ANTİFİRİZ hakkında tavsiye

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ANTİFİRİZ hakkında tavsiye

İleti scania_seat_skoda » 03 Arl 2012, 20:07

önümüzdeki günlerde havaların iyice soğuyacağı malum dostlar.bir çok kişi aracına ya bomesi düştüğü için yada antifiriz olmadığı için antifiriz koyacak veya ekleyecektir.
antifirizlerin 2 çeşit olduğunu çoğumuz bilmiyor olabiliriz.

1-inorganik antifiriz(genelde yeşil,mavi renk oluyor,organiğe göre daha yoğun kıvamlıdır,içeriği:M.E.G-safsu-inorganik tuzlar ve asitler içerir) 5 yıl ömrü vardır bence.

2-organik antifiriz(genelde kırmızı,pembe,acık mor oluyor,inorganiğe göre daha ince kıvamdadır,içeriği:M.P.G-safsu-organik asitler(bitkisel yağ asitlerinden elde edilen) içerir)20 yıl ömrü vardır bence.

araçlarımızda genelde fabrikasyon olarak organik antifirizler bulunur.bizler eksildiği zaman eğer inorganik antifiriz koyarsak bu iki antifiriz tepkimeye yol acıyor ve bi kaç ay içersinde etkilerini gösteriyor.antifirizin rengi acık siyah bi hal alıyor ve genleşme kabımız pas tutarcasına kahverengi bir tortuyla kaplanıyor.aliminyum olan her yer uzun zaman gecerse oyulmaya başlıyor,termostat işlevini yitiriyor.silindir kapak contasında deforme oluyor vs vs vs.
özetlersek iki çeşit antifiriz olduğunu ve bu iki antifirizin hiç bir şekilde karıştırılmamasını bilmemiz gerekir.
aracımızda hangi tip antifiriz olduğunu bilmiyorsak.ve antifiriz koymamız gerekiyorsa,aracımızın soğutma sıvısını komple boşaltmalı ve bence %50 organik antifiriz %50 saf su koymalıyız.

ufuk usta

Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ufuk usta
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 2001 1.9 TDI octavia combi L&K 110 kw 6 vites

İleti jawacı » 03 Arl 2012, 20:13

paylaşım iyi olmuş. kışa girdiğimiz şu günlerde bu bilgiler herkeze lazım.
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 94 favorit lx

İleti scania_seat_skoda » 03 Arl 2012, 20:21

%50 organik antifiriz, %50 saf su veya çesme suyu koyduğumuzda antifirizimizin bomesi -37 olur dostlar.
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti AhmetH » 03 Arl 2012, 21:20

Feliciada antifriz koymayalı baya oldu ama suyunu çok değiştiriyorum. Su bildiğiniz çamur ya :(
Gömlekler küflenmiş belliki anfriz koysam bozulcak. Acaba diyorum üzüm sirkesi mi koysaamda dönse 1-2 gün :)
Kullanıcı avatarı
AhmetH
RS
RS

Arabanız: 98 Felicia 1.3 GLX,01 Vectra B,12 Polo bluemotion

İleti phenomx3 » 03 Arl 2012, 23:19

[quote="scania_seat_skoda"]önümüzdeki günlerde havaların iyice soğuyacağı malum dostlar.bir çok kişi aracına ya bomesi düştüğü için yada antifiriz olmadığı için antifiriz koyacak veya ekleyecektir.
antifirizlerin 2 çeşit olduğunu çoğumuz bilmiyor olabiliriz.

1-inorganik antifiriz(genelde yeşil,mavi renk oluyor,organiğe göre daha yoğun kıvamlıdır,içeriği:M.E.G-safsu-inorganik tuzlar ve asitler içerir) 5 yıl ömrü vardır bence.

2-organik antifiriz(genelde kırmızı,pembe,acık mor oluyor,inorganiğe göre daha ince kıvamdadır,içeriği:M.P.G-safsu-organik asitler(bitkisel yağ asitlerinden elde edilen) içerir)20 yıl ömrü vardır bence.

araçlarımızda genelde fabrikasyon olarak organik antifirizler bulunur.bizler eksildiği zaman eğer inorganik antifiriz koyarsak bu iki antifiriz tepkimeye yol acıyor ve bi kaç ay içersinde etkilerini gösteriyor.antifirizin rengi acık siyah bi hal alıyor ve genleşme kabımız pas tutarcasına kahverengi bir tortuyla kaplanıyor.aliminyum olan her yer uzun zaman gecerse oyulmaya başlıyor,termostat işlevini yitiriyor.silindir kapak contasında deforme oluyor vs vs vs.
özetlersek iki çeşit antifiriz olduğunu ve bu iki antifirizin hiç bir şekilde karıştırılmamasını bilmemiz gerekir.
aracımızda hangi tip antifiriz olduğunu bilmiyorsak.ve antifiriz koymamız gerekiyorsa,aracımızın soğutma sıvısını komple boşaltmalı ve bence %50 organik antifiriz %50 saf su koymalıyız.

Ben aracı aldıktan 3 ay sonra devirdaim takozu gitti ve usta devirdaimi de değiştirelim çünkü arabada antifiriz yok şimdi koyduğumuzda devirdaim havlu atabilir tekrar iş çıkartır demişti ve öyle yaptık. Gerçekten de çıkan devirdaimin içi pas ve kireçten berbat durumdaydı neredeyse suyun geçeceği yer kalmamıştı. 1,5 sene sonra devirdaim takozu yine gitti ve sadece takozu değiştik devirdaime bir baktım içi ilk günkü gibi tertemizdi. Antifiriz çok önemli su geçen ve bulunan her aksam temiz kalıyor, yaz kış bulunması gerekli.
Yanlız benim merak ettiğim farklı marka antifirz konursa birbirinin özelliğini bozabilirmi mesela inorganik mavi opet marka koydunuz su eksilmesi oldu antifirizi ölçtürdünüz tekrar eklemeniz gerekiyor gittiniz başka marka yeşil antifiriz koydunuz herkes bişey olmaz diyor ama bence aynı markadan olmalı. ??
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Arabanız: 93 FORMEN

İleti scania_seat_skoda » 04 Arl 2012, 00:07

inorganik olarak bilinen piyasa antifirizlerinin hammaddesi M.E.G (mono etilen glikol) dir.bunu üretici firmalara(opet,pofisi,spedol,alpet vs)taşımacılığını yapan müşterilerimizden biriydi.her yere aynı hammaddeyi götürdüklerini söylüyordu,sadece onlar paket katığı olarak bildiğim kendilerine has katkılarıda ekleyerek rengini vs veriyorlar,etken maddenin inorganik antifirizlerde standart olduğundan yapısını bozucağını düşünmüyorum,sadece rengini bozuyor,tecrübe ettiğim kadarıyla.
tabi en mantıklı olan daima tek marka kullanmak.
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Bluedays » 04 Arl 2012, 09:46

Üstadlar, benim iki kez başıma geldiği için paylaşmak istiyorum.
Benim antifrizi yeniletirken, ustalar, motor suyunu komple boşaltıp (boşaltmak gerekiyordu, çünkü zaten içinde antifriz yoktu.) 3 lt. antifriz koyuyorlar çok az su ekliyorlar. Benim bildiğim baya bi su eklemek gerekmiyor mu? Sadece antifriz koyunca sıkıntı yaratmaz mı? Bilginizi rica ediyorum.
Bu arada aracıma sadece G12 orjinal antifriz koyuyorum.
3 lt'si 50 TL.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti MadloveR » 04 Arl 2012, 10:32

Abi radyatör yaklaşık 4,5 LT sıvı alır galiba. Yeni nesil araçların çoğuna su koymuyorlar direk antfrizle dolduruyorlar. Bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Geçenlerde ben de favoya kırmızı g12 antifiriz koydum. Üzerinde 1,5 LT -25 Derece, 3 Lt eklenirse -50 derece yazıyordu. Seninkinin de donma derecesi epey aşağılarda olmuştur.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti Ahmet BALKANCI » 28 Arl 2012, 23:27

benim duyduğum kadarı ile sirkeyi turşuya koyuyorlar. Siz organik pembe antifriz+saf koyunuz. 3 yılda bir değiştiriniz. usta değilim ancak arkadaşlarımızın yazdıklarını okuyorum ve aracıma aynen uyguluyorum.
Ahmet BALKANCI
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet BALKANCI
Nereden: Edirne
Arabanız: SKODA FELİCİA 2000

İleti AhmetH » 29 Arl 2012, 00:14

antifriz yüzünden geçen hafta 750 TL masraf ettim

tüm birikimi yedi namussuz :lol:

sakın ıskalamayın.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
RS
RS

İleti paranoia » 01 Oca 2013, 13:41

2011 model aracıma çu ana kadar hiç kimse defalarca servise girmeme rağmen ne antifreeze koydu ne de baktı. Ama hiç bir sıkıntımda olmadı . Bir gariplik mi var gidip baktırmalımıyım ? Yoksa fabrikasyon koydular gerek mi yok? Aklıma dert oldu şimdi :roll:
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Otomatik 2011 Makyajlı Ambient

İleti mustklc » 01 Oca 2013, 14:21

motor suyunu bilmem de silecek suyuna hep mavi-yeşil olandan doldururdum. hatta geçenlerde organik olan pembeden aldım. üstüne ekleyeyim diyordum. söylediğiniz iyi oldu. şimdi ötekisinin bitmesini beklerim
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti AhmetH » 01 Oca 2013, 14:38

silecek suyuna motor antifizi mi ekliyorsunuz ?
onların sistemi farklıydı sanki..
Kullanıcı avatarı
AhmetH
RS
RS

İleti eymengokhan » 01 Oca 2013, 15:25

Bende gecenlerde 3lt mavi antifirz koydum motor biyerlerden su kacirmaya basladi motorum arka tarafindan biyerden geliyor mavi koydugum icinmi acti acaba biyerleri bide nerden kaciriyo acaba bilgisi olan varmi
eymengokhan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: gökhan tasdemir
Nereden: Bursa
Arabanız: fabia elegans 101

İleti AhmetH » 01 Oca 2013, 15:30

Valla mavi için uygun değil diyorlar alüminyumu yiyormuş hesapta...

LPG varsa LPG borusu için bağlantılarından kaçabilir. Baktırmak lazım.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
RS
RS

İleti eymengokhan » 01 Oca 2013, 15:33

Aracta lpg yok üstad termostadin oralardan kacirma olasiligi varmidir
eymengokhan
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Bursa
Arabanız: fabia elegans 101

İleti AhmetH » 01 Oca 2013, 15:37

hımm orijinal tesisat kaçırıyorsa biyerler aşınmış demek :(

olabilir tabi termostat olur kelepçeli bağlantılar olur.. aracınızda fabia 101 lik miş G12 pembe antifriz kullanıyor VW ler.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
RS
RS

İleti eymengokhan » 01 Oca 2013, 16:02

Tamam cok tesekkur ederim yardimci oldugunuz icin
eymengokhan
CLASSIC
CLASSIC