otomatik vites...

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

otomatik vites...

İleti skodacı » 04 Şub 2007, 18:23

Otomotik Vites Kullanma Teknikleri

Otomatik şanzımanlı bir araçta en iyi performansı elde etmek için şu kurallara uyulması gerekiyor.

•  Gaz pedalına basılıyken vites kolu P ve N konumundan başka bir konuma getirilmemelidir.

•  Araç hareket halindeyken P konumuna alınmamalıdır. Aksi taktirde ciddi hasarlar ortaya çıkacaktır.

•  R konumuna geçmeden önce aracın tamamen durması beklenmelidir.

•  Yokuş aşağı inişlerde araç kesinlikle boşa yani N konumuna alınmamalıdır.

•  Otomatik şanzıman yağ değişimi zamanlarına mutlaka uyulmalıdır, aksi taktirde yağ bozulacak ve bozulan yağ şanzımanın performansında düşüşe ve bazı arızalara neden olacaktır.

•  Araç hızı 95 KM den fazlaysa vites kolu asla manuel olarak 2 veya L konumuna alınmamalıdır.

•  L konumundaki sürüşlerde 50 km'nin üstündeki hızlara çıkılmamalıdır .

skodacı
RS
RS

İleti skodacı » 04 Şub 2007, 18:51

Neden Otomatik Vites?

Yoğun trafikte yorulmayın,
  Aracı yokuşta geri kaydırma paniği yaşamayın,
  Vites-debriyaj derdiniz yok !.
  Rahatlığın keyfini sürün....

Araç kullanırken aynı anda iki farklı ortam içinde bulunduğumuzu unutmayalım. Birincisi aracın içindeki ortam,ikincisi ise araçla birlikte
içinde bulunduğumuz trafik ortamı.

Araç içinde yaptığımız hareketler, pratiğimiz arttıkça kısa sürede hiç düşünmeden yapabildiğimiz doğal hareketlere, hatta refleks haline dönüşmektedir.

Yeni öğrenen sürücünün aklı hep debriyaj pedalı, kavrama noktası, vites değiştirme sırasında debriyaj pedalına sonuna kadar basamama,vites değiştirme zorunluluğu,yanlış vitese takma , kalkışlar sırasında aracı stop ettirme veya eğimli yollarda aracı hareket ettirirken geri kaydırma gibi şeylere takılı kaldığında heyecan ve panik artmaktadır.Yanlış yapma korkusu ile gerginlik artmakta bu da trafikte sürekli hataya yol açmaktadır.

Otomatik vitesli araçta ise debriyaj ve sürekli vites değiştirme zorunluluğu olmadığı için sürücü tüm dikkatini trafiğe verebilmektedir. Böylece sürücü üzerindeki baskı azaldığından , aracın içinde oluşan rahat ortamın da yardımıyla direksiyon hakimiyeti, trafiği kullanma becerisi daha hızlı gelişmektedir.Bu da sürücünün kendisine olan özgüveni kazanması açısından çok yararlı olmakta ve kısa sürede trafiğe çıkabilecek duruma gelmektedir.

Amerika da kullanılan araçların %85 i otomatik viteslidir.Bizde ise % 10 cıvarındadır.Ülkemizde özellikle son yıllarda hızla artan bayan sürücü sayısı otomatik vitesli araca olan ilgiyi ve talebi arttırmıştır.İstanbul trafiğindeki karmaşa,yoğunluk ve günlük hayatın yarattığı stresin üstüne bir de debriyaj-vites yorgunluğu fazla geldiğinden otomatik vitesli araç tercih edilmektedir.
skodacı
RS
RS

İleti skodacı » 04 Şub 2007, 18:54

Otomatik Şanzumanla İlgili Bilgiler
Vites hangi konumda olursa olsun, aracı durdurduğunuzda frene basınız ve ayağınızı gaz pedalından çekiniz.

Vitesi değiştirdiğinizde vitesin yeni konumunu mutlaka gösterge paneli üzerindeki vites konum göstergesinden kontrol ediniz.

Not: Vites konumları modelden modele değişebilmektedir. Şöyle ki;

• 1 : Bazı modellerde bulunmayabilir
  • 2 : L
  • D4 : O/D (Gösterge panelindeki O/D ışığı yanmıyorken)
  • P veya N konumunda araç marş basar.

PARK KONUMU (P)

• Park konumu, şanzumanı mekanik olarak kilitlediği için, aracınızı, freni kullanarak tamamen durdurduğunuz zaman bu konumu kullanınız. Motoru durdururken yada çalıştırırken de park konumunu kullanınız. (Vites P veya N konumunda olmadan bazı yeni modellerde kontak anahtarı çıkmaz)

GERİ VİTES KONUMU (R)

• Şanzumanı geri vitese takmadan önce freni kullanarak aracınızı tamamen durdurunuz.

BOŞ KONUMU (N)

• Boş konumunu motor kendiliğinden durduğunda aracı yeniden çalıştırmak için yada kısa bir süre rölantide çalıştırmak gerektiğinde kullanınız.

SÜRÜŞ (D4) KONUMU

• Normal sürüş için bu konumu kullanınız

SÜRÜŞ (D3) KONUMU

• Bu konum şanzumanın ilk üç dişliyi kullanmasını sağlar, çabuk hızlanma ve rampa inerken motor freni sağlamak için kullanılır. D3-D4 konumu olmayan araçlar, vites D konumunda iken Over Drive devreye sokulduğunda D3 konumuna gelir. Over Drive devrede değilken vites D4 konumuna gelir.

İKİNCİ (2) KONUM

• Bu konum şanzumanın 2.viteste kilitlenmesini sağlar, böylece rampa inerken daha fazla motor freni sağlar. Bu konumu kaygan yüzeyde yada karda kalkış yaparken kullanınız, patinajı önlemeye yardımcı olur.

BİRİNCİ (1) KONUM

• Bu konum şanzumanı birinci viteste kilitleyerek dik bir rampadan inerken daha fazla motor freni yapmanızı sağlar.
skodacı
RS
RS

İleti ünsal » 04 Şub 2007, 19:11

paylaşım için teşekkürler ....

biz alıştık düz vitese ben zor kullanırım herhealde alışana kadar hep debriyaj ararım Star
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
RS
RS

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti mygokhan » 04 Şub 2007, 21:24

çok kullandım .çok keyifli..ama arada vites değiştirmek lazım.onun keyfş bambaşka!! ayrıca en önemli konu yakıt tüketimi? Ouch
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
RS
RS

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti ünsal » 04 Şub 2007, 21:37

[quote="mygokhan"]çok kullandım .çok keyifli..ama arada vites değiştirmek lazım.onun keyfş bambaşka!! ayrıca en önemli konu yakıt tüketimi? Ouch [/QUOTE]

+ 10000

yakıt biraz fazla
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
RS
RS

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti 10TOPRAK » 05 Şub 2007, 11:50

Pig benzin ucuz olsa herkes oto.vitese geçer..
10TOPRAK
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti gurkanbo » 14 Haz 2007, 02:44

ya otomatik clio 1.6 surdum gaza d de kalkışta sonuna kadar basınca cok agır agır kalkıyo hiç düz gibi degil düzler daha hızlı kakıyo ve max hızı otomatiklere göre daha fazla örn octavia 1.6 max hızı 198 otomatikte 192
gurkanbo
CLASSIC
CLASSIC

İleti OctaviaAmbiente » 14 Haz 2007, 03:23

benim aracımda otomatik vites.Öncelerde vites atmadan araç kullanmanın herhangi bir haz vermeyeceği gibi bir önyargıya sahiptim. Şu an çok mennunum. Yeni bir araç alırsam asla manuel olmayacak.Ayrıca eşimde çok kolay öğrendi.Özellikle yoğun trafikte dur kalk problemi olan arkadaşlar için Kesinlikle tavsiye ederim.Konforu hiç bir şeye değişilmez.
saygılar

OctaviaAmbiente
CLASSIC
CLASSIC

İleti 10TOPRAK » 14 Haz 2007, 12:41

[quote="OctaviaAmbiente"]benim aracımda otomatik vites.Öncelerde vites atmadan araç kullanmanın herhangi bir haz vermeyeceği gibi bir önyargıya sahiptim. Şu an çok mennunum. Yeni bir araç alırsam asla manuel olmayacak.Ayrıca eşimde çok kolay öğrendi.Özellikle yoğun trafikte dur kalk problemi olan arkadaşlar için Kesinlikle tavsiye ederim.Konforu hiç bir şeye değişilmez.
saygılar

[/QUOTE]

Embarrassed Yakıt konusunda fark oldumu yani çook yakıyor mu? Çünkü zaman ekonomi devri..
10TOPRAK
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti guvenxoca » 14 Haz 2007, 17:32

bende kesinlikle otomatikten yanayım,adamlar yapmış kardeşim otomatiği sen ne uğraşıyosun vites değiştirmeyle,kavramayla,kesinlikle çok rahat,hem cruise contol de varsa oooo deme keyfine tam otomatik oldu ozamanLOL,eskiden otomatik vites tercih edilmezdi,şanzımanı arıza yapar pahalı diye ama yeni sistemler neredeyse mükemmel,düz vitesten daha sağlam bile denebilir,tiptironik şanzımanda düz gibi kullanmak isteyenler için güzel seçenek,bende bir dahakine kesin otomatik alıcam.zaten artık çok tercih ediliyor
guvenxoca
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti skodacı » 14 Haz 2007, 22:50

inanamayacaksınız ama,ben bir mekaniker olarak,otomatik vites araç kullanamıyorum.tiptronic denilen şanzumanı ise bir türlü öğrenemedim manuel şekilde kullanmayı...
skodacı
RS
RS

İleti gurkanbo » 14 Haz 2007, 23:36

ya arkadaşlar otomatikte rahatlık acısından lafım yok ama + sından çok - si var.aracı boşa alamamk en kötüsü ve akü bitince 2. vitesten kaptırma olayı yok düz viteste akü bitince hemen 2. vitesten kaptırılıyor
gurkanbo
CLASSIC
CLASSIC

İleti AV-2006 » 15 Haz 2007, 00:19

Seninki maharet gürkan.Bi araçta akü kaç yılda biter allahaşkına.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti gurkanbo » 15 Haz 2007, 00:21

vallla ben bazen cok yorgun oldugum zaman farları acık unutuyorum dalgınlık ama tek aracı kaptırma degil otomotik cok külfetli ve araç fiatı +3000ytl +100km de ortalama 1.5 lt
gurkanbo
CLASSIC
CLASSIC

İleti AV-2006 » 15 Haz 2007, 00:25

[quote="gurkanbo"]vallla ben bazen cok yorgun oldugum zaman farları acık unutuyorum dalgınlık ama tek aracı kaptırma degil otomotik cok külfetli ve araç fiatı +3000ytl +100km de ortalama 1.5 lt [/QUOTE]

Eyvallah.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti mygokhan » 15 Haz 2007, 00:26

valla otomatik araç çok rahat.hele triptronik bir harika ..ama yakıt konusu yüzünden manuel tercih ederdim..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
RS
RS

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti driver » 24 Haz 2007, 15:29

kick-down olayını becerebildiğiniz andan itibaren otomatik vites adeta bir tutku olur.
Kullananların bile birçoğu bunun ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını bilmiyorken,hayatında otomatik araç kullanmamış olanların klasik cümlesi olan "vitesin zevkini vermez" normal karşılanmalı tabiTongue
driver
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir