ATİKER LPG VE MOTOR ARIZA LAMBASI

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ATİKER LPG VE MOTOR ARIZA LAMBASI

İleti tahsinorten » 11 Oca 2011, 19:46

arkadaşlar yeni üye oldum.ancak sizlere bir sorunumu aktaracağım.2005 model octavia elegance arabama atiker marka tüp taktırdım.tüp takıldığı günden bu güne motor arıza lambam yanmakta.kontrol ettirdiğimde oksijen sensörü arıza gösteriyor.arızayı sildirip benzinle kullandığım zaman motor arıza lambası yanmıyor.ne zamanki lpg ye geçiyorum anında lamba yanıyor.bu soruna bir çözüm bulan yada bilen varsa paylaşırsa çok memnun olurum.

tahsinorten
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: tahsin örten
Nereden: Şırnak
Arabanız: 2005 octavia elegance

İleti cahit05 » 11 Oca 2011, 19:57

arkadaşım şu veya bu marka önemli olan usta dır .bende taktırdım benimkide aynı sorun neyapcaz bilmiyorum .
fabıa 1.2
cahit05
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cahit Köse
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 12V 64 hp

İleti tahsinorten » 11 Oca 2011, 20:01

arkadaşlar neredeyse lpg sistemini geri söktüreceğim.bu işi çözen bir arkadaşım yok mu?varsa bizimle paylaşırsa çok dua ederiz kendisine.
tahsinorten
CLASSIC
CLASSIC

İleti cahit05 » 11 Oca 2011, 20:05

ben yarın tekrar gidicem sanayiye ağzıma geleni saycam .belki adamgibi ayar yapılır yoksa o ışıgı gördükce çok uyuz oluyorum
fabıa 1.2
cahit05
CLASSIC
CLASSIC

İleti tahsinorten » 11 Oca 2011, 20:13

sizin lpg sistemi hangi markaydı acaba?
tahsinorten
CLASSIC
CLASSIC

İleti cahit05 » 11 Oca 2011, 20:24

usta takmadan önce yok yanmaz sen hiç korkma dedi .zavoli taktır dedi iyi dedik soruyorum hani yanmıyacaktı dedim e 1000 km sonra düzelir ayrdan sonra dedi öyle işte
fabıa 1.2
cahit05
CLASSIC
CLASSIC

İleti tahsinorten » 11 Oca 2011, 20:32

yok arkadaşım ben 10000 km.yi devirdim.geçen gün lambayı söndürdüm.benzinle 40-50 km gittim.lambada tık yok.trafik ışıklarında beklerken gaza alayım dedim ve anında lamba yandı.bunun bir çözümü olmalı.atiker bundan yaklaşık bir yıl önce yanan lambalar için bir parça üreteceğini ve bunu ücretsiz dağıtacağını söylemişti.ama nerdeee.
tahsinorten
CLASSIC
CLASSIC

İleti cahit05 » 11 Oca 2011, 20:33

gaz ve hava karışımi nedeni bunu ayarlamamaları .sanayiye gitgel sıkıldım
fabıa 1.2
cahit05
CLASSIC
CLASSIC

İleti emirtuzul » 11 Oca 2011, 20:34

Ayarlanan LPG'ye geçiş sıcaklığınızı servise sorun ideal olanı 40 derecedir geçiş sıcaklığı ne kadar düşük olursa sorun olma ihtimalide o kadar artar önce bunu kontrol ettirin. Eskiden motor arıza ışığı LPG'de yanardı bu kabullenilmiş bir durumdu fakat son yıllarda hem sistemler gelişti hemde ustalar tecrübe kazandı bu vakalar çok daha az görülür oldu. İşin ehli bir usta ayar yaparsa arıza ışığınız büyük ihtimalle sönecektir.
Kullanıcı avatarı
emirtuzul
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Emir Tüzül
Arabanız: 2012 Honda Civic Elegance (FB7)

İleti C@GL@R » 11 Oca 2011, 20:35

emirtuzul yazdı:Ayarlanan LPG'ye geçiş sıcaklığınızı servise sorun ideal olanı 40 derecedir geçiş sıcaklığı ne kadar düşük olursa sorun olma ihtimalide o kadar artar önce bunu kontrol ettirin. Eskiden motor arıza ışığı LPG'de yanardı bu kabullenilmiş bir durumdu fakat son yıllarda hem sistemler gelişti hemde ustalar tecrübe kazandı bu vakalar çok daha az görülür oldu. İşin ehli bir usta ayar yaparsa arıza ışığınız büyük ihtimalle sönecektir.

sende durumlar nasıl? yanıyormu yanmıyormu
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
RS
RS

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti tahsinorten » 11 Oca 2011, 20:37

lpg ye geçiş sıcaklığını 50 derece olarak biliyorum.buna göre sorun olmaması lazım mı?
tahsinorten
CLASSIC
CLASSIC

İleti cahit05 » 11 Oca 2011, 20:38

arkadaşım şimdi herkez paranın derdinde ben bu malı satayımda gerisi hiç önemli değil müşteri gelir gider .bizde alıştık saten gidiyoz geliyoz
fabıa 1.2
cahit05
CLASSIC
CLASSIC

İleti emirtuzul » 11 Oca 2011, 20:45

C@GL@R yazdı:
emirtuzul yazdı:Ayarlanan LPG'ye geçiş sıcaklığınızı servise sorun ideal olanı 40 derecedir geçiş sıcaklığı ne kadar düşük olursa sorun olma ihtimalide o kadar artar önce bunu kontrol ettirin. Eskiden motor arıza ışığı LPG'de yanardı bu kabullenilmiş bir durumdu fakat son yıllarda hem sistemler gelişti hemde ustalar tecrübe kazandı bu vakalar çok daha az görülür oldu. İşin ehli bir usta ayar yaparsa arıza ışığınız büyük ihtimalle sönecektir.

sende durumlar nasıl? yanıyormu yanmıyormu

Bende sorun yok LPG 20.000km'yi araba 100.000'i devirdi maşallah ikiside saat gibi çalışıyor :D
Kullanıcı avatarı
emirtuzul
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Emir Tüzül
Arabanız: 2012 Honda Civic Elegance (FB7)

İleti cahit05 » 11 Oca 2011, 20:47

ALLAH uzun ömür ler versin arkadaşım.darısı bize
fabıa 1.2
cahit05
CLASSIC
CLASSIC

İleti ahmet hoca » 11 Oca 2011, 20:49

İlk başlarda aynı sorunlar bendede oldu.Belki 10 kez ayar yaptırmaya gittim. Ama sonunda o sinir bozucu lamba söndü. İlk olarak iyi bir ayar yapılması lazım.ikinci olarak lpg geçiş için termostat ayarına baktırın. Düşük sıcaklıklarda geçiş oluyorsa iyi bir yanma sağlanmadığından sonuç olarak motor çiğ gaz atıyor ve çıkıştaki lamda sensörü fakir karışım olarak değerlendirip arıza veriyor.Kolay gelsin, canını sıkma mutlaka düzelir.
ahmet hoca
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Ankara
Arabanız: octavia

İleti tahsinorten » 11 Oca 2011, 21:02

ahmet hoca yazdı:İlk başlarda aynı sorunlar bendede oldu.Belki 10 kez ayar yaptırmaya gittim. Ama sonunda o sinir bozucu lamba söndü. İlk olarak iyi bir ayar yapılması lazım.ikinci olarak lpg geçiş için termostat ayarına baktırın. Düşük sıcaklıklarda geçiş oluyorsa iyi bir yanma sağlanmadığından sonuç olarak motor çiğ gaz atıyor ve çıkıştaki lamda sensörü fakir karışım olarak değerlendirip arıza veriyor.Kolay gelsin, canını sıkma mutlaka düzelir.

inşallah hocam sizlerinde tecrubeleriyle bu işi çözeriz inşallah.tam olarak bu termostat ayarı kaç olacak?yarın gidip baktırayım.kaçsa ona göre ayarlatayım.
tahsinorten
CLASSIC
CLASSIC

İleti BaTeRRiiSStt » 12 Oca 2011, 08:14

tahsinorten yazdı:arkadaşlar yeni üye oldum.ancak sizlere bir sorunumu aktaracağım.2005 model octavia elegance arabama atiker marka tüp taktırdım.tüp takıldığı günden bu güne motor arıza lambam yanmakta.kontrol ettirdiğimde oksijen sensörü arıza gösteriyor.arızayı sildirip benzinle kullandığım zaman motor arıza lambası yanmıyor.ne zamanki lpg ye geçiyorum anında lamba yanıyor.bu soruna bir çözüm bulan yada bilen varsa paylaşırsa çok memnun olurum.

Bunun bir çözümü var ama çoğU LPG takan yerın haberi bile yok . ben aracıma ıtalyan marka OMVL taktırdım adapazarında motor arıza ısığı yandı dedım bu boyle olmaz söndüreceksınız daha onceden tecrubeli oldukları ıcın aracıma lpg kitinin beynı dısında baska bır beyın daha taktılar bu alet sistemı kandırarak sıstemın enjektorlerını aracın kendı enjektorlerı olarak algılatıyor lambda sensorunu kandırıyor vs. bunu taktıktan sonra bır daha ısıgım yanmadı yaklasık 20,000km oldu cok da memnunum.
BaTeRRiiSStt
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: Bursa

İleti diseqc » 12 Oca 2011, 08:30

çalıştığım yerde bir mitsubuşhi ye taktılar arıza lambası yandı sonrada bu arabalarda yanar diye saçma sapan bir yaklaşım sundular biraz baskı yapınca arabanın lpg beyninin değiştiler yeni program attılar birde arabanın bujilerini değiştiler sorun çözüldü sana tavsiyem önce arabanın bujilerini değiştir benzini rahatlıkla ateşleyebilen bujiler lpg yi ateşleyemeye bilir gaz biraz daha zor yanar bu nedenden dolayı çiğ gaz atar araba bu sorun ilerde ateşleme bobininin bozulmasınada nedne olur ateşleme zayıf olduğundan bujiler daha fazla akım çekecek ve sonunda bujiler mefta sana tavsiyem bosh ve ngk nın lpg sistemi için özel olarak üretilmiş bujileri var biraz pahalı ya ondan al yada orj. ile değiştir sonrada yeniden bir ayar yaptır sorunun kuvvetle muhtemel çözülecektir terübeyle sabittir.
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

Sonraki

Octavia I (A4)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir