A5 Kasa Octavia

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

A5 Kasa Octavia

İleti wedo » 02 Tem 2010, 12:35

Arkadaşlar merhaba ;

yıllardır kullandığım başka marka aracımı elden çıkarttım.Artık yeni bir araba almak istiyorum.Araştırmalarım sonucunda Octavia'da aklım kaldı. Görünüş itibari ile çok hoşuma gitti bu araba.A5 kasa 2005 2006 model octavia istiyorum.Fakat öğrenmek istediğim bazı şeyler var.Yardımcı olursanız sevinirim.

1 : Vergileri ne kadar ?

2 : Yakıt ortalaması nedir ? (Başka bir forumda İstanbul şehiriçinde kendi aracı ile 0,39 kuruş yaktığını söyleyen birini gördüm) Octavianın az yakan bir modeli yokmudur ? Var ise hangisi ve ortalaması nedir ?

3 : Dizele 3-5 milyar fazla para vermek istemiyorum.Benzinli almak istiyorum.LPG bile taktırabilirim.LPG her modele takılıyor mu ? Eğer her modele takılmıyorsa takılan modeli hangisidir ?

4 : Yedek parça fiyatları aşağı yukarı ne kadardır ? Bakım masrafları fazla mıdır ?

KULLANIM : Senede ortalama 11.000 km yapan birisiyim. %80 şehir içinde kullanıyorum. %20 lik kısım ise İzmit - Adapazarı arasında 75 km'lik bir yol yapıp köye gidiyorum :)

wedo
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Vedat TüRK
Nereden: Kocaeli

İleti quickcan » 02 Tem 2010, 12:51

vergisi klasik 1.6 motor vergisi..
yakıt ortalaması 1.6mpi 102hp motorda 7lt olması lazım..
lpg 1.6 FSI motora takılmıyor mpi'a takılıyor..
bakım masrafları fazla değil.. normal bir arabada olması gereken kadar. sorun çıkarmaz..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti delidolu » 02 Tem 2010, 13:38

+1 quickcan, fazla söze gerek yok.
ama a5 almışken elegance almak lazım, böyle bi arabanın arka camlarının klasik kolla açmalı olmasına dayanamıyorum...
Kullanıcı avatarı
delidolu
SCOUT
SCOUT

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti wedo » 02 Tem 2010, 13:43

Benzin fiyatını 3.65 dersek , 7 litre benzin 25,5 TL yapar.Km'de ise 0,255 yapar. Benzinli arabalar için normal bir fiyat mı bu ? Tüp taktırsak ne kadar düşer ortalama ?
wedo
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Vedat TüRK
Nereden: Kocaeli

İleti delidolu » 02 Tem 2010, 13:49

yaklaşık aynı değeri yakarsınız o zaman.
lpg ile de ş.içi (ank) 8,5-9; ş.dışı 6-6,5 ort 7 lt gibi bi değerdir.
ancak kâr lpg fiyat farkından kaynaklanır. 3,7-1,7=2 tl gibi bi fiyat farkı sizin 25,5 tl ye gittiğiniz yola 10-15 tl ye gitmenizi sağlar, durum budur...
Kullanıcı avatarı
delidolu
SCOUT
SCOUT

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti ayhani » 02 Tem 2010, 13:52

wedo yazdı:Benzin fiyatını 3.65 dersek , 7 litre benzin 25,5 TL yapar.Km'de ise 0,255 yapar. Benzinli arabalar için normal bir fiyat mı bu ? Tüp taktırsak ne kadar düşer ortalama ?

1.6mpi ocatavia;
Çok sakin kullanmadan ve yüksek viteste kullanarak, Kütahya gibi bir yerde karma 7.5 litre benzin yakıyor(İstanbul ankara trafiği gibi yerlerde çok daha fazla olacaktır). Buda ortalama 0,276 yapar (benzin 3.69).

Aynı kullanımda tüp taktırınca 66 tl ile 400 km gidiyorum oda 165 lira yapıyor(LPG 1.98).
ayhani
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti quickcan » 02 Tem 2010, 14:01

şehir içi 10lt yakıyor valla... hemde düzgün kullanımda ama lambda sensörü bozuk şuan yaptırınca ne kadar yakar bakıcaz. b arada ş.arası nekadar yaktığınıda 1 ay sonra paylaşıcam sizinle..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti sucan » 02 Tem 2010, 20:58

dizele fark veremiyorsanız mpi motorlu bir octavia tercih etmeniz gerek lpg dönüşümüne çok uygun bir motor benzinle kullanırım derseniz şehir içinde kilometrede 0,30 - 0,32 kuruş gibi bir benzin yakarsınız bu rakamların altına inmeniz için aracı kanı gibi kullanmanız gerekir lpg ile benim araçtan örnek vereyim 2006 triptonik şehir içi 0,23 şehir dışı 0,17 civarı yakıyorum lpg şuan 2 tl ve yoğun trafikte kullanıyorum elegance modeli en dolusu ve sizi tatmin edecek kadar donanım var aracımı alalı 9 ay oldu 21000 km yol gittim maşallah bir sorunuyok ama ama uyarayım almak istediğiniz 2005-2006 model octavialarda klima kompresör arza yapma olasılığı yüksek oda o modelelrde kullanılan kompresör markasından kaynaklanıyor bana masrafı 1100 tl civarında oldu tabi bu demek değilki illa sizin alacağınzı araçta klima sorunu yaşıcak birazda şans işi bunun dışında çok iyi araç
2006 Octavia Elegance Triptonik
Kullanıcı avatarı
sucan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ahmet
Nereden: Antalya
Arabanız: 2008 mondeo 1,6 titanyum-2005 getz 1,3 gli

İleti halil2202 » 02 Tem 2010, 22:08

Benzinde nasıl bu değrler yakalınıyor merak ediyorum doğrusu. Ortalama değer olarak bu arabaların 7 lt yakacağı pek inandırıcı gelmiyor bana...
Şehirler arası 90 la sabit giderseniz oda rampasız olacak 6 derseniz anlarım. Şehir içi rakamları 9 dan aşağı ineceğini hiç sanmam oda sakin kullanımda...
Dediğiniz rakamları yakıyorsa lpg takmanın ne anlamı var.
km de ortalama 27 kuruş yakıyorsa ohh ne alaa.
Benim stilo aracım lpg ile 20 kuruştan aşağı pek yakmaz ortalama.
Etrafımda çok çeşit araba kullanan arkadaşlarım var. Onlarda da bu değerler hemen hemen aynı.
1300 kg lık bir aracında hele ki mpi motorun bundan az yakacağınıda hiç sanmam.
halil2202
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: halil halil
Nereden: Çorum
Arabanız: fiat stilo

İleti erdemkaraman35 » 03 Tem 2010, 07:26

sucan yazdı:dizele fark veremiyorsanız mpi motorlu bir octavia tercih etmeniz gerek lpg dönüşümüne çok uygun bir motor benzinle kullanırım derseniz şehir içinde kilometrede 0,30 - 0,32 kuruş gibi bir benzin yakarsınız bu rakamların altına inmeniz için aracı kanı gibi kullanmanız gerekir lpg ile benim araçtan örnek vereyim 2006 triptonik şehir içi 0,23 şehir dışı 0,17 civarı yakıyorum lpg şuan 2 tl ve yoğun trafikte kullanıyorum elegance modeli en dolusu ve sizi tatmin edecek kadar donanım var aracımı alalı 9 ay oldu 21000 km yol gittim maşallah bir sorunuyok ama ama uyarayım almak istediğiniz 2005-2006 model octavialarda klima kompresör arza yapma olasılığı yüksek oda o modelelrde kullanılan kompresör markasından kaynaklanıyor bana masrafı 1100 tl civarında oldu tabi bu demek değilki illa sizin alacağınzı araçta klima sorunu yaşıcak birazda şans işi bunun dışında çok iyi araç

kaça almıştınız bende o dönemlerde almıştım dediğniz gibi yakıt olarakda aynı miktarları tüketiyoruz,hayırlısı olsun
Kullanıcı avatarı
erdemkaraman35
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ferda
Nereden: Adana
Arabanız: octavia II eleganceb(a5 kasa 2006)

İleti ayhani » 03 Tem 2010, 08:06

halil2202 yazdı:Benzinde nasıl bu değrler yakalınıyor merak ediyorum doğrusu. Ortalama değer olarak bu arabaların 7 lt yakacağı pek inandırıcı gelmiyor bana...
Şehirler arası 90 la sabit giderseniz oda rampasız olacak 6 derseniz anlarım. Şehir içi rakamları 9 dan aşağı ineceğini hiç sanmam oda sakin kullanımda...
Etrafımda çok çeşit araba kullanan arkadaşlarım var. Onlarda da bu değerler hemen hemen aynı.

Ben genelde 7.5 litreyi görüyorum. Küçük illerin şehir merkezleride küçük ve sakin oluyor. Her gün en az 40 km sabiti var onunda çoğunu çevre yolunda yapıyorum. Yani kullanımda %70 şehir dışı %30 şehir içi gibi düşünebiliriz.

Birde mpi motoru yüksek viteste kullanınca yatık çok çok farkediyor. Bazı arkadaşlara saçma gelecek ama, octi 60'tan sonra düz yolda 5.viteste çok rahat gidiyor. Düz bir yolda 60 ile giderken octinin yol bilgisayarını anlık gösterime alın ve 5. vitesle gidin sonra 4'de gidin farkı görün.

Bu konuda birçok arkadaş bana inanmadı. Benim arabayı denediler ve şaşırdılar. Yalnız arkadaşın megan2'sinde 5.vitesi 60'la gitmeyi denediğimizde araba teklemeye başladı(Renoların vites oranları farklı galiba). Hatta ibizası olan arkadaş bile inanmadı kendi arabasında deneyince hakikaten öyleymiş dedi.

Bunu ben uydurmuyorum inanmayan arkadaşlara octinin kullanma klavuzundaki vites değeri-yakıt ilişkisini gösteren eğride 5.vites 55'den başlıyor. Bence 6.vites olsa çok daha az yakıt tüketir.

Bu arada mpi motoru herkes ne kadar kötülüyor. Bence performans ve yakıt tüketiminde gayet iyi bir motor. Öyle olmasa vw her arabasına kullanmazdı.
ayhani
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti srkndnc » 05 Tem 2010, 14:02

2 hafta önce ank.dan esk.e geldim,2007 mpi elegance var manuel ve lpg li. 230 km. yol geldim tekrar fulledim tam 30 tl lpg aldı. uzun yolda kesinlikle aracınızda varsa hız sabitleyiciyi kullanın derim,yakıtta çok ekonomi sağlıyor gerçekten...
Kullanıcı avatarı
srkndnc
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: SERKAN D.
Nereden: Eskişehir
Arabanız: Skoda Octavia 1.6 MPI Elegance Buz Yeşili 2007

İleti srkndnc » 05 Tem 2010, 14:07

ayhani yazdı:
halil2202 yazdı:Benzinde nasıl bu değrler yakalınıyor merak ediyorum doğrusu. Ortalama değer olarak bu arabaların 7 lt yakacağı pek inandırıcı gelmiyor bana...

Ben genelde 7.5 litreyi görüyorum. Küçük illerin şehir merkezleride küçük ve sakin oluyor. Her gün en az 40 km sabiti var onunda çoğunu çevre yolunda yapıyorum. Yani kullanımda %70 şehir dışı %30 şehir içi gibi düşünebiliriz.

Birde mpi motoru yüksek viteste kullanınca yatık çok çok farkediyor. Bazı arkadaşlara saçma gelecek ama, octi 60'tan sonra düz yolda 5.viteste çok rahat gidiyor. Düz bir yolda 60 ile giderken octinin yol bilgisayarını anlık gösterime alın ve 5. vitesle gidin sonra 4'de gidin farkı görün.

Bu konuda birçok arkadaş bana inanmadı. Benim arabayı denediler ve şaşırdılar. Yalnız arkadaşın megan2'sinde 5.vitesi 60'la gitmeyi denediğimizde araba teklemeye başladı(Renoların vites oranları farklı galiba). Hatta ibizası olan arkadaş bile inanmadı kendi arabasında deneyince hakikaten öyleymiş dedi.

Bunu ben uydurmuyorum inanmayan arkadaşlara octinin kullanma klavuzundaki vites değeri-yakıt ilişkisini gösteren eğride 5.vites 55'den başlıyor. Bence 6.vites olsa çok daha az yakıt tüketir.

Bu arada mpi motoru herkes ne kadar kötülüyor. Bence performans ve yakıt tüketiminde gayet iyi bir motor. Öyle olmasa vw her arabasına kullanmazdı.

Kesinlikle katılıyorum, ayrıca mpi motorlar en sorunsuz ve yakıtta ekonomik bir motordur...8-)
Kullanıcı avatarı
srkndnc
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: SERKAN D.
Nereden: Eskişehir
Arabanız: Skoda Octavia 1.6 MPI Elegance Buz Yeşili 2007

İleti recaigurkan » 09 Tem 2010, 08:26

ARKADAŞIM BENDE A5 KASA OCTAVİA AMB.VAR BEN CGS MARKA KORE MALI LPG TAKTIRDIM ŞEHİR İÇİ 160 ŞEHİRDIŞI 140.-TL.YAKIYOR VE ÇOK MEMNUNUM BU ARALAR İHTİYAÇTAN SATMAK İSTİYORUM.AMA İNSAN SKODA'YA BİNDİĞİ ZAMAN GERÇEKTEN ARABAYA BİNDİĞİNİZİ HİSSEDİYORSUNUZ.VALLAHİ BAKIM MASRAFLARI DİĞER ARABALARA BAKARAK GERÇEKTEN UYGUN ÇÜNKİ ESKİSİ GİBİ DEĞİL SERVİS VE YEDEK PARÇA AĞI YAYGIN.
recaigurkan
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Recai GÜRKAN
Arabanız: 2005 OCTAVİA AMB.

İleti skodaizm » 09 Tem 2010, 09:31

delidolu yazdı:+1 quickcan, fazla söze gerek yok.
ama a5 almışken elegance almak lazım, böyle bi arabanın arka camlarının klasik kolla açmalı olmasına dayanamıyorum...

Arka tarafta oturanların cam ile oynamasını engelliyemiyorsan arka camın elle açılmasını artı olarak kabul etmek zorunda kalabilirsin.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti sucan » 09 Tem 2010, 10:25

skodaizm yazdı:
delidolu yazdı:+1 quickcan, fazla söze gerek yok.

Arka tarafta oturanların cam ile oynamasını engelliyemiyorsan arka camın elle açılmasını artı olarak kabul etmek zorunda kalabilirsin.

__Hakan Ün__

elegance aldıktan sonra arkacamla siz isterseniz oynaya bilirler :D
Kullanıcı avatarı
sucan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sucan » 09 Tem 2010, 10:30

recaigurkan yazdı:ARKADAŞIM BENDE A5 KASA OCTAVİA AMB.VAR BEN CGS MARKA KORE MALI LPG TAKTIRDIM ŞEHİR İÇİ 160 ŞEHİRDIŞI 140.-TL.YAKIYOR VE ÇOK MEMNUNUM BU ARALAR İHTİYAÇTAN SATMAK İSTİYORUM.AMA İNSAN SKODA'YA BİNDİĞİ ZAMAN GERÇEKTEN ARABAYA BİNDİĞİNİZİ HİSSEDİYORSUNUZ.VALLAHİ BAKIM MASRAFLARI DİĞER ARABALARA BAKARAK GERÇEKTEN UYGUN ÇÜNKİ ESKİSİ GİBİ DEĞİL SERVİS VE YEDEK PARÇA AĞI YAYGIN.

ya ben araba kullanmayı bilmiyorum yada size lpg yi yarı fiyatına veriyorlar anlamış değilim isterseniz trafiğin hiç olmadığı bir şehirde yaşayın lpg nin litre fiyatı şehire göre yaklaşık 1,80-2,05 arasında iken bu değerlere düşemezsiniz
Kullanıcı avatarı
sucan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti halil2202 » 13 Tem 2010, 00:46

Yaşadığın yer Ankara olunca Türkiye'nin en ucuz gazını alıyorsun. Bu değerler ona rağmen bile düşük değerler...
halil2202
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: halil halil
Nereden: Çorum
Arabanız: fiat stilo

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir