz yazdı:Dün itibariyle açık yolda kullanabildim Banim Favorit' i.

Ozan' ın dediği gibi; jikle daha kısa sürede kapanıyor. Tam ısınma süresinde uzama yok. Hatta motor düzgün çalışabildiği için kısalma var desem yeridir.

Açık yolda 3. viteste 80 km/s' ye kadar çıktım. Önceden motor bu devirlere nazlanarak ve zorlandığını hissettirerek çıkardı. Dün ise zorlanma hissi hiç yoktu.

abi harbiden 3.cü viteste 80 e ancamı çıkıyo ben 2. viteste 85-90 a çıktımda
Kullanıcı avatarı
burak mysterio
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Burak YAMAN
Arabanız: Skoda Felicia 1.6 MPİ

İleti sainz » 20 Nis 2011, 08:26

burak mysterio yazdı:...abi harbiden 3.cü viteste 80 e ancamı çıkıyo ben 2. viteste 85-90 a çıktımda

115 km/s' yi buluyor. Bir seferinde denemiştim ama bu sefer 80 km/s' de bıraktım.
Kullanıcı avatarı
sainz
RS
RS

İleti 34isa » 02 Arl 2013, 22:00

Merhaba arkadaşlar
bende 99 model felicia aldım 1 ay oldu arabayı çözmeye çalışıyorum.
simdilik en buyuk sorunm marş geç aliyor ve ikincide hiç almıyor 5 dk biyere gidip stop ediyorum ikincide zar zor çalışıyor bogulur gibi oluyor gaz verince biraz toparlıyor bazen hic calismiyo.ustalardan da sıkıldım marş yenilendi bujiler yenilendi krank sensoru yenilendi simdi sira benzin pompasi inda. he birde gaz taktirdim daha fazla yapmaya basladi. 1.3 mpi motor bu konu hakkinda bilgisi olan varsa yardimci olursa bende
rahatlicam arabada.
34isa
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: isa koşar
Arabanız: Felicia 1999 lxi

İleti ahmetim85 » 03 Arl 2013, 21:18

bende yeni felicia kullanıcısıyım araç hararet göstergesi yükselmiyor ve kalorifer soğuk üfürüyordu termostat arızalı diye düşünürken bu bilgi çok iyi oldu bilgi için teşekkürler..
Kullanıcı avatarı
ahmetim85
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ahmet sonkur
Nereden: İzmir
Arabanız: doğan sl

İleti KorsanKedi » 03 Arl 2013, 21:31

Ahmey bey, soğuk hava girişini mi kapattınız, sıcak hava girişini mi? Konu eskiymiş, ortaya çıkması iyi oldu, benimde kalorifer son kademede soğumaya başlıyor, bir alt kademe sıcak ama yetmiyor ısıtmaya. Ben "sıcak hava girerse belki ısınır" diyerek soğuk hava girişini kapattım bugün, Yarın deneyeceğim, bakalım nasıl olacak. Kalorifer için peteği bile değiştirdim ama fayda etmedi.
Kullanıcı avatarı
KorsanKedi
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: İlhan Alan
Arabanız: Felicia 2001 MPI 1.6 GLXİ

İleti ahmetim85 » 03 Arl 2013, 21:49

KorsanKedi yazdı:Ahmey bey, soğuk hava girişini mi kapattınız, sıcak hava girişini mi? Konu eskiymiş, ortaya çıkması iyi oldu, benimde kalorifer son kademede soğumaya başlıyor, bir alt kademe sıcak ama yetmiyor ısıtmaya. Ben "sıcak hava girerse belki ısınır" diyerek soğuk hava girişini kapattım bugün, Yarın deneyeceğim, bakalım nasıl olacak. Kalorifer için peteği bile değiştirdim ama fayda etmedi.
bende daha konuyu yeni görüp uygulamayı henüz yapamadım nasipse yarın birgün dener sonucunu yazarım İlhan Bey
Kullanıcı avatarı
ahmetim85
CLASSIC
CLASSIC

İleti KorsanKedi » 03 Arl 2013, 21:53

ahmetim85 yazdı:
KorsanKedi yazdı:Ahmey bey, soğuk hava girişini mi kapattınız, sıcak hava girişini mi? Konu eskiymiş, ortaya çıkması iyi oldu, benimde kalorifer son kademede soğumaya başlıyor, bir alt kademe sıcak ama yetmiyor ısıtmaya. Ben "sıcak hava girerse belki ısınır" diyerek soğuk hava girişini kapattım bugün, Yarın deneyeceğim, bakalım nasıl olacak. Kalorifer için peteği bile değiştirdim ama fayda etmedi.
bende daha konuyu yeni görüp uygulamayı henüz yapamadım nasipse yarın birgün dener sonucunu yazarım İlhan Bey

Teşekkür ediyorum, bu arada benim Felica'nın filtre kutusunda ayırıcı kapak iptal edilmiş, yani kapak namına bir şey yok. Ne amaçla yaparlar anlamıyorum, ne derdin var da orjinali bozarsın anlamıyorumki.
Kullanıcı avatarı
KorsanKedi
CLASSIC
CLASSIC

İleti ahmetim85 » 06 Arl 2013, 21:55

KorsanKedi yazdı:
ahmetim85 yazdı:

Teşekkür ediyorum, bu arada benim Felica'nın filtre kutusunda ayırıcı kapak iptal edilmiş, yani kapak namına bir şey yok. Ne amaçla yaparlar anlamıyorum, ne derdin var da orjinali bozarsın anlamıyorumki.
merhaba İlhan Bey benimde benimde ayırıcı kelebek iptal olmuş maalesef hava filtresini açınca farkettiğim diğer ayrıntıda filtre kapağının alt kısmı yani kelbeğin olduğu soğuk hava girişindeki hortum yerinden çıkıp boştaymış onu yerine taktım düzeldi ama şimdide kalorifer peteğinden şüpheleniyorum delik olabilir su eksilmesi oluyor :(
Kullanıcı avatarı
ahmetim85
CLASSIC
CLASSIC

İleti KorsanKedi » 07 Arl 2013, 01:45

ahmetim85 yazdı:
KorsanKedi yazdı:
ahmetim85 yazdı:

merhaba İlhan Bey benimde benimde ayırıcı kelebek iptal olmuş maalesef hava filtresini açınca farkettiğim diğer ayrıntıda filtre kapağının alt kısmı yani kelbeğin olduğu soğuk hava girişindeki hortum yerinden çıkıp boştaymış onu yerine taktım düzeldi ama şimdide kalorifer peteğinden şüpheleniyorum delik olabilir su eksilmesi oluyor :(

Bu süre zarfında bilgi almak için tamirciye gittim, bana "soğuk havayı kapat, motor kışın daha iyi çalışır" dedi. "Yazın tam tersini yapman gerek" dedi. Önce soğuk hava deliğine aliminyum bant ile kapattım, bir şey farketmedim, sonra soğuk bölümü açarak sıcak hava bölümünü kapattım, yine bir şey farketmedim. Benim sorunum kaloriferi son kademe açınca gelen havanın soğumaya başlaması. Bir alt kademe çok güzel ama üflemesi az. İşe yarar diye sevinmiştim ama olmadı. Bu kış günlerinde nasıl ısınacağım bilmiyorum.

Sizin su eksilmesi konusuna gelince, ben termostatı komple değiştirmiştim, ama alta su damlıyordu, önden görünmeyen, aracı yukarı kaldırıp alttan bakınca görünen bir hortum var, onun kelepçesi gevşemiş, buna dikkat etmenizi tavsiye ediyorum, belki bundan da olabilir.
Kullanıcı avatarı
KorsanKedi
CLASSIC
CLASSIC

İleti ahmetim85 » 11 Arl 2013, 23:19

bugün peteği söktüm İlhan Bey gerçektende petekten terleme şeklinde sızdırmalar vardı yenisiyle değiştirdim de bi hata yaptım yeni peteğin su kanallarındaki koruma olduğunu zannettiğğim plastik parçaları çıkarmadım şuan tam anlamıyla verim yok ama hafta sonu tekrar söküp çıkarıcam o parçaları
Kullanıcı avatarı
ahmetim85
CLASSIC
CLASSIC

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir