radyatörün hava yapması

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

radyatörün hava yapması

İleti ZAMBOĞLU » 30 May 2007, 12:46

arkadaşlar radyatör niçin hava yapar.
hava yapan radyatörün hararet üzerinde etkisi var mı.
radyatöre su eklerken nelere dikkat edilmeli.
eğer hava yapmışsa radyatör havası nasıl alınmalı.

fazla soru sırdum ama yaz ayında bu bilgilerin faydalı olcağını sanıyorum.

ZAMBOĞLU
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 30 May 2007, 13:46

[quote="ZAMBOĞLU"]
arkadaşlar radyatör niçin hava yapar...[/QUOTE]

Motorun suyu tamamen boşaltılmış ve tekrar su eklenmişse, sistemkıvrımlı denilebilecek bir tarzda olduğu için siz tam doldu olarak gözlemleseniz bile, sistemin bazı yerlerinde hava kalabilir.

[quote="ZAMBOĞLU"]...hava yapan radyatörün hararet üzerinde etkisi var mı...[/QUOTE]

Kapalı dolaşıma sahip soğutma sisteminde hava varsa, dışarı çıkamayacak ve ısınan suyunda etkisi ile sistemde bir basınç oluşturacaktır. Su miktarı az olduğu için ve ısınan hava ters basınçla devir daimi engelleyebileceğinden hararete tabii ki neden olacaktır.

[quote="ZAMBOĞLU"]...radyatöre su eklerken nelere dikkat edilmeli...[/QUOTE]

Artık otomobillerin radyatörüne su eklenmiyor. Genleşme kabı denilen, halk arasında da yedek su deposu olarak adlandırılan kısımdan su veya antifriz sevki yapılmalıdır. Soğutma sisteminin sağlığı için yaz-kış antifriz konulmalıdır.

[quote="ZAMBOĞLU"]...eğer hava yapmışsa radyatör havası nasıl alınmalı...[/QUOTE]

Bunu da aşağıdaki linkte Emir gayet güzel açıklamış:

[quote="ZAMBOĞLU"]...fazla soru sırdum ama yaz ayında bu bilgilerin faydalı olcağını sanıyorum.[/QUOTE]

Soru sormadan bazı bilgilere ulaşmak mümkün değildir. Bilgisi ve vakti olan herkes yardımcı olacaktır.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
RS
RS

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Favorit 1.3LX

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir