Oto korumacı, kuafor ve yıkamacı marifetleri

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Oto korumacı, kuafor ve yıkamacı marifetleri

İleti skodaizm » 22 Kas 2011, 00:07

Bir arkadaşın lastiklere sürülen koruyucu-parlatıcı ürünün ziyanını sorması üzerine bu konuyu açmak aklıma geldi.

Birçoğumuz araçlarımızı temizlesin, parlarsın, güzelleştirsin vs. gibi sebepler ile boya korumacılara ve oto kuaför temizleyicilere tonla para verip arabamızı emanet ederiz.

Ancak bilir misiniz bu firmalar ve yıkamacılar nekadar titiz olsalar da yanlarında çalışan elemanlar aynı zihniyettedirler mi?

Şimdi yazalım bakalım bu arkadaşların temizleyip parlatırken araca verdikleri zararları:

- Otomobil boyasını parlatmak için uygulanan polisaj, pasta-cilanın aslında aracın boyasını incelttiğini ve bilinçsizce uygulandığında boyayı yakıp zarar verdiğini,

- Yine boya koruma için kullanılan birçok ürünün araçların plastik ve lastik aksamlarına düzgün maskeleme yapılmadığından zarar verdiğini,

-Motor yıkama koruma ve parlatma yapılırken kullanılan basınçlı suyun izalasyon keçelerine zarar verdiğini,

-Motor yıkamanın beyin ve ateşleme sistemi gibi hassas elektrik-elektronik parçalarda oksitlenme yaptığını,

-Araçlara film çekilirken kapı fitillerine falcata kaçırıp bazı keçe görünümlü lastiklerin yine falçata ile traşladığını,

-Yine iç temizlik yapılırken özellikle hassas olan kalorifer havalandırma ızgaralarının kırıldığını,

-Birçok iç temizleme elemanının özellikle elektrik süpürgesi ucu ile plastik aksamı çizdiğini,

-İç temizlikte kullanılan sıvıların korozif olduklarından elektrikli aksama temasıyla cam düğmeleri, kilt vs düğmeleri zamanla oksitlendirdiğini,

-İç ve dış mekan plastik ürülerin güzelleşmesi için sürdükleri sıvıların ilk zamanlar güzel görünüm sağlamasına rağmen zamanla bu plastikleri çürüttüğü ve beyazlaştırdığını,

-Basınçlı ykamada yüksek basınçlı suyun otomobilin lastiğine zarar verdiğini,

-Otonun kurutma sırasında kullandıkları bezlerin aslında otoyu çizdiğini,

-fırça ve döner yıkama cihazlarının boyayı çizip ayna anten vs. aksesuarı kopartabileceğini,

-Ve en önemlisi şehirlerarası yollarda mola noktalarında aracın sıcak balata disk ve kampanalarına tutulan suyun fren sistemini bozup diskleri yamulttuğunu

Sizlerinde aracınızı koruyup temiz görünmesi için emanet ettiğiniz bu arkadaşların alacakları parayı düşünüp umursamadıklarını.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti AhmetH » 22 Kas 2011, 01:25

müthiş noktalara değinmişsiniz...

birçoğunu tecrübe ettim...

hafif alaşım jantların bijonlarını örten süs kapakları olur bir çok araçta bunlardan biri yıkama esnasında düştü...
motor koruma diye motora sıkılan leş sıvı hala duruyor sap sarı oldu kurudu kaldı pul pul dökülüyor...
cam filmi çektirelim dedik fitilde gitti arka camın rezistanstan 1 sıra gitti ...

aracınıza değer veriyorsanız bir şekilde kendiniz yıkayın ve orijinal tutun derim..
Kullanıcı avatarı
AhmetH
RS
RS

Arabanız: 98 Felicia 1.3 GLX,01 Vectra B,12 Polo bluemotion

İleti murat11h1 » 22 Kas 2011, 01:46

Son derece haklısınız. Genellikle oto yıkama için çocuk yaştaki gençlerin çalıştırıldığına şahit oldum. Plastik aksam için kullanılan süngeri temizlemeden araçtan araca kullanıldığına ve en şaşırtıcı olanınıda söyleyeyim; Cila diye yağmur kaydırıcı sürüldüğüne şahit oldum.

Bir diğer konu ise şu. Araç yıkama ve temizlemek gerçekten yorucu ve zaman alıcı bir iş.Burada bir çelişki var. Ne yapacağız şimdi, siz söyleyin
Yaşayan her insan yürüyen bir cenazedir.
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

İleti Bluedays » 22 Kas 2011, 09:43

skodaizm yazdı:Bir arkadaşın lastiklere sürülen koruyucu-parlatıcı ürünün ziyanını sorması üzerine bu konuyu açmak aklıma geldi.

Birçoğumuz araçlarımızı temizlesin, parlarsın, güzelleştirsin vs. gibi sebepler ile boya korumacılara ve oto kuaför temizleyicilere tonla para verip arabamızı emanet ederiz.

Ancak bilir misiniz bu firmalar ve yıkamacılar nekadar titiz olsalar da yanlarında çalışan elemanlar aynı zihniyettedirler mi?

Şimdi yazalım bakalım bu arkadaşların temizleyip parlatırken araca verdikleri zararları:

- Otomobil boyasını parlatmak için uygulanan polisaj, pasta-cilanın aslında aracın boyasını incelttiğini ve bilinçsizce uygulandığında boyayı yakıp zarar verdiğini,

- Yine boya koruma için kullanılan birçok ürünün araçların plastik ve lastik aksamlarına düzgün maskeleme yapılmadığından zarar verdiğini,

-Motor yıkama koruma ve parlatma yapılırken kullanılan basınçlı suyun izalasyon keçelerine zarar verdiğini,

-Motor yıkamanın beyin ve ateşleme sistemi gibi hassas elektrik-elektronik parçalarda oksitlenme yaptığını,

-Araçlara film çekilirken kapı fitillerine falcata kaçırıp bazı keçe görünümlü lastiklerin yine falçata ile traşladığını,

-Yine iç temizlik yapılırken özellikle hassas olan kalorifer havalandırma ızgaralarının kırıldığını,

-Birçok iç temizleme elemanının özellikle elektrik süpürgesi ucu ile plastik aksamı çizdiğini,

-İç temizlikte kullanılan sıvıların korozif olduklarından elektrikli aksama temasıyla cam düğmeleri, kilt vs düğmeleri zamanla oksitlendirdiğini,

-İç ve dış mekan plastik ürülerin güzelleşmesi için sürdükleri sıvıların ilk zamanlar güzel görünüm sağlamasına rağmen zamanla bu plastikleri çürüttüğü ve beyazlaştırdığını,

-Basınçlı ykamada yüksek basınçlı suyun otomobilin lastiğine zarar verdiğini,

-Otonun kurutma sırasında kullandıkları bezlerin aslında otoyu çizdiğini,

-fırça ve döner yıkama cihazlarının boyayı çizip ayna anten vs. aksesuarı kopartabileceğini,

-Ve en önemlisi şehirlerarası yollarda mola noktalarında aracın sıcak balata disk ve kampanalarına tutulan suyun fren sistemini bozup diskleri yamulttuğunu

Sizlerinde aracınızı koruyup temiz görünmesi için emanet ettiğiniz bu arkadaşların alacakları parayı düşünüp umursamadıklarını.

Yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum.

* Adamların elinde bir adet silecek, yıkama bitiminde kaportadaki suyu bununla alıyorlar.
* Yıkarken, fırça ile yıkattığımızda, jantları yıkıyor, lastikleri yıkıyor, sonra kaportayı yıkıyor aynı fırçayla. Aynı kovayla bir kaç arabayı yıkadığından, fırçada biriken çamur ve taşlar aracın kaportasını çizebiliyor. Tabi bunun farkında olmuyoruz çünkü dairesel ufak çizikler yaratıyor. Karanlık bir gecede sokak lambası altında aracın üst kapotasına yakından bakın, göreceksiniz.
* Ellerinde bir bez bunla hem aracı kuruluyorlar, sonra gelip ön göğsü ve tüm plastik aksamı siliyorlar.

Eğer evinizin önü müsaitse aracınızı kendiniz yıkayın. Zaman alıyor tamam ama aracınıza değer veriyorsanız bir şekilde zaman bulursunuz. Ön göğüse ve lastiklere de yıkamacıda bile temizletseniz kendi aldığınız orjinal bir ürünü sürdürün. Yukarıda arkadaşın belirttiği gibi, ucuza alınan saçma sapan ürünler görünüm olarak parlatıyor ama ömrünü çürütüyor.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti skodaizm » 22 Kas 2011, 15:18

Araçlarda çıkan birçok kapı kilidi, cam açma kapama düğme arızalarının, radyo düğmelerinin bozulmasının nedeni hep yıkamacıların temizlemek için üzerlerine sürdükleri deterjanın içine kaçmasıdır.

Octavia ların hız kontrol ünite kollarının oksitlenip çalışmamasının sebebide bolca sıkılan temizleyici ve parlatma sütlerinin marifetidir.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
SCOUT
SCOUT

İleti colourone » 22 Kas 2011, 15:37

Ankara Ümitköy'de aracıma boya koruma uygulaması yaptırayı mdedim yazın başında...Ne mi oldu? Adam dışarıdaki plastikleri polisaj makinesi ile sanırım yakmış. Yer yer beyazlık ve solma...Ne saçmalık...
colourone
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Fabia 1.4 68bg

İleti mustklc » 22 Kas 2011, 16:39

mecbur kalmadıkça dışarda yıkatmam.
fabia farlarının solmasının birinci sebebi bilinçsiz yıkamadır. bu yaza kadar benim farlar da sıfır gibiydi.
bu yaz ankara etlikte bir yerde yıkattım. farlara haşır huşur fırçayı sürdü. bir hafta sonra baktım far çizilmiş hep.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti alpino » 22 Kas 2011, 16:45

arabama asla fırça dokundurtmam. süngerle yıkatırım. süngerim yok derse bagajdan çıkarırım süngeri veririm eline. aslında dediğiniz gibi kendimizin yıkaması çok daha güzel ama zaman ve biraz da açıkçası üşengeçlik nedeniyle hep dışarıda yıkatıyorum. ama sadece bildiğim yerlere.
Kullanıcı avatarı
alpino
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti skodaizm » 22 Kas 2011, 21:22

Araç yıkamayı sadece fırcasız- köpüklü yıkama yapan yerlerde dış olarak ve bezle kurulamasız yaptıırım. Aracı kurutma işini de mikrofiber bezle yaklaşık 7-8 dakikada yapıyorum. Aracın yüzeyinde ne harelenme ne de kılcal çizikler oluşuyor. 5 yaşında sattığım araç ve kullanmakta olduğum araçta farlarda en ufak bir matlaşma oluşmadı.

Sizlere tavsiyem fırçalı kovalı ve döner fırçalı makinalarda araçlarınızı yıkatmamanız.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
SCOUT
SCOUT

İleti AhmetH » 23 Kas 2011, 01:15

Evet Kendiniz yıkayamıyorsanız tek çıkar yol o

malzemelerine ve işçilğine güvendiğiniz basınçlı suyuna iyi hükmedebilen bir yıkamacıda sadece dış yıkama yaptırıp kendiniz silmek...
Kullanıcı avatarı
AhmetH
RS
RS

Arabanız: 98 Felicia 1.3 GLX,01 Vectra B,12 Polo bluemotion

İleti hakanerdogan » 23 Kas 2011, 01:19

Bi kere ızgaramı kırdılar, seneler evveldi.

O gün bugündür dokundurtmuyorum, kendim de dokunmuyorum. Çalışmayan aksam, aşınma falan yok :)

Güzel konu olmuş.
hakanerdogan
EXPERIENCE
EXPERIENCE

İleti onurson » 23 Kas 2011, 11:14

Bir yıkamacı bana aracı üzüm sirkesiyle yıkarsan araba cilalanmış boya canlanmış olur dedi. birçok cilaya göre üstünmüş. ne dersiniz..
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: onur sonmez
Arabanız: YENİ KİA RİO SEDAN

İleti umutgiray » 23 Kas 2011, 13:07

onurson yazdı:Bir yıkamacı bana aracı üzüm sirkesiyle yıkarsan araba cilalanmış boya canlanmış olur dedi. birçok cilaya göre üstünmüş. ne dersiniz..
.

sirke asitli bir madde olduğu için sıkıntı çıkarabilir.

aslında hurdacıdan kendi arabamızın modeli ve renginde bir parça edinsek ve bu tür duyduğumuz şeyleri onun üzerinde uygulasak sonuca baksak ilginç olmazmı.
Kullanıcı avatarı
umutgiray
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: SALİH TEMİZ
Arabanız: WW Jetta Comfortline 2011 1.6 TDI Ot.

İleti onurson » 23 Kas 2011, 13:43

evin otoparkındaki başka arabaların üzerine döküpte denebiliriz taa oralara gitmeye gerek yok :))) geçen yıkamacıda oğlan abi bana 4 lt sirke getir gıcır gıcır olur dedi. bende sen gibi zarar vermezmi deyince 4 yıldır yapıyorum hiç şikayet almadım dedi.
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: onur sonmez
Arabanız: YENİ KİA RİO SEDAN

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir