2013 Motorlu Taşıtlar Vergisi Zammı

Alım - Satım, Kasko, Sigorta, Trafik Cezaları, Kanunlar, Ehliyet vs. gibi konulara bu bölümde cavaplar arayabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

2013 Motorlu Taşıtlar Vergisi Zammı

İleti kispest » 01 Oca 2013, 14:44

Yeni zammımız hayırlı uğurlu olsun. Motorlu Taşıtlar Vergisi geçen seneye göre %7,8 oranında arttırılmış.

Sıfır bir araç aldığınızda kafadan %130 vergi bindiriliyor. Vergi bindirilmiş haline bir de %18 KDV ekleniyor. Nasıl bir ülkede yaşıyoruz aklım hayalim almıyor. Ben 2005 model Fabia'yı geçen sene 20.000 lira gibi bir paraya satın almışken, daha bu yaz İsveç'te 2012 model sıfır Fabia'nın 8.000 liraya tekabül eden bir miktara satışa çıktığını görmüştüm. Üstelik İsveç'teki vatandaşın Türkiye vatandaşından alım gücü de 6 kat daha fazla. Varın siz hesaplayın.

Dünyanın en pahalı benzinin kullandığımız da sır değil. Onda da %60 vergi olduğunu biliyoruz.

Hadi benim aracım 8 yaşında, yeni araç sahiplerine oranla daha az ödeme yapacağım da, otomobille alakalı her şeyin bu kadar pahalı ve zamlı olması isyan ettiriyor artık.

Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti mustklc » 01 Oca 2013, 15:31

bu kadar zamma zumma rağmen, millet deli gibi araba alıyor. öğretmen, akademisyen arkadaşlarım birbirine baka baka sıfır araba alıyorlar, 40-50-60-70 bin tl sayıyolar. cuk parayı veriyorlar. arabaları kapının önünde yatıyor, bana özelliklerini sayıyorlar, yok yağmur sensörü varmış, yok otomatik göt ısıtıcısı varmış, yok otobanda 280 basıyormuş. neler neler. biri araba alıyor, ötekisi kıskanıyor daha üstünü alıyor, beriki onu da kıskanıyor o da alıyor. hiç kullanmadıkları arabaları kapının önüne çekip bakıp bakıp tatmin oluyorlar. elimle kaportasına değiyorum, bakıyorum arkamdan dokunduğum yeri siliyor , kıyamıyor.

öğretmen maaşım az diye ağlıyor, anaaa bir bakıyorum kapının önüne çekmiş 2012 model fülyans, 60 bin liraya. müteahitin altında yok.

şurda bir hasta var cenaze var , ziyaret edelim desen hiçbiri gelmiyor, mustafa beni kendi arabasıyla kapımdan alsın, kapıma bıraksın onu bekliyor. ama bakıyorum haftasonu çıkıp 150 km ötedeki şehirdeki alışveriş merkezine gitmişler, hayvan gibi yiyip içmişler, gezmişler.

hergün altını, doları takip ediyorlar, şurda fakir var, 5 lira yardım et desen etmiyorlar ama parayı bankada faize yatırıp onunla seviniyorlar.

bu millete , bu halka müstehak bu zamlar. bizim halkımız öküz hem de katıksız öküz. önceleri aziz nesin'e kızardım, şimdi hak veriyorum "yüzde altmışı aptal bir milletiz" derken haklıymış adam, her ne kadar dünya görüşüne katılmasam da.

tayyibi de ekibi de bunu farketmiş, millet nasıl olsa harcıyor bir hortum da biz atalım çok mu diyorlar. çeksinler bakalım, bu millete müstehak. acımıyorum artık hiçbirine,
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti barutoglu » 01 Oca 2013, 17:01

Mustafa Bey haklısınız
Kimsenin lütfuna olma tâlip, bedeli; cevher-i hürriyettir.
Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Gazi BARUT
Arabanız: 2012 SUPERB ELEGANCE CR 1.6 TDI PLATIN GRI

İleti alper33 » 01 Oca 2013, 20:24

mustklc yazdı:bu kadar zamma zumma rağmen, millet deli gibi araba alıyor. öğretmen, akademisyen arkadaşlarım birbirine baka baka sıfır araba alıyorlar, 40-50-60-70 bin tl sayıyolar. cuk parayı veriyorlar. arabaları kapının önünde yatıyor, bana özelliklerini sayıyorlar, yok yağmur sensörü varmış, yok otomatik göt ısıtıcısı varmış, yok otobanda 280 basıyormuş. neler neler. biri araba alıyor, ötekisi kıskanıyor daha üstünü alıyor, beriki onu da kıskanıyor o da alıyor. hiç kullanmadıkları arabaları kapının önüne çekip bakıp bakıp tatmin oluyorlar. elimle kaportasına değiyorum, bakıyorum arkamdan dokunduğum yeri siliyor , kıyamıyor.

öğretmen maaşım az diye ağlıyor, anaaa bir bakıyorum kapının önüne çekmiş 2012 model fülyans, 60 bin liraya. müteahitin altında yok.

şurda bir hasta var cenaze var , ziyaret edelim desen hiçbiri gelmiyor, mustafa beni kendi arabasıyla kapımdan alsın, kapıma bıraksın onu bekliyor. ama bakıyorum haftasonu çıkıp 150 km ötedeki şehirdeki alışveriş merkezine gitmişler, hayvan gibi yiyip içmişler, gezmişler.

hergün altını, doları takip ediyorlar, şurda fakir var, 5 lira yardım et desen etmiyorlar ama parayı bankada faize yatırıp onunla seviniyorlar.

bu millete , bu halka müstehak bu zamlar. bizim halkımız öküz hem de katıksız öküz. önceleri aziz nesin'e kızardım, şimdi hak veriyorum "yüzde altmışı aptal bir milletiz" derken haklıymış adam, her ne kadar dünya görüşüne katılmasam da.

tayyibi de ekibi de bunu farketmiş, millet nasıl olsa harcıyor bir hortum da biz atalım çok mu diyorlar. çeksinler bakalım, bu millete müstehak. acımıyorum artık hiçbirine,

Mustafa kardeşim yazdıklarına harfiyen katılıyorum, küçük bir ilave etmek istiyorum ''inekler olmasa sinekler aç kalırmış '' diye bir atasözümüz her şeyi anlatıyor..
Kullanıcı avatarı
alper33
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: erkan gül
Nereden: Kırklareli
Arabanız: Honda civic 2005

İleti mygokhan » 01 Oca 2013, 20:37

İsveç te 8000 TL.ye fabia mi olur yahu..fabrika maliyeti o kadardır. Bir yanlışın olmasın
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti dursu » 01 Oca 2013, 20:44

Mustafa Kılıç konuyu tümüyle çözümlemiş.Eline sağlık.. :)
İnsan, alışkanlıklarının çocuğudur.
Kullanıcı avatarı
dursu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: HARUN YIMAZ
Nereden: Bilecik
Arabanız: OKTAVİA 2013

İleti Formancı3450 » 01 Oca 2013, 20:52

yakıtlar zamlı,vergilerde de zam var.Allah vatandaşa kolaylık versin.Bide millet eski arabaya binmesin diye hurdaya çıkıyo eski araçlar.Böyle zamlı vergi varken gelde eski araca binme... Gerçi onlara da zam geldi
_-_34 FCU 71_-_
SKODA FORMAN ''GREEN HULK''
Kullanıcı avatarı
Formancı3450
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: EMRE KIRMIZI
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SKODA FORMAN 135 L

İleti fencolic » 01 Oca 2013, 20:56

mustklc yazdı:bu kadar zamma zumma rağmen, millet deli gibi araba alıyor. öğretmen, akademisyen arkadaşlarım birbirine baka baka sıfır araba alıyorlar, 40-50-60-70 bin tl sayıyolar. cuk parayı veriyorlar. arabaları kapının önünde yatıyor, bana özelliklerini sayıyorlar, yok yağmur sensörü varmış, yok otomatik göt ısıtıcısı varmış, yok otobanda 280 basıyormuş. neler neler. biri araba alıyor, ötekisi kıskanıyor daha üstünü alıyor, beriki onu da kıskanıyor o da alıyor. hiç kullanmadıkları arabaları kapının önüne çekip bakıp bakıp tatmin oluyorlar. elimle kaportasına değiyorum, bakıyorum arkamdan dokunduğum yeri siliyor , kıyamıyor.

Arkadaşım bazı kişilerin yaptığını bütün camiaya mal edemezsin. Sözlerinizi çok rahatsız edici buluyorum. Bende öğretmenim, hatta eşim de öğretmen ve istesem sıfır araba alabilecek güçteyim ama benim 2001 model skoda felicia arabam var. Öğretmen maaşı az diye ağlıyor ifadeniz çok yanlış olmuş. Eminim bunu milyarlık arabalar alıp maaşım az diye yakınanlar için söylemişsiniz ama "öğretmen maaşım az diye ağlıyor" deyince buna tüm öğretmenleri dahil etmiş oluyorsunuz. Maaşın az olup olmaması ayrı konu. Kısacası işini hakkıyla yapan öğretmen için aldığı maaş gerçekten az, ama yan gelip yatan için maaş çok. Bireylerin yaptığı yanlışları mesleği ile bağdaştırmanız doğru değil. Forumda birçok otomobil ustası arkadaş var. Sanayiye gidip derdimizi anlatıp çözüm bulamıyoruz arızalı aracımıza, şimdi gelip burada bütün ustalar şöyle böyle deyip konuşsak doğru olur mu? Bu sefer işini iyi yapan usta alınmaz mı? Bir öğretmen olarak halkın gözündeki imajımızı ağlayan öğretmen olarak görmek gerçekten rahatsız edici. Günümüzde herşey paraya göre değerlendiriliyor. 7 yıllık öğretmenim maaşım 1758 lira. Gazetede yazanlara inanmayın. Bugün öğretmen maaşı 3 bin lira olsa eminim halkın gözünde daha itibarlı bir meslek olurdu. Maaşı yüksek olupta değer verilmeyen bir meslek tanımıyorum. Yalan mı?

biR dERdiM vaR biN dERMaNA dEĞişMeM

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Düzce
Arabanız: Felicia 1.3 GLXi

İleti mustklc » 01 Oca 2013, 21:08

fencolic yazdı:

Arkadaşım bazı kişilerin yaptığını bütün camiaya mal edemezsin. Sözlerinizi çok rahatsız edici buluyorum. Bende öğretmenim, hatta eşim de öğretmen ve istesem sıfır araba alabilecek güçteyim ama benim 2001 model skoda felicia arabam var.

1)
. öğretmen, akademisyen arkadaşlarım
demişim. burda kimi kastettiğim belli
2) ben de öğretmenlikten gelmeyim, eşim de öğretmen. yani ben de bu camia içindeyim. öğretmen de kaç lira alır kuruşuna kadar bilirim.
3) öğretmenin maaşı çok diye bir şey yazmadım şimdiye kadar. benim kast ettiğimi hala anlamamışsın. adam sıfır araba çekmiş, sürmeye kıyamıyor diyorum. bana garip gelen çevremdeki insanların sırf gösteriş amacıyla araba almaları, ellerindeki varını yoğunu arabaya yatırmaları.
4) 6 senedir eşim de ben de çalışmamıza rağmen sıfır araba alacak kadar para biriktiremedik kusura bakma. profilimdeki arabayı zor bela aldım borçla harçla. evimiz yok kirada oturuyoruz. öyle birikmişimiz de yok hepsi borca gitti. çevremdeki arkadaşlarım nasıl biriktiriyorlar ben de anlamıyorum, sabah akşam altın döviz takip ediyorlar, vallahi para muhabbetlerinden tiksinti geldi, 5 lira ekders parası için onla bunla kavga ediyorlar.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
BLOG:
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

İleti Ömer Fatin » 01 Oca 2013, 22:14

Konuyu aslında Mustafa bey güzel açıklamış. Şunuda ilave etmek istiyorum. Herşey arz ve talebe dayanır.
Ne kadar talep varsa üretim de, ona gelen vergi vb. unsurlarda o oranda artar. Talebe istinaden sadece vergileri değil, satıcı kar oranı gibi diğer unsurlarda artar ama o kısım halka yansıtılmaz veya biz farketmeyiz o kar oranını..

Devlette bu taleplerden fütursuzca faydalanıyor. Birçok üründe olduğu gibi araçlarda da bu böyle malesef.
1994 Skoda Favorit 1.3 GLX
1998 Skoda Felicia 1.6 GLX
1998 Skoda Felicia 1.3 GLX Combi
2001 Skoda Felicia 1.3 GLXi Combi
Benzin/LPG Tüketimi
Kullanıcı avatarı
Ömer Fatin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer Fatin
Nereden: Bolu
Arabanız: 2001 Felicia GLXi Combi

İleti forman37 » 01 Oca 2013, 22:22

burda kan cıkar .
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti mustklc » 01 Oca 2013, 22:36

forman37 yazdı:burda kan cıkar .

sen de mi bürütüs
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
BLOG:
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

İleti erciyes » 01 Oca 2013, 23:02

mustafa bey size aynen bende katılıyorum degerlendirmeleriniz dogru ve yerinde,
erciyes
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: kazım özdemir
Arabanız: fabıa

İleti forman37 » 01 Oca 2013, 23:29

mustklc yazdı:
forman37 yazdı:burda kan cıkar .

sen de mi bürütüs

yok bende degıl :D ama çekısmelı gecıcek gıbı gorunuyo bu konu o acıdan dedım :)
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti kispest » 02 Oca 2013, 00:23

mygokhan yazdı:İsveç te 8000 TL.ye fabia mi olur yahu..fabrika maliyeti o kadardır. Bir yanlışın olmasın

Yanlış yok kardeşim. Billboardlarda 3500 İsveç Kronu diye reklamları vardı boy boy. O da yaklaşık 8000-9000 lira gibi bir meblağa denk düşüyor. Kaldırıma çöküp ağlıyordum. :D

Bu arada Mustafa Hoca konuyu yorumlarıyla parlatmış, çok da güzel olmuş, çok doğru noktalara temas etmiş. Öğretmen arkadaşlar gereksiz hassasiyet göstermesin. Bir meslek grubundan ziyade genel olarak bizdeki kafaya ve zihniyet yapısına değinmiş. Kurunun yanında yaşlar da yanıyor maalesef.
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti Bluedays » 02 Oca 2013, 12:15

Arkadaş, araba yaşlandıkça mtv artıyor. :) Geçen yıl 167 ödemiştim, bu yıl 2005 fabiama 180+180= 360 TL haraç kesmişler. Süper bir ülkede yaşıyoruz ya ben çok memnunum hayatımdan.
Herşeye vergi ödüyoruz, karşılığını birebir alıyoruz, çocuklarımız okullarında mutlu, bizler mutluyuz, hiçbir sorunumuz, sıkıntımız yok Allah'a şükür.
Zaten millettede para çok biliyorsunuz, herkesin kapısında 50-60 milyarlık araçlar var. Bu da ülkenin refah düzeyini gösteriyor, borçla mı almış, ne şekilde almış, bizi hiç ilgilendirmiyor,
Akaryakıt fiyatları artıyor, e avrupada da böyle halen farkına varamadınız mı? Akaryakıt kartellerinin de parmağı varmış, onu da öğrendik...
Bir fıkra ile yazımı sonlandırmak istiyorum;

Evvel zaman içinde vergileri arttıran padişah, kimsenin gıkının çıkmamasından

fena halde kuşkulanmış. Vergileri
önce iki katına, sonra
dört
katına çıkarmış.
Ahalide
yine çıt yok.
Hemen
vezirini
çağırmış.
Durumu
karşılıklı değerlendirmişler
ve
bir karara
varmışlar.
Galata
köprüsünün
her iki başına iri yapılı ikişer tane zenci
yerleştirmişler.
Zencilerin
görevi,
köprüden
gelip geçen herkesi
pataklamakmış. Ama
ahaliden
yine ses yok.
Padişahı
almış bir endişe. Bir süre
sonra
ahaliden bazıları
sarayın
önünde toplanıp, padişahla görüşmek
istediklerini söylemişler.
Padişah
bu
tepki
karşısında sevinmiş ve
bu kimselerin huzura
alınmasını istemiş. Huzura
alınan
ahaliyi gören
padişah sertçe
sormuş;
- Tebaam ne ister?!
İçlerinden en yaşlısı bir adım öne çıkıp cılız bir ses tonuyla cevap vermiş;
- Padişahım bağışlayın, vergi koydunuz sesimizi çıkarmadık, arttırdınız
sesimizi çıkarmadık, köprüden her geçişimizde dayak yedik sesimizi çıkarmadık.
Lakin bir maruzatımız var.
- Çekinme söyle, demiş padişah.
- Padişahım, sabah ve akşam köprüde çok kuyruk oluyor. Sabah işe, akşam
da eve geç kalıyoruz. Sizden istirhamımız, şu zencilerin sayısını dörtten sekize
çıkarsanız da biz de köprüden rahat rahat geçsek

.”
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti Henien » 02 Oca 2013, 13:40

Olur mu Selçuk durum aslında senin betimlediğinin tam tersi; Millet açlıktan kırılıyor, öyle bazı parti liderleri 500 TL maaş vaad ediyor ve bu vaade bile milletin %20'si oy veriyor. AVM'ler -ki koca koca şehirlerde bir tane ya var ya yok-bomboş, zaten hepsi dökülüyor. Elektrik mahallere dönüşümlü veriliyor. Su desen günde 2 saat. yılda bir veya iki devalüsayon adet oldu. Sıfır araç satışında rakamlar her geçen gün düşüyor. Yolların durumu berbat, yıllar var ki yeni yollar, köprüler tüneller yapılmıyor. Yapılsa ne olur hem, millette depoyu dolduracak para mı var yollar bomboş. Trafik falan bir şey kalmadı. Et, süt,yumurta, ekmek zaten karneye bağlandı bağlanacak.
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti Bluedays » 02 Oca 2013, 14:32

Bu millet, anasını ağlatan, soyan, memleketin 70 cente muhtaç olduğu zaman satmadığı tüm kurumları çatır çatır satanlara %50 oy veriyor...
Sen %20 oy alanlardan bahsediyorsun abi.
Kusura bakma da bizim memlekette deveye diken yasası geçerlidir her daim.
Acımıyorum ben hiçbirine. Azdan az çoktan çok gidecek nasıl olsa...
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

Sonraki

Mevzuat - Prosedür

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir