VİTES KOLUNDA BOŞLUK

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

VİTES KOLUNDA BOŞLUK

İleti turnalarkenan » 29 Kas 2010, 13:32

MERHABALAR ARKADAŞLAR,

1998 MODEL FELİCİA 1.3 GLX İ ARAÇ SAHİBİYİM.

ARACI ALDIĞIMDAN BU YANA VİTES KOLU VİTESTE İKİN BİLE SANKİ BOŞTA GİBİ SALLANIYOR.

NEDEN KAYNAKLANABİLİR ACABA BİLGİSİ OLAN VEYA BAŞINA GELEN ARKADAŞIMIZ VAR MIDIR.

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

HİLE İLE İŞ GÖREN MİHNET İLE CAN VERİR, NAMUSA HÖRMET EDEN NESLİNE ŞEREF VERİR......
Kullanıcı avatarı
turnalarkenan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yusuf Kenan TURNALAR
Nereden: Gaziantep
Arabanız: 1998 FELICIA 1.3 GLX İ

İleti termineytir » 29 Kas 2010, 14:03

Aracın altına gir görürsün. Vites kolu aracın altından çıktıktan sonra bir bağlantı demiri ile şanzımana doğru geliyor. bu demirin şanzımanla birleştiği yerde bir istavroz var. bunu tek bir vida tutuyor. O vidanın girmiş olduğu deliğin büyümesi sonrasında vites dediğin gibi sallanıyor.
Derdi çekene Aşkı sevene sor... =)
Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ferhan KARA
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Renault Twingo 1998

İleti turnalarkenan » 29 Kas 2010, 15:12

TEŞEKKÜR EDERİM ARKADAŞIM VERDİĞİN BİLGİDEN DOLAYI. BU İŞİN ÇÖZÜMÜ VAR MIDIR.

BİLGİ DÖNERSEN SEVİNİRİM.
HİLE İLE İŞ GÖREN MİHNET İLE CAN VERİR, NAMUSA HÖRMET EDEN NESLİNE ŞEREF VERİR......
Kullanıcı avatarı
turnalarkenan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti felicia_3437 » 29 Kas 2010, 15:24

tabiki var hemde cok kolay arkadaşımız zaten anlatmış oradaki vidayı söküyorsun normal bir somunlu vida alıyorsunu nalburdan aynen yerıne geciriyorsun vites oluyor taş salnatı falan kalmaz kolay gelsin
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti termineytir » 29 Kas 2010, 15:41

3437 dediğin kadar kolay değil maalesef. Aynı sıkıntıdan muzdarip olduğum için ben çözümü biliyorum. Şanzımana giren ucu delikli ıstavroz ve onun contasının değişmesi gerekecek. Bu küçük bir işlem değil. Şimdilik bu şekilde idare et arkadaşım. Yakın zamanda ben bu parçayı değiştireceğim. Sana resimli tamirini ve ücret tutarını gönderirim.

Bana özel mesajdan sorunu tekrar yolla ki seni bulabileyim.

Selam ve saygılarımla...
Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ferhan KARA
Arabanız: Renault Twingo 1998

İleti felicia_3437 » 29 Kas 2010, 15:43

benımde aynı sorun vardı ve benım ustam aynı dediğim şekilde yaptı sorunu o yuzden dedim bende vıteste boşluk için şikayet cıydım
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Arabanız: FELİCİA LX

İleti yesil85 » 04 Şub 2011, 00:35

daha basit çözümüm var vites körüğünün altında bitane daha vites lastik iç körüğü takabilirsin favortitin iç körüğünü meselea daha derli toplu oluyo
http://www.grosgroup.com/images/urun/19578_3386.jpg BUNDAN YANİ
yesil85
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İzmir

İleti zezula » 04 Şub 2011, 01:35

tamir kiti var 40 tl gibi bir rakamdı sanırım ben yaptırdım bazen somunuda değiştirmek veya sıkmak işe yaramıyor vites altındaki lastikler eriyor onlar değişmeden olmuyor usta tamir takımını değiştirirken ben izledim vites kolunu söküyor alttaki kısımı dışarı alıp gerekli parçaları mengene falan kullanarak değiştiriyor eliniz yatkınsa alın bir tamir takımı 25 tl olması lazım siz değiştirin ;) ama tavsiye etmem meşakkatli bir iş. birde bu işlemde bazen faydalı olmaz ozamanda şanzımanın açılması gerek bu seneryo en uzak ve en pahalı kısmı 8-)
zezula
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: önder kaplan
Arabanız: GLXİ

İleti unknown1 » 04 Şub 2011, 16:41

Ben aldığımda hiç boşluk yok gibiydi.İki acemi kardeşimin canı sağ olsun :) Felicanın en azından benim aracın.Motor soğukken vites değişimleri biraz sert oluyor.Bir süre sonra çok rahat geçiyor ama.Biraz vites değiştirince.Birde birinci vitese takarken durmuş olmayı bekliyor yada hızın çok az olması gerekiyor.Sanırım biraz fazla zorladılar şimdi biraz boşluk var.Belkide ben ypmışımdır.
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: unknown
Arabanız: unknown

İleti tornado38 » 24 Şub 2011, 21:51

kardeş boşluk o kadar sorun yaratmaz ama o 1. vitese geçerken ve soğukken vites geçişlerinin sert olması ve hatta bazan çatrlama olması problem işte benim arabada da var frenlemeler var şanzımanın içinde onlar değişecek ozaman düzeliyor araba durmadan yada bayağı yavaşlamadan 1. ve geri vitese takılmaz takılırsa böyle kazık gibi bir vites kolu olur sonra ford kamyonlar gibi aragazı ile sürersiniz benim gibi :D
SKODA FELİCİA 1.6GLXİ 2000
BLAUPUNKT GTA470
ATİKER SIRALI SİSTEM
Kullanıcı avatarı
tornado38
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mustafa taşcı
Nereden: Kayseri
Arabanız: felicia1.6GLXi

İleti unknown1 » 24 Şub 2011, 22:32

Ben taktii buldum abi.Örneğin bire taktım dimi.Yol düz gaza basıyorum araba 40 a geliyor debriyaja basıyorum.Ara sokağı öyle bitiriyorum.Ana yola giriyorum.Sonra biraz ileride rampa aşağı hafif meyil var.Ordada boşa yada 3 e alıyorum.Biraz ısınınca rahatlıyor zaten.
Ama bence tek sorun viteste oluşan boşluk.Çünkü kolyu iyice kendime çektiğimde bunu yapmıyor.Isınınca hiç yapmıyor.Ve bu boşluk aracı yüce motora vermeden önce yoktu.Şimdi kabul etmezler muhtemelen.Gidip bi sorcam.Bıdı bıdı ederlerse bende bıdı bıdı edip başka yerde yaptırcam :D
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti jawacı » 24 Şub 2011, 23:45

termineytir yazdı:Aracın altına gir görürsün. Vites kolu aracın altından çıktıktan sonra bir bağlantı demiri ile şanzımana doğru geliyor. bu demirin şanzımanla birleştiği yerde bir istavroz var. bunu tek bir vida tutuyor. O vidanın girmiş olduğu deliğin büyümesi sonrasında vites dediğin gibi sallanıyor.
Derdi çekene Aşkı sevene sor... =)
termineytir'in teşhisi doğru. benim favo'nun da aynı derdi vardı. hele 5 inci vitese taktığımda vites kolu yanımda oturanın bacağına çarpıyordu. sorun şanzuman mili ile kolun birleştiği yerdeki cıvata deliğinin yanlara doğru büyümesi. delik bozulduğu için yeni cıvata takmanın faydası yok. ben orijinal çapı 8 mm olupta ,8.5 mm ye büyüyen deliği aracın altına yatıp el matkabı ile 9 mm ye büyüttüm. sonrada yeni çapa uygun cıvata yapıp taktım. sonuç sıfır boşluk. vites kolu kendine geldi. sizde bir ustaya durumu bu şekilde anlatıp çare bulabilirsiniz. şanzumanı falan kurcalatmayın derim.
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Arabanız: 94 favorit lx

İleti unknown1 » 25 Şub 2011, 01:13

Konuyu ben açsam bukadar bilgi toplayamnazdım herhalde çok teşekkür ederim her birinize.Çok sağ olun.Bakalım ne olcak. :)

"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti unknown1 » 07 Tem 2011, 23:20

daha sonradan bu konuya bakanlar için bilgi vereyim istedim. Baskı balata değişiminden sonra (yüce motor skoda yetkili satış servis bayi vs :) ) vitete ciddi boşluk oludu geçişler zorlaştı vs.

Aradan 2 ay geçmişti haliyle bende yurt dışı ve şehir dışı gezisinden dolayı ancak fırsat bulabildim.

3 hafta önce yaptırdım gene yüce motorda 45 lira işçilikle bir far bir palaka lambası birde sorun çözülmüş oldu. (43 lira fatura tutarı 40 lira verdim)
Yüce motor Fahrettin beye alaksından dolayı teşekkürler Her nekadar arıcam deyip armasada :)
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti turnalarkenan » 08 Tem 2011, 09:31

işlem ne yaptılar arkadaşım bilgi verirsen bende yaptırayım. geçici çözümler var hep parça değişimi mi yapıldı acaba geçen ben bakıma gittiğimde civatayı değiştirdi usta ancak bir müddet sonra tekrar sallanmaya başladı. ancak vites geçişlerinde herhangi bir problem yok
Kullanıcı avatarı
turnalarkenan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti redneks » 08 Tem 2011, 10:11

felicia_3437 yazdı:benımde aynı sorun vardı ve benım ustam aynı dediğim şekilde yaptı sorunu o yuzden dedim bende vıteste boşluk için şikayet cıydım

aldığımda benim arabadada aynı şekilde boşluk vardı benim ustada oraya somunlu bir civata taktı bir süre idare et sonra bakarız dedi beş senedir kullanıyorum sorun yok
98 FECİA GLX İZMİR
Kullanıcı avatarı
redneks
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: iskender
Nereden: İzmir
Arabanız: 98 felicia glx

İleti unknown1 » 08 Tem 2011, 21:25

turnalarkenan yazdı:işlem ne yaptılar arkadaşım bilgi verirsen bende yaptırayım. geçici çözümler var hep parça değişimi mi yapıldı acaba geçen ben bakıma gittiğimde civatayı değiştirdi usta ancak bir müddet sonra tekrar sallanmaya başladı. ancak vites geçişlerinde herhangi bir problem yok

Valla hocam sana birebir anlatayım. Bende vites geçişi oluyorduda hani öyle atla deve değil iyice asşlayınca kenarlara giriyordu.Ama benim canım arabadan daha çok acıyordu zrolamıyodum bekliyodum girsin diye girmezse vites bile düşüyordum :D Bana forumdada ustlardanda çok yorum geldi biri civatayı görürsün eğil onu sık dedi bir senkromeçler ayırmıyorsenin dediler şanzıman inecek dediler. Servise gittim.
Açıklama olarak : vites boşluğu alındı olması gereken haline getirildi(3 5 mm boşluk var okadarcık)
Sonra senkromeçler ve bilmem bişeyler dedi çıkarılıp yağlanmış tekrar yerine takılmış
Bu kadar.

Üstelik arabam pisti hakikaten aracı dıştan yıkatmışlar içinide kabaca süpürmüşler. Utanılcak kadar kirliydi araba şirket arabasından fırsat bulamadığım için :) ilgilenemiyorum
2 lamba değiştirilsin istemiştim
Yetkili servis olmasına rağmen genede 43 liralık fatura bedeli karşılığında 40 lira istemeleri gayet uygun bir fiyat sanayideki ustada okadar alıyodur heradle

Sana yan bilgi olarak söyleyeyim ben baskı balatayı değiştirdikten sonra oldu ancak bir iki kere aracı viteste bıraktım el freni çekili olmasına rağmen aracı vitesten çıkaramamıştım. Yapışmış gibiydi biraz çalışmazken esnettim debriyajla çalıştırdım düzeldi ama iki kere yaptı okadar.

İnşallah sorunun tez çözülür ve pahalı değildir üstadım
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti 020onur » 18 Arl 2011, 14:53

slm arkadaslar 206 var xs modelı vıtes kolu cok tıtrıyor on sag taraftan cekıs sırasında cok tak tak vuruyodu ve kol cok tıtrıyodu sag on aks bozuk dedıler dıgıstırın dedım ama aks sın saglam mıs baska bı parcasını degıstırmısler dedım vıtes kolu sallanması duzelırmı dedım evet dedıler ama daha duzelmedı ben bu vıtes duzelmesı ıcın hangı parcasını degıstırmelıyım yardımcı olursanız cok sevınırım tesekkurler
020onur
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: onur
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: peugeot 206 xs

Sonraki

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir