Yoklama Kaçağı Olmak (Askerlik)

Alım - Satım, Kasko, Sigorta, Trafik Cezaları, Kanunlar, Ehliyet vs. gibi konulara bu bölümde cavaplar arayabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yoklama Kaçağı Olmak (Askerlik)

İleti Balki, Burak » 01 Şub 2010, 13:19

Arkadaşlar merhaba;
Askerde yoklama kaçağı olmanın ne bigi olumsuz etkileri var. Bunları bana söylerseniz çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Balki, Burak
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Burak BALKI
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Peugeot 306

İleti hetepe » 01 Şub 2010, 13:29

Sonuçta ''Kaçak'' olunur, illaki bir sıkıntı yaşatır.Onlar aramadan siz gidin askerlik şubesine...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
'73 VW 1303
'74 VW 1303 LS
'80 VW Jetta 1.3
'82 VW Golf L
'85 R9 GTL
'86 R9 GTC
'88 R11 GTS
'95 R9 Fairway
'96 R11 Flash S
'05 Skoda Fabia 1.2 HTP Classic
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,2 HTP HB '05 64 HP

İleti fıratt » 01 Şub 2010, 13:29

kuzenim 6 aydır kaçak geziyor..LOL

evini barkını arıyorlar,nereye hangi ile yani kayıtlısan soyadın aynı olanları askerlik şubesinden ararlar bilginiz varmı cart curt ulaşabileceğimiz tel nosu veya adres varmı gibilerinden..

eğer sonuç alamazlarsa 2 ay kendi aramaları sonucu,egmye bildirilir vatandaşlık no kaydına işlenir askerlik kaçağı oldugun..

buda demektir resmi dairelrde trafik çevirmelerinde kısaca tc kimlik no ile ilgili tum işlemlerinde online ortamda gorulur asker kaçagı oldugun,derler işiniz biraz uzadı oturun bir çay için ustune birazdan ayva ikram edicez derlerLOL,ve bkarsın iki parlak inzibat gelir,yolda ananı arattırırlar iç çamaşırı ıvır zıvır yolluk hazırla dersin..

neyse sonra askerlik şubesine gidersin sağlık kontrolu olur ve 15dkda askerliğinin nereye çıktıgını soyleyiverirler..

bunlar yakalanırsan..

yakalanmazsan hayatına devam edersin,bu şekil kontrollere yakalanmadıgın surece..

tamamdır kardeş,umarım yardımcı olur
fıratt
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: fırat
Nereden: Adana
Arabanız: su aracım yok

İleti Balki, Burak » 01 Şub 2010, 13:34

Hakan ve Samet teşekkür ederim bilgiler için. Bu hafta içinde planlıyorum gitmeyi.Ben kendimi tecilli diye biliyordum zaten kimsede aramadı kağıt falanda gelmedi anlamadım ben. Benim bir sorumda şu.Şimdi gittim askerlik şubesine hemen gönderirlermi birde bu kaçaklığım askerlik sürecinde başımı ağrıtırmı ?
Kullanıcı avatarı
Balki, Burak
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti fıratt » 01 Şub 2010, 13:41

ne zaman baslarsan ozaman askerlik suren baslar,kaçak olman suresini uzatmaz,git şubeye muayne ol 1 haftaya gidersin..
herhangi myo falan okuduysan bikaç yıla bitirdiysen ve onceden tecil yaptırmadısan bu diplomanla  6 ay uzatıyorlar tecili..
fıratt
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: fırat
Nereden: Adana
Arabanız: su aracım yok

İleti agros » 01 Şub 2010, 14:19

tecil ettirdikten sonra kağıt kürek gibi bir evrakla bilmirmiyorlar tecil belgenin üstünde karınca duası gibi yazılmış bir not olması lazım orada şu yazar. trt nin yaptığı yayın ve resmi gazetede ki ilana göre gidip kendin başvurman gerekiyor. başvurmadığın sürece yoklama kaçağı olarak geciyorsun. 6 ay içerisinde kaç dönem kaçırsıysan sana askeri mahkeme dava açar bir güzel de para cezası yersin olur biter. askerliğin süresince vay sen neden kaçtın diye bişey söz konusu olmaz
Kullanıcı avatarı
agros
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Antalya
Arabanız: 2011 Toyota Corolla 1.33 Comfort Dual VVT-i

İleti delidolu » 01 Şub 2010, 14:38

yaşadığım tecrübeye göre, asker kaçaklığının sonucu ilk olarak askeri mahkemedir. orada yargılandıktan sonra geçerli mazeret olmaz ise kısa dönem er olarak askerlik yaparsınız, mahkeme ilk olarak (mazerete göre) hapis cezası verir bu ceza para cezasına çevirilir. ve mahkeme 2 yıla kadar sürebilir...
Kullanıcı avatarı
delidolu
SCOUT
SCOUT

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti copyright5 » 01 Şub 2010, 15:12

ben 3 ay kaçak dolaştım , arkadaşların dedikleri doğru , ama mahkeme falan olmadı , bir dilekçe ile 10 gün içinde askere aldılar , 6 ay kısa dönem yaptım geldim , ceza falan almadım .. 
copyright5
CLASSIC
CLASSIC

İleti cetin17 » 01 Şub 2010, 16:13

mahkeme 4 yıllık fakülte bitirenlerde olur. sınava neden girmedin sorusu sorulur. rapor aldıysan suçtan yırtarsın. yedeksubay ile ilgili mevzuatın her türlüsünü sorabilirsin. diğer prosedür nedir bilmiyorum.

Bir öyle şaşılası dünya ki burası, balıklar kahve içerken çocuklar süt bulamıyor. İnsanları sözle besliyorlar, domuzları patatesle... Nazım Hikmet RAN ...
Kullanıcı avatarı
cetin17
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: çetin
Arabanız: fabia elegance 101 / landirenzo lpg

İleti emirtuzul » 01 Şub 2010, 20:17

Ben okurken askerlik şubemin ne hikmetse bundan hiç haberi olmamış yaklaşık olarak 6 yıl kaçak gezmişim Smile Yoklama kaçağı olmanın bir sakıncası yok. Ne zamanki askerlik şubesine gider ben askere gidicem der işlemlerinizi yaptırır ardındanda gitmezseniz (Bakaya kalmak denir) o zaman suçlu duruma düşersiniz. Onlar sizi siz onları bulmadığınız sürece sorun yok.

Bazende şöyle bir yanılgıya düşülüyor üniversite bitirdikten sonra tecil hakkınızı kullanmak için başvuruyorsunuz teciliniz yapılıyor. Fakat tecil yapılırken tecil sürenizin bitiminde askere alınacak şekilde işlemleriniz başlatılıyor. Bu kişililer tecil bitiminde kendini yoklama kaçağı zannederken halbuki bakaya kalmış olur.
Kullanıcı avatarı
emirtuzul
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Emir Tüzül
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2012 Honda Civic Elegance (FB7)

İleti Balki, Burak » 01 Şub 2010, 20:43

Ben rahatım şimdi o zaman.Emir Bey ve diğer arkadaslar açıklayıcı bilgiler için çok teşekkür ederim:)
Kullanıcı avatarı
Balki, Burak
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti necx28 » 01 Şub 2010, 21:59

yoklama kaçağı kalmanın cezası askerlik hizmetini yedeksubay olarak yapanlarda da, er olarak yapanlarda da vardır. 6-7 ay kadar önce yapılan bir değişiklikle önceden TRT'den yapılan duyurular sadece yedeksubaylar için geçerli iken şu an erler içinde geçerli duruma gelmiştir. Yani kısaca artık askerlik yoklaması ve sülüs almak için askerlik şubeleri yükümlülere belge çıkarmamaktadır. Yoklama kaçağı suçunu işlediğinizde kendiliğinizden veya yakalanıp askerlik şubesine götürüldüğünüzde ifadeniz alınarak dosyanız cumhuriyet savcılığına (eskiden askeri mahkeme idi) gönderilir. Kanunen geçerli bir nedeniniz yoksa büyük ihtimalle para cezası alırsınız. (Tabi buna mahkeme karar verir.)
necx28
CLASSIC
CLASSIC

İleti ozgurbeyaz » 01 Şub 2010, 22:12

3 ay kaçmakla 3 yıl kaçmak arasında fark yok, yakalanmadan kendiliğin şubeye başvurursan aynı cezayı alacaksın. yakalanırsan daha yüksek bir ceza alacaksın.
ozgurbeyaz
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakan07 » 01 Şub 2010, 22:16

KAÇAK DURUMUNA DÜŞTÜNMÜ DENİZCİ HAVACI OLAMIYOSUN BU ARADA BENİM ASKERLİKTE BELLİ OLDU 23-24 SUBAT  GIDIYORUM :) 15 AY UFFF
Kullanıcı avatarı
hakan07
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti delidolu » 02 Şub 2010, 01:10

[quote="necx28"]yoklama kaçağı kalmanın cezası askerlik hizmetini yedeksubay olarak yapanlarda da, er olarak yapanlarda da vardır. 6-7 ay kadar önce yapılan bir değişiklikle önceden TRT'den yapılan duyurular sadece yedeksubaylar için geçerli iken şu an erler içinde geçerli duruma gelmiştir. Yani kısaca artık askerlik yoklaması ve sülüs almak için askerlik şubeleri yükümlülere belge çıkarmamaktadır. Yoklama kaçağı suçunu işlediğinizde kendiliğinizden veya yakalanıp askerlik şubesine götürüldüğünüzde ifadeniz alınarak dosyanız cumhuriyet savcılığına (eskiden askeri mahkeme idi) gönderilir. Kanunen geçerli bir nedeniniz yoksa büyük ihtimalle para cezası alırsınız. (Tabi buna mahkeme karar verir.)
[/QUOTE]

beni yakan da zaten trt olmuştu...
tv izlemeyemediğim, gazete okuyamadığım bi dönemde; "haftada 6,5 gün" yoğun tempoda çalışırken çağırmışladı beni... sonrası malum... :)
Kullanıcı avatarı
delidolu
SCOUT
SCOUT

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti vdtkap » 13 Şub 2010, 23:31

beyler ben şimdi yoklama kaçağı durumundayım.bu ay teslim olmayı düşünüyorum.ama şöyle bi sıkıntım var.ben askerlik şubesine gittiğimde beni direkt alırlarmı  yoksa devrelerimnle gidiceğim tarihtemi gel derler.hemen alırlarsalar eşyalar elimizdemi gitmek lazım şubeye? bilgi verirseniz sevinirim
vdtkap
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti xMEGANx » 13 Şub 2010, 23:33

vay kaçak kardeşim benimm :D benim yoklama fişim gelmedi ben mi gidicem şimdi yaaav v?
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
*Skoda Tutkunu *Octavia Hayranı *Elegance Zevki
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
RS
RS

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Arabanız: Peugeot 307 Yeni Kasa Beyaz 1.6 HDI / 34 EU 8105

İleti haydew » 14 Şub 2010, 02:23

para cezası gelebilir birde alındığında kaçaklar için özel gruba alınırsın tüm gereksiz işleri bu gruba yıkarlar ....
Kullanıcı avatarı
haydew
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Mevzuat - Prosedür

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir