HARAET MÜŞÜRÜ VE TERMOSTAT ÇALIŞMA PRENSİBİ

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

HARAET MÜŞÜRÜ VE TERMOSTAT ÇALIŞMA PRENSİBİ

İleti umutgiray » 07 Şub 2011, 11:40

merhaba arkadaşlar.
arabamın hararet göstergesi sarhoş olmuş gibi normal seviye ile sıfır seviyesi arasında geziniyor. birkaç yere sordum kimi müşür dedi kimim termostat. hortumları kontrol ettim termostat çıkışındaki hortum soğuk. termostat açmamış. şimdi burda anlamak istediğim şey şu. termostat bağımsız olarak çalışarak soğutma suyu sıcaklığı belli bir sevyeye gelince kendisimi açıyor. yoksa hararet müşürümü bu komutu veriyor. arıza için önce hangisine bakmam gerekiyor. hararet müşürü arızalı olduğu için mi ısı belli bir dereceye ulaşınca termostata bilgi gönderip termostatın açmasını sağlayamıyor. yoksa termostat arızalı olduğu içinmi işlevini yerine getiremiyor. yoksa her ikisidemi arızalı.

and skoda fiyatları :
müşür : 27 tl termostat : 27 tl
antifiriz (1,5 lt): 25 tl
işçilik 25 tl

Kullanıcı avatarı
umutgiray
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: SALİH TEMİZ
Nereden: Ankara
Arabanız: FABİA COMBİ 1.4 TDİ

İleti ebualos » 07 Şub 2011, 11:46

Merhaba. Teknik olarak yardımcı olamayacağım ama aynı sorun benim fabia'da da vardı. Sıcaklık göstergesi 0-orta arasında kafasına göre geziyordu. Ustanın biri baktı, termostat değişecek dedi. Daha sonra ben başka yere gittim. Müşür değişti 30 TL^ye. Şimdi problem yok.
Kullanıcı avatarı
ebualos
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İzmir
Arabanız: 2001 Fabia 1.4 MPI 68 Bg

İleti ozantavsan » 07 Şub 2011, 13:26

Normalde sıvı sıcaklığı termostatın çalışma derecesine ulkaştığında termostat açar.
Örneğin termostatınız 88 derece ise sıcaklık bu değere ulaştığında termostat açılır.Suyu radyatöre gönderirir.
Radyatör üzerinde fan müşiri vardır.Radyatör sıcaklığı fan müşirinin çalışma derecesine ulaştığında radyatör fanı devreye girerek suyu soğutarak motora gönderir.
Fan müşiriniz misal 88-92 diyelim.Termostat açılarak radyatöre gelen su radyatörü 92 dereceye ulaştırdığında fan müşiri radyatör fanını devreye sokar.Sıcaklığı 88 dereceye düşürene kadar fan açık kalır ,ısı 88 dereceye indiğinde fan çalışmasını keser.

Hararet müşiri ise aracın panelindeki hararet göstergesi içindir.Bu sayede göstertgede harareti görürsünüz.
Yer olarak termostata yakındır.Hararet göstergesi dipteyse ve hiç yükselmiyorsa önce hararet müşiri kontrol edilir.
Aracı çalıştırır çalışmaz hararet en yüksekteyse yine burayı kontrol etmek lazım ,hararet müşirindendir.
Aracı çalıştırıp motor ısındıktan sonra termostattan çıkan boruyu kontrol edin.Soğuksa termostat açmıyordur.
Müşirle ilgisi yok ,gerekli ısıya ulaşınca termostat açmalı.
HER ARACIN EN İYİ USTASI SAHİBİDİR..
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti umutgiray » 07 Şub 2011, 13:58

EYVALLAH.
Kullanıcı avatarı
umutgiray