Trafik Polisi DUR İhtarına Uymam

Alım - Satım, Kasko, Sigorta, Trafik Cezaları, Kanunlar, Ehliyet vs. gibi konulara bu bölümde cavaplar arayabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Trafik Polisi DUR İhtarına Uymam

İleti tuzsuz » 31 Oca 2013, 09:23

ceza gelmesine gelir de. varsayın ki sizin aracınıza benzer bir araç tanımıyla uyuşturu, terör vs. gibi nedenlerden dolayı polise ihbar gelmiş olsa, siz ehliyetiniz olmadığı için dur ihtarına uymasanız ve polis silahını çekse o zaman ne olacak? heyecanı anlarım ama bu yaptığınızı bizim ülkede makul ve masum göstereni anlamam.

Kullanıcı avatarı
tuzsuz
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia special 1,4 101 HP

İleti Bluedays » 31 Oca 2013, 10:19

Bu memlekette bunu yapmak, gerçekten yürek işi.
Kutlarım seni.
Çeker vururlar adamı durmadın diye....
Örnekleri mevcut...
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti hetepe » 31 Oca 2013, 11:29

Bluedays yazdı:.................
Çeker vururlar adamı durmadın diye....
Örnekleri mevcut...

kesinlikle...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
/06fabiaHTP/
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,2

İleti KMLGNS » 31 Oca 2013, 11:46

açılan herbaşlığın belli bi azar kitlesi var...

aha konu açılmış hadi fırça kayalım modundaki arkadaşlara sesleniyorum kurtulun şu tavrınızdan...

genç kardeşim heveslisin kim olsa sürmek ister ama riske atma kendini ve aileni...

allah korusun yollarda bi araba geçsede kendimi yolun ortasına atsam modunda dolanan bir dünya yaya var ve bunun gibi kaza bela olabilme ihtimalleri allah korusun yaramalı veya ölümlü bir kazya karışan hem senin hem babanın hayatı ve tüm mal varlığı gider. heleki vampir avukatlardan birine denk gelirsen...

ayrıca kurşunun arabalardan daha hızlı gittiğinide hatırlatmak isterim. olan olmuş sıkma canını ama bence ehliyeti alanakadar trafikten uzak dur derim bir ağbi olarak...
Go To Power ?
Kullanıcı avatarı
KMLGNS
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kamil GÜNEŞ
Nereden: Antalya
Arabanız: Fabia 1.2 TSİ & Superb 1.6 TDİ

İleti kispest » 31 Oca 2013, 12:24

KMLGNS yazdı:açılan herbaşlığın belli bi azar kitlesi var...

aha konu açılmış hadi fırça kayalım modundaki arkadaşlara sesleniyorum kurtulun şu tavrınızdan...

genç kardeşim heveslisin kim olsa sürmek ister ama riske atma kendini ve aileni...

allah korusun yollarda bi araba geçsede kendimi yolun ortasına atsam modunda dolanan bir dünya yaya var ve bunun gibi kaza bela olabilme ihtimalleri allah korusun yaramalı veya ölümlü bir kazya karışan hem senin hem babanın hayatı ve tüm mal varlığı gider. heleki vampir avukatlardan birine denk gelirsen...

ayrıca kurşunun arabalardan daha hızlı gittiğinide hatırlatmak isterim. olan olmuş sıkma canını ama bence ehliyeti alanakadar trafikten uzak dur derim bir ağbi olarak...

Kamil kardeşim, bırak hadiselere isteyen istediği şekilde yaklaşsın. Burada kimse senin düşündüğün gibi "Bir başlık açılsa da saldırsak" motivasyonuyla bakmıyor konulara. Tepki gösterilmesi gereken bir şey var ki tepki gösteriyoruz.

Çok güzel, yapıcı bir tavırla yaklaşıyorsun, genç kardeşimize güzel güzel nasihatlerde bulunuyorsun, eyvallah. İyi de bu çocuk kalkıp "Acaba bana bu şekilde yaklaşan Kamil abi başka neler yazmış" diye merak etse, senin aracınla 180 bastığını gururla anlattığını görse ne düşünür? Senin bu yapıcı tavrını ciddiye alır mı?

Çocuğun ehliyet alma yaşı gelmemiş, üstüne üstlük bir de 2 senedir araç kullandığını söylüyor. Yaşıtları akülü araba kullanırken bu arkadaş 1 ton çeken, en az saatte 40 km hızla giden bir demir çelik yığınını en ufak bir risk olmadan kontrol edebileceğine ailesi nasıl inanabiliyor, benim aklım almıyor. Ben trafikte her şeye makul sınırlar dahilinde, olabilecek en kötü senaryoyla yaklaşırım. Bu çocuğun riske attığı insanları düşündükçe kusura bakmayın ama sakin kalamıyorum.
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti erginbkr » 31 Oca 2013, 13:11

...senin aracınla 180 bastğını gururla anlattığını...
...yaşıtları akülü araba kullanırken... :D :D :D
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti hetepe » 31 Oca 2013, 14:05

Akülü mü?? :lol: :lol: :lol:
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
/06fabiaHTP/
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,2

İleti parsanoto » 31 Oca 2013, 18:35

kardeşimiz bi cahillik etmiş umarım devam ettirmez.çoğumuz gençliğimizde ehliyetsiz araba kullanmışızdır ama doğru değil elbette.
bu işin hukuksal boyutları çok ağır aslında.Allah korusun yaralanmalı ölümlü bi kazaya karışsan ehliyetsiz kullanan kadar araç sahibi de yargı karşısına çıkıyor ve kurtarma şansın yok gibi birşey.ölüme sebebiyet vermekten hapis durumu oluşur.
parsanoto
CLASSIC
CLASSIC

İleti Ahmet BALKANCI » 31 Oca 2013, 20:07

DELİKANLI KARDEŞİM, ÇOK GÜZEL ARABA KULLANABİLİRSİN FAKAT, BAŞINA BİR ŞEY GELDİĞİNDE HAKLI İKEN HAKSIZ DURUMA DÜŞERSİN. SONRA DEVLETTEN KAÇILMAZ. KAÇ KAÇABİLDİĞİN KADAR. SONUNDA YİNE YAKALANIRSIN. KABAHAT SENDE DEĞİL, ANLIYON DEĞİLMİ HA KARDEŞİM.
Ahmet BALKANCI
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet BALKANCI
Nereden: Edirne
Arabanız: SKODA FELİCİA 2000

İleti fencolic » 31 Oca 2013, 23:49

Ahmet BALKANCI yazdı:DELİKANLI KARDEŞİM, ÇOK GÜZEL ARABA KULLANABİLİRSİN FAKAT, BAŞINA BİR ŞEY GELDİĞİNDE HAKLI İKEN HAKSIZ DURUMA DÜŞERSİN. SONRA DEVLETTEN KAÇILMAZ. KAÇ KAÇABİLDİĞİN KADAR. SONUNDA YİNE YAKALANIRSIN. KABAHAT SENDE DEĞİL, ANLIYON DEĞİLMİ HA KARDEŞİM.

Kabahat sende değil seni sevende:D

biR dERdiM vaR biN dERMaNA dEĞişMeM

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Düzce
Arabanız: Felicia 1.3 GLXi

İleti unknown1 » 31 Oca 2013, 23:53

Ehliyeti aldım koltuğa koydum. Baba araba gitmiyor dedim. Ehliyet arabayı kullanmıyor dedim. Adam kzıdı gül gibi Favoriti sattı daha 2004 te iken.

Ehliyet arabayı sürmüyor. Acil bir durumda ehliyetten çok şöförlük gerekiyor. Ama genede yanlış yanlıştır.

O ehliyet nispete aklın kemale gelmesi için o yaşta veriliyor. Yani çarçabuk gaza gelmeyesin. Korkup hata etmeyesin diye o yaşa kadar bekletiliyor.
Hayır en büyük sorun şu. Allah korusun sen çok iyi şöförsündür ama haklı bitr kaza yaptın cana mal oldun diyleim.
Ehliyetin yoksa hapse girmene değer mi?

Bence biraz daha bekle mağrifetini sonra değerlendir. Ceza ya gelince....

Eğer aracın önüne atlayack kadar durdurmaya çalıştıysa kesin yazmıştır. hatta peşine adam takar. Ama öylesine rutin bir kontrolde üstelemeyip parmak ucuyla durduruduysa arkadan sövmekle yetinir. Ender bir durumdurj ceza yazar. Oda plakaya. Eve gelmezse bir sene içinde ehliyete yazılmadığı için ceza boşa düşer(duyum)
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: unknown
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: unknown

İleti lsevinc » 01 Şub 2013, 01:15

Sanırım Amerikada bizim memleketten daha erken yaşlarda sürücü belgesi alabiliyorsun. ( 16 veya 17 eyaletlere göre değişiyor olmalı ).

Doğal olarak onlardan geri bir memleket olduğumuz için 18 yaşında ehliyet alabiliyoruz. Düşünsenize 16 yaşındaki gençlerin Türkiyede sürücü belgesi aldığını, canım memleketimde 18 yaşındakiler ve hatta daha büyükler araba kullandıklarını zannederken.

Gelelim atılgan genç kardeşimize,

Bence asıl büyük kusur senden önce ailende,

Sana kurallara uyman konusunda gereken eğitim ve sorumluluk verilememiş.
Kullanıcı avatarı
lsevinc
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Levent Sevinç
Arabanız: Skoda YETİ Greenline

İleti paranoia » 01 Şub 2013, 08:43

Peki bu delikanlı yapmış bir hata , annesi de yanında oturduğu halde izin vermiş. Herkes de vermiş nasihat ister alır ister almaz . Yakalanmamış bir şey olmamış bu sefer yırtmış . Ceza meza zaten sallayın gitsin. Buraya kadar her şey güzel.

Peki ehliyeti olduğu halde bu nasihatları yapan abilerinin yaşadığı ve direksiyon salladığı bu ülkenin yollarında neden hala dünyanın en yüksek trafik kazalarında ölüm istatistiğinde birinciyiz ? Hiç bir şekilde onaylamıyorum ama işi de ehliyete bağlamak zaten çare değil. İsterseniz eğitim diyelim de iş kapansın. Hala ölümlü kazalara karışan sürücülerin yaş ortalaması 40 üzerinde ve bunların da büyük çoğunluğu eğitim düzeyi açısından geri kalmış sürücüler. Gençlere doğru ve iyi yönlendirilmiş fırsatlar verilmeli ve desteklenmeli. Hala ilkokul mezunlarına ehliyet verebilelim diye çeşitli taklalar atılan bir ülkenin insanlarıyız sonuçta. Siz ehliyetini alıp daha sonra kontrole giden bir sürücü gördünüz mü hiç ? Peki kaç tane ehliyeti olduğu halde Epilepsi tanısı almış olan sürücü var onu biliyormusunuz ? Samimi bir şekilde ifade edeyim. Bu iş bilimsel bir standart ile mevcut ehliyeti olan sürücüler her şeyi ile yeniden ehliyet almak zorunda kalsalar , en az yarısı o ehliyeti tekrar alamaz. Çocuğun ehliyeti yokmuş , annesi de izin vermiş. Evet büyük hata etmişler ve şanslıymışlar bir daha yapmasınlar . Peki diğerleri ?
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Style 2016

İleti Bluedays » 01 Şub 2013, 09:49

Şimdi merak ettim, buradaki yorum yazanlardan kaç tanesi direksiyona ehliyeti aldıktan sonra ilk kez geçti?

İkinci merak ettiğim, aile konusunda yorum yapanların, kaç tanesinin şu an yetişkin yaşta çocuğu var ve sözünden asla çıkmıyor, verdiği eğitim sayesinde tam anlamıyla, düzgün, kurallı hareket ediyor?
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti lsevinc » 01 Şub 2013, 10:18

Bluedays yazdı:Şimdi merak ettim, buradaki yorum yazanlardan kaç tanesi direksiyona ehliyeti aldıktan sonra ilk kez geçti?

İkinci merak ettiğim, aile konusunda yorum yapanların, kaç tanesinin şu an yetişkin yaşta çocuğu var ve sözünden asla çıkmıyor, verdiği eğitim sayesinde tam anlamıyla, düzgün, kurallı hareket ediyor?

1. Sürücü Belgesi almadan evvel trafik olmayan boş bir alanda babam araba kullanmayı öğretti, kavrama noktası, takip mesafesi her şeyden biraz bahsetti ve sürücülüğün tecrübe ile gelişeceğini söyledi vs.vs.....

ardından sürücü kursunun tüm derslerine katıldım, direksyon derslerini, sürücü kursunun sahibine biraz rica ederek normalden fazla aldım. tabii bu arada yine babam ile birlikte boş arazide eğitimlere devam ettik.. ve bir süre sonra bana tarihi bir cümle ile sorumluluk ve bilinç konusunda ders verdi..' istersen aracın anahtarını benden habersiz, izin almadan alıp arabayı kaçırabilirsin ancak herhangi bir durumda hem kendini hem bizi üzersin, hatta bir insanın canına mal olabilir karar senin' dedi...

2. çocuğunuzu yetiştirirken temelinizde sevgi, mantık ve bilim var ise ve bunu doğru bir metod ile çocuğunuza anlatabilmişseniz çocuğunuzun hata yapma olasılığı çok düşük olacaktır, öte yandan artık o çocuk hata yapsa bile bu hatalar çok büyük olmayacaktır.

tabii bu konu toplumsal bir kültür meselesidir. siz elinizden gelen en iyi şekilde çocuğunuzu yetiştirirsiniz ancak yaşadığınız kültür yozlaşmış bir kültür ise, yani bir diğer anlatımla, eğitime, bilgiye, insana önem vermeyen kabadayılığı, aç gözlülüğü, kurnazlığı öne çıkaran karakter bozucu bir sistem ise başarı şansınız elbette ki daha düşük olacaktır..

Ancak yaşanılan kültürün yozlaşması nedeni ile çocuğunuzu başı boş bıraktığınızda ortaya çıkan sorunlardan dolayı birincil sorumlulunun size ait olduğu yadsınamaz bir gerçektir..

( 2.5 yaşında bir kızım var, ve bu küçük kız bana ve annesine hayatı her gün yeniden öğretiyor. )
Kullanıcı avatarı
lsevinc
CLASSIC
CLASSIC

İleti Bluedays » 01 Şub 2013, 10:54

Emin olun, 10 kişiden 3'ün içindesiniz...
Bu yüzden sizi tebrik ediyorum. Maalesef herkes sizin gibi bilinçli hareket etmiyor.
Nice anne baba tanıyorum, elinden geldiği kadar çocuğuna eğitim veriyor, her konuda yanında oluyor, eğriyi doğruyu kusursuzca anlatıyor, ilgileniyor ama çocuğun karakterinde varsa, ne kadar eğitim verirse versin, imam yine bildiğini okuyor.
Bu işin %50'si aileyle alakalıysa emin olun %50'si de çocukla alakalıdır.
Siz istediğiniz kadar eğitin, istediğiniz kadar öğretin, çocuğun içinde yoksa, asla o eğitimi almayacaktır.
Bu sebeple, ailesine suç bulanlara asla katılmıyorum. Tamam, belki ailesinin de bu hususta bazı yanlışları olabilir ama tüm suçu onlara yüklemek büyük insafsızlık olarak geliyor bana.
Kaldı ki, benimde çocuğum var, şu anda elimden geldiği kadar ilgileniyorum, iyiyi doğruyu öğretmeye çalışıyorum.
Yarın o çocuk büyüyünce ne olacak, bunu asla tahmin edemem.

Zamanında, aynen bahsettiğiniz gibi, ilk direksiyona bomboş bir arazide geçtim. Ehliyetim yoktu tabiiki.
Renault 12 ile henüz ayaklarım zor yetişirken, babam o boş tarlaya aracı çekip, bana araç kullanmayı öğretmeye çalışmıştı. Sağolsun, böyle böyle öğretti de.
Ehliyetim olmadan trafiğe çıkmadım ama bir kaç ara sokakta tabiki dolaştım.
Çocuğunuz var ise hiç kimseyi kınamamanızı tavsiye ederim.
Allah kimseyi evladıyla sınamasın.
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti lsevinc » 01 Şub 2013, 11:54

Bluedays yazdı:Emin olun, 10 kişiden 3'ün içindesiniz...
Bu yüzden sizi tebrik ediyorum. Maalesef herkes sizin gibi bilinçli hareket etmiyor.
Nice anne baba tanıyorum, elinden geldiği kadar çocuğuna eğitim veriyor, her konuda yanında oluyor, eğriyi doğruyu kusursuzca anlatıyor, ilgileniyor ama çocuğun karakterinde varsa, ne kadar eğitim verirse versin, imam yine bildiğini okuyor.
Bu işin %50'si aileyle alakalıysa emin olun %50'si de çocukla alakalıdır.
Siz istediğiniz kadar eğitin, istediğiniz kadar öğretin, çocuğun içinde yoksa, asla o eğitimi almayacaktır.
Bu sebeple, ailesine suç bulanlara asla katılmıyorum. Tamam, belki ailesinin de bu hususta bazı yanlışları olabilir ama tüm suçu onlara yüklemek büyük insafsızlık olarak geliyor bana.
Kaldı ki, benimde çocuğum var, şu anda elimden geldiği kadar ilgileniyorum, iyiyi doğruyu öğretmeye çalışıyorum.
Yarın o çocuk büyüyünce ne olacak, bunu asla tahmin edemem.

Zamanında, aynen bahsettiğiniz gibi, ilk direksiyona bomboş bir arazide geçtim. Ehliyetim yoktu tabiiki.
Renault 12 ile henüz ayaklarım zor yetişirken, babam o boş tarlaya aracı çekip, bana araç kullanmayı öğretmeye çalışmıştı. Sağolsun, böyle böyle öğretti de.
Ehliyetim olmadan trafiğe çıkmadım ama bir kaç ara sokakta tabiki dolaştım.
Çocuğunuz var ise hiç kimseyi kınamamanızı tavsiye ederim.
Allah kimseyi evladıyla sınamasın.

AMİN
Kullanıcı avatarı
lsevinc
CLASSIC
CLASSIC

İleti kispest » 01 Şub 2013, 15:50

Bluedays yazdı:Şimdi merak ettim, buradaki yorum yazanlardan kaç tanesi direksiyona ehliyeti aldıktan sonra ilk kez geçti?

Bluedays kardeşimin bu sorularına ben de kendi adıma yanıtları vermek isterim.

1- Mesele direksiyonun başına ilk kez geçilmesi değil, aracı nerede kullandığı. Şöyle açıklayayım, benim hocam da abimdir. İlk zamanlarda piknik alanlarında, tarlada boş arazide dur-kalk , sağa dön-sola dön şeklinde temel eğitimi verdi. Yavaş yavaş geceleri boş sokaklarda çalışmaya başladık. Bir süre sokak eğitiminden sonra Yozgat Bulvarı gibi, Kasalar gibi trafik eğitim bölgelerinde, boş ve geniş alanlarda abimin refakatinde inceden trafiğe çıkmaya başladım. Bu eğitimin sonrasında normal trafiğe (yine abim manita koltuğunda oturmak suretiyle) çıkmaya başladım. Uzun süren bu ciddi tedrisatın sonrasında arabayı kendim almaya başladım. Bu anlattıklarım üç beş günlük değil, uzun aylar süresince devam eden bir eğitimdi. Benim için trafikte her şeyden önce güvenlik gelir. Hal böyleyken bu arkadaşa iki çift laf söyleme hakkım sanıyorum var.

2- Çocuğum yok. Teşbihte hata olmaz, ölümü anlatmak için ölmek gerekmez. Ben bu meselenin anne-baba olmakla da alakalı olduğunu düşünmüyorum. Anne-babanın karakteriyle alakalı olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu arkadaşın yaptığını, sanki ilk kez aracı almış da kaçırmış gibi küçük bir şımarıklıkla açıklayamayız. Zira yazdıklarından bu işi düzenli hale getirdiğini anlıyoruz. 2 senedir düzenli araç kullandığını bizzat kendisi söylüyor. Yahu adamın ehliyet almaya şu an bile yaşı tutmuyor, ne 2 senesi? Açık konuşayım, bir çocuğum olsa, arada bir aracı kaçırsa, evet çok kızarım. Ama çocuğun bu yaşta araba kullanmayı düzenli hale getirmesi için benim bayağı bayağı geniş bir adam olmam lazım.

İnsan ayıpladığını yaşamadan ölmez derler. Ayıplamıyorum ama ortada bir yanlış olduğunu da izah etmek gerekir. Duana gönülden katılıyorum kardeşim.
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

ÖncekiSonraki

Mevzuat - Prosedür

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir