çözülemeyen hararet sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

çözülemeyen hararet sorunu

İleti bychip » 05 Ekm 2019, 13:22

arkadaşlar merhaba. 2004 elegance bfq motor lpgli octavia sahibiyim. aracımı 1 yıldır keyifle kullanıyordum. ta ki memlekette 200 metrelik bi rampa çıktıktan sonra hararet yükselince. sonrasında harareti sürekli gözlemlemeye başladım bi sıkıntı yoktu. hatta sonrasında 900 km yol yaptım yine bir sıkıntı olmadı. sonra şehir içi kullanmaya başladım ve hararet sıkışık trafikte ya da hafif eğimde bile yükselmeye başladı. bu olaylardan yaklaşık 2 ay önce termostatı gövdesiyle beraber behr marka değiştirmiştim yine termostat hatası verdi bu defa sadece termostat behr marka ile değişti sonuç yine aynı. şimdi ise yapılanlar şöyle.

-termostat değişimi
-silindir kapak contası değişimi (taşlama yapıldı)
-devirdaim değişti
-radyatör şişlendi

bütün bunlara rağmen sorun devam ediyor. hararet 90ı geçiyor 100e yaklaşıyor. climatronicten motor sıcaklığına bakıyorum 117yi buluyor. bakıyorum termostat açmamış alt hortum soğuk. ama bazen de açıyor fanlar çalışıyor. termostat geç açıyor ama hangi termostatı taksak durum aynı. servis orjinalini sorduk 990 tl gibi bi fiyat çıktı. korkum değiştirince sorunun düzelmemesi.bukonudaa neler yapılabilir fikri olan var mı.

bychip
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: oguz ak
Nereden: Van
Arabanız: octavia 2004 elegance

İleti sainz » 08 Ekm 2019, 16:34

bychip yazdı:arkadaşlar merhaba. 2004 elegance bfq motor lpgli octavia sahibiyim. aracımı 1 yıldır keyifle kullanıyordum. ta ki memlekette 200 metrelik bi rampa çıktıktan sonra hararet yükselince. sonrasında harareti sürekli gözlemlemeye başladım bi sıkıntı yoktu. hatta sonrasında 900 km yol yaptım yine bir sıkıntı olmadı. sonra şehir içi kullanmaya başladım ve hararet sıkışık trafikte ya da hafif eğimde bile yükselmeye başladı. bu olaylardan yaklaşık 2 ay önce termostatı gövdesiyle beraber behr marka değiştirmiştim yine termostat hatası verdi bu defa sadece termostat behr marka ile değişti sonuç yine aynı. şimdi ise yapılanlar şöyle.

-termostat değişimi
-silindir kapak contası değişimi (taşlama yapıldı)
-devirdaim değişti
-radyatör şişlendi

bütün bunlara rağmen sorun devam ediyor. hararet 90ı geçiyor 100e yaklaşıyor. climatronicten motor sıcaklığına bakıyorum 117yi buluyor. bakıyorum termostat açmamış alt hortum soğuk. ama bazen de açıyor fanlar çalışıyor. termostat geç açıyor ama hangi termostatı taksak durum aynı. servis orjinalini sorduk 990 tl gibi bi fiyat çıktı. korkum değiştirince sorunun düzelmemesi.bukonudaa neler yapılabilir fikri olan var mı.

Yeni takılan termostat doğru değerlerde mi takıldı?
Fan müşiri -veya ilgili parça- doğru çalışıyor mu?
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti bychip » 09 Ekm 2019, 16:46

daha önce üzerinden çıkan behr marka termostat takıldı. ve termostat araca takılmadan önce elektrik verilerek açılıp açılmadığı kontrol edildi. araç rolantide çalışırken 3000 devir civarı gazı sabit tututunca fan açıyor ancak motor ısısı 117leri görüyor. (hararet ibresi 90da sabit) fan müşürü hararet müşürü değişti sonuç yine aynı.
bychip
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lostar58 » 11 Ekm 2019, 11:31

su radyatörü şişleme olmuyor değiştirin düzelir
lostar58
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: OKTAY

İleti bychip » 12 Ekm 2019, 01:27

haklısınız bende aynı şeyi söyledim ancak sorun radyatör değil termostat. çünkü termostat çok geç açılıyor. motor ısısı 117 dereceyi buluyor. radyatörü değiştirmek soruna nasıl çözüm olabilir. kusura bakmayın artık herkes bişey söylediği için kafam allak bullak o yüzden soruyorum.
bychip
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lostar58 » 12 Ekm 2019, 10:59

bende sürekli karşılaştığım için söyledim
lostar58
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: OKTAY

İleti mcetin68 » 06 Kas 2019, 18:50

aynı sorunu skoda fabia 14 68 hp de ben de yaşıyorum. 90 derece gösterirken su kaynatıyor mu araç (dışarıya su atmasa da kaynatma oluyor mu)
mcetin68
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: muhammet çetin
Nereden: Aksaray
Arabanız: skoda fabia 2001 1.4 68 hp

İleti bychip » 25 Kas 2019, 19:22

Evet su kaynatıyordu. Hararet 90 gösteriyor ama climatronicte 117yi görüyor ve su kaynatıyordu. İnip baktığımda radyatör alt hortumu buz gibi oluyordu. Tornada metal bi boruyu termostatın altına göre ayarladık. Elektriğini bozmadan termostatı açık hale getirdik. Aracı 5 6 gün önce babam konyaya götürdü. Akl motor soğutma sistemine çevireceğiz. Çünkü bfq ile akl motorun herşeyi aynı soğutma sistemi dışında. Size tavsiyem termostatınız elektronik ise ondan şüphelenin. Eğer numara bırakırsanız bizim termostata yaptığımız işlemlerin fotoğrafını atabilirm. Geçici bir çözüm ama aracın 4 5 kmde su kaynatmasından iyidir.
mcetin68 yazdı:aynı sorunu skoda fabia 14 68 hp de ben de yaşıyorum. 90 derece gösterirken su kaynatıyor mu araç (dışarıya su atmasa da kaynatma oluyor mu)
bychip
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Hakbilir » 27 Kas 2019, 10:08

Hararet müşürüne baktır birde.
Hakbilir
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Baatın hakbilir