Göstergeyi Dağıtıcam Yardım

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Göstergeyi Dağıtıcam Yardım

İleti NazikAdam » 22 Ekm 2016, 21:32

Mrb arkadaşlar bu konu vesilesiyle foruma üye oldum
2002 model Skoda felicia Pick-up Sahibiyim
Aracımdan çok memnunum ancak
Hararet göstergesi sanıyorum 20 Derece eksik gösteriyor.
Bu durumu nasıl düzeltirim Lütfen yardım edin?

Kullanıcı avatarı
NazikAdam
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Gaziantep
Arabanız: Skoda Felicia 1.3 Mpi Pick-Up

İleti blauzahn » 23 Ekm 2016, 09:52

Forumda gösterge nasıl sökülür onunla ilgili bilgiler mevcuttu, elektronik bilginiz nasıl bilemiyorum ama benim eskiden kullandığım felicia aracımda aynı sorun vardı. Müşürden gelen kablonun gösterge üzerine girdiği fişin kablolarını tespit edip paralel olarak 560(+/-5) ohm'luk direnç atarak çözmüştüm. Direnç yerine önce 1k'lık pot ile değeri tam tespit ederek tam değere ulaşmıştım. Tam değeri bulunca kaliteli bir %1 veya bulabilirseniz %0,1 direnç ile işi çözersiniz.. Ebay'de vishay dirençlerine ulaşabilirsiniz..
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti NazikAdam » 23 Ekm 2016, 19:59

Arkadaşlar Göstegeyi dağıttım KM sayacı (Günlük Olan) çalışmıyordu onu tamir ettim
Pimin oturduğu yuva kırılmış ona telden kelepçe gibi bişey yaptım sorunu çözdüm.
KM sayacının yanı sıra Hararet Göstergeside eksik gösteriyodu ibreyle falan oynadım biraz şuanda full tavana çıkıyor :D
Bu sorunu nasıl çözebileceğimi bilen var mı?

Kullanıcı avatarı
NazikAdam
CLASSIC
CLASSIC

İleti blauzahn » 23 Ekm 2016, 20:37

Üçüncü resim en sağdaki fişte (tam emin olamadım) hararet göstergesine giden bacaklar bulunuyor. Bu bacakları kontrol edin mutlaka birinde sıkıntı var, her ihtimale karşı lehimleri ısıtın veya az daha lehim damlatın. Emin olun sıkıntı bundan kaynaklı, aynı durum bende de olmuştu.. Benim konu aratın mutlaka bulursunuz..
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti NazikAdam » 23 Ekm 2016, 21:11

blauzahn yazdı:Üçüncü resim en sağdaki fişte (tam emin olamadım) hararet göstergesine giden bacaklar bulunuyor. Bu bacakları kontrol edin mutlaka birinde sıkıntı var, her ihtimale karşı lehimleri ısıtın veya az daha lehim damlatın. Emin olun sıkıntı bundan kaynaklı, aynı durum bende de olmuştu.. Benim konu aratın mutlaka bulursunuz..

Hocam sizde de hararet tavana kadar çıkıyomuydu.Daha öncede 20 derece kadar eksik gösteriyodu.Müşürden olduğunu sanmıyorum çünkü müşürü çıkarınca direk sıfıra iniyo gösterge yani çalışıyor müşür.Ya çalışır ya çalışmaz göstergede sağlam kafayı yiycem :D
Kullanıcı avatarı
NazikAdam
CLASSIC
CLASSIC

İleti blauzahn » 24 Ekm 2016, 17:09

Benim de 20 derece eksik gösteriyordu aracı aldığımda, sonrasında göstergeyi söküp sıkıntıyı bulmaya çalıştım bulamayınca geri topladığımda ara ara tavana vurmaya başlamıştı, sonra farkettim ki hararet müşüründen gelen kabloların geldiği fişin girdiği yerdeki bacak lehimini koyvermiş ve şase yapıyordu. Şase yaptıkça gösterge tavana vuruyordu. O sorunu giderince tekrar eski haline yani 20 derece eksik göstermeye başladı.

Siz bence öncelikle dediğim sıkıntıyı bir bulun, sonra bi potu müşür gibi bağlayıp göstergenin hangi ohm'da nereyi gösterdiğini bulun gösterge tam sağlam mı değil mi o zaman belli olur. Sonrasında ise araya kaç ohm'luk direnç gireceğini kestirin. Eğer dediklerimi yapamıyorum derseniz hiç girişmeden gösterge tamiri yapan bir yere dediklerimi anlatın zaten onlar sorunu anlayacaklardır..
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ekremesiroglu » 24 Ekm 2016, 19:57

hararet müşürü değiştirmeyi denediniz mi? benim çok yanlış gösteriodu değiştirdim düzeldi. değiştirip deneyin düzelmez ise hararet göstergesi bende var çıkma satabilirim.

ekremesiroglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ekrem Esiroğlu
Nereden: Eskişehir
Arabanız: Skoda Felicia Pickup

İleti NazikAdam » 24 Ekm 2016, 20:38

ekremesiroglu yazdı:hararet müşürü değiştirmeyi denediniz mi? benim çok yanlış gösteriodu değiştirdim düzeldi. değiştirip deneyin düzelmez ise hararet göstergesi bende var çıkma satabilirim.

hocam önce blauzahn ın dediğini yapıcam olmadı müşürü daha da olmadı senle irtibata geçerim.Saolun
Kullanıcı avatarı
NazikAdam
CLASSIC
CLASSIC

İleti Frenzy06 » 30 Ekm 2016, 22:02

Hararet müşürün değişecek kardeş göstergeleri boşuna açmışsın. Motorun hemen yanında termostatın olduğu bölgede yukarda arkadaşın attığı resimdeki müşür.
Frenzy06
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cihan Taşdemir
Arabanız: Skoda Felicia

İleti NazikAdam » 17 Arl 2016, 10:36

Frenzy06 yazdı:Hararet müşürün değişecek kardeş göstergeleri boşuna açmışsın. Motorun hemen yanında termostatın olduğu bölgede yukarda arkadaşın attığı resimdeki müşür.

aynen kardeşim keşke ilk seni dinleseydim hararet müşürünü değiştirdim sorun çözüldü ayrıca rölanti dengesizliğim de var dı onuda çözmüş oldum şuan İsviçre saati gibi tıkır tıkır 25krş yakıyo çok menunum .
Ayrıca bu hatayı beyinde aramayın beyin müşür arızasını göstermiyor beyler haberiniz olsun
Kullanıcı avatarı
NazikAdam
CLASSIC
CLASSIC

İleti ekremesiroglu » 20 Arl 2016, 09:35

o kadar sökmüşken renk değiştirseydiniz :)

ekremesiroglu
CLASSIC
CLASSIC

İleti fatihce » 21 Arl 2016, 09:05

ekremesiroglu yazdı:o kadar sökmüşken renk değiştirseydiniz :)

Hocam mrb sol far lamba düğmelerinin üstündeki yuvaya derece takmışsınız sanırım. Nerden temin ettiniz acaba?
fatihce
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Çorum
Arabanız: felicia 1.3

İleti fthpl » 22 Arl 2016, 18:17

fatihce yazdı:

Hocam mrb sol far lamba düğmelerinin üstündeki yuvaya derece takmışsınız sanırım. Nerden temin ettiniz

acaba?

bazı felicialarda orada gösterge mevcut. yol bilgisayarı gibi bişey. ilk yol bilgisayarlarından. sıcaklık yakıt felan gösteriyor herhalde

bu arada ledlere hayran kaldım, marka model nedir ? Nerden temin edebiliriz ?
Kullanıcı avatarı
fthpl
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fatih PALA
Nereden: İzmir
Arabanız: 93 Favorit 135l

İleti NazikAdam » 27 Arl 2016, 20:21

kardeş bunu normal ampul yerine led le mi değiştirdin de böyle oldu.bide soldaki şeyi nerden bulurum :)
Kullanıcı avatarı
NazikAdam
CLASSIC
CLASSIC

İleti ekremesiroglu » 30 Arl 2016, 12:55

merhaba arkadaşlar. o basit bir yol bilgisayarı. Dış hava sıcaklığı , Seyahat süresi , Ortalama hız Gösteriyor. 2 sene önce Sahibinden de bir arkadaş satıyordu 150 liraya almıştım. enjeksyonlular için de tüketim değerlerinin yazdığı versiyonu da var ama bulmak ne mümkün.

Mavi renk i ise içerden kadranların etrafına şerit led çevirdim. sadece ampül işi olmuyor.

ekremesiroglu
CLASSIC
CLASSIC

İleti ekremesiroglu » 30 Arl 2016, 13:06

mavi göstregeyi burada paylaşmıştım

felicia-pickup/felicia-mavi-gosterge-t32343.html
ekremesiroglu
CLASSIC
CLASSIC