Tapu masrafı ne kadar tutar? nasıl hesaplanır?

Alım - Satım, Kasko, Sigorta, Trafik Cezaları, Kanunlar, Ehliyet vs. gibi konulara bu bölümde cavaplar arayabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Tapu masrafı ne kadar tutar? nasıl hesaplanır?

İleti Osmanlı » 30 May 2011, 20:10

Arkadaşlar bugün uzun zamandır üzerinde durduğum ev için pazarlık masasına oturdum.
107.000 TL ye anlaşma sağladık.
Emlakçı ve İnşaat şirketi 1500 TL civarında tuttuğunu söyledi ama ben daha yüksek bedeller duymuştum.

Adana merkezde bürüt 165 metrekare evin tapu masrafları ne kadar tutar.

Tapu masrafları neye göre değişir.
Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan bilgi rica ediyorum.
vesselam

Kullanıcı avatarı
Osmanlı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: 25/06/1984 Niğde
Nereden: Adana
Arabanız: Octavia II 1.6 SW

İleti tivoli » 30 May 2011, 20:29

tapu harcı, evinizin belediyede ödediğiniz emlak vergisine tekabül eden bedelinin 5/1000 oranı kadar olması lazım.. yani 107 bin liralık bir evin tapu harc bedeli 535TL civarıdır hatta büyük bir ihtimalle sizin satın aldığınız evin bedeli belediyede daha düşük miktarda olabilir
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti semih10 » 30 May 2011, 20:30

Öncelikle hayırlı uğurlu olsun Allah utandırmasın.. iyi olacak hastanın ayağına doktor gelirmiş misali ben emlakçıyım.. Size tavsiyem öncelikle tapu dairesinde tapu işlemlerini bizzat takip etmeniz. Nasıl olacak diye soracak olursanız sadece yapılan harcamaların makbuzlarını tapu işlemini takip eden(muhtemelen emlakçı veya inşaat şirketinin bir elemanı olacaktır. Takipçiyle çalışıyorlarsa takipçiden) işlemler için tapu müdürlüğünce kesilen makbuzları isteyin. Eğer derlerseki tapuya veriyoruz bankaya harçlar yattıktan sonra tapuya makbuzlar teslim edilmeden fotokopilerini isteyin. Tapu harçları ise aldığının daire hangi belediye hudutları içerisindeyse emlak servisinin belirleyeceği (buda zaten sistemlerinde kayıtlıdır) rayiç bedeli üzerinden hesaplanır. Hesap ise çok basit dairenin rayiç bedelinin 1000/3'ü üzerinde masraflar belirlenir. Bu işlerde örtbas edilen çok paralar döner. Herşeyi emlakçıya veya takipçilere bırakmayın işlemleri yapsınlar önemli değil sadece nereye ne gideceğini bilin yeter.. Sorunuz olursa memnuniyetle cevaplarım. Tekrardan haıyrlı uğurlu olsun.. Bu arada eğer takipçiye havale ederlerse işlemi takipçiler 100 TL ye işlemi alırlar. Hemende biter işlemleriniz.
Yani kısaca Takipçi 100 tl+ döner sermaye 145 TL+rayiç bedelinin 1000/3'ü
Konuşsam tesiri yok,sussam gönül razı değil...
Kullanıcı avatarı
semih10
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: semih turhal
Nereden: Balıkesir
Arabanız: Fiat Linea 1.3 Multijet Active

İleti isozfer » 31 May 2011, 07:30

Öncelikle hayırlı olsun.

tabu masrafı resmi kayıtlara göre ev için ödemiş olduğunuz bedelin binde 33'üdür. Normalde bunun binde 16,5'u alıcıya, binde 16,5'u da satıcıya aittir ama piyasa böyle yürümez genelde alıcıya yüklerler. Evi cebinizdeki parayla nakit alıyorsanız muhtemelen belediyenin rayiç bedeli üzerinden tabu masrafı ödersiniz. Fakat evin rayiç bedelinin üzerinde kredi çekip öderseniz çektiğiniz kredi üzerinden tabu masrafı ödersiniz. Eğer kredi çekiyorsanız ileride maliye ile başınız belaya girmemesi için çektiğiniz kredi üzerinden bedel gösterin daha düşük göstermeyin. Devlet bu işin üzerine düşmeye başladı ev satışları arttıkça, yoksa aradaki tabu harcı masrafını gecikmeyle birlikte alırlar daha sonra. Bilginiz olsun.
isozfer
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: İsmail BIÇAKCIOĞLU
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia II 1.2 Classic

Mevzuat - Prosedür

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir