Trafik cezalarını ödemeyin

Alım - Satım, Kasko, Sigorta, Trafik Cezaları, Kanunlar, Ehliyet vs. gibi konulara bu bölümde cavaplar arayabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Trafik cezalarını ödemeyin

İleti hetepe » 13 Nis 2010, 08:36

Çeşitli illerde trafik polisleri ve fahri trafik müfettişleri tarafından plakaya kesilen ancak ödenek yokluğu dolayısıyla sürücülere gönderilemeyen trafik cezaları, postalanmaya başlandı. Aralarında yıllar öncesinde kalma cezaların da bulunduğu tutanaklar, yasal süre olan 7 gün içinde tebliği edilmediği için itiraz hakkı bulunuyor.

Ödeneğin bulunması sonrası Trafik Denetleme Şube Müdürlükleri cezaları araç sahiplerinin adreslerine göndermeye başladı. Ceza tutanaklarının büyük bölümü, kırmızı ışık ihlali, hatalı solama, emniyet şeridi ihlali ve hatalı park nedeniyle plakaya kesildi.


HEMEN ÖDEMEYİN: MAHKEME KARARI VAR
Ancak, Trafik Para Cezalarının tahsil ve takibi ile ilgili yönetmelik, tebligat işlerine 7 gün içinde başlanmasını öngörüyor. Bu süre geçtikten sonra adrese gelen ceza tutanakları için mahkemeye itiraz halinde iptal imkanı bulunuyor.

İstanbul Şişli 2. Sulh Ceza Mahkemesi, kendisine 7 günden sonra trafik ceza tebligatı yapılan bir sürücünün cezalarını itiraz üzerine kaldırmıştı. Hakim Rukiye Şahin?in verdiği kesinleşen kararda, aracının plakasına, yokluğunda 4 adet ceza kesilen sürücü Mustafa Yücel?in itirazı kabul edilerek şöyle denildi:

??Tanzim edilen trafik suç tutanağı ile ilgiliye tebliğ edildiği tarih arasında geçen süre nazara alınarak, Trafik Para Cezalarının tahsiline ve takibine uygulanacak Esas ve Usuller ile Kullanılacak Belgeler hakkındaki yönetmeliğin 10 A ve B maddeleri gereğince, 7 günlük süreye aykırı davranıldığı ve ilgilinin savunma hakkının kısıtlandığı, ayrıca trafik ceza tutanağının sürücünün yokluğunda tescil plakasına düzenlenmiş olduğu anlaşılmış ve trafik ceza tutanaklarının iptaline, evrak üzerinden yapılan incelemede kesin olarak karar verildi??


İŞTE O MADDE
Yedi günlük süre sınır getiren yönetmeliğin ilgili maddesi şöyle:

??Madde 10 - (Değişik madde: 22/04/2003 - 25087 s. R.G/Yön) Karayolları Trafik Kanununun 116. maddesi hükümleri gereğince, görevlilerce yetki sınırları içerisinde tescil plakasına göre düzenlenen tutanaklar;

a) Aracın kayıtlı olduğu kuruluştan arşiv kayıtlarına göre araç sahibi veya işleteni tespit edilerek (birden fazla ise ilk sıradaki) tutanağın boş kalan yerleri doldurularak ilgiliye 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümleri uyarınca tebliğ edilir ve tutanağın bir nüshası takip ve tahsil için ilgili mal sandığına gönderilir. Tebligat işlemine yedi iş günü içinde başlanır. Yapılan tebligatta bu şekilde uygulanan cezalar için, tebliğ tarihinden itibaren yedi gün içinde yetkili mahkemeye itiraz edebilecekleri belirtilir. İtiraz, ödemeyi ve ödeme ile ilgili süreyi durdurur. Ancak itiraz üzerine verilen kararlar kesindir.

b) Tescil plakasına göre tutanak düzenlenen araçlar, tutanağın düzenlendiği yerin dışında başka bir tescil kuruluşuna kayıtlı olup bilgisayar sorgulamasında adresi tespit edilemiyorsa adres tespiti için tutanağın iki nüshası ilgili tescil kuruluşuna yedi iş günü içerisinde gönderilir. Tescil kaydına göre araç sahibi veya işleteninin adresleri arşiv kayıtlarından tespit edilir ve 7201 Sayılı Tebligat Kanunu hükümleri uyarınca 7 iş günü içerisinde tebliğ işlemlerine başlanarak tebligat yapılır, tutanağın bir sureti de takip ve tahsili için ilgili mal sandığına gönderilir.??
-mynetten alıntı-
 
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
/06fabiaHTP/
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS
 
İleti: 4480
Kayıt: 24 Arl 2007, 15:26
Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia1 HTP

İleti hiko » 13 Nis 2010, 09:13

teşkkür edrim...
ben geçmiş tarihte satışını yaptığım bir araç için temiz kağıdını almış olmama rağmen 4 ay önce kesilmiş olan bir kırmızı ışık cezasını ödemek zorunda kaldım..

ceza tarih olarak satıştan önceki bir tarih ancak cezadan sonraki 1-2 ay sonra temiz kağıdını almama rağmen sonradan cezalar çıkabilirmiş ..diye ben cezayı ödemişitm.. temiz kağıdım var diye güvenmeyinnn
hiko
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 47
Kayıt: 26 Mar 2010, 15:41
Ad Soyad: Hikmet Demirtaş
Nereden: Ankara
Arabanız: 1.4 16 V 85 BG ROMMSTER

İleti onurhan2006 » 13 Nis 2010, 11:11

hiko yazdı:teşkkür edrim...
ben geçmiş tarihte satışını yaptığım bir araç için temiz kağıdını almış olmama rağmen 4 ay önce kesilmiş olan bir kırmızı ışık cezasını ödemek zorunda kaldım..

ceza tarih olarak satıştan önceki bir tarih ancak cezadan sonraki 1-2 ay sonra temiz kağıdını almama rağmen sonradan cezalar çıkabilirmiş ..diye ben cezayı ödemişitm.. temiz kağıdım var diye güvenmeyinnn


ne kadar enteresan bir memlekette yaşıyoruz değilmi arkadaşlar?
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 405
Kayıt: 11 Tem 2008, 17:11
Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti felisyacı » 13 Nis 2010, 11:18

1 ay önce satın aldığım bir araca böyle bir ceza cıkacak olursa, yani satıştan önce kesilmiş ceza gelirse bunu kim ödeyecek. herhalde benim ödemem gerekir. bu durumda ne yapılır.
Kullanıcı avatarı
felisyacı
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 214
Kayıt: 17 Mar 2010, 16:49
Nereden: Ankara
Arabanız: COMBİ GLX

İleti Aykan DURAN » 13 Nis 2010, 12:11

Satış Sözleşmesini Okursan Yazıyor zaten orda. Aracın Şu Saatten önceki tüm borç ve cezaları satıcıya, şu saatten sonra alıcıya aittir diye. Satış Sözleşmenle birlikte İtiraz edebilirsin.
Aykan DURAN
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 8
Kayıt: 06 Kas 2007, 02:11

İleti maozkan64 » 13 Nis 2010, 14:44

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
Octavia Collection 2004
Kullanıcı avatarı
maozkan64
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 42
Kayıt: 19 Tem 2008, 17:39
Ad Soyad: Mehmet Alaeddin ÖZKAN
Nereden: Kayseri
Arabanız: Octavia Collection 2004

İleti cineration » 29 Nis 2010, 14:13

önce cezayı ödeyip sonra itiraz etmek için mahkemeye gidiyorsun
eğer mahkeme leyhine sonuçlanırsa vergi dairesinden para iadesi alabiliyorsun
Bu arada ödeme yaptığın yerin ceza tutanağının ödendiğine dair işlemi vergi dairesinin sistemine girmesi gerekiyor.
Benim bir yıl önce internet vergi dairesinden kredi kartı ile yaptığım ödemeyi vergi dairesinin sisteminde halen göremiyorlar.
Vergi daireleri trafik ceza tutanakları ile ilgili işlemleri sistemlere giriş yapmakta çok gecikiyor.
bilginize
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 489
Kayıt: 25 Nis 2009, 17:47
Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti ozerakin » 29 Nis 2010, 15:10

arkadaşlar plakam 67 ist de ceza yedim vergi dairesine gittim hala görünmüyo bu ne biçim iştir arkadaş yediğimiz cezayı da ödeyemiyoruz arkadaş
Kullanıcı avatarı
ozerakin
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 93
Kayıt: 24 Nis 2010, 20:43
Nereden: Sinop
Arabanız: roomster


Mevzuat - ProsedürKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir