Favorit-Felicia Ön fren balatası ve disk değiştirilmesi

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Favorit-Felicia Ön fren balatası ve disk değiştirilmesi

İleti AhmetH » 14 Haz 2011, 22:08

Selamlar

Tekrar ilginç bir kendin yap konusu ile karşınızdayım, bu sefer ön fren balatası ve diskini değiştireceğiz.
Genelde hepimiz işin içine fren girince tedirgin oluruz ama korkulacak bir tarafı olmadığını sadece biraz pis iş olduğunu göreceksiniz.

Kısaca bilgi vermek gerekirse üzerinde çalıştığım araç bizim felicia, 2006 sonu 2007 başı gibi bir kampanya olmuştu sadece eski skodaların fren sistemlerine

yönelik, bu kampanyada fren diskleri(aynaları) ve balatalarını değiştirmiştik... elbet bitecekti ve bu sene başında frende tiz ses çıkardığını yani

balataların bittiğini anladım.

beraberce sürtünerek çalışan iki yüzeyin düzgün bir yüzeyle çalışmaya başlaması gerekiyor bu yüzden diskler öbür deyimle fren aynalarıda ya tornalanacaktı

yada değişecekti..

Tornalama işinde geçmişte kazıklandım ve merkezleme kusurundan ötürü sanırım titreme başlamıştı o yüzden tornalatmadan değiştirme düşüncesiyle yenisini

aldım. Sanayisi idi sökmesi tornası sıkıntı işler astarı yüzünden pahalıya geldi bana ve düzgün olmuş olsa içim yanmaz.. orijinalden son derece memnun

kaldığımız ve bizim koşullarımızda bir kullanımla temiz 5 yıl hizmet verdiği için tekrar aynı kombinasyonu uyguluyorum.

Evet işlem için gerekenler ;

Bijonlarınız için 17mm soket yada bijon anajtarı
13mm soket
14mm soket
15 mm açık ağız (kontra tutmak için gerekiyor)
sağlam bir düz tornavida
ara uzatma cırcır kolu vs
Felicianın bagajdaki kendi krikosu.
orta kuvvet Loctite yada aynı işi gören çakma bir cıvata sabitleyici kimyasal
icabında kullanma için el altında WD-40 sprey

işleme başlamak için aracımızı düz bir yere parkedip el frenini sıkıca çekiyoruz hatta arka tekre bir taş koysak çokdaha sağlam olur.
Jant kapakları sibop yakınlarındaki deliklerine parmaklarınız geçirip çekince kolayca çıkıyor, çıkmazsa düz tornavida ile aralayabilirsiniz.

bijonları 17mm soket ve cırcır kolunun uygun ara uzatmasını kullanarak bagajınızdaki orijinal veyahut kullandığınız başka bir bijon anahtarı ile

sökebilirsiniz.

Aracı kaldırmadan bijon gevşetmek gerek yoksa krikodan kaydırabilirsiniz yada araç vitesteyse motoru döndürebilir. vites boştaysa zaten fıldır fıldır

tekerlek döneceğinden sökemeyeceksiniz.

herşey yolunda giderse lastik jantı söktükten sonra kenara tercihen aracın altına koyup manzaraya bakınca fren sisteminiz karşınızda olacaktır.

anahtar direksiyon kilitlenmeyecek şekilde kontakta dursa fena olmaz.
diskten yada öbür tarafa geçip diğer ön lastikten tutup diski rahat çalışacak şekilde dışa açacağız kısaca direksiyonu sağa veya sola tam kıracağız. Sağ

fren sisteminde çalışırken sağa tam kırılacak soldayken sola.

bu aşamadan sonra 2 adet 13mm cıvatanın tuttuğu kaliper gevşetilecek. ancak burda bir güzellik söz konusu üstteki somunu azcık gevşetip alttakini çıkarınca

kaliper kapak gibi açılıyor ve balatalar karşınıza geliyor. Bu gevşetme yada bunun sıkılması esnasında muhtemelen 15mm yarım ile kontra tutmanız gerekebilir.

Balatalarınızı direk raftan kitap alır gibi çıkartabilirsiniz...

bundan sonra ise Cırcır kolumuza 14mm soketimizi takıp bu kaliperi tutan iki cıvatayı söküp diski rahat bıramasını sağlayacağız.
bunu sökünce sadece hidrolik hortumu tutuyor aksa maksa biyere asın yükü hortuma vermeyin.

Diski ise göreceksiniz küçük düz tornavida ile açılan bir vida tutuyor, ben bu sökülmez diye WD-40 hazır ettim ama rahat söküldü.
Bu aşamadan sonra diski tutan hiçbirşey kalmıyor çıkarabilirsiniz.

işlem yeni diskin kutusundan çıkıp takılmasıyla geri sarılmaya başlıyor...

orijinal balatalar ile tamamen sökülen iki cıvata yeniden cıvata sabitleyici kimyasal damlatılmış şekilde veriliyor şahane ...

balatalar güzelce oturtulup işin en sıkıntı verici kısmına geçiliyor...

Kaliper pistonu eski balatanın ve diskin genişliğinde söküldüğünden yenileri alamıyor. pistonun geri içeriye ittirilmesi lazım ki bu gerçekten zor.

Samimi fikrimi sorarsanız bu balata değiştirme işinin en zor kısmı.

bunun için şöyle bir yöntem geliştirdim bunu uygulayarak pistonu içeri itip yeterli genişliği sağladım ve sistemi tekrar topladım..

aynı işlemi öbür tarafa uyguladım ve değişim işlemi komple bitmiş oldu...

bunlarda konu hakkındaki diğer resimler ;

Kullanıcı avatarı
AhmetH
RS
RS

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 98 Felicia 1.3 GLX,01 Vectra B,12 Polo bluemotion

İleti felicia_3437 » 14 Haz 2011, 23:22

eline sağlık güzel bir calışma olmuş herkeze örnek ala bilir
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Arabanız: FELİCİA LX

İleti forman37 » 15 Haz 2011, 00:03

gecen gun bende evın onunde değiştirdım kolay oldu arkalara fabıa balatası taktım oda bırebır oldu sımdı frenlerım çok guzel allaha sukur sorun yok :)
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti PİCK-UP » 04 Tem 2011, 18:38

eline sağlık ahmet.

bnde bizim pickup'a aynı işlemi uygulatmıştım orj. yeri başka.

http://www.skodam.com/otomobilim/skoda-felicia-pickup-01-tl-980-yapim-asamasi-t15523.html
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
RS
RS

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir