su lekesi nasıl temizlenir?

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

su lekesi nasıl temizlenir?

İleti delidolu » 29 Ağu 2009, 01:23

Arkadaşlar yaz tatili için memlekete gittiğimde orada kuyu suyu ile aracımı yıkamak zorunda kaldım, 1 de araca su tuttuktan sonra kurulam işini hemen yapma fırsatı bulamadan güneşte kalması gerekti ve malum sonuç kireçli su lekeleri.... Cry

Hoş geldiğimden beri bikaç yıkama ile ilk hallerinden daha da azaldı ve zaman içinde yıkana yıkana tamamen temizlenecek ama ben 1 an evvel kurtulmak istiyorum. Netteki araştırmalarım sonucunda camsil, limon, sirke vs gibisinden pratik çözümler olduğunu okudum ancak kesin çözüm anlamında bir etkisi olmadı.

Bana bunların haricinde kendi imkanlarımla yapabileceğim 1 şey varsa -kaporta ve cama zarar vermeden- lütfen söyleyin. Yoksa ilk fırsatta sırf bu yüzden detaylı yıkama+temizletme işlemi yaptıracağım.

Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
delidolu
SCOUT
SCOUT

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti RoadFighter » 29 Ağu 2009, 02:01

Hocam aynı sorun bizde de var.

Ben babama kaç defa söyledim güneş altında kuyu suyu ile araba yıkamamasını.(yıkama denirse buna!)

Ama adam inat etti güneş altında hortumla arabaya su tutmaya.Kurulamadan da bırakıyor ki güneş altında kurulamaya mı yetişilir?

Ben de inat ettim. Arabanın geçen kaportasını elden geçirdim ama camlara ve yan aynalara dokunmadım. Leş gibi duruyor camlar kireç lekesi yüzünden.

Peder silince geçer diyordu ama gel de bez ile sil dedim. İyice ovaladı fakat çıkmıyor kireç kalıntısı. :)
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti delidolu » 29 Ağu 2009, 02:13

Evet arkadaşlar roadfihter ile beraber muzdarip sayısı 2 ye yükseldi ki eminim daha da fazladır. Bilen biri varsa Allah rızası için bi el atsın... Yoksa sırf bu iş için eşek yüküyle para harcamak zorunda kalmayalım. :(
Kullanıcı avatarı
delidolu
SCOUT
SCOUT

İleti RoadFighter » 29 Ağu 2009, 02:40

Benim muzdarip olduğumu kim söylemiş hocam :D

Dokunmayacağım öyle kalacak o rezil lekeler :)

Bizim aracın ön camını görseniz komple su lekesi. Araba sürerken ön camda ki ve yan  aynalarda ki lekeler acayip rahatsız ediyor. Hele karşıdan güneş vuruyorsa...

Esasında uzun vadede şampuanla yıkama ile çıkabiliyor bu lekeler. Aracı her yıkamada bezle iyice ovuşturacaksınız falan. Uzun hikaye hakkaten.

Bende Amway'in camları temizlemek için bir spreyi vardı zamanında. Eski aracımızın yıllanmış camlarını da o sprey ile temizlemiştim.

Bu sayfada 3. sırada bahsettiğim ürün.

Ama muhakkak daha kestirme yollar vardır. Bu zamana kadar böyle birşeye sebep olmadığım için çözümünü hiç araştırmadım.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti wolkangmlk » 29 Ağu 2009, 03:20

camlardaki kireç lekelerini eniyi sirke çıkarır biz otobüslerde kullanıyoruz bi kova suya yarım şişe kadar sirkeyi döküp normal yıkıyoruz aşağı yukarı bir hafta kadarda leke bırakmıyo tabi  bizim otobüsler her akşam benzinlikte kuyu suyuyla yıkandığı için haftada bir camlar sirkeli suyla yıkanır bizde
wolkangmlk
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: volkan akın
Nereden: Bursa
Arabanız: 96 felicia 1.3 glxi

İleti RoadFighter » 29 Ağu 2009, 03:27

[quote="wolkangmlk"]camlardaki kireç lekelerini eniyi sirke çıkarır biz otobüslerde kullanıyoruz bi kova suya yarım şişe kadar sirkeyi döküp normal yıkıyoruz aşağı yukarı bir hafta kadarda leke bırakmıyo tabi  bizim otobüsler her akşam benzinlikte kuyu suyuyla yıkandığı için haftada bir camlar sirkeli suyla yıkanır bizde[/QUOTE]

Eyvallah.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sener » 29 Ağu 2009, 10:06

arkadaşlar bir arkadaşım aracındaki lekeleri çıkarmak için camsil kullanmış. fakat sonuç tam bir facia. daha sonra aracının boyasının verniği kalkmış. pırıl pırıl olan araba iki ay sonra matlaşmış. aracı tofaş/doğan'dı. umarım camsil kullananlar böylebir sorunla karşılaşmaz.
sener
CLASSIC
CLASSIC

İleti alpino » 29 Ağu 2009, 10:16

dostum boya koruma yaptıracaksın. bir pasta cila üstüne kaliteli bir koruma. 200 tl ye çıkarsın :) ama tabi sirkeli suyu ilk defa duydum. bir dene. olmazsa çözümü anlattım. detaylı yıkama işe yaramaz.
Kullanıcı avatarı
alpino
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti irfant » 29 Ağu 2009, 10:28

En güzel, en kolay, en zahmetsiz ve en risksiz yol kille temizlik...

100 gram kil 25 TL civarında satılıyor, başka bir Skoda forumda satan arkadaşlar var (Google'da "kille temizlik" yazınca gelen ilk linkte epey bir şey aktarmıştım), keza yurtdışı sitelerden de alınabilir "clay bar" adıyla. O kilin 25 gramı tüm araca uygulamaya yeter, kaydırıcı olarak fısfıs su ve azıcık oto şampuanı koyun ve girişin, kireç lekesi yanında reçine, balata tozu gibi boya işlemiş ve yıkama + polisajla çıkmayan kirleri de aynı anda almış olursunuz.

Kaporta bittikten sonra aynı kili camlarda ve jantlarda da kullanıp atarsınız...
irfant
RS
RS

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti delidolu » 30 Ağu 2009, 04:11

[quote="RoadFighter"]Benim muzdarip olduğumu kim söylemiş hocam :D

Dokunmayacağım öyle kalacak o rezil lekeler :)

Bizim aracın ön camını görseniz komple su lekesi. Araba sürerken ön camda ki ve yan  aynalarda ki lekeler acayip rahatsız ediyor. Hele karşıdan güneş vuruyorsa...

Esasında uzun vadede şampuanla yıkama ile çıkabiliyor bu lekeler. Aracı her yıkamada bezle iyice ovuşturacaksınız falan. Uzun hikaye hakkaten.

Bende Amway'in camları temizlemek için bir spreyi vardı zamanında. Eski aracımızın yıllanmış camlarını da o sprey ile temizlemiştim.

Bu sayfada 3. sırada bahsettiğim ürün.

Ama muhakkak daha kestirme yollar vardır. Bu zamana kadar böyle birşeye sebep olmadığım için çözümünü hiç araştırmadım.

[/QUOTE]

Amway'ın bu ürünü evde vardı, kullanma talimatına göre sadece camlarda -kaportaya uygulamaktan koktum- uyguladım, max %30-40 fayda sağladı, kesin çözüm maalesef olamadıCry Zaten geriyede irfan abinin önerdiği kil uygulaması ve bi oto yıkamacının söylediği pasta-cila kaldı. Umarım kil kesin çözüm, bu da bana kapak olur.

Kullanıcı avatarı
delidolu
SCOUT
SCOUT

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir