KAZA MEVZUATI

Alım - Satım, Kasko, Sigorta, Trafik Cezaları, Kanunlar, Ehliyet vs. gibi konulara bu bölümde cavaplar arayabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

KAZA MEVZUATI

İleti MadloveR » 04 Oca 2013, 16:21

Arkadaşlar merhaba.

Bugün ufak çaplı bir kaza yaptım. Tali yoldan anayola dönmek için beklerken, önümdeki vinç sürücüsü aracını geri vitese taktı. Arkasındaki vinç sepeti benim ön kaputun üstüne çıktı. Haliyle kaput biraz eğildi ve çizildi. Daha sonra adam suç benim değil sen takip mesafesini korumamışsın arkama çok yanaşmışsın diyerek kaçtı gitti. Allahtan aracın plakasını almıştım polisi aradım polis bir şekilde araca ılaştı getirdi. Tutanak tuttuk, evraklarının fotokopilerini aldım.
Sormak istediğim şu : Sürücü tutanağa, bağlantı yolundan anayola çıkarken arkamdaki araç takip mesafesini korumadığı ve bende aracı arkaya kaçırdığım için arkamda duran araca vurdum yazmış. Şimdi eksperin hatayı bende bulma olasılığı var mıdır? Şu anda ne yapmam gerekli. (Bu ilk kazam inşallah sonuncusu da olur) Çok fazla bir bilgim yok açıkçası.

Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti kiktu » 04 Oca 2013, 16:42

gecmiş olsun keşke müdahale edip öyle yazdırmasaydınız şimdi sizde de kusur bulabilirler
kiktu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: kadir iktu
Nereden: Mersin
Arabanız: 2005 fabia 1,2 classic

İleti Mustafabh » 04 Oca 2013, 16:49

geçmiş olsun.
imza atmasaydınız veya kendi savunmanızda siz de kendi savunmanızı ona göre yapsaydınız kurtarma ihtimaliniz daha fazla olurdu bence.
Mustafabh
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: MBH
Nereden: İzmir
Arabanız: Fabia 1.4 HB Ambiente '05

İleti hakangemini » 04 Oca 2013, 16:52

Siz tutanağa ne yazdınız? Geri gelirken vurfduğunu belirttiniz mi? Şahit var mıydı? Şahit olursa karar vermek kolay oluyor. Aksi takdirde size de karşı tarafa da kusur yazılacak. Geri gelirken vurduğunu yazmışsa karşı taraf kusurun büyük kısmı ona yazılır. Sigortada kusur oranında aracın hasarını karşılar diye biliyorum.
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: HB
Nereden: Düzce
Arabanız: 2003 Octavia Business

İleti MadloveR » 04 Oca 2013, 16:53

Tutanak bende zaten şu anda. Ben savunmama farklı yazdım tabiki. Arkasında beklerken,geri geri gelerek duran aracıma çarptı şeklinde yazdım. Sürücü geri kaydırmak suretiyle vurduğunu yazmış. Şahidim de var tutanakta onuda belirttim.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Bluedays » 04 Oca 2013, 17:21

Madem işi çirkefliğe vurmuş, sende ona göre davransaydın keşke.
Bırakıp, kaçmış. Bir iki saat sonra arayıp, polise bildirseydin, aracına çarptığını ve bırakıp, kaçtığını.
Hiç tutanak, olayına girmeseydin.
Neticede çarpıp, kaçtığı için %100 suçlu duruma düşecek, yiyeceği ceza da aklının başına gelmesini sağlayacaktı.
Şu anda sonuç ne olur bilmiyorum.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti hakangemini » 05 Oca 2013, 01:24

Şahit var ve sizin ifadenizi doğruluyor ise kusurun çoğu ona aittir. Onun sigorta firması aracınızın hasarının büyük kısmını (%100'ünü değil) karşılar. Hasar fazla değil ise kasko sigortanız varsa kaskodan yararlanmak bence gerekmez. Hasar fazla ve bakım masrafı fazla olur ise kaskodan yaptırılabiliyor. Kasko hasarın %100'ünü karşılar.
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti MadloveR » 05 Oca 2013, 09:14

Bluedays yazdı:Madem işi çirkefliğe vurmuş, sende ona göre davransaydın keşke.
Bırakıp, kaçmış. Bir iki saat sonra arayıp, polise bildirseydin, aracına çarptığını ve bırakıp, kaçtığını.
Hiç tutanak, olayına girmeseydin.
Neticede çarpıp, kaçtığı için %100 suçlu duruma düşecek, yiyeceği ceza da aklının başına gelmesini sağlayacaktı.
Şu anda sonuç ne olur bilmiyorum.

O şekilde oldu zaten polisi aradım polis geldi ifademi aldı şikayetçi oldum. Geri dönüp evraklarını getirince poliste araya girdi şikayetimi geri aldım. Keşke almasaydım sürünseydi ama aldık işte.

hakangemini yazdı:Şahit var ve sizin ifadenizi doğruluyor ise kusurun çoğu ona aittir. Onun sigorta firması aracınızın hasarının büyük kısmını (%100'ünü değil) karşılar. Hasar fazla değil ise kasko sigortanız varsa kaskodan yararlanmak bence gerekmez. Hasar fazla ve bakım masrafı fazla olur ise kaskodan yaptırılabiliyor. Kasko hasarın %100'ünü karşılar.

Abi aracım eski zaten kaskosu yok. Hasar da bana göre en fazla 250 TL çıkar. Kaputun bir yerinde hafif bir göçük var orası düzeltilecek ve kaput komple boyanacak. Uzaktan bakınca belli bile olmuyor.
Eklentiler
IMG0166A.jpg
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakangemini » 05 Oca 2013, 12:07

Rapor elinize bir ulaşsın bakalım. Sonrasında ona göre davranırsınız. Rapora itiraz edilebiliyor, ama mahkeme süreci var diye biliyorum. 250 TL için değer mi bilemiyorum. Ama kasko yaptırmakta her zaman yarar görüyorum. Neden mi? Anlatayım.

Eski aracım Lada samara idi. Bir kış günü şehiriçinde bir bulvarda yolumda giderken tali yoldan aniden çıkan bir pick-up bana şoför kapsından çarptı. Bembeyaz beni görememiş arkadaş! Polis de 300m ötede idi. Pick-up Vestel-Arçelik servisine aitti. Adamla anlaşamadık (sebebi sonradan çıktı ortaya). Poliste yakında duruyordu, zaten kaza olunca geldi kendisi. Bende siz gerekli raporu tutun dedim. Bir sonraki gün emniyete gidip raporu ve sürücü belgelerini istedim. Rapor ve belgeler verildi. Gördüm ki adamın sigortası yok. Polise dedim ki bu adamın sigortası yok, ben nereye başvuracağım. Sana ne adamın sigortası yoksa dedi polis memuru. Sen git Sigorta reasürans şirketler birliğine başvur dedi. Biz gerekli işlemi ona yaparız dedi. Ama yapmayacağını ben anlamıştım. Bana çarpan kişiyi aradım. Ne olacak bizim hasar dedim. O da bakarız şu an işlerim var sonra görüşelim dedi. Adamı o gün 3-4 kez aradım. Beni hep atlattı. Ben de kasko sigortası yaptırdığım kişiyi aradım. durumu analttım. Tamam dedi kaskodan yaptıabilirsin, ama ben bu adamı tanıyorum. Onunla bir konuşayım dedi. Adama "Bak adam Kasko sigortasından hasarı yaptıracak. Yetkili bir serviste hesap 600Tl çıkar(yıl 2006 veya 2007) araçta 200Tl hasar var en fazla dedi, gel yaptır yoksa 600TLmasraf sana rücu ettirilecek ve sen 800-1000TL ödeyeceksin. Adam o zaman geldi arabamı yapacak kaporta ve boya ustalarını buldu. Ben yaptırdım. Bu şekilde de kasko sigortasının yararını gördüm. Benim aracım sattığımda 18 yaşındaydı ve hala kaskoluydu.
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti alwaysloser » 05 Oca 2013, 12:13

hakangemini yazdı:Rapor elinize bir ulaşsın bakalım. Sonrasında ona göre davranırsınız. Rapora itiraz edilebiliyor, ama mahkeme süreci var diye biliyorum. 250 TL için değer mi bilemiyorum. Ama kasko yaptırmakta her zaman yarar görüyorum. Neden mi? Anlatayım.

Eski aracım Lada samara idi. Bir kış günü şehiriçinde bir bulvarda yolumda giderken tali yoldan aniden çıkan bir pick-up bana şoför kapsından çarptı. Bembeyaz beni görememiş arkadaş! Polis de 300m ötede idi. Pick-up Vestel-Arçelik servisine aitti. Adamla anlaşamadık (sebebi sonradan çıktı ortaya). Poliste yakında duruyordu, zaten kaza olunca geldi kendisi. Bende siz gerekli raporu tutun dedim. Bir sonraki gün emniyete gidip raporu ve sürücü belgelerini istedim. Rapor ve belgeler verildi. Gördüm ki adamın sigortası yok. Polise dedim ki bu adamın sigortası yok, ben nereye başvuracağım. Sana ne adamın sigortası yoksa dedi polis memuru. Sen git Sigorta reasürans şirketler birliğine başvur dedi. Biz gerekli işlemi ona yaparız dedi. Ama yapmayacağını ben anlamıştım. Bana çarpan kişiyi aradım. Ne olacak bizim hasar dedim. O da bakarız şu an işlerim var sonra görüşelim dedi. Adamı o gün 3-4 kez aradım. Beni hep atlattı. Ben de kasko sigortası yaptırdığım kişiyi aradım. durumu analttım. Tamam dedi kaskodan yaptıabilirsin, ama ben bu adamı tanıyorum. Onunla bir konuşayım dedi. Adama "Bak adam Kasko sigortasından hasarı yaptıracak. Yetkili bir serviste hesap 600Tl çıkar(yıl 2006 veya 2007) araçta 200Tl hasar var en fazla dedi, gel yaptır yoksa 600TLmasraf sana rücu ettirilecek ve sen 800-1000TL ödeyeceksin. Adam o zaman geldi arabamı yapacak kaporta ve boya ustalarını buldu. Ben yaptırdım. Bu şekilde de kasko sigortasının yararını gördüm. Benim aracım sattığımda 18 yaşındaydı ve hala kaskoluydu.

hakan 20 yaşında bir aracınkasko bedeli ne olur
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti xMEGANx » 05 Oca 2013, 13:09

abi hertürlü suçlusun neyin mahkemesi =) boşuna uğraşma suç sizde. adam doğru söylemiş mesafeyi korumanız zorunlu. ekstra para bile ödersiniz söyleyeyim. siz mahkemeye verdiğiniz an karşıdakinede açma hakkı doğar %100 kazanır.
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
*Skoda Tutkunu *Octavia Hayranı *Elegance Zevki
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Peugeot 307 Yeni Kasa Beyaz 1.6 HDI / 34 EU 8105

İleti mustklc » 05 Oca 2013, 13:35

gecmis olsun. böyle nalet adamın biri de yazın bana denk geldi. Serefsizin evladı ışıkta geldi arkadan çarptı. Esnaf bile beni haklı buldu. Tutanağa aniden durdu yazdı köpek. Ben de arkadan vuran suçludur nasılolsa dedim, üstelemedim. Ama exper %50 vermiş bana. Aynı sene 600 olan kaskom 2500e çıktı. Ankara da emlakçılık yapıyor sırtlan herif parasınun hayrını göremesin
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti mustklc » 05 Oca 2013, 13:41

benzer bir kaza, geçen sene babamın başına geldi 2 kez.
Birinde apartman garajından geri geri çıkan herif sagdan vurdu. Suçlu babam çıktı, yol vermedi diye.
İkincisinde geri geri bir taksi vurdu gene. Sigortası yok, üstelik korsan taksiymiş bir de. Adam hiç oldu, polis birşey yapmadı, masraf babama kaldı.
Burdan çıkan sonuç, kızdıgınız adama geri geri vurun, %100 haklısınız
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti hakangemini » 05 Oca 2013, 18:56

20 yaşındaki bir aracın (örn. Lada Samara) kasko bedeli eğer 10 yıldan fazladır yapılmaya devam edilmişse ve hasarsızlık indirimi de var ise 500-600TL arasıdır. Hasarszılık indirimi yok ise %30-40 eklenirse 800-900TL.
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Ömer Fatin » 05 Oca 2013, 21:22

Öncelikle geçmiş olsun.

Aradaki mesafe dolayısı ile muhtemelen kusur sizde görünecektir ancak, karşı tarafın olay yerini tutanak tutmadan terketmesi de onu kusurlu duruma düşürecektir.

Sonucu merakla bekliyorum. Tekrardan geçmiş olsun.
1994 Skoda Favorit 1.3 GLX
1998 Skoda Felicia 1.6 GLX
1998 Skoda Felicia 1.3 GLX Combi
2001 Skoda Felicia 1.3 GLXi Combi
Benzin/LPG Tüketimi
Kullanıcı avatarı
Ömer Fatin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer Fatin
Nereden: Bolu
Arabanız: 2001 Felicia GLXi Combi

İleti MadloveR » 07 Oca 2013, 09:21

Konuyla ilgilenen cevap yazan bütün arkadaşlara teşekkür ederim.eksper raporuna göre geri manevra kurallarına uymamaktan dolayı %80 karşı taraf suçlu bulunmuş. 300 TL lik bir masrafı var arabanın. 60 TL gibi bir para ödeyeceğim.
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hetepe » 07 Oca 2013, 10:52

Geçmiş olsun,
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
/06fabiaHTP/
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,2

İleti MadloveR » 07 Oca 2013, 11:23

hetepe yazdı:Geçmiş olsun,

Sağol abi ucuz kurtulduk gene 10 cm daha gelseydi sepet camdan içeri girmişti. O geri gelmeden 20 saniye öncede iki adam geçmişti benim arabanın önünden onların da verilmiş sadakaları varmış az daha geç kalsalar arada ezilmişlerdi.
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Sonraki

Mevzuat - Prosedür

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir