SU BİRİKİNTİSİNE GİREN ARACA NE YAPILMALI

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

SU BİRİKİNTİSİNE GİREN ARACA NE YAPILMALI

İleti fatihatamer » 07 Oca 2020, 14:33

Merhabalar dün babam aracı kullanırken aşırı yağmur nedeniyle oluşan bir su birikintisi ve nehir şeklinde akıp su birikintisine katılan bir yerden geçmiş. Biraz ileride kasisi geçtikten sonra araba kendini stop etmiş ve akü işareti yanmaya başlamış ekranda ingilizce bir şeyler yazınca ne dediğini anlamamış ama akü su aldı diye düşünüyorum dedi. birkaç saniye bekleyip marşa basmış ama araba çalışmamış. Sonra zorlamayıp biraz daha beklemiş tekrar marşa basınca araba çalışmış. İşlerini halletmiş gelmiş arabayı park etmiş. Akşam iş dönüşü araçla bir yere gidip geldik fakat arabada hiçbir sorun yoktu hiçbir arıza ışığı ya da marş almama problemi olmadı. Arabada şu an hiçbir problem yok. Sormak istediğim böyle bir olay geçirdikten sonra motor bölümünde ya da aracın alt tarafında bir şey yapmak gerekir mi? Hava tabancısıyla hava tutarak ya da bezle kurulamak gerekir mi? Yoksa motor ısısıyla tüm su buharlaşmış mıdır? Oksitlenme tehlikesi var mıdır? Yapmam gereken bir şey var mıdır? İlginiz ve yardımınız için teşekkür ederim

Keyifli sürüşler

fatihatamer
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fatih ATAMER
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: OCTAVIA ELEGANCE

İleti sainz » 10 Oca 2020, 11:23

fatihatamer yazdı:Merhabalar dün babam aracı kullanırken aşırı yağmur nedeniyle oluşan bir su birikintisi ve nehir şeklinde akıp su birikintisine katılan bir yerden geçmiş. Biraz ileride kasisi geçtikten sonra araba kendini stop etmiş ve akü işareti yanmaya başlamış ekranda ingilizce bir şeyler yazınca ne dediğini anlamamış ama akü su aldı diye düşünüyorum dedi. birkaç saniye bekleyip marşa basmış ama araba çalışmamış. Sonra zorlamayıp biraz daha beklemiş tekrar marşa basınca araba çalışmış. İşlerini halletmiş gelmiş arabayı park etmiş. Akşam iş dönüşü araçla bir yere gidip geldik fakat arabada hiçbir sorun yoktu hiçbir arıza ışığı ya da marş almama problemi olmadı. Arabada şu an hiçbir problem yok. Sormak istediğim böyle bir olay geçirdikten sonra motor bölümünde ya da aracın alt tarafında bir şey yapmak gerekir mi? Hava tabancısıyla hava tutarak ya da bezle kurulamak gerekir mi? Yoksa motor ısısıyla tüm su buharlaşmış mıdır? Oksitlenme tehlikesi var mıdır? Yapmam gereken bir şey var mıdır? İlginiz ve yardımınız için teşekkür ederim

Keyifli sürüşler

Geçmiş olsun.

Ben olsam gene de motor sıcak iken hava tutardım ve alt kısmını yıkatırdım.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti fatihatamer » 10 Oca 2020, 11:48

Teşekkür ederim.

Motor sıcak iken hava tutabilirim de alt kısmını nerede ve nasıl yıkatabilirim?
fatihatamer
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fatih ATAMER
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: OCTAVIA ELEGANCE

İleti sainz » 13 Oca 2020, 17:00

fatihatamer yazdı:Teşekkür ederim.

Motor sıcak iken hava tutabilirim de alt kısmını nerede ve nasıl yıkatabilirim?

Genelde benzinliklerde alt yıkama yapılıyor diye biliyorum.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

Octavia II (A5)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir