SATIN ALINAN ARAÇTAKİ HGS CEZASI

Alım - Satım, Kasko, Sigorta, Trafik Cezaları, Kanunlar, Ehliyet vs. gibi konulara bu bölümde cavaplar arayabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

SATIN ALINAN ARAÇTAKİ HGS CEZASI

İleti exe » 23 Mar 2015, 11:17

Öncelikle merhaba hayırlı sabahlar herkese, daha önce bu konu hakkında konu açıldı mı veya böyle bir konunun bahsi geçmedi acil bilgi almam gerektiği için acele yazdım buraya hata ve kusurlarım için özür dilerim.

Yaklaşık 1.5, 2 ay kadar önce skoda favorit aldım arabanın cezası falan var mı diye sorgulamadım noterde satış yapılırken zaten görevli kişiler bilgilendiriyor istemese de ama hgs cezaları hakkında bir bilgilendirme olmadığını söylediler ben o zaman görevli bilgilendirmeyince işgüzarlık edip sorgulatmadım cezası var mı diye. 5.5 bin tl'ye aldım aracı.

Geçen gün kurtköy tabelasını kaçırdım sabiha gökçenin oraları dolaştım en son otobana girdim mecbüren uzun mesela viaporta gidecektim bi şekilde gittim. arabayı alırken hgs etiketi vardı bende daha sonra değiştirmedim borcu var mı diye bakiye var mı sorgulamadım bile geçerken 1.40 aldı otoban kredi az uyarısı verdi, avm ye geldim ama benim hep kafamdaydı bu sorun ceza alır mı ne kadar gelir falan diye düşünmeye başladım. bugün geldim plaka ile sorgulattım şuan mevcut etiket üzerinde borç yok kullanılabilir bakiye çok az. asıl mesela aracın eski sahipleri 2013 yılın istanbul-ankara yolunda 26 defa kaçak geçiş yapmış 4.125 tl borc peşin ödersek 3 bi küsüre geliyor. bu borç plaka üzerine kayıtlı olduğu için için içimi yiyor benim bundan ben mi sorumluyum yoksa hgs'nin kayıtlı olduğu kişi mi? borç 2013 yılında yapılmış ben aracı 2015 şubatta aldım. babamın arkadaşı trafik müşaviri var ona sorduk bundan siz sorumlu değilsiniz dedi.

Ayrıca ben bu konudan son derece rahatsızım bu araba bizim üzerimize ileride bi sıkıntı olduğunda ruhsat sahibi ben olduğum için ben sorumlu olabilirim cezadan ben bu yükten kurtulmak istiyorum. bu cezanın ödenmesi için eski araç sahibi ile mi irtibata geçeceğim yoksa dava mı acayım bana ait olmadığı için ne gibi bir belge almam lazım bu borçla yükümlü olmadığıma ve olmayacağıma dair yani ileride sattığımda alan kişi de bunlarla uğraşmasın arkamdan sövmesin bana.

not: noterde gözüküyor mu bu hgs cezaları? buna hiç uyanamadım ben.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

exe
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Kocaeli
Arabanız: Skoda Favorit glx

İleti hetepe » 23 Mar 2015, 13:00

Noterde muayene, mtv ve trafik cezaları sorgulanıyor, benim geçen hafta sattığım arabada 33 lira HGS kaçak geçiş cezası vardı, o çıkmadı ve satışa da engel değil.
Bilemiyorum nasıl ödeyeceğimi? PTT ye sordum, bir araba laf ettiler, dinlerken yoruldum, bıraktım öylece.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
/06fabiaHTP/
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,2

İleti exe » 23 Mar 2015, 14:26

hetepe yazdı:Noterde muayene, mtv ve trafik cezaları sorgulanıyor, benim geçen hafta sattığım arabada 33 lira HGS kaçak geçiş cezası vardı, o çıkmadı ve satışa da engel değil.
Bilemiyorum nasıl ödeyeceğimi? PTT ye sordum, bir araba laf ettiler, dinlerken yoruldum, bıraktım öylece.

çok ciddi sorun çıkarabilir ileride bu 33 lira bi yolunu bul öde bence. ben hgs yi sorguladım 15 tl kaçak geçiş ücreti var bu bir hafta içerisinde ödenirse 15 tl olarak alınıyor ama ödenmezse 165 oluyor peşin ödersen 127 oluyor
exe
CLASSIC
CLASSIC

İleti erginbkr » 23 Mar 2015, 22:35

cezalı geçiş tarihinde araç kimin üzerine ise borç ona aittir...size dokunan hiçbirşey olmaz, müsterih olun...yeni bir hgs alın... ayrıntılı bilgi için araç satış kağıdınızı tarayıcıdan geçirirerek durumu anlatan bir yazıyı hgs@ptt.gov.tr adresine gönderin, size resmi bilgi verilecektir...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti exe » 24 Mar 2015, 09:56

erginbkr yazdı:cezalı geçiş tarihinde araç kimin üzerine ise borç ona aittir...size dokunan hiçbirşey olmaz, müsterih olun...yeni bir hgs alın... ayrıntılı bilgi için araç satış kağıdınızı tarayıcıdan geçirirerek durumu anlatan bir yazıyı hgs@ptt.gov.tr" rel="nofollow adresine gönderin, size resmi bilgi verilecektir...

teşekkür ederim herkes sizin dediğiniz yolu gösterdi, ama kime sorduysam borç seni ilgilendirmediği için sana bir tebligat veya benzeri uyarılar gelmediği sürece bir işlem yapma zamanını boşa harcama dediler bende kafaya takmıyorum artık.

Bu olay sonrası tüm çevreme sorgulatmasını istedim çoğunun borcu çıktı bundan seneler sonra adam yıllar önce sattığı arabanın cezasını nasıl bulacak nasıl ödeyecek sadece bakiye azaldığında bilgilendirme yapıyor hgs. ayrıca telefon numarasını değiştirdiğinde kişi hgs sana ulaşamıyor bireysel bir mücadelede bulunmazsan o borçtan haberin falan olmuyor. bu çok yanlış bir şey, misal benim eski araç sahibi 2013 yılında bil halt işlemiş o cezaları yemiş varsayalım adam telefon numarasını değiştirdi ve güncel bilgi alamıyor hgs den ve satış yaptıktan sonra akıllı davranıp etiketi sökmedi o hgs hesabını kapatmadı yıllar sonra pat diye ceza gelecek veya haciz.

bu hgs kadar kötü kullanılan başka bir şey var mı acaba? gişe bozuk mecbur geçmek zorundayız ama bize ceza geliyor böyle işin....
exe
CLASSIC
CLASSIC

Mevzuat - Prosedür

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir