LPG Sızdırmazlık Raporu + Fenni Muayene

Alım - Satım, Kasko, Sigorta, Trafik Cezaları, Kanunlar, Ehliyet vs. gibi konulara bu bölümde cavaplar arayabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

LPG Sızdırmazlık Raporu + Fenni Muayene

İleti felicia042 » 17 Şub 2012, 23:23

Bu aralar bir söylentidir gidiyor sadece benim yaşadığım Konya iline ait birşey mi acaba? Fenni Muayenede Sızdırmazlık Raporu gerekmiyormuş artık. Bir arkadaşım rapor almadan muayenden geçmiş, hiç bir belge istememişler..

Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ayhan
Nereden: Konya
Arabanız: VW POLO 1.0

İleti PİCK-UP » 17 Şub 2012, 23:29

geçen aynı olayı bende duydum. lpg sızdırmazlıgı kaldırmışlar dediler...
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti PİCK-UP » 17 Şub 2012, 23:31

Arkadaşlar merhaba;

Bizzat kendi yaşadığım tecrübeye göre bilgilerimi paylaşıyorum.

Önceden muayeneye gitmeden önceki makina mühendisleri odasının vermiş olduğu sızdırmazlık raporuna gerek kalmadı. 1 Ocak itibari ile lpgli araçlarda sızdırma var ise muayene istasyonunda kusur olarak çıkacak direk yaptırıp gelebileceksiniz. 25 tl cebinize kalacak.

Eğer lpg sıfır takıldı ise o zaman makina mühendisleri odasından rapor alıyorsunuz. Bu sevindirici diğer madde ise 136 olan muayene ücreti 148 tl gecikme zammı 6 tl den 7.5 tl ye çıkmış.

Ruhsata işli lpg direk muayeneye!

Bilginize...

alıntıdır.
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti forman37 » 18 Şub 2012, 00:53

bu olay super olmus gerekten sevındım bende kafama takıyodum bı ton muhabbet yapıcklar randevu bılmem ne :)
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti akilliadam » 18 Şub 2012, 18:26

arkadaşlar evet iyi olmuş ama bu durum biraz tehlikeli bir durum değilmi
akilliadam
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet k.yılmaz
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: octavia amb 1.6

İleti bekocan » 18 Şub 2012, 21:10

evet kakltı lpg muayenesi bunu sadece arac muayene yerlerinde yapıyorlar artık
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: bektaş öztürk
Nereden: Ankara
Arabanız: 93 favorit

İleti hkn » 19 Şub 2012, 05:54

akilliadam yazdı:arkadaşlar evet iyi olmuş ama bu durum biraz tehlikeli bir durum değilmi

Bence tehlikeli bir durum değil. geçen ocak sonunda muayenem bittiği için tüvtürk e yolum düştü. lpg sızdırmazlık gerekmediğini duymuştum. ama yinede ne olur ne olmaz istasyondaki kılın birinin kıllığı tutar ben yinede alıp öyle gideyim diye sızdırmazlığı aldım. oradaki mühendis elindeki aletle depoya ve kaputun altındaki parçalara baktı. sorun yok diye 25 tl yi alıp gönderdi. zaten eskisi gibi yeşil kart falanda vermiyorlar artık.

neyse tüvtürk e gittim. adamlar tmmob yerindekinden daha çok yeri incelediler. tampon altındaki gaz tabancasının takıldığı yer ve alttaki hortumlar dahil her ulaşabilecekleri her lpg parçasını kontrol ettiler. yani tmmob dan daha detaylı incelediler. bu yüzden bir tehlike arz etmeyeceğini düşünüyorum.

sızdırmazlık raporunun kaldırılmasındaki bir diğer hayır ise tmmob bürosu ile tüvtürk arasındaki mekik dokuma işi bitti. karabük te ikisi birbirine çok yakın. ama bir konyalı olarak geçen yaz babamın reno 9 u muayeneye götürdüm. konyalılar bilir. tmmob neresi tüvtürk neresi.. alışmışız zaten hidrolik direksiyona. zorla döndürüyorum renoyu. şimdi şehir merkezine girmeden giderim adana yoluna halleder çıkarım.

sözün özü artık sızdırmazlık gerekmiyor...
2006 fabia ambiente sedan lepegeli
Kullanıcı avatarı
hkn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hakan
Nereden: Karabük
Arabanız: 2006 fabia ambiente sedan

İleti phenomx3 » 19 Şub 2012, 12:27

Evet arkadaşlar sızdırmazlık raporu istenmeyecek artık. Ben gazetede okumuştum, veryansın ediyordu haberde. İşte Trafikte şu kadar LPG'li araç var da bu çok tehlikeli bişey falan. İşin aslını geçen hafta öğrendim; Arkadaşım muayeneye gidecekti rapor konusunu merak ediyordu, kalktı diye okudum ama sen yine de sor dedim. Muayeneye gitmiş; sızdırmazlık kontrolüne bakıyoruz eğer bir sıkıntı varsa git yaptır gel diyoruz demişler.Zaten uygulama böyle idi. Tek fark Makine mühendisleri odasına 25 tl vermeden git gel zahmetine katlanmadan muayenemizi yaptıracağız o kadar. Ben 2009 ve 2011 temmuzunda 2 kez muayaneden geçtim ikisinde de sızdırmazlık raporunu alıp muayeneye gittim ve orada tekrar kontrol ettiler, senin raporun var bakmayalım demediler. Uygulama böyleyken MMO'na gitmenin bi anlamı yoktu zaten çok çok iyi oldu. Bir tehlike de söz konusu değil gaz kaçağınız varsa muayeneden geçemezsiniz Diğer sıkıntılarda olduğu gibi gider yaptırır gelir ve muayeneden geçersiniz.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti fmaka » 19 Şub 2012, 17:30

ben geçen cuma konyada sızdırmazlık için gittim.sızdırmazlığı yaptım yeşil lpg ruhsatını yenilediler.tüvden önce gittim çümkü haftaya da tüv var.kusurlu olarak geçtiğini benim sızdırmazlık için mmo gitmemin tüvde işimi kolaylaştıracağını söylediler.
25 tl gitti.
haftaya tüv var.
fmaka
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: octavia elegance tdi&dsg

İleti cobweb » 13 Ağu 2012, 15:53

MErhaba arkadaşlar,

Malum arabaya LPG taktırdım bundan sonraki süreçte de ruhsata işletme işi var. Bu gaz sızdırmazlık raporu ve EK-1 belgesi işlerinde değişiklik oldu mu? Son zamanlarda aracını muayane yaptıran arkadaşlarımız durum nedir bilgi verirseniz sevinirim..

Bu ezanlar-ki şehâdetleri dinin temeli
Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli..
.

Kullanıcı avatarı
cobweb
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Levent
Nereden: Bolu
Arabanız: Felicia 1.6glxi

İleti ozantavsan » 14 Ağu 2012, 09:12

Pazartesi sabahı fenni muayeneye girdim.Sızdırmazlık raporu istemediler.Gaz kaçak testini ,tüp tarih kontrolünü kendileri yaptılar.Muayeneden sorunsuz geçtim.

Belgeyi alınca en başta Hafif Kusur Bölümünde şu yazıyordu.

LPG sızdırmazlık raporu yok. Hafif Kusur. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu dedim.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti hetepe » 14 Ağu 2012, 10:28

TÜv türk de yavaş yavaş ayara geldi artık...cam filmi de kusur olmaktan çıktı...neden? derseniz, muayene periyodlarını sıklaştıracaklar, 2 senede bir verdiğiniz 150 liraya her sene, ya da daha sık bir periyodda vereceksiniz.Ve sözde kontrollü, bakımlı aracınız olacak...aslında muayene şirketi zengin olacak...tüm numara bu işte...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
/06fabiaHTP/
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,2

İleti cobweb » 14 Ağu 2012, 10:28

Kusur anlayışı tüvtürkte çok farklı anlaşılan :D

Birde tankın tarihi örnek veriyorum 07/2012 şeklinde ise sızdırmazlık raporu istemiyorlarmış, 07/12 şeklinde ise istiyorlarmış bu da çok saçma :D

Peki EK-1 belgesi kalktı mı?

.

Kullanıcı avatarı
cobweb
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kispest » 15 Ağu 2012, 02:14

cobweb yazdı:Kusur anlayışı tüvtürkte çok farklı anlaşılan :D

Birde tankın tarihi örnek veriyorum 07/2012 şeklinde ise sızdırmazlık raporu istemiyorlarmış, 07/12 şeklinde ise istiyorlarmış bu da çok saçma :D

Peki EK-1 belgesi kalktı mı?

Nisan ya da Mayıs ayında taktırmış biri olarak söyleyeyim, araca ilk LPG'yi taktırıp muayeneye götürdüğünüzde Sızdırmazlık Raporu'nu istiyorlar. Keza Ek-1 belgesini de istiyorlar. Verdiğiniz 07/2012 ve 07/12 şeklindeki örnekler hakkında bir bilgim yok ama yeni taktırdığınız LPG kitinin markası Atiker'se Sızdırmazlık Raporu istemiyorlar demişlerdi bana. Benim tüp Atiker olmadığı için bununla ilgili de bir şey diyemiyorum.
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti mumtazsar » 15 Ağu 2012, 08:02

kardeş bende konyada ocak ayında yaptırdım muayeneyi.sızdırmazlık raporu ilk gittiğinde istenmiyor.fakat gazla ilgili kaçak gibi ağır kusurlu olarak geri gönderdiklerinde yaptırıp raporu alman şart.gazla ilgili sıkıntı yoksa ilk gittiğinde raporsuz geçiyon.diğer türlü kesinlikle yapmıyorlar.ben kavga ettim ve istanbul bayisini aradım.uyarı gönderdiler.
mumtazsar
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mümtaz şar
Arabanız: skoda favorit

İleti cobweb » 15 Ağu 2012, 08:38

Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim. Benim kit atiker.Bakalım bir telefon ile görüşüp ne isteyip istemedikerini sormak gerekir. Ona göre raporu alırım.
Bu Ek-1 şayet kalkmadıysa kendimiz bilgisayarda doldurabilirmiyiz, matbu bi örneğini sigortacıdan mı temin ediyoruz?

.

Kullanıcı avatarı
cobweb
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti cobweb » 26 Eyl 2012, 14:01

Merhaba arkadaşlar,

Geçen hafta muayene işlerini bitirdim.Araç LPG için ilk kez muayeneye gircekse sızdırmazlık raporu istediler(Tüvtürkte ayrıca kendileri kontrol ediyorlar), ek 1 de istediler(benim ek 1 belgesini sigortacı halletti). LPG yi ruhsata işletme için harcadığım para;

149 muayene, 25 sızdırmazlık,58 ruhsat yenileme

Muayeneye girecek arkadaşların bilgisi olsun istedim..

.

Kullanıcı avatarı
cobweb
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti rebirth » 04 Nis 2013, 10:05

slmlar ilk aracım ve ilk defa vizeye sokacağım arabayı tüvden randevu aldım internetten.sormak istediğim şu gerçi biraz okudum eski post'ları ama tam anlamadım araç lpg'li lpg ruhsata işli

makina mühendisleri odasından alınmış lpg ruhsatı var yeşil geçerlilik süresi bitti.yine egsoz emisyon ruhsatı var kırmızı oda bitik.

vizeye gidince tüvtürk egsoz emisyon olayını yapıyormuş.

gitmeden önce bu yeşil olan lpg ruhsatını yenilemelimiyim. tam anlamadım ama yenilemeden gitsemde sıkıntı yokmuş egsoz emisyona girer sıkıntı yoksa geçermiş.ama bide hafif kusurlu diye geçer diyenler var yenilemezsen

yada onu her türlü tmmob makina mühendisleri odası lpg cng ruhsatını her türlü yenilemek gerekiyormu?

saygılar
rebirth
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İzmir
Arabanız: felicia

Mevzuat - Prosedür

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir